نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 354924
سبقت پسران در سن ازدواج از دختران/ زنگ خطر تجرد قطعی پسران
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۲
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت:‌ هم‌اکنون تعداد پسران در سن ازدواج بیشتر است و خطر تجرد قطعی برای آنها وجود دارد،‌ برای رسیدن به تعادل باید اختلاف سن در ازدواج به کمتر از ۵ سال برسد.

علی‌اکبر محزون در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این پرسش که آیا تعادل جمعیتی در سن ازدواج به هم خورده است، اظهار داشت: تعادل جمعیتی در سن ازدواج موضوعی است که از الگوی سن ازدواج کشور حاصل می‌شود و بحث مهمی است، به‌عنوان مثال اختلاف سن ۵ سال برای ازدواج در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد.

وی افزود: در ۱۲.۱ درصد ازدواج‌ها زوجین همسن هستند،‌ ۷۷.۵ درصد مرد بزرگتر از زن و در ۱۰.۴ درصد ازدواج‌ها زن بزرگتر از مرد است. اتفاقی که هم‌اکنون باید رُخ دهد تغییر مدل ازدواج است، هم‌اکنون آقایان ۲۰ تا ۳۴ ساله و خانم‌های ۱۵ تا ۲۹ ساله بیشتر ازدواج می‌کنند و هرم سنی در هر سن کاملاً متقارن است اما اختلاف سنی ۵ سال برای ازدواج تقارن را به هم می‌ریزد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت:‌ قبل از سال ۱۳۹۰ تعداد دختران در سن ازدواج بیشتر از پسران بود اما با تغییر هرم سنی،‌ پس از سال ۱۳۹۰ ذوزنقه سن ازدواج وارونه می‌شود و این بار آقایان در سن ازدواج بیشتر از خانم‌ها هستند.

محزون ادامه داد:‌ در سال‌های قبل از ۱۳۹۰ دختران در سن ازدواج بیشتر از پسران بود و این تجرد قطعی دختران را بالا برده بود اما از سال‌ ۱۳۹۰ به بعد تعداد پسران در سن ازدواج بیشتر شده است و خطر تجرد قطعی در پسران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به تعادل جمعیتی باید اختلاف سن برای ازدواج کمتر از ۵ سال باشد، گفت:‌ اختلاف سن یک یا دو سال برای ازدواج کافی است و این موضوع هرم سنی را تعدیل کرده و به تعادل نزدیک می‌شویم.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال بیان کرد: بالاترین سن ازدواج برای آقایان در تهران، البرز و کرمانشاه و برای خانم‌ها تهران، البرز و ایلام است. کمترین سن ازدواج برای آقایان در خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و یزد و برای خانم‌ها سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است.

وی ادامه داد: بالاترین میانگین سن ازدواج برای آقایان در تهران ۳۰.۱، البرز ۲۹، کرمانشاه ۲۸.۶ و برای خانم‌ها تهران ۲۶، البرز ۲۵.۳ و ایلام ۲۴.۳ است و کمترین سن ازدواج برای آقایان در خراسان شمالی ۲۵.۳، سیستان و بلوچستان ۲۵.۴، یزد ۲۶.۳ و کمترین سن ازدواج برای خانم‌ها در سیستان و بلوچستان با ۲۰.۸، خراسان شمالی ۲۰.۹ و خراسان جنوبی ۲۱.۴ سال است.

محزون در پاسخ به این پرسش که علت افزایش میانگین سن ازدواج در هر سال چیست، افزود: این تحلیل‌ها را به جامعه شناسان و جمعیت شناسان می‌سپاریم تا ارزیابی کنند "شاخص‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در بالارفتن سن ازدواج چه‌تأثیری داشته است و مشخص شود علت این تغییر و تحولات چیست؟" البته این موضوع نیاز به تحلیل بسیاری دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال در پاسخ به این پرسش که شاخص‌های فرهنگی در بالارفتن سن ازدواج بیشتر تأثیرگذار است یا شاخص‌های اقتصادی، بیان کرد: معتقدیم جاهایی بوده که حتی اگر شرایط اقتصادی نیز فراهم باشد در تمایل به ازدواج رسمی بی‌رغبتی وجود دارد و الگوی غرب یعنی زندگی مشترک با یکدیگر بدون ازدواج رواج دارد، البته این نام ازدواج سفید را برای این معضل نمی‌پذیریم چون یک واژه فریبنده است و عبارت هم‌خانگی برای آن به کار می‌رود.

وی افزود:‌ در برخی مناطق با وجود سطح رفاه بالا شاهدیم که ازدواج در اولویت قرار نگرفته است بنابراین عوامل اقتصادی در بالا رفتن سن ازدواج تأثیرگذار است اما نباید بگوییم که سایر عوامل بی‌تأثیر هستند بلکه سبک زندگی و عوامل فرهنگی نیز در ازدواج تأثیرگذار است.
 
کلمات کلیدی : تجرد، مجرد، ازدواج
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۶:۱۱:۱۹
"خطر تجرد قطعی در پسران وجود دارد."!!!

خطر؟ بزرگترین خطر خود ازدواجه. من که تصمیمم رو خیلی وقته گرفتم و می خوام برای همیشه مجرد بمونم چون حوصله ندارم یه سال بعد از ازدواج 600-700 سکه طلا (اصلا 114 سکه) به کسی بدهکار شم و بقیه عمرم رو هم صرف کار کردن برای پرداخت این مهریه نجومی کنم. فکر نکنید زیادی بدبینم. خیلی پسرها رو می شناسم الان دقیقا گرفتار این مساله هستن. هر وقت شرایط ازدواج به سادگی کشورهای دیگه شد چشم شاید به ازدواج هم فکر کنیم. (3715334) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۶:۴۸:۲۰
خوب علتش اینه که کاری کردید که مردم دیگه اصلاً به فکر ازدواج هم نباشند! لازمه ازدواج در اولین مرحله یک شغل مطمئن هست حالا مسکن به کنار. خود من از زمان احمدی نژاد جویای کار هستم و هنوز بیکارم یعنی فوق لیسانسم ولی دست فروشم اونهم کاملاً موقتی. خوب من چطور ازدواج کنم خانواده دختر اولین سوالی که میپرسند اینه که چیکاره هستید چی بگم و بعدش برای هزینه ها چیکار کنم. آقا کار مشکل اصلی است اگه این درست بشه خیلی از مشکلات حل میشه. (3715388) (alef-11)
 
آریابان
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۷:۱۳:۰۲
چنانچه خانمی با مردی چند سال کوچکتر از خودش ازدواج کنه ، این امربیش از هر چیز به ضرر !!!! خود خانم تموم میشه، زیرا همونطوریکه رشد و بلوغ دخترها، چند سال زود تر از پسرهای هم سن شروع میشه،در عمل هم همیشه شاهدیم مردی که وارد دهۀ چهل زندگی خودش میشه تازه اول دوران " چلچلی " اش شروع میشه، در حالیکه یک خانم هم سن و سال وی تقریبا بسیار جا افتاده تر بنظر می رسه ؛
گذشته از این معمولا خانمهای ایرانی پس از آنکه به مقام والای مادری رسیدند ، تقریبا خود ، شوهر و حتی زندگی مشترک را طلاق !!!! میدهند و خودشون رو صد در صد ، وقف !!!! فرزند می کنند که در دیگر سوی سکه ، نشان از بی توجهی بیش از پیش بطراوت و شادابی و نمایش ظاهری خود خانمها داره، که طبیعتا آنها را مسن تر از سن واقعیشون نشان خواهد داد ؛
بر این پایه ، چنانچه سن "خانم" بیشتر از "آقا" باشه، بویژه در دهه های بالای زندگی مشترک، کهولت ظاهری و ناتوانی جسمانی خانم ، بسیار بیشتر از حالت معمول، خودش رو نشون میده که بی گمان ناراحتی و اضطراب و حتی افسردگی بیش از پیش خانم رو در پی خواهد داشت (3715436) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۳:۳۰:۱۲
شما جوش نزن.خانما با انواع عمل و آرایش و ... این دور زمونه خیالت راحت بیشتر از 14 سال نمیزنن (3716155) (alef-3)
 
حقیقت
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۹:۵۴:۴۳
معتقدیم جاهایی بوده که حتی اگر شرایط اقتصادی نیز فراهم باشد در تمایل به ازدواج رسمی بی‌رغبتی وجود دارد و الگوی غرب یعنی زندگی مشترک با یکدیگر بدون ازدواج رواج دارد

این جمله شعاره. دروغه.

علت سن اردواج بیکاری شرایط اقتصادی سربازی هزار بدبختی هست.

اون هایی که پارتی دارن اقا زاده هستن به موقع ازدواج می کنن

مرد باش الف چاپ کن. (3715633) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۲:۱۷:۳۱
دلار را به قیمت واقعی زیر1000 خودش برگردانید تا ازدواج ها سه برابر شوند (3716128) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۲۰:۳۵:۴۱
پسری هستم 27 ساله مجرد! فوق لیسانس از دانشگاه تهران! عمرا ازدواج نمی کنم! کی از پس این همه خرج بر میاد ؟ هنوز که منتظرم مشخص شه کی باید برم سربازی در چند ماه اینده! 30 سالگی از سربازی برگردم تا بدو دنبال کار! بعد یک حقوق چندرغاز بخواد جایی بده ....
خرج زن و بچه مرا این اقاینی که دلواپس تجرد پسر ها هستند ایا متقبل می شوند ! اگر می شوند!؟ اگر نه بهتر از مقاله بی ارزش ننویسند! (3715687) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۲۳:۱۳:۱۱
مقاله چیه عزیز من
مرکز آماره وضیفش اینه که آمار بده (3715934) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۰:۲۵:۰۰
اونایی که میگین برعکس از مردم طلبکارند که چرا قانع نیستن و توقعاتشونو کم نمیکنن که ازدواج کنند و بچه بدنیا بیارند!!! (3716024) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۶:۴۷:۵۶
نگیر آقا نگیر.
من متاهلم حدود 8 ساله ازدواج کردم. تو یه واحد 45 متری بدون اتاق زندگی میکنم. هر دو مون شاغلیم الان چن وقتیه که طلاق عاطفی هستیم دو سه روز پیش هم بهم پیشنهاد طلاق داد و من هم قبول کردم قراره تو چن روز آینده توافقی از هم جداشیم. حاصل 8 سال زندگی مشترکمون یه ساک خرتوپرت و کلی وام و قسط واسه منه و یه وانت اسباب و اثاث داغون مال اون!
حالا هی بگن ازدواج کمه و....................... (3716200) (alef-11)
 
نحوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۰:۱۲:۲۵
این خطر را باید جدی گرفت:
بسیار از جوانان تحصیل کرده یا ازدواج نمی کنند؛ یا اگر ازدواج کنند، بچه دار نمی شوند؛ یا اگر بچه دار شوند، به همان یکی قناعت می کنند . . . . تازه همۀ اینها مشروط به این است که از کشور مهاجرت نکنند!!! بدین ترتیب، متأسفانه نسل کسانی که می توانند آینده علمی، اقتصادی و مدیریتی کشور را تأمین و تضمین کنند، ادامه نمی یابد. (3716005) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۲:۴۵:۲۷
صد هزار مثبت


فرسایش ژنتیکی (3716142) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۰:۳۳:۲۶
تازه این میانگینه (3716044) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۱۳:۲۷:۰۵
ازدواج مانند رويش گياه است كه شرايط بايد ايجاد شود واگر ايجاد شود لاى سنگ هـم گياه رشت ميكند واگرشرايط مهيا نباشد پيامبرهـم دستور ازدواج دهـد نتيجه اى ندارد (3716935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۱۸:۰۷:۲۷
آریابا جان..چهل به بالا مطمئن باش از درون حتما شکسته . چون احساس پیری میکنه .خصوصا خانوما.بعضیا بدون عمل هم زیبان ولی شک نکن از درون شکسته شدند. (3717553) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۱۸:۱۰:۴۹
جناب آریا بان شما راست میفرمایید خانوما زود شکسته میشن بهتره با مردی بزرگتر از خودشون ازدواج کنن . بعد از طلاق یا بعد مرگ همسرشون اکثرا تنهایی را ترجیح میدهند. (3717560) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.