توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418185
حجم8 ماهه تجارت خارجی ایران اعلام شد؛
28میلیارد دلار صادرات در مقابل 27 میلیارد دلار واردات/ یک میلیارد دلار واردات خودرویی‌ها
بخش اقتصادی الف، 07 آذر 95
گزارش تجارت خارجی ایران در 8ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد که 28 میلیارد دلار صادرات و 27 میلیارد دلار واردات انجام و 990میلیون دلار قطعات جهت تولید خودرو و وسایل نقلیه موتوری وارد کشور شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۴
گمرک ایران اعلام کرد: صادرات غیرنفتی کشورمان در هشت ماهه سال‌جاری نسبت به سال گذشته 5 و 74 صدم  درصد افزایش یافته و این درحالی است که روند واردات کشورمان که در ماه‌های گذشته منفی بود  در آبان ماه مثبت شد. بر این اساس تشریفات گمرکی 81 میلیون و 761 هزار تن کالای صادراتی و 21 میلیون و 563 هزار تن کالای وارداتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده است.

بنابراین گزارش در این مدت صادرات غیرنفتی کشورمان به 28 میلیارد و 117 میلیون دلار رسید، این رقم سال گذشته 26 میلیارد و 590 میلیون دلار بود.

 همچنین واردات کشورمان در این مدت به 27 میلیارد و 383 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 94 صدم درصد افزایش نشان می‌دهد. این آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران در هشت ماهه سال‌جاری همچنان مثبت بوده و عملکردی بهتر از مهر ماه به ثبت رسیده است.

 بنابراین گزارش، آمار تجارت خارجی کشور در حوزه صادرات، طی سنوات قبل در دو بخش صادرات غیرنفتی با احتساب و بدون احتساب میعانات گازی اعلام می‌شد و از آنجایی که در سال‌های قبل برای این کالا (میعانات گازی) ردیف تعرفه مجزا و مستقلی وجود نداشت، لذا با شرح گازهای طبیعی مایع شده به همراه سایر گازها، ذیل ردیف تعرفه 27111190 اظهار می‌شد. با عنایت به اینکه در کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1395، برای نخستین بار ردیف تعرفه مجزایی با کد 27090010 جهت میعانات گازی منظور گردیده، لذا از ابتدای سال‌جاری، صادرات دو کالای میعانات گازی و گازهای طبیعی مایع شده به صورت مجزا و هر یک در ذیل کد تعرفه مختص به خود منظور می‌گردد. از طرفی با توجه به اینکه کد تعرفه مربوط به گاز طبیعی مایع شده در گروه کالایی پتروشیمی قرار دارد، لذا جهت شفاف‌سازی بیشتر و نشان دادن مقایسه میزان صادرات این کالا در هفت ماهه سال‌جاری و مدت مشابه سال گذشته، این کالا از ردیف گروه کالایی پتروشیمی خارج و در ردیف جداگانه‌ای آورده شده است.

اقلام عمده صادرات
در این مدت میعانات گازی با 4 میلیارد و 519 میلیون دلار عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود که 16 و 7 صدم درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و 952 میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و 57 میلیون  دلار، گازهای نفتی هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با 960 میلیون دلار و پروپان مایع شده با 763 میلیون دلار قرار دارند.

اقلام عمده واردات
اقلام عمده وارداتی طی هشت ماهه سال 1395 به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش 874 میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش 594 میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به ارزش 531 میلیون دلار، برنج به ارزش 520 میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری به ارزش 459 میلیون دلار بود.

 این گزارش حاکی است، بخشی از ترخیص برنج در مهر ماه بنا به مصوبه هیئت وزیران، توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان یا از محل ارزش افزوده مناطق آزاد صورت گرفته است.

خریداران عمده کالاهای ایرانی

 چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است به طوری که در هشت ماهه سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به 5 میلیارد و 11 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک و 82 صدم درصد افزایش داشته است. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با 4 میلیارد و 371 میلیون دلار، عراق با 4 میلیارد و 68 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 606 میلیون دلار و جمهوری کره با 2 میلیارد و 144 میلیون دلار قرار دارند.

 یکی از نکات مهم تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال‌جاری افزایش صادرات غیرنفتی به عراق با یک و 85 صدم درصد و جمهوری کره با 708 درصد بود. همچنین صادرات غیرنفتی ایران به سایر کشورها در مجموع 5 و 98 صدم درصد رشد داشت.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
آمار تجارت خارجی کشورمان در هشت ماهه سال‌جاری از کاهش واردات از کشورهای عمده طرف معامله با ایران و افزایش واردات از آلمان حکایت دارد، به نحوی که رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با 6 میلیارد و 469 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 4 میلیارد و 679 میلیون دلار، جمهوری کره با 2 میلیارد و 148 میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و 760 میلیون دلار اختصاص دارد. روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب 4 و 82 صدم درصد، 10 و 91 صدم درصد، 12 و 38 صدم درصد و 14 و 23 صدم درصد کاهش داشته است، اما واردات ایران از آلمان که پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود، 25 و 21 صدم درصد افزایش داشته و در این مدت به یک میلیارد و 461 میلیون دلار رسیده است. واردات کشورمان از سایر کشورها نیز در این مدت در مجموع بیش از 15 و 49 صدم درصد رشد داشته است.
 
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران + تجارت خارجی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.