توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477027
قتل مالک معدن به خاطر اختلاف یک‌ میلیاردتومانی
بخش حوادث الف، 8 خرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
مرد جوانی که به دلیل  اختلاف مالی یک‌ میلیاردتومانی صاحب معدنی در اطراف تهران را به قتل رسانده  بود، شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش شرق، ساعت ١٦ بامداد روز ٣١‌اردیبهشت‌ماه وقوع یک قتل به کلانتری ۱۷۴ قیام‌دشت اعلام شد. با حضور مأموران کلانتری در محل جنایت واقع در یک معدن مس در محدوده روستای چهل‌قز و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد مالک معدن به نام «اکبر» ۴۵ساله بر اثر اصابت گلوله و ضربات متعدد جسم تیز به قسمت‌های مختلف بدن به قتل رسیده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «قتل عمـد» و به دستور رئیس شعبه ۱۰۱ دادگاه خاوران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان اداره دهم با حضور در محل جنایت به تحقیق از نگهبان معدن پرداختند که موضوع قتل صاحب معدن را به پلیس اطلاع داده بود. نگهبان معدن به کارآگاهان گفت: با وجود تعطیلی معدن، مقتول حدودا ساعت ۱۲ بامداد به معدن آمد و عنوان کرد  با دو نفر قرار ملاقات دارد و از من خواست تا آنها را به دفترش در داخل معدن راهنمایی کنم. حدود ساعت١٥ ، دو جوان با یک پراید به معدن آمدند و عنوان کردند  با مقتول قرار ملاقات دارند.

من نیز بنا بر گفته مقتول،  آنها را به دفتر کارش راهنمایی کرده و خودم به کیوسک نگهبانی بازگشتم. حدودا نیم ساعت از حضور این دو نفر در دفتر مقتول نگذشته بود که ناگهان صدای شلیک گلوله آمد. به نزدیکی دفتر کار مقتول رسیدم که آن دو جوان را در حال خروج از دفتر دیدم. یک نفر از آنها که اسلحه کمری در دست داشت به سمت من آمد و لوله اسلحه‌اش را روی سینه‌ام گذاشت و من را تهدید به کشتن کرد. پس از رفتن آنها، خودم را به داخل دفتر کار مقتول رساندم و با کمی جست‌وجو جسد صاحب معدن (مقتول) را در نزدیکی دیوار پشتی دفتر پیدا کردم. بلافاصله از دفتر بیرون آمده و موضوع را به پلیس اطلاع دادم.

کارآگاهان اداره دهم در چندین نوبت چهره‌نگاری و جمع‌بندی اطلاعات ارائه‌شده از سوی نگهبان معدن، چهره‌ای فرضی از دو جوان پرایدسوار را به دست آوردند. در ادامه با انجام تحقیقات از اعضای خانواده مقتول، کارآگاهان موفق به شناسایی تصاویر دو برادر به نام‌های مجتبی ۳۷ساله و مهدی ۲۵ساله شده و تصاویر آنها از سوی نگهبان معدن نیز مورد شناسایی قرار گرفت.

با شناسایی مجتبی و مهدی، دستگیری آنها در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و روز گذشته، هر دو نفر آنها در منطقه اتابک دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

مجتبی (برادر بزرگ‌تر) در همان تحقیقات اولیه صراحتا به ارتکاب جنایت اعتراف و عنوان  کرد برادرش در ارتکاب جنایت هیچ نقش و مشارکتی نداشته و در زمان جنایت تنها  نظاره‌گر بوده است.

مجتبی درباره  انگیزه و نحوه ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: حدود شش سال پیش مقتول در مغازه‌ بنده در منطقه اتابک کار می‌کرد تا اینکه یک روز اسنادی را درخصوص مالکیتش بر یک معدن ارائه و عنوان  کرد مالک یک معدن مس در محدوده روستای چهل‌قز است، اما سرمایه‌ای برای بهره‌برداری از آنجا ندارد. به این بهانه به من پیشنهاد سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج معدن را داد و پس از قبول پیشنهاد از سوی بنده قرار بر آن شد تا پنج درصد مالکیت معدن
به من واگذار شود.

مجتبی در ادامه اعترافاتش به کارآگاهان گفت: با فروش منزل و مغازه خود مبلغی در حدود یک‌ میلیارد تهیه کرده و در معدن مس روستای چهل‌قز سرمایه‌گذاری کردم.  با وجود قرار اولیه ما دو نفر، هر بار مقتول به بهانه‌های مختلف در  این چند سال از ثبت مالکیت پنج درصد معدن به بنده خودداری می‌کرد و این در حالی بود که قرارداد بین ما دو نفر تماما به صورت زبانی بسته شده بود و هیچ قرارداد مکتوبی دراین‌باره  وجود نداشت.

مجتبی درباره نحوه ارتکاب جنایت نیز به کارآگاهان گفت: از حدود چند سال پیش اسلحه‌ای را خریداری و آن را نگهداری می‌کردم.  روز جنایت به واسطه ترسی که از مقتول داشتم اسلحه و همچنین یک چاقو را با خودم برداشتم و به همراه برادرم به سمت معدن به راه افتادیم. داخل دفتر در حال صحبت با مقتول بودم؛ از او درخواست بازپرداخت پولم را کردم، اما ناگهان منکر هرگونه دریافت پولی از من شد.

دیگر متوجه چیزی نشدم اسلحه را از زیر لباسم خارج کردم. مقتول با دیدن اسلحه از پشت صندلی بلند شد و به سمت دیوار پشتی دفتر فرار کرد که گلوله اول شلیک شد. مقتول روی زمین افتاده بود که خودم را بالای سرش رساندم و گلوله دوم را به سینه‌اش شلیک کردم. متوجه هیچ چیز نبودم. برادرم گیج‌ومات نظاره‌گر ماجرا بود.

با چاقویی که همراه داشتم، چند ضربه به پهلو، دست و گردن مقتول زده و از دفتر خارج شدم. نگهبان معدن را در مقابل دفتر مقتول دیدم.  با تهدید اسلحه، نگهبان نیز کاری نکرد و من به همراه برادرم از محل متواری شدیم.
 
کلمات کلیدی : معدن+قتل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.