نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444726
ادامه واکنش ها به اظهارات مقامات ترامپ درباره برجام/ سفر موگرینی به واشنگتن/ عراقچی: روسیه حمایت قاطع خود از برجام را اعلام کرده/ هشدار لاریجانی
بخش سیاسی الف، ۲۳ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۶
در چند روز اخیر تحولات جدیدی در ارتباط با توافق هسته ای در داخل و خارج از ایران صورت گرفته است. سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آمریکا و ملاقات با اعضای کابینه دونالد ترامپ، سفر عراقچی به روسیه، هشدارهای لاریجانی به آمریکا و موضع گیری حداد عادل از جمله این رویدادها می باشد.

سفر موگرینی به آمریکا و مذاکرات برجامی
موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه دیدارهای جداگانه و مفصلی با مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ  و رکس تیلرسون وزیر خارجه جدید آمریکا، داشت. موگرینی در بیانیه خود پس از این دیدارها تأکید کرده که او و وزیر خارجه آمریکا بحث مفصلی درباره برجام داشته اند.

 موگرینی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با وزیر خارجه آمریکا به روابط دیرینه واشنگتن و بروکسل اشاره کرده و گفته پرونده‌های متعددی هستند که همکاری نزدیک در آنها به نفع دو طرف است. وی گفت: توافق هسته ای ایران به طور کامل اجرا شده و به امنیت اروپا، خاورمیانه و جهان کمک کرده است. این توافق بایستی به طور کامل رعایت شود و فکر می کنم که (برجام) زیربنای مناسبی برای همکاری فراهم خواهد آورد. موگرینی ادامه داد: پیگیری (اجرای) برجام یکی از اولویت های اتحادیه اروپا است، چون داریم می بینیم که این توافق کارساز است.

ریابکوف: با آمریکا اختلاف نظر داریم
از سوی دیگر سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن دیروز تأکید کرد که کشورش درباره توافق هسته ای اختلاف اساسی با آمریکا ندارد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما این دیپلمات روس افزود: «اختلافات میان روسیه و آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران، به اساس آن ارتباطی ندارد، بلکه به تاکیدات  روی آن مرتبط می شود.» وی جزئیات بیشتری از موارد اختلافی مطرح نکرد اما سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه پنجشنبه، یک بار دیگر تأکید کرد مسکو با دولت جدید آمریکا درباره ایران و توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اختلاف دارد.

سفیر روسیه در آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران پایدار می‌ماند
سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در آمریکا جمعه طی سخنانی گفت که توافق هسته‌ای با ایران، ساز و کاری مفید برای از بین بردن نگرانی‌های جامعه جهانی از ایران است. وی در گفتگو با خبرنگاران روس تصریح کرد: من معتقدم که این توافق فرو نخواهد پاشید و ادامه خواهد یافت.کیلسیاک گفت: ما بر سر این مسائل با شرکای آمریکایی خود گفتگو می‌کنیم و خواهیم دید که تا چه میزان می‌توانیم به همکاری‌های بیشتر تکیه کنیم. من تقریبا مطمئنم که اجرای توافق هسته‌ای ادامه خواهد یافت و فرو نمی‌پاشد.

عراقچی: روسیه حمایت خود از برجام را اعلام کرد
به گزارش تسنیم خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت: «ریابکوف تأکید کرده که اقدام آمریکا در مانع‌تراشی برای اجرای برجام و وضع تحریم علیه ایران برای مسکو قابل قبول نیست.» همچنین عراقچی که روز چهارشنبه در مسکو با ریابکوف دیدار کرده، در اظهارنظری پس از این سفر، با بیان اینکه طرف روس سیاست خود که حمایت قوی از برجام است را اعلام کرده، گفت: «برجام باید در فضایی سازنده و همراه با حسن نیت اجرا شود و مفهومی به عنوان اجرای سخت‌گیرانه برجام نداریم  و این خود مخالف برجام است.» منظور عراقچی از اجرای سخت گیرانه برجام، مواضع برخی مقامات دولت جدید آمریکاست که معتقدند باید ضمن حفظ توافق هسته ای، فشارها بر ایران را افزایش داد. عراقچی دراین باره افزود: «آنها گفتند موضع خود را به اطلاع همه طرف‌های 1+5 و به خصوص طرف آمریکایی رسانده‌اند.»

لاریجانی: اگر به دنبال مخدوش کردن برجام هستند، دیگر هیچ تعهدی به آژانس نخواهیم داشت
حداد عادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مشکلات موجود در اجرای برجام تصریح کرد: «برجام تمام شد، حالا می‌گویند همه چی درست‌شده جز مبادله بانکی!، مثل این است که گفته شود آب در منبع هست اما شیر باز نمی‌شود.»

علی لاریجانی رئیس مجلس در هشداری کم سابقه به طرف آمریکایی گفت: «مقامات آمریکا باید بدانند اگر به دنبال مخدوش کردن توافق هسته ای هستند جمهوری اسلامی در برابر این اقدام، دیگر هیچ تعهدی نسبت به آژانس نخواهد داشت.»

به گزارش ایرنا وی در جمع راهپیمایان 22 بهمن در شهر کرمان افزود:« آنها می گویند ما توافق بدی را امضا کرده ایم؛ مراقب باشید در مسیری قرار نگیریم که مشکلات خودمان را افزایش دهیم زیرا ما در این قضیه راسخ هستیم که از دانش هسته ای مان مراقبت کنیم.» لاریجانی افزود: «آنها از سخت گیری بیشتر سخن می گویند، باید به آنها گفت که نمی توانید این کار را بکنید زیرا در توافق هسته ای کشورهای زیادی ذی مدخل بودند و اگر این قصد را اجرایی کنید خودتان ضرر می کنید چون ملت ایران راه گذشته را با سرعت بیشتری دنبال می کند.»
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۰:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۱۶:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۰۸:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۲۰:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۷:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۰۸:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۷ ۰۸:۳۱
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۰۷:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۱۵:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : برجام+اجرای برجام+ترامپ
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۰:۱۹:۱۵
ترامپ دیوانه در دنیا تنهاست (4160748) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۰:۲۸:۴۷
روسیه خودش وزیر خارجه نداره که حمایت قاطعش رو باید از زبون عراقچی به ما گوش برسونه؟
یا موضوع چیز دیگه ایه (4160755) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۰۲:۳۸
این حمایت لفظی فرانسه و ... به چه درد می خورد. اصل طرف معامله امریکاست که نه در دوره اوباما و نه ترامپ، تعهدات را انجام نمی دهد. (4160783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۰۵:۱۸
اگر در اجرای تعهدات عجله نمی کردند، الان نیاز نبود دوره بیفتند در کشورهای اروپایی و انتظار داشته باشند، اولاند جلوی نقض برجام امریکا بایستد. با چماق راکتور اراک ، می شد غرب را به هر کاری واداشت. امان از منافع زودگذر جناحی. (4160787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۰۶:۰۰
اندر حکایات فتح الفتوح آقایان!!!! (4160789) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۲۵:۲۵
پس ضمانت های اجرایی برجام کو عزیز؟؟؟
اون موقع روزی چهار بار می اومدی تو تلویزیون و ...تحویل مردم میدادی (4160809) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۳۳:۴۴
حمایت روسیه از برجام ؛ دردی را دوا نخواهد کرد .
دنیا بر روی $ میچرخد (4160812) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۲۱:۴۷:۰۴
امریکا بخواهد بزند زیر برجام به هیچکس توجهی نمی کند حتی شورای امنیت... این حرف و هم در مواقع حمله به کشورها ثابت کرده هم زدن زیر توافق با کشورها( مثل کره شمالی زمان بوش) پس بهتر بود توافقی امضا می شد که ایران با تصمیماتش گرداننده کار بود نه اینکه مثل دوران سال های 82 و 83 دست به دامان اروپایی ها شویم (4160818) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.