نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 318285
نفس گرمی که سرد شد
بخش تعاملی الف - اصغر مناف زاده
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۹


این روزها ازشبکه اول یا به قول معروف، شبکه یک شبکه ی هر ایرانی بعد از اخبار سراسری ساعت ۲۱، سریال نفس گرم درحال پخش می باشد. موضوع یا قصه ی مجموعه ی مزبور، زن وشوهری هستند با ایمان وخداپرست که سی سال هست با همدیگر زندگی می کنند وبه خاطر همین اخلاقیات و معنویات بالا شهرت وپایگاه اجتماعی خاصی را در جامعه کسب کرده اند. بطوریکه به دلیل این خصیصه های اجتماعی- مذهبی مورد احترام دیگران می باشند. حتی افرادی که به دلیل سببی و نسبی با آن ها روابط اجتماعی و خانوادگی دارند، مسایل و مشکلات خود را با ان ها مطرح و سخنان و گفتار آن ها را سر لوحه ی کار و تصمیمات خود قرار می دهند. فضای زندگی حاج آقا وحاج خانم قصه ی ما طوری هست که با تمام وجود به همدیگر عشق می ورزند. مسیر داستان سریال نفس گرم به یک دفعه تغییر می کند و درکمال تعجب و ناباوری مشخص می شود که حاج آقای داستان، زن دومی داشته که در طول این سی سال زندگی مشترک با ریا و ظاهر سازی موضوع را از همسرش مخفی کرده بود است. حال تصور کنید بعد از این فاجعه خبری روحیه و شرایط همسر را که چطور دگرکون می گردد. متاسفانه سریال نفس گرم که پخش آن هنوزهم ادامه دارد،تاثیرات منفی در اذهان مخاطبین بویژه زن ها بوجود آورده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می گردد:

۱- به محض مشخص شدن زن دوم حاجی، موجی از تنفر در بین تماشا گران زن درجامعه بوجود آمد. این نوع رفتار به راحتی در عکس العمل هاي خانم ها ی فامیل و همچنین خانم های اداره قابل درک وفهم بود. دامنه انزجار آنقدر بالا بود که تعدادی از تماشاگران اظهار می کردند که ای کاش، حاجی از کما خارج نگردد. انگار موضوع داستان واقعی ايست. این سریال به نوعی باعث ایجاد و تشدید بدبینی زن ها نسبت به مردهای در خانواده گرديده و به نوعی تجلی گر این جمله که"دیگه به چه کسی میشه اعتماد کرد"شده است.

۲-همه ما با این ضرب المثل معروف که "هرکه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک"اشنا هستیم. داستان سریال نفس گرم بنوعی بیانگر ضرب المثل مزبور مي باشد. بطور کلی افراد مذهبی و دیندار که عمری را دراطاعت و عبادت خداوند سپری کرده و با اقتباس از دستورات او در خدمت نیازمندان وفقرا بوده اند، همواره مورد احترام و تکریم مردم می باشند. اما در سریال مزبور این خصوصیات و ویژگی های مثبت که جزء سرمایه های اجتماعی قلمداد می شوند، زیر سوال رفته است. هرچند که بخوبی می دانیم که حتی افراد با چنین شاخصه های مصون از اشتباه و گناه نیستند. لذا دلیلی ندارد که در یک رسانه ای ملی با بیش ازهفتاد ميليون نفرجمعيت، این موضوع نمایش و باعث ايجاد تضاد در ذهن و باور تماشاگران گردد و سال ها طول بکشد که بتوان این ذهنیت منفی و غلط را با برنامه ها و سريال هاي ديگر پاک کرد. در حال حاضر جامعه نیازمند ایجاد روحیه ی همدلی و همگرای می باشد. شفاف عرض كنم در صورت تکرار چنین برنامه های در رسانه ها اعم از دیداری وشنیداری، دیگر کسی برای سخنان بزرگان که دستي در معرفت دینی دارند، اهميت نخواهد داد و در جواب خواهند گفت: این اقا نیز از قماش حاج اقای سریال نفس گرم می باشد.

۳-همواره تاکید میگردد که خانواده ها ازنگاه کردن به شبکه های ماهواره ی به دليل داشتن اثرات مخرب ومنفی خودداری و به جای ان از شبکه های وطنی استفاده نمايند. با این توصیه ی فرهنگی و اجتماعی تلاش می شود که خانواده ها از رفتار ها و گفتارهای بد مصون بمانند. ولی متاسفانه سریال نفس گرم،خود به نوعی ترویج دهنده ی مفاهیم ضد اخلاقی در جامعه از جمله دروغ گویی، ظاهر سازی، پنهان کاری وعوام فریبی می باشد. به قول برخی از خانم ها برای اقایان بد آموزی دارد.

۴-سریال به دنبال فرهنگ سازی در خصوص برخی از مفا هیم آرمانی در جامعه که هیچ خواستگاهی در بین افراد جامعه ندارد حرکت می کند . از جمله آن می توان به بخشش مال، سهم ودارایی به هوء (زن دوم) انهم توسط زن اول ،ترحم و اوردن ان به محيط خانواده اشاره كرد. در جامعه اي که هنوز در ان در خصوص تقسیم ارث و میراث بین اعضاء خانواده اختلافات ان هم در سطح بالاي وجود دارد و حتی در تقسيم بی ارزش ترين ارث پدری به هم دیگر رحم نمی کنند، چطور می توان امیدوار بود این نوع داستان ها بر مخاطبین تاثیرگذار باشد. بهتر بود نویسنده داستان نسبت به فرهنگ سازی در خصوص رفع اختلافات اعضاء درجه یک خانواده در ارتباط با تقسیم ارث توجه می کرد که جامعه در حال حاضر با ان دست به گریبان می باشد.

درپایان به نظر میرسد درسالهای اخیر به جهت مبارزه با فیلم و سریال های ماهواره ی، ساخت و تولید سریال های ایرانی افزایش یافته و شاهد هستیم که سریالی تمام نشده سریال بعدی شروع می شود. البته طوری تصور نگردد که همه ی سریال ها، مناسب نیستند، خیر انصافا برخی از آن ها به طور تمام عیار معیار های خوب و مثبتی را به مخاطبین خود منتقل کرده ومی کنند. ولی برخی از آن ها همانند سریال نفس گرم، نتوانسته است به خوبي نقش آفرینی کند و حتی باعث تشدید در افکار و باورهای منفی در بینندگان نیز شده است. علی ایحال امیدواریم تولید انبوه فیلم وسریال درکشور به بهانه ی مقابله با شبکه های خارجی، باعث نگردد که همانند عقرب خودمان رانیش بزنیم.
 
کلمات کلیدی : اصغر مناف زاده
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۳۱:۵۶
اساسا در سریال های ایرانی جهت جذب مخاطب فقط به زن دوم کاراکتر مرد می پردازند !!!!
عمده سریالهای چند سال اخیر از این قاعده مستثنی نیستند ! (3398534) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.