توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419184
پایان بی‌نتیجه مذاکرات صلح اوکراین
مذاکرات چهارجانبه برای خاتمه درگیری میان جدایی‌طلبان اوکراینی و نیروهای دولتی بدون نتیجه پایان یافت. وزیر خارجه آلمان هم گفت که تنها "حرف" برای دستیابی به صلح پایدار کافی نیست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، وزرای خارجه آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه با هدف مذاکره درباره راه‌های اجرای توافق سال‌ گذشته مینسک درباره منطقه دونباس اوکراین (شرق اوکراین) در بلاروس گردهم آمدند.
 
فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت، اوکراین و روسیه مواضعشان را سخت‌تر کردند و هیچگونه چشم‌اندازی برای توافق درباره برگزاری انتخابات محلی در دونباس دیده نمی‌شود. برگزاری انتخابات، درخواست روس‌ها و جدایی‌طلبان روس‌گرا در اوکراین است.

اشتاینمایر گفت: امروز دوباره روز خسته‌کننده‌ای بود. تنها حرف زدن برای حل این درگیری کافی نیست.

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با درخواست اوکراینی‌ها مبنی بر استقرار ناظران مسلح سازمان امنیت و همکاری اروپا در دونباس مخالفت کرد. لاوروف به خبرنگاران گفت: امروز پیشرفت زیادی نداشتیم. توافق‌های مینسک به بن‌بست رسیده است. ما نتوانستیم روی گام‌های آتی توافق کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان هم گفت که صلیب سرخ می‌تواند به تسهیل تبادل زندانیان پیش از آغاز سال جدید میلادی کمک کند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که نیروهای بیشتری از دو طرف عقب‌نشینی کنند.

رهبران این چهار کشور اکتبر توافق کردند تا این ماه نقشه راهی درباره چگونگی اجرای توافق آتش‌بس که سال گذشته در مینسک، پایتخت بلاروس منعقد شد، تدوین کنند و به درگیری میان نیروهای اوکراینی و جدایی‌طلبان روس‌گرا در شرق اوکراین پایان دهند. ‌این خشونت‌ها از زمان آغاز در سال ۲۰۱۴ جان حدود ۱۰ هزار تن را گرفته است.

ژان-مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه هم گفت که هنوز راهی طولانی تا اجرای روند مینسک باقی مانده است. او پیش از مذاکرات از اروپا خواست تا موضع محکمی در قبال تحریم‌های روسیه داشته باشد.
 
 
کلمات کلیدی : مذاکرات وین+ اوکراین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.