نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 331866
درحاشیه تولید روغن کنجد و فروش آب نعل اسب
بخش تعاملی الف - محمود صباغی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۶


در دو سه دهه اخیر کیفیت زندگی و راه های تامین درآمد و اهمیت جایگاه ماهیت ارزشی مشاغل ، دچار تغییراتی شگرف شده است.

به باور عموم اگر "ربا خواری" بعنوان نمونه بارزکسب درآمد بدون زحمت و بهره بردن از دسترنج دیگران شآن یک شغل مسئله دار دارد و از مذموم ترین ها است، نمی تواند دلیلی جزفقدان حاکمیت ارزش های فرهنگی و مذهبی بر این نوع از کسب ثروت داشته باشد. کم نیستند واحدهای کوچک و بزرگ تولیدی که صاحبان ان ها بدلایل مختلف، واحد خود را فروخته و با سپردن به بانک و سودهای کلان بیش از ۲۲% ، روزگار می گذرانند و چه خوش هم می گذرانند. نه نگرانی تآدیه تعهدات مالی دارند و نه دلمشغول بالا و پائین شدن نرخ تورم و گرانی. بسیاریشان هم از اوضاع خود ابراز رضایت دارند و بقول یکی از آن ها "دعاگوی بانک".

حال اینکه این روند اقتصاد برباد ده، چه بر سر تولید ملی می آورد سخن این نوشتار نیست. بلائی که بقول یکی از نمایندگان دلسوز مجلس از مهمترین دلایل رکود بیسابقه فعلی است. ( همیجا بگویم که قصد مقایسه ربا خواری با سود سپرده بانکی به هیچ وجه درمیان نیست که ناگفته پیداست قیاسی مع الفارق است و فتاوی فقها دراین دو مورد روشن است ) دریک حساب و کتاب سر انگشتی ساده بشرط اینکه جایگاه بسیار مهم نحوه ماهوی کسب ثروت را نادیده بگیریم، عقل و منطق و انصاف هم حکم بر درآمد بی دردسر و بی زحمت می دهد. وقتی سرمایه اندکی بتواند با سپرده بانکی به سود ۲۲% دست یابد، کدام عقل سلیمی حکم به دویدن و عرق ریختن و ریسک سرمایه می دهد که در پایان آیا به سود ۱۰ – ۱۵درصدی برسد یا نرسد؟

چنین است که نگارنده معتقدم متولیان واحدهای تولیدی که با خطر پذیری بالا و با اندکی سرمایه به کار تولید روی می اورند، در جامعه خدمتی مثبت می کنند. فارغ ازهر معیاری شایسته تحسین و نیازمند حمایتند تا شاید روزی برسد که الگوی کسانی شوند که سود بانکی راحت را به زحمت تولید ترجیح می دهند.

این مقدمه از آن رو قلمی شد که بگوئیم در این وانفسای سود جویئ ها، رویکرد مثبت گروهی که به هر شکل به تولید روی می آورند رویکردی محترم است و باید از سوی مصرف کنندگانشان مورد حمایت قرار گیرند. واحدهای کوچک تولیدی غالبآ به تولید مواد غذائی روی می آورند و شک نیست که لحاظ کردن موازین قانونی و رعایت اصول مسلّم بهداشتی، از بدیهیّاتی است که باید مورد توجه قرار داشته باشد.

امّا سخن این است که چنین تولید کنندگانی بعضآ ازسوی مراکزی غیر از متولیان قانون وعمدتآ از سوی تولید کنندگان و فروشندگان اقلام مشابه مورد هجمه وتبلیغات منفی قرار می گیرند. مراکز و افرادی که با نگاهی رقابتی – البته از نوع ناسالمش - به تخریب می پردازند و جالب آنکه "دم خروس" منافع شخصی بد جوری توی ذوق آدمی می زند: آنجا که با سفسطه و مغلطه و دستاویز قرار دادن منابع علمی مجهول هم که شده در برابر موفقیّت این تولیدکنندگان اخلال ایجاد کرده و ذهنیت جامعه و مصرف کنندگان را به بیراهه می کشانند.

مثالی بزنم، چندی است که در گوشه و کنار شهرها، برخی از تولیدکنندگان اقدام به روغن گیری از کنجد در برابر چشم مصرف کنندگان می کنند و صرفنظر از معدودی از آن ها اغلبشان هم در حرفه خود صادقند. در چنین شرائطی یک از فعالان عرصه طب سنتی که خود انواع و اقسام مواد و عرقیات عرضه می کند - از جمله نعل اسب را در آب انداخته و بعنوان آب نعل! بفروش می رساند - اقدام به تبلیغات منفی و ایجاد ابهام درنوع سیستم تولید می کند. سیستمی که به "پرس سرد" معروف است و مورد تایید مراکز ذیصلاح بهداشتی و صنعتی هم هست.

اصولآ قانون در حوزه مواد خوراکی مردم حساسیتی ویژه باید داشته باشد – که دارد – اما بی تفاوتی در برابر ارائه "آب نعل" به مردم از جنبه های گوناگون منطقی نیست. و وقتی توجه کنیم که انحراف افکارعمومی و ایجاد ذهنیّت منفی نسبت به یک ماده غذائی شناخته شده مانند روغن کنجد از سوی فرصت طلبان " آب نعل فروش" چه صدماتی به مراکز تولیدی و اقتصاد و البته فرهنگ جامعه وارد می کند، اهمیت موضوع بیشتر رخ می نماید. حداقل در بخش اقتصادی سرمایه تولید کنندگان را بسوی بانک سوق داده تا در خانه بنشیند و دعا گوی بانک باشند و در بخش فرهنگی هم قرار گرفتن "آب نعل" در سبد غذائی شهروندان.
 
کلمات کلیدی : محمود صباغی
 
استاد دانشگاه
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۷:۲۸:۱۰
اغلب وارد کنندگان انصاف و یا حتی وجدان ندارند و بدترین جنس را وارد کرده و به قیمت استاندارد آن می فروشند. روغن، شکر و برنج از جمله این اقلام هستند. این گونه واردکنندگان با سلامت و جان مردم به قیمت سود کلانی که عایدشان می شود، بازی می کنند. چرا دولت محترم آقای روحانی که مردم توقع بیشتر از ایشان دارند اقدامی انجام نمی دهند؟ (3544615) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۸:۳۲:۰۶
شما پاکت های آب میوه رو نگاه کن روشون نوشته 100 درصد طبیعی!!!!

عسل های تولیدی چطور؟

آبلیموها؟

روغن زیتون ها؟

روغن های خوراکی و پخت و پز؟


وزارت بهداشت و سازمان استاندارد کجایند؟

چرا با این تروریست ها برخوردی نمیشود؟ (3544685) (alef-11)
 
محمد قاسمی
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۲:۲۰:۴۴
پالم چی شد؟؟ (3545030) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۲۹:۲۶
بنده شخصا مدت هاست که دنبال راه انداختن یه کار تولیدی هستم ولی هر سرمایه گذاری رو که بررسی میکنم با توجه به تمام موارد اقتصادی و نرخ تنزیل و ... بهتر از سود بانکی نمیشه. تهش میرسم به اینجا که چرا باید کلی بدوم کلی ریسک هم بکنم آخرش سودش کمتر از بهره بانکی باشه! تا زمانی که سود بانکی اینجوره انتظار کار تولیدی و ایجاد شغل نباید داشت. (3544767) (alef-11)
 
ناصر
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۳۱:۲۷
ماه گذشته سیستم حقوقی ژاپن چند بانک فقط بخاطر نگه داشتن سرمایه نزد بانکها مشمول جریمه های سنگین کرد و نرخ سود پرداختی را به صفر رسوند اون وقت تو ایران بانکها و بیمه ها با پول ملت صادرات و واردات میکنند ساخت و ساز میکنند وزراء هواپیماهای قاره پیما میخرند با شرکتهای گردن کلفت قراردادهای سنگین خودرو سازی میبندند و بعدش ملت خائن خطاب میکنند دمتون گرم عجب برجامی شد (3544768) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۴۳:۴۶
مشکل شما با فروش روغن کنجد چیست؟ آیا کاسبی شما در فروش روغن پالم با اسم «روغن سرخ‌کردنی» دچار اشکال و نانتان آجر شده؟ (3544789) (alef-11)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۱:۰۷:۱۸
برادر من ، اول متن یادداشت را با دقت بخوانید و بعد کامنت گذاری کنید. در متن مقاله نه تنها مواد غذائی ارگانیک و از جمله روغن کنجد بشدت تائید شده بلکه سخن از کسانی است که با اینکه خود از راههای عجیب و غریب و فرو ش "اب نعل" ارتزاق میکنند نسبت به این ماده غذائی سالم و پر مصرف تبلیغات منفی راه میاندازند.کاسبی بنده هم فروش روغن پالم و گندم نمائی و جو فروشی، نیست!! نانمان هم آجر نشده!!! با این صحبتها توصیه میکنم یک بار دیگر متن را مرور کنید دوست من. (3544899) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۲:۰۸:۱۴
اصلا متن را خواندی ؟ این آقا میگه کسانی تولید و عرضه روغن کنجد جلوی چشم مشتری را زیر سوال می برند که خودشان آب نعل اسب می فروشند . (3545007) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۲:۴۱:۲۲
دوست عزیز کسی با فروش روغن کنجد مشکل نداره، مشکل فروش آب نعله! شما خودتو ناراحت نکن. (3545062) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۶:۰۸:۱۵
چرا بیراه می روید ، سود خالص و تضمینی در حال حاضر فقط فقط در کالاهای قاچاقی که یک ریال هم بابتش مالیات و گمرکی پرداخت نشده ، می باشد . (3545562) (alef-11)
 
فرشید
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۰:۲۹:۳۷
وقتی دستگاههای مختلف دولتی به جای هموار کردن مسیر برای تولید کننده فقط و فقط در راه تولید مانع تراشی میکنند این وضعیت کاملا طبیعیه. (3544848) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۶:۵۵:۴۲
در تورم ۴۵ درصد و وقتی قیمت ها همه سه تا شش برابر سابق هستند و وقتی قیمت ها گران می شود و حقوق ها فرقی نمی کند،سود ۲۲ درصد ضرر کامل است.حالا شما می گی همون رو هم کم کنند؟ حالت خوبه؟ (3545651) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۹:۴۹:۳۰
وقتی وام بانک32درصداست چرا پول مردم که در بانک است کمتر بشود . (3545971) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۸ ۱۲:۲۵:۲۱
نرخ تورم 50 درصد است باید بانکها 55 درصد سود بدهند. (3569595) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.