توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 274185
دستور عربستان برای برکناری سعد حریری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۵
رسانه‌های لبنانی با اشاره به انتقادات گسترده داخلی در جریان المستقبل از سوء مدیریت سعد حریری اعلام کردند که ولیعهد عربستان سعودی خواستار برکناری حریری از ریاست این جریان شده است.

به گزارش تسنیم، پایگاه خبری الخبر به نقل از منابع مطبوعاتی لبنان اعلام کرد که اختلافات متعدد و ریشه ‌ای بین رهبران جریان المستقبل در مورد نحوه مدیریت سعد حریری بر این جریان به وجود آمده است.

براساس این گزارش برخی از شخصیت‌های اصلی این جریان انتقاداتی را در مورد سوء مدیریت حریری و اقامت وی در فرانسه مطرح کرده و می‌ گویند که به این ترتیب وی از واقعیت‌ های موجود در لبنان دور مانده است. فؤاد سنیوره ، اشرف ریفی و نهاد المشنوق از جمله این افراد هستند که به همین علت به دنبال برکناری حریری از رهبری جریان المستقبل بر آمده اند.

به عنوان مثال سنیوره تعدادی از عناصر نزدیک به خود را در مناصب مختلف در موسسات جریان المستقبل منصوب کرده و در همین راستا اشرف ریفی وزیر دادگستری لبنان و عضو دیگر این جریان به دنبال ایجاد محبوبیت مردمی برای خود بین اهل تسنن است. وی با آزاد کردن متهمان تکفیری و افراط ‌گرا از زندان‌ های لبنان تلاش دارد محبوبیت حریری را تضعیف کرده و اقبال عمومی به خود را افزایش دهد. این افراد همچنین روش‌ های دیگری را برای کسب تأیید و محبوبیت اعضای جریان المستقبل و خارج کردن سعد حریری از دور در پیش گرفته اند.

برخی تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند که عامل اصلی این وضعیت دستور محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی برای کنار گذاشتن حریری و اعتراض برخی شاهزادگان سعودی به این دستور است.

کانال‌ های متعدد که بین شخصیت‌ های لبنانی و شاهزادگان خاندان حاکم عربستان سعودی ارتباط ایجاد می‌ کند، منجر به بروز اختلافات شدید شده و تعدادی از شخصیت ‌های لبنانی تلاش دارند خود را بیش از پیش به رهبران عربستان نزدیک کنند تا به عنوان جایگزین احتمالی سعد حریری مطرح شوند. همچنین مشکلات مالی حریری و عدم تأمین مالی کافی جریان المستقبل عامل دیگری برای انزوای حریری شده است، این در حالی است که بسیاری از افکار عمومی لبنان در میان اهل تسنن به منتقدان وی تبدیل شدند.

انتقال قدرت در عربستان سعودی و روی کار آمدن سلمان بن عبد العزیز، تأثیر گسترده‌ای بر انزوای سیاسی رهبر جریان المستقبل داشته است، حریری که به شدت از سوی ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان و جریان وابسته به وی حمایت مالی و سیاسی می‌شد ، اکنون در هرم حاکمیت عربستان سعودی جایی برای خود نمی‌بیند، به ویژه اینکه شخصیت‌های مهم کنونی نظیر محمد بن نایف و محمد بن سلمان نفر دوم و سوم قدرت در عربستان از منتقدان جدی وی به شمار می روند.
 
کلمات کلیدی : عربستان+ حریری+ لبنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.