نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 291384
دوربین های مدار بسته چگونه راز کلاهبرداری ۵ میلیونی را فاش کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۶
مهر نوشت:دختر و پسر جوانی که پس از خرید ۵ میلیون تومان لباس از یکی از برندهای پوشاک معتبر شمال شهر، اقدام به کلاهبرداری کرده بودند، در بازبینی فیلم دوربین های مداربسته در دام پلیس گرفتار شدند.

روز بیست و نهم تیر ماه یکی از کسبه منطقه نیاوران با مراجعه به کلانتری ۱۲۳ نیاوران به مأموران اعلام کرد که یک آقا و خانم جوان به بهانه پرداخت پول به شیوه اینترنتی اقدام به کلاهبرداری از وی کرده‌اند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته که نمایندگی فروش یکی از برندهای معروف لباس در شمال تهران را دارد، پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ به کارآگاهان گفت: جوانی حدوداً ۳۰ ساله به همراه خانم جوانی حدوداً ۲۰ ساله - هر دو نفر با ظاهری کاملاً شیک و آراسته - به بهانه خرید البسه وارد مغازه من شدند و حدود ۵ میلیون تومان خرید کردند؛ در زمان پرداخت پول، این شخص یک عابر بانک به بنده داد و درخواست کرد تا علاوه بر برداشت مبلغ ۵ میلیون تومان بابت پول لباسهای خریداری شده، یک میلیون تومان بیشتر از حساب وی برداشت کنم و این مبلغ را به صورت نقدی به وی تحویل دهم؛ من هم درخواست او را قبول کردم اما در زمان برداشت پول، دستگاه Pozz داخل فروشگاه پیغام داد که موجودی حساب کافی نیست؛ در ادامه خریدار عنوان داشت که مبلغ را به صورت اینترنتی پرداخت خواهد کرد و به این بهانه و پس از گرفتن شماره حساب جهت واریز پول، به ظاهر مشغول انتقال پول از طریق اینترنت گوشی تلفن همراه خود شد. پس از دقایقی این جوان با نشان دادن متنی که در آن نام صاحب حساب (مالباخته) درج شده بود، مدعی واریز پول به حساب من شد و عنوان کرد که با توجه به پرداخت اینترنتی، پیامک انتقال وجه با کمی تأخیر به من اعلام خواهد شد و به این ترفند، علاوه بر تحویل گرفتن لباسهای خریداری شده به مبلغ ۵ میلیون تومان، یک میلیون تومان را نیز به صورت دستی از من تحویل گرفت و هر دو نفر از مغازه خارج شدند.

وی در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت: فردای روزی که این زن و مرد جوان به مغازه من آمده بودند، برای بررسی حساب به شعبه بانک مراجعه کردم که اعلام شد هیچگونه تراکنش مالی از طریق پرداخت اینترنتی پول، به حساب من صورت نگرفته و در آنجا متوجه کلاهبرداری توسط آن زن و مرد جوان و شیک پوش شدم.

با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری و با بررسی پرونده شکایتهای مشابه، کارآگاهان موفق به شناسایی ده‌ها مالباخته دیگری شدند که همگی آنها توسط یک زن و مرد جوان با ظاهری شیک و آراسته و به بهانه پرداخت به شیوه اینترنتی مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند؛ در بررسی مشاغل مالباختگان مشخص شد که دو متهم تحت تعقیب پرونده با مراجعه به اصناف مختلف فروش لباس، لوازم التحریر، گوشی تلفن همراه، لوازم آرایشی، اسباب بازی و ... اقدام به کلاهبرداری در مناطق عمدتاً شمال و مرکز شهر تهران کرده‌اند.

ماموران پلیس برای انجام تحقیقات، بررسی تصاویر دوربینهای مداربسته مراکز خرید (محل مراجعه دو متهم زن و مرد) را در دستور کار قرار دادند و با انجام اقدامات پلیسی، توانستند هویت متهم به نام «حمیدرضا . ت» (متولد ۱۳۶۰) با بیش از ۵ فقره سابقه دستگیری از سال ۸۹ تاکنون را شناسایی کنند؛ بررسی سوابق این متهم نشان داد که وی آخرین بار و در سال ۱۳۹۳ به اتهام کلاهبرداری به همین شیوه و شگرد در استان سمنان دستگیر و روانه زندان شده اما با گذشت مدتی و با تأمین قرار، مجددا آزاد و این بار متواری شده و پس از مراجعت به تهران اقدام به تکرار کلاهبرداریهای خود کرده است.

با شناسایی حمیدرضا به عنوان متهم تحت تعقیب پرونده، شناسایی مخفیگاه وی آغاز شد و با انجام تحقیقات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی مخفیگاه وی در یک هتل آپارتمان در محدوده میدان ونک شدند؛ کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی پس از شناسایی دقیق مخفیگاه حمیدرضا و اطمینان از حضور وی و همدستش به نام مریم (۱۸ ساله) در داخل هتل آپارتمان، اقدام به دستگیر هر دو نفر آنها کرده و در بازرسی از مخفیگاه آنها مقادیر متنابهی از اموال به اصطلاح خریداری شده از مالباختگان توقیف شد.

سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: با انجام تحقیقات پلیسی و بررسی پرونده کلاهبرداری مشابه، تاکنون بیش از ۳۰ مالباخته شناسایی و متهمان پرونده نیز صراحتاً به ده‌ها فقره کلاهبرداری به شیوه و شگرد فوق اعتراف کرده‌اند.

وی گفت : متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد هستیم که بسیاری از کسبه محترم بدون احراز و مطابقت هویت صاحب کارت عابربانک با شخص ارائه کننده آن اقدام به فروش اقلام و حتی انجام خدماتی بانکی از قبیل پرداخت پول به افراد در مبالغ بالا می‌کنند که اینگونه موارد زمینه سوء استفاده و بعضاً انجام کلاهبرداری از آنها را ایجاد می‌کند؛ ضمن آنکه به کلیه عزیزانی که نسبت به انجام خدمات بانکی از طریق سیستم اینترنت اقدام می‌کنند نیز توصیه می‌شود که تا زمان دریافت پیامک بانکی مبنی بر موفقیت آمیز بودن تراکنش مالی مورد نظر خود، جدا از هرگونه تحویل اقلام و یا پول نقد به افراد مراجعه کننده خودداری کنند.
 
کلمات کلیدی : کلاهبرداری+سرقت
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۹:۵۶:۱۲
چرا بعد از اینکه به زندان خودش را معرفی نکرد کاراگاهان محترم و توانا ـنان را دستگیر نکردند؟واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3148605) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.