نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 288685
جزئیات اعتراف گانگسترهای گلستان به ۱۳ قتل
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۹
دو مرد جنایتکار که با کمک همدستان خود و در جریان سرقت‌های مسلحانه مرتکب ۱۳ فقره قتل در استان گلستان شده بودند، صحنه جنایت‌های خود را در حضور بازپرس و کارآگاهان جنایی بازسازی و تشریح کردند. به گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان، اولیای دم مقتولان شناسایی شده‌اند و دادسرا به صورت قاطع و سریع به این پرونده رسیدگی می‌کند.

به گزارش جام جم، ۸ فروردین امسال مردی با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ شهرستان گرگان تماس گرفت و گفت: مردی از ناحیه پا هدف گلوله قرار گرفته و کنار خیابان خلوت رها شده است. تیم پلیس سپس خود را همراه امدادگران اورژانس به محل حادثه رسانده و در بررسی های اولیه دریافتند مرد ۳۰ ساله از ناحیه پا و پهلو زخمی شده که بلافاصله او را به بیمارستان منتقل کردند. همچنین در بازرسی محل چند پوکه کشف شد که برای مشخص شدن نوع سلاحی که از آن گلوله ها شلیک شده در اختیار کارشناسان اسلحه شناسی تشخیص هویت پلیس قرار گرفت.

همزمان با تشکیل پرونده قضایی تحقیقات پلیس برای شناسایی ضاربان فراری و مشخص شدن هویت مرد زخمی ادامه یافت تا این که روز بعد خانواده ای با حضور در پلیس آگاهی اعلام کردند فرزندشان به نام عابد که راننده ای مسافربر بوده، خانه را ترک کرده و تاکنون بازنگشته و تلفن همراهش نیز خاموش است و تصور می کنند اتفاقی برایش افتاده باشد.

ردپای مجرمان حرفه ای در ماجرا
در این مرحله ماموران با دریافت اطلاعاتی از خانواده جوان گمشده، متوجه شدند تصویر وی با مرد زخمی که در بیمارستان بستری است، مطابقت دارد. به همین دلیل پلیس اطمینان یافت که مرد جوان توسط سارقان مسافرنما مورد سوءقصد قرار گرفته و خودرویش سرقت شده است.

کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی استان گلستان به بررسی مناطق منتهی به محل سرقت پرداختند تا این که متوجه شدند شرکتی در آن حوالی مجهز به دوربین مداربسته است و با هماهنگی قضایی به بازبینی دوربین مداربسته آنجا پرداختند که مشخص شد یک مرد سلاح به دست، فرد زخمی را از خودرو بیرون آورده و کنار جاده رها کرده و دو فرد دیگر که سوار موتورسیکلتی بودند اطراف خودرو پرسه زده و سپس خودرو را سرقت کرده اند. این در حالی بود که سارقان صورت خود را ماهرانه پوشانده و پلاک موتورسیکلت را نیز مخدوش کرده بودند که براحتی قابل شناسایی نبودند.

مرگ جوان زخمی
در این مرحله پلیس تحقیقات را روی این سه فرد متمرکز کرد و در جستجوی آنها بود تا این که با گذشت چهار روز از این حادثه، مسئولان بیمارستان در تماس با پلیس اعلام کردند که جوان زخمی به دلیل شدت جراحات تسلیم مرگ شده است بنابراین موضوع به قاضی آدینه، بازپرس شعبه ششم دادسرای گرگان گزارش شد. با مرگ جوان راننده، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد و تحقیقات به سرپرستی سرهنگ محمدرضا اکبری، رئیس پلیس آگاهی استان گلستان و با نظارت حجت الاسلام حقی، دادستان گلستان به طور شبانه روزی برای دستگیری عاملان این جنایت ادامه پیدا کرد.

در شاخه دیگری از تحقیقات، کارشناسان تشخیص هویت پلیس اعلام کردند پوکه های به جا مانده در محل جنایت، مربوط به سلاح کلاشینکف بوده که از این سلاح در جریان چهار سرقت مسلحانه دیگر که سال های گذشته در سطح این استان رخ داده، استفاده شده است. پس از اعلام این گزارش، احتمال کارآگاهان به یقین تبدیل شد که سارقان باید اعضای یک باند تبهکاری باشند.

جزئیات ۴ سرقت مسلحانه
با کشف این سرنخ، ماموران پرونده های چهار سرقت دیگر را دوباره بررسی کرده و مشخص شد یکی از سرقت ها مربوط به فروردین سال ۹۰ بوده که در جریان آن سارقان مسلح نقابدار راننده نیسانی را که در حال انتقال بار پرتقال بوده با سلاح تهدید کرده و حتی چند تیر هوایی برای ترساندن وی شلیک کرده بودند. دزدان مسلح سپس خودرو را همراه بار آن دزدیده و بعد از چند روز خودرو را بدون سرنشین رها کردند.

دومین سرقت مربوط به اوایل سال ۹۱ بود که سارقان خودروی پرایدی را دزدیده بودند. سومین پرونده هم در اردیبهشت سال ۹۲ رخ داد که در جریان آن سارقان به عنوان مسافر سوار خودرو ریو شده و با بستن دست و پای راننده و همسرش، آنها را در جاده رها کرده و با سرقت خودرو محل را ترک کردند.

چهارمین سرقت هم مربوط به فروردین ۹۳ بود که در این پرونده دزدان خودروی پرایدی را سرقت کردند. بررسی ها نشان می داد سارقان در سرقت ها از موتورسیکلت استفاده کرده و طعمه را تعقیب می کردند. آنها سر و صورت هایشان را با کلاه های بافتنی و نقابدار پوشانده و برای این که ایجاد رعب و وحشت کنند، تیراندازی هوایی نیز کرده اند.

احتمال قتل های دیگر
با توجه به نحوه سرقت های این باند، ماموران احتمال دادند آنها در ارتکاب جرایم دیگر هم نقش داشته باشند، بنابراین به طور ویژه بررسی ها را ادامه دادند و به سرنخ هایی دست یافتند که نشان می داد سارقان چندی پیش به زور وارد دامداری فردی شده و با سرقت ۹ راس گوسفند، مرد دامدار را هم با شلیک گلوله زخمی کرده که او در این حادثه از مرگ نجات یافته است.

تحقیقات ادامه داشت و پلیس هر چه بیشتر روی نحوه فعالیت اعضای باند تحقیق می کرد، به اطلاعات جدیدتری دست می یافت. در این مرحله با توجه به این که احتمال می رفت سارقان مسلح در جنایت های دیگری نیز نقش داشته باشند، تحقیقات روی پرونده های سرقت مرگبار متمرکز و مشخص شد از همان سلاحی که در این سرقت ها و قتل مرد راننده استفاده شده در قتل صاحب یک شالیکوبی نیز استفاده شده است. ماموران وقتی پرونده این جنایت را که مربوط به یکی از مناطق شهرستان کردکوی بود، بررسی کردند مشخص شد اوایل اردیبهشت سال گذشته وقتی صاحب کارخانه در محل کارش تنها بوده، موتورسواران نقابدار مسلح با انگیزه سرقت گاوصندوق وی وارد کارخانه شده و او را با شلیک گلوله از پای در آورده اند که با شنیده شدن صدای گلوله، همسایه ها سراسیمه به خیابان آمده اند که همین موضوع باعث شده سارقان موفق به سرقت از این مکان نشوند و پیش از حضور پلیس فرار کنند.

شناسایی سارقان
تلاش های شبانه روزی گروه های عملیاتی پلیس همچنان ادامه داشت تا این که با گذشت چهار ماه، اوایل مرداد امسال، پلیس جنایی به ردپای پسر ۲۴ ساله ای به نام وحید در این سرقت ها دست یافت که نشان می داد او در جریان این سرقت ها نقش دارد و پدر ۵۰ ساله وی به نام حسین یک دزد حرفه ای و قاچاقچی سلاح و موادمخدر است. همین سرنخ ها کافی بود که پلیس بررسی ها را روی این دو نفر و دو پسر دیگر این خانواده متمرکز کند. در ادامه تحقیقات ماموران با هماهنگی قضایی وحید، برادرش رضا و پدرشان حسین را در سه عملیات جداگانه دستگیر کردند.

اعتراف به سرقت ها
متهمان با انتقال به پلیس آگاهی به طور جداگانه بازجویی شده و اظهارات ضد و نقیضی را بیان کردند تا این که با گذشت دو روز از دستگیری آنها، دو پسر متهم میانسال بناچار اعتراف کردند که پدرشان سرکرده باند سرقت های مسلحانه همراه با آزار و اذیت است و به دستور وی این سرقت ها را انجام می دادند. آنها اعلام کردند برادر دیگرشان که فراری است و سه نفر از دوستان پدرشان هم در سرقت ها با آنها همدست بوده اند.

در تحقیقات از این دو پسر جوان مشخص شد اعضای این باند مرتکب سرقت موتورسیکلت، خودرو، گوشی تلفن همراه و موتورهای چاه آب کشاورزی و تراکتور شده اند. آنها اعتراف کردند که پدرشان راننده جوان و مرد کارخانه دار را کشته است. همین سرنخ کافی بود سارق میانسال که راز جرایم مسلحانه و قتل هایش فاش شده بود، لب به اعتراف باز کند.

اعتراف سرکرده باند
حسین، سرکرده باند در اظهاراتش گفت: بیشتر در زمینه سرقت های همراه با آزار و خشونت فعالیت داشتیم و از سال ۷۸ سرقت هایم را با یک تبهکار حرفه ای دیگر به نام «حسین ـ س» به صورت مسلحانه انجام می دادیم. چند بار در این رابطه دستگیر و به زندان افتادم. وقتی آخرین بار از زندان آزاد شدم، با حسین ـ س سرقت ها را از سر گرفتم و برای این که ردی از خود بر جا نگذارم از سه پسرم و دو نفر از دوستان مشترک من و حسین خواستم تا با ما همکاری کنند که همراه آنها سرقت از رانندگان مسافربر، موتورسیکلت، موتور چاه کشاورزی، دامداری، گوشی تلفن همراه و پول نقد را انجام دادیم.

متهم خاطرنشان کرد: در جریان سرقت هایمان دو نفر را کشتم اما حسین-س، در جریان سرقت هایی که از سال ۷۸ آغاز کردیم، مرتکب قتل های بیشتری شد. ما مخفیگاه هایی علاوه بر شهر گرگان، در نکا و بهشهر مازندران نیز داشتیم که پس از سرقت ها اموال دزدی را در آنجا مخفی و سپس می فروختیم.

دستگیری قاتل سریالی
با اعتراف های این مرد، ماموران موضوع را بررسی کرده و معلوم شد مشخصات زندانی فراری با «حسین ـ س» مطابقت دارد بنابراین جستجوی پلیس برای یافتن وی ادامه پیدا کرد تا این که یک هفته پیش ردپای وی را در یکی از شهرهای اطراف گرگان به دست آورده و او را دستگیر کردند.

این متهم که راز ۱۱جنایت و دزدی های مسلحانه را پنهان کرده بود، پس از دو روز بناچار سکوتش را شکست و در حالی که از کشتن ۱۱ مرد و جرایم خشنی که انجام داده بود احساس هیچ گونه پشیمانی نداشت، به تشریح جرایم تلخ خود پرداخت و به پلیس گفت: من تعدادی از سرقت هایم را به کمک دوستم حسین و تعدادی را به کمک دیگر اعضای باند انجام دادم. در جریان سرقت هایمان که مربوط به سال های ۷۸ تا ۸۷ بود این افراد را کشتم و خودرو، موتورسیکلت، گوشی و اموال دیگر را سرقت کردم. عمده قتل هایی که انجام دادم در فاضل آباد، علی آباد، گنبدکاووس، رامیان، قلندرآباد و شهر خان ببین بود. بعد از هر سرقت مدتی پنهان می شدم و بعد خودرو و موتورسیکلت های دزدی را از مناطق کوهستانی صعب العبور خارج کرده و با انتقال به افغانستان آنها را با سندسازی می فروختم و دوباره پس از مدتی بازگشته و فعالیت های مجرمانه ام را از سر می گرفتم. در جریان حمل و نگهداری محموله موادمخدر به حبس ابد محکوم شدم، اما با ترفندی خاص توانستم فرار کنم و زندگی پنهانی ام را از سر گرفتم و جرایم خود را ادامه دادم.

وی خاطرنشان کرد: انگیزه ام از این جنایت ها و دزدی ها فقط پول بود و حس سیری ناپذیر داشتم و شیفته قدرت بودم. سلاح وقتی در دستم بود گویی قدرتم بیشتر بود و فقط می خواستم قدرتم را به دیگران نشان دهم. به هیچ کس رحم نمی کردم و از کشتن افراد پشیمان نمی شدم. با کوچک ترین مقاومتی توسط مالباخته بی آن که احساس پشیمانی داشته باشم، بی رحمانه به آنها شلیک کرده و جانشان را می گرفتم. مرگ آدم ها برایم مهم نبود و تشنه کشتن بودم و از این کار لذت می بردم. از مرگ این ۱۱ نفری که کشتم ناراحت نیستم. شاید اگر افراد بعدی هم مقابلم مقاومت می کردند یا پلیس مرا دستگیر نمی کرد، آدم های بیشتری را بی هیچ رحم و پشیمانی می کشتم.

در حالی که ردپای مرد جنایتکار در قتل دوازدهم نیز کشف شده بود، او در بازجویی ها منکر این جنایت شد و اضافه کرد: قتل دوازدهم را من انجام ندادم بلکه دوست معتادم به نام تیمور در جریان سرقت اموال مردی آن را مرتکب شد. این همدستم دو سال پیش در جریان سرقت از کابل های تیر چراغ برق دچاربرق گرفتگی شد و فوت کرد.

کارآگاهان جنایی با توجه به اعتراف های تکان دهنده این قاتل سریالی، به تحقیقات ادامه دادند که مشخص شد اعترافات او درباره مرگ تیمور بر اثر برق گرفتگی در جریان سرقت صحت دارد. در این مرحله از تحقیقات ماموران با دستور بازپرس پرونده، به بررسی پرونده های قتل ها در شهرهای دیگر پرداختند و توانستند هویت قربانیان حادثه را که محل قتل های آنها با گفته های متهم مطابقت داشت، شناسایی کنند. بنابراین با احضار خانواده های مقتولان به دادسرا به تحقیق از آنها پرداختند و شکایت های آنها را نسبت به متهم ثبت کردند.

در شاخه دیگری از تحقیقات، دو عضو دیگر این باند نیز دستگیر شدند. آنها با انتقال به پلیس آگاهی، بازجویی و به همدستی در این سرقت های سریالی اعتراف کردند. برای متهمان قرار قانونی صادر شد. تحقیقات تکمیلی از آنها ادامه دارد.

عملکرد متهمان پیچیده بود
بازپرس شعبه ششم دادسرای گرگان درخصوص علت فعالیت طولانی مدت اعضای این باند در سایت دادستانی گرگان گفت: تحقیقات این پرونده برای تکمیل جزئیات ادامه دارد و با توجه به این که فعالیت این باند در حدود ۱۵ سال پیش آغاز شده و به دلیل عملکرد پیچیده و دامنه گسترده فعالیت، بخصوص با انتخاب خریداران حرفه ای اموال سرقتی توانسته اند به اعمال مجرمانه خود تا زمان دستگیری ادامه دهند. در راستای بند الف ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری تصاویر این افراد از طریق رسانه های گروهی و در راستای شناسایی توسط مالباختگان احتمالی منتشر می شود.

رسیدگی قاطع و سریع به پرونده
دادستان عمومی و انقلاب استان گلستان در گفت و گو با جام جم تاکید کرد: به این پرونده با دقت و سرعت رسیدگی خواهد شد و پس از صدور قرار جلب به دادرسی بزودی به دادگاه ارسال می شود.

حجت الاسلام سیدمصطفی حقی ادامه داد: از ۸ فروردین امسال و پس از سرقت خودرویی در گرگان، رسیدگی ها آغاز شد و ماموران زیر نظر بازپرس پرونده با تحقیقات گسترده، موفق به دستگیری دو متهم اصلی این پرونده شدند. پس از اعتراف اعضای این باند به ۱۳ فقره قتل و سرقت های متعدد، با پیگیری پلیس در سوابق رایانه ای مشخص شد قتل هایی در آن زمان و در آن نقاط با اسلحه کلاشینکف و کلت جنگی صورت گرفته است. در ادامه بازپرس این پرونده با هماهنگی دادستانی همراه مأموران در حوزه های مختلف، محل قتل ها در شهرستان های گرگان، کردکوی، علی آباد، گنبدکاووس، خان ببین و دلند حضور یافته و با راهنمایی متهمان محل دقیق هر یک از قتل ها را شناسایی و اقدام به بازسازی آنها کردند. سپس اولیای دم شناسایی و همگی آنها نیز وقوع قتل ها را تائید کردند. هشت نفر از خریداران اموال مسروقه نیز شناسایی، دستگیر و با قرار قانونی روانه زندان شدند. وی اضافه کرد: دادستانی تمام وظایف خود را به طور کامل در خصوص این پرونده همانند دیگر پرونده‎ها انجام خواهد داد و به مجرمان هشدار می دهیم دستگاه قضایی قاطعانه و بدون اغماض با آنها برخورد می کند و اجازه نمی دهد افرادی با اقدامات مجرمانه خود امنیت و آرامش شهروندان را سلب کنند. پرونده اعضای این باند نیز بزودی با تکمیل تحقیقات به دادگاه ارسال می شود.

گلوله هایی در دل رودخانه
فرمانده انتظامی استان گلستان بااشاره به بازسازی صحنه جنایت های گانگسترهای این استان به جام جم گفت: در این پرونده تلاش شبانه روزی کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی، به سرپرستی سرهنگ محمدرضا اکبری، رئیس پلیس استان و هماهنگی قضایی و مستمر دادستان گرگان و بازپرس پرونده به نتیجه رسید. متهم نخست به نام حسین با انتقال به محل جنایت ها، در حضور کارآگاهان جنایی و بازپرس پرونده، صحنه این دو قتل را بازسازی کرد. علاوه بر آن، متهم دیگر به نام «حسین ـ س» که قاتل ۱۱ نفر بود نیز به محل ۱۱ جنایتی که مرتکب شده بود، منتقل شد و به تشریح نحوه قتل ها پرداخت.

سردار سیدمحمود میرفیضی اضافه کرد: با تحقیقات به عمل آمده از اعضای این باند مشخص شد آنها بیش از صد فقره دزدی موتور چاه آب کشاورزی داشته اند که در تعدادی از آنها سرقت مسلحانه انجام داده اند. علاوه بر آن ۱۶ دستگاه تراکتور، ۵۰ دستگاه موتورسیکلت، سه دستگاه خودروی وانت نیسان، خودرو پراید، تویوتا و ریو را سرقت کرده اند. همچنین اعضای این باند ۴۰۰ کندوی عسل را در ده فقره سرقت، دزدیده بودند.

وی خاطرنشان کرد: در بازرسی از مخفیگاه های این افراد، ۵۰ دستگاه موتور چاه آب کشاورزی سرقتی، چهار دستگاه تراکتور سالم و هفت دستگاه تراکتور اوراق شده و تعدادی کندوی عسل سرقتی کشف شد. همچنین دو قبضه سلاح کلاشینکف و یک قبضه کلت و بیش از صدها گلوله و پنج خشاب کشف شد. این در حالی است که خانواده یکی از متهمان پیش از دستگیری وی، تعدادی از فشنگ های پنهان شده در مخفیگاهش را در رودخانه ریخته بود که ماموران با اطلاع از موضوع به آنجا اعزام و توانستند در لایه روبی اولیه رودخانه ۳۰۰ گلوله متعلق به متهم را کشف کنند که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : گانگسترهای گلستان،سرقت‌های مسلحانه، سارقان مسافرنما،سرقت مسلحانه،سارقان مسلح،قاتل سریالی
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۹:۲۲:۱۷
اگه همون بار اول اعدام می شد کار به اینجا نمیرسید.
البته این بار هم احتمالا آزاد می شوند تا به چندین فقره سرقت و ...
چندین دفعه دیگه اضافه کنند. (3112846) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۴:۵۷:۴۰
صداوسیما ودلواپسان بجای اخبار فرگوسن امریکا که 5زخمی داشته و24ساعته از برجام بگن ودودستگی ایجادکنن بهتر قدری هم این گونه حوادث وحشتناک را ریشه یابی کنن (3113527) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۲:۳۷:۴۵
قوه قضاییه باید شدت عمل و نیروی انتظامی پیگیری و رصد را بیشتر کند (4152163) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.