توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322884
در آمد شش میلیارد پوندی انگلیس از کشتار یمنی‌ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۱
دولت محافظه کار انگلیس در شش سال، ۶ میلیارد پوند سلاح به رژیم آل سعود فروخته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روزنامه ایندیپندنت؛ دولت "دیوید کامرون،" نخست وزیر انگلیس، از سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۸) مجوز فروش ۵.۶ میلیارد پوند سلاح را شامل جت های جنگی و دیگر سخت افزار نظامی برای عربستان سعودی صادر کرده است در حالی که عربستان سعودی در فهرست کشورهای ناقض حقوق بشر قرار دارد.

بر اساس نتایج بررسی تازه ای که موسسه ای به نام مبارزه با تجارت سلاح انجام داده است، انگلیس به ۲۴ کشور از ۲۷ کشوری که در فهرست خودش در زمره کشورهای ناقض حقوق بشر قرار داشته اند سلاح فروخته است.

از میان کشورهایی که در این فهرست قرار دارند فقط کره شمالی، ایران و کوبا از مجوزهای فروش سلاح دولت انگلیس بهره مند نشده اند.

به گزارش ایندیپندنت، عربستان سعودی قراردادی را با دولت انگلیس امضا کرد که بر اساس آن قرار است ۷۲ فروند جت یوروفایتر تایفون به مبلغ ۴.۵ میلیارد پوند خریداری کند. دیگر قراردادهای عمده ریاض با لندن عبارتند از خرید ۱.۶ میلیارد پوندی هاوک ، تفنگ ، بمب و گاز اشک آور.

ایندپیندنت نوشت: در حقیقت عربستان دو برابر نیروی هوایی ارتش انگلیس به هواپیماهای ساخت این کشور دسترسی دارد و بمب هایی را که نیروهای مسلح انگلیس انبار کرده بودند رژیم آل سعود دارد بر سر مردم یمن می ریزد.

کشورهای دیگری که با شرکت های انگلیسی تولید سلاح قرارداد امضا کرده اند عبارتند از بحرین ۳۷ میلیون پوند ، امارات ۳۳۸ میلیون پوند و عمان ۹۴۸ میلیون پوند.
 
کلمات کلیدی : یمن، عربستان، انگلیس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.