نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 343881
تلگرام فیلترینگ را هم گرفت!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۶
دامنه‌های پیام‌رسان موبایلی تلگرام موفق شدند تا از مرجع ارجاعات مربوط به سایت‌های فیلتر شده هم سبقت بگیرند.

به گزارش تسنیم، پیدایش مفهوم شهروند دیجیتال و فراگیری آن همپای ایجاد و رشد شاهراه‌های ارتباطات دیجیتال باعث شکل‌گیری سبک رفتاری خاصی در فضای مجازی شده است.

تا یکی دو سال گذشته و زمانیکه حجم استفاده از ابزارهای ارتباطی مبتنی بر پهنای باند به این اندازه نبود، سایت‌هایی نظیر پیوندها که مربوط به صفحات فیلتر می‌شد جزو پایگاه‌های پربازدید داخلی به حساب می‌آمد که رنکینگ تک رقمی داشت.

اما به مرور و با افزایش کاربران موبایل هوشمند، میزان و فرهنگ استفاده از فضای مجازی روبه تحول نهاد و الگوی رفتاری کم‌کم به سمت تغییر سبک رفت تا جایی که سایت‌ پیوندها اکنون به رتبه ۲۲ از منظر رنکینگ سایت‌های پربازدید داخلی رسیده است.

چنین افتی می‌تواند ناشی از دو عامل ۱. کاهش حجم سایت‌های فیلتر شده یا ۲. افزایش سطح فرهنگ مردم برای استفاده از اینترنت باشد که چون دلیل اول مشهود نیست لذا می‌توان گفت دومین عامل محقق شده است.

از سویی دیگر وقتی به الگوی ترافیکی کشور نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که اکنون دامنه پیام‌رسان تلگرام جزو ۱۵ سایت پربازدید ایران است؛ لذا این نشان از علاقه مردم به این شبکه پیام‌رسان دارد که آن را با اختلافی چشم‌گیر حتی از خبرگزاری‌های رسمی کشور و دیگر پایگاه‌های پر کاربرد نظیر بانک‌ها نیز جلو انداخته است.

آمارهای تحلیلی نشان می‌دهد که ۸۲.۶ درصد از کل کاربران تلگرام، ایرانیان هستند و استفاده ما از این پیام‌رسان با موبایل حدود ۲۰ برابر روسی‌هاست.

آمار ترافیکی دامنه telegram.org که در رتبه ۱۷ است، نیز می‌گوید که مراجعه کاربران ایرانی به دامنه این پیام‌رسان از طرق دیگر به غیر از موبایل، چهار برابر روسی‌هاست. کاربران کشور ما ۷.۶ درصد از بازدیدکنندگان دامنه مذکور را تشکیل می‌دهند.

تلگرام از دو دامنه telegram.me و telegram.org به صورت همزمان استفاده می‌کند که اولی برای اتصال نرم‌افزارهای موبایل و دومی برای دسترسی کاربران از طریق وب استفاده می‌شود.

با این حساب اپلیکیشن مورد بحث، همچون نمونه‌های پیشین که تا چنین مرحله‌ای پیش آمدند اما در نهایت با افت کیفیت از دایره رقابت خارج شدند، در نقطه بحرانی قرار دارد که لغزشی کوچک می‌تواند مهر باطلی بر تمامی فعالیت‌های پیشین و سلب اعتماد کاربران باشد.

این پیام‌رسان موبایلی در حال حاضر پر ترافیک‌ترین ابزار ارتباطی ایرانی‌ها به حساب می‌آید و آمار برخی اندروید مارکت‌ها می‌گوید که بیش از ۲۰ میلیون کاربر این برنامه را روی گوشی خود نصب کرده‌اند.
 
کلمات کلیدی : تلگرام
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۰۸:۳۴:۲۱
دلیل دیگر کم شدن بازدید از سایت پیوندها ممکن است استفاده بیشتر از فیلترشکن باشد (3638510) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۰۹:۰۸:۴۹
تلگرام خیلی خوبه باورم نمیشه قبلش چطوری زندگی میکردیم (3638587) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۷:۵۴
متاسفانه تلگرام بدلیل عدم اتصال به موتور جستجوی گوگل مثل سیاهچاله شده و دیگر مثل قدیم با سرچ در گوگل اطلاعات نمیشه دست پیدا کرد چون همه در تلگرام تولید محتوا میکنند و فرومها و وبلاگها که مرکز اطلاعات بودن تعطیل شدن

الان تقریبا دیگه با سرچ در گوگل مثل قدیم اطلاعات ناب که توسط کاربران ایرانی تولید میشد وجود نداره
کاش تلگرام کانالها و سوپرگروههایش که جای فرومها را گرفته به گوگل وصل کند یا فیلتر بشه چون وب ایرانی را داره نابود میکنه (3638662) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.