توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449983
توصیه‌های بولتون به ترامپ درباره سیاست چین واحد، کره شمالی، ایران و روسیه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۴
سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد از ترامپ خواست تا به سیاست دیرینه آمریکا درباره چین واحد پایان دهد و آن را مجددا به مذاکره بگذارد. طبق این سیاست، تمامیت ارضی تایوان نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه با وب‌سایت «واشنگتن فیری بیکن» گفت سیاست چین واحد که از زمان سفر ریچارد نیکسون در ۱۹۷۲ به چین برقرار شده، "غیر تاریخی" است و بیانگر واقعیت کنونی در شرق آسیا نیست.

بولتون گفت: سیاست چین واحد ذاتا مبهم است. چین فکر می‌کند که آن تنها یک معنا دارد اما ما فکر می‌کنیم که معنای دیگری هم می‌دهد.

دولت چین تاکید دارد که سیاست چین واحد به معنای آن است که جمهوری خلق چین "تنها چین مشروع" است و تایوان را در بر می‌گیرد. اما طبق اعلامیه شانگهای که مورد توافق آمریکا و چین است، ایالات متحده صراحتا "اذعان کرد" که "تمام چینی‌ها" در طرفین تنگه تایوان معتقدند که "تنها یک چین" وجود دارد. این معاهده، حاکمیت تایوان را رد نمی‌کند.  

بولتون تاکید کرد: ایجاد یک رابطه شفاف با پکن و تایپه‌ بیش از استفاده از عبارتی که معنای همه چیز و هیچ چیز می‌دهد، به رفع نگرانی‌ها کمک خواهد کرد.

بولتون پیش از آن هم در "کنفرانس اقدام محافظه‌کارانه سیاسی" در واشنگتن گفت، دولت ترامپ باید "شفاف" بگوید که هرگز اتحاد مجددی میان چین و تایوان بدون "رضایت قریب به اتفاق" ساکنان تایوان اتفاق نخواهد افتاد.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: الان زمان شفافیت سازنده است. ما از مردم تایوان حمایت می‌کنیم. ما از ادامه خودمختاری آنها مستقل از چین پشتیبانی می‌کنیم.

بولتون پیش‌بینی کرد که چین استراتژیک‌ترین مساله ایالات متحده آمریکا در قرن بیست و یکم باشد. او گفت رئیس‌جمهوری آمریکا باید فورا از چین بخواهد تا از ادعاهایش در دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی عقب‌نشینی کند.او همچنین پیشنهاد داد تا دولت ترامپ، چین را به پیگیری اتحاد مجدد کره با هدف "حذف" رژیم کره‌شمالی وادار کند. او از ترامپ خواست تا به توافق هسته‌ای ایران "هر چه سریعتر" پایان دهد و گفت که ایالات متحده باید معاهده کاهش تسلیحات هسته‌ای استارت جدید با روسیه را بار دیگر به مذاکره بگذارد تا ایالات متحده بتواند مجددا بازدارندگی‌ هسته‌ای خودش را بازسازی کند.
 
کلمات کلیدی : بولتون ،ترامپ ، چین واحد، کره شمالی، ایران، روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.