نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435681
موانع بانکی مهم‌ترین چالش برجام/ افزايش فروش نفت ملموس‌ترين دستاورد اقتصادي برجام است
بخش اقتصادی الف، 27دیماه 95
برجام یکساله شد و دولتی‌ها آماری از بهبود اوضاع اقتصادی ارائه کرده‌اند و البته اذعان دارند که مانع اصلی، باقی‌ماندن تحریم‌های بانکی در عمل است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
نقل و انتقال پول به سختي صورت مي‌گيرد، روابط بانكي با بانك‌هاي بزرگ دنيا همچنان برقرار نشده و انتظارات مردم و فعالان اقتصادي از ثمره برجام برآورده نشده است.

روايت آمارها و عددها از وضعيت اقتصاد پسابرجام نشان مي‌دهد هرچند گشايش‌هايي با امضاي قراردادهاي اقتصادي در صنعت حمل‌ونقل، نفت و خودرو و بيمه ايجاد شده و ملموس‌ترين دستاورد اقتصادي برجام افزايش صادرات و توليد نفت ايران ارزيابي مي‌شود، اما گشايش بزرگ وقتي اتفاق خواهد افتاد كه تفاهمنامه‌ها به قرارداد نهايي تبديل شود، سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي از روي كاغذ به عمل درآيد و روابط كارگزاري بانك‌ها با بانك‌هاي خارجي به وضعيت قبل از تحريم‌ها برگردد تا مردم آثار واقعي برجام را لمس كنند.

البته انتقادهاي جدي به عملكرد اقتصادي دولت در پسابرجام هم وارد شده است؛ انتقادهايي از جنس كم‌توجهي به رفع موانع داخلي اقتصاد و تقويت بنيه‌هاي اقتصاد ملي و خروج از ركود به جاي تمركز بيش‌ از اندازه بر كنترل تورم. گلايه‌ها از برداشته‌نشدن تحريم‌هاي داخلي و رفع موانع كسب‌و‌كار هم به شاه‌بيت انتقادهاي فعالان اقتصادي ايران تبديل شده و مهم‌تر اينكه عمده قراردادها و تفاهمنامه‌هاي اقتصادي نصيب اقتصاد دولتي شده و بخش خصوصي محروم از دستاوردها و قراردادهاي برجام مانده است.


منبع: همشهری
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+تحریم ها+برجام+روابط بانکی+سرمایه گذاری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۳:۳۱:۴۹
یکی بگه واقعا برجام چه تاثیری در اقتصادی ایران و زندگی مردم داشته و اگر برجام نبود وصعیت چه می شد. (4119620) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.