نظر منتشر شده
۴۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463068
پیروزی حامیان تغییر قانون اساسی در ترکیه/ جشن و پایکوبی هواداران دولت/ مخالفان خواستار بازشماری آرا شدند/اردوغان احتمالا تا سال 2029 رئیس جمهور خواهد ماند/ همه‌پرسی چه تغییراتی در ساختار قدرت بوجود آورد
بخش خبری الف، 27 فروردین 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۷
 منتقدان معتقد بودند با رای آوردن رفراندوم شاهد افزایش قدرت اردوغان و تضعیف توانایی مجلس و قوه قضائیه، زمینه برای شکل گیری یک نظام دیکتاتوری فراهم خواهد شد.

به گزارش الف، روز یکشنبه ۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه به پای صندوق‌ها رفتند و در مورد تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاستی تصمیم بگیرند.

نتایج همه پرسی ترکیه نشان می دهد حامیان اردوغان با اختلاف چند درصدی به پیروزی رسیده اند.

بر اساس اعلام رسانه های ترکیه با شمارش 99 درصد آرا صندوقهای سراسر کشور تا کنون 51/05 درصد آری و 48/05 درصد خیر بوده است.

حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب دمکراتیک خلق‌ها با بیان اینکه شاهد مشکلاتی در روند برگزاری همه‌پرسی بوده، بازشماری آرا را خواستار شدند اما طرفداران حزب عدالت و توسعه در ترکیه جشن و پایکوبی خود را آغاز کرده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه عنوان کرده که تغییر قانون اساسی موجب خواهد شد تا ثبات ، ثروت و شکوفایی اقتصادی بوجود آید اما مخالفان معتقدند تغییر سیستم سیاسی باعث می شود تا اردوغان به سرعت به سمت دیکتاتوری و استبداد حرکت کند و اندک آزادی های باقیمانده نیز پایان یابد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اردوغان زمانی که رای خود را در استانبول به صندوق انداخت، همه‌پرسی را فرصتی برای «تغییر و تحول» دانست و گفت:«ما باید تصمیمی بگیریم که فراتر از تصمیم‌های عادی است».

رفراندوم تنها به دو گزینه آری و نه تقسیم‌بندی شده بود. همه‌پرسی ترکیه در حالی برگزار شد که حزب عدالت و توسعه سال گذشته توانست بر کودتای  نظامی غلبه کند.اما بعد از کودتا وضعیت فوق العاده در کشور برقرار شد و تصفیه حساب های گسترده ای در ادارات و نهادهای مختلف صورت گرفت و حدود 100 هزار نفر از اقشار مختلف مردم مانند روزنامه نگاران ، وکلا، اساتید دانشگاه، معلمان، روزنامه نگاران و .. از مشاغل خود برکنار شدند.

همچنین حدود 40 هزار نفر دستگیر شدند. در این بین صحبت هایی نیز مبنی بر بازگشت حکم اعدام مطرح شده که در صورت رخ دادن چنین اتفاقی جان بسیاری از این افراد به خطر خواهد افتاد.

از سوی دیگر درگیری با گروه پ.ک.ک در شهرهای مختلف به یکی از چالش های اساسی دولت ترکیه در ماه های اخیر تبدیل شده بود.

علاوه بر حزب حاکم عدالت و توسعه، حزب ملی گرای حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز تقریباً از رای آوردن رفراندوم حمایت می کرد. اما حزب سکولاریست ها در ترکیه یعنی جمهوری خواه خلق و حزب کردها یعنی دموکراتیک خلق که بسیاری از رهبران آن مانند صلاح الدین دمیرتاش در بازداشت به سر می برند با اصلاح قانون اساسی مخالف بودند.

رای مثبت به رفراندوم چه چیزهایی رو تغییر داد
این همه‌پرسی اساسی‌ترین تغییرات در ساختار قدرت در ترکیه بوجود آورد. پیروزی در همه‌پرسی به اردوغان اجازه می دهد با برچیدن سمت نخست‌وزیری، عزل و نصب وزرا و کنترل تمامی امور دولت را در اختیار بگیرد. همچنین این تغییرات به این دلیل که از سال 2019 اعمال می شود می توان دو دوره پنج ساله یعنی تا 2029 رئیس جمهور بماند.

اردوغان عنوان کرده اصلاحات در ساختار قدرت، نظام حکومت‌داری ترکیه را شبیه آنچه در آمریکا و فرانسه جاری است می‌کند و موجب آرامش و ثبات اوضاعی خواهد شد که به گفته او ستیزه‌جویی کردها و تهدید اسلامگرایان افراطی در سوریه برای ترکیه به وجود آورده‌ است. با رای مثبت به رفراندوم چنین تغییراتی در قانون بوجود می آید:

- رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت است و علاوه بر وزیران، معاون یا معاونان رئیس جمهور را انتخاب می کند.

- بی طرفی سیاسی رئیس جمهور لغو می شود و او می تواند در احزاب عضو شود. به عقیده مخالفان با عضویت رئیس جمهور در احزاب سیاسی، پارلمانی از ایفای نقش واقعی خود باز خواهد ماند. به عقیده ناظران، از سوی دیگر با حزبی شدن ریاست‌جمهوری، رئیس جمهور در صورت در اختیار داشتن حزب اکثریت در مجلس، هدایت مسیر پارلمان را در دست خواهد گرفت و عملا امکان نظارت مجلس و قوه قضاییه بر او از بین خواهد رفت.

- مجلس می تواند در صورت رای نیمی از نمایندگان، زمینه استیضاح رئیس جمهور را فراهم کند اما نمایندگان دولت در برابر مجلس پاسخگو نخواهند بود.

- رئیس جمهور از اختیارات ویژه برای نظات بر عملکرد شورای عالی قضات و دادستان ها برخوردار خواهد شد. به عقیده منتقدان اردوغان این امر باعث می شود که قوه مجریه بر قوه قضائیه تسلط یابد و او این گونه موفق خواهد شد مخالفان خود را با پرونده سازی از میدان به در کند.

- دوره ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس از چهار سال کنونی به پنج سال افزایش می یابد.

- تعداد نمایندگان مجلس از ۵۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.
 
به عقیده بسیاری از تحلیل گران اردوغان دل در گرو تغییر ساختار سیاسی ترکیه از میراث آتاتورک و سکولاریسم به امپراتوری عثمانی را دارد و در این راه حتی حاضر است با بسیاری از کشورهای اروپایی رو در رو شود تا با تحریک احساسات ناسیونالیستی به اهداف خود دست یابد و آرا سه میلیون ترک مقیم قاره سبز را بدست آورد.

به عقیده تحلیل گران بدلیل ادامه وضعیت فوق العاده در ترکیه، بهیچ وجه شرایط منصفانه و بی طرفانه ای برای برگزاری رفراندوم وجود نداشته است.
 
کلمات کلیدی : رفراندوم ترکیه+همه پرسی ترکیه+نتیجه همه پرسی ترکیه+اردوغان
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۵۵:۳۲
اگر رای آری باشد مردم ترکیه ضرر بزرگی کرده اند (4261946) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۵۵:۰۲
مردم ترکیه اشتباه تاریخی کردند و باز ثابت کردند که راه طولانی‌ برای رسیدن به پیشرفت در خاورمیانه وجود دارد. چون یک سیاستمدار، برای ۱۲ سال در سیاست ترکیه بوده و در اقتصاد عملکرد نسبتا مثبتی داشته و ملی‌ گریی مردم را تهییج کرده، حالا با این رای چک سفید به او دادند که هر جور دوست داره نظر خود را پیش ببره. حتی اگر این سیاستمدار، در حق مردم خیانت نکنه و تا پایان به خواست مردم تعهد داشته باشه، هیچ تضمینی نیست که رئیس جمهوری بعدی که دیر یا زود باید جایگزین شود، همانقدر به خواست و حقوق ملت، تعهد داشته باشه ، ولی‌ در آن روز، دیگر هیچ اهرمی برای کنترل قدرت آن رئیس جمهور نخواهد بود. تجربه چنین مواردی در کشورهای جهان سوم بسیار است. قوانین باید کامل و همه جانبه نگار باشد و ٔبر اساس عقل و پیش بینی‌ همه احتمالات ٔبر قرار بشود، نه ٔبر اساسل احساس یا مقام اجرائی. ٔبر قدرت باید نظارت کرد، حتی اگر فرزند یا پدرمان باشد. (4262180) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۱:۲۸:۴۱
ترک ها بدبخت شدند!

به سختی از این وضع نجات پیدا می کنند... (4262401) (alef-3)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۵:۵۶:۵۲
نخیر مردم ایران کار درست تاریخی کردند (4262482) (alef-3)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۱۸:۲۸
سیستم ترکیه مشابه سیستم امربکا و فرانسه قرار است بشود، چگونه است که برای امربکا و فرانسه خوب است اما برای ترکیه بد است، نظام های پارلمانی با احزاب متعدد همیشه دولت های ضعیفی دارند اما نظام های ریاست جمهوری در بیشتر موارد حکومت های مستحکم تر و با دوام تری دارند. (4262721) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۵۷:۰۲
ٔبر قدرت باید نظارت کرد، حتی اگر فرزند یا پدرمان باشد.آمریکا و تجربه ترامپ را ببینید که چگونه او را کنترل کردند. (4262184) (alef-13)
 
China
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۲:۲۳:۱۴
کنترل؟ اینا همش جنگ زرگری. الان دارن ترتیبات ارسال 10 هزار نیرو به سوریه رو می بینن. همون ترامپی که می گفت من جنگ دیگری راه نمی اندازم. این منهای تنش در شبه جزیره ی کره و ارسال ناو و ... است. حالا شما فکر کن ترامپ رو کنترل کردند. ساده دل! (4262434) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۵۷:۴۲
یه زمانی اصلاح طلبان ، ترکیه را الگوی دموکراسی معرفی می کردند!! (4262188) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۵۵:۲۱
مردم ترکیه مصلحت خودشون رو بهتر تشخیص میدن.

مایی که برای کشورای دیگه نسخه می پیچیم و فخر می فروشیم، وضعمون از اکثر اونا بمراتب بدتره. (4262278) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۰۳:۳۳
این ترکیه را به روز سیاه خواهد کشاند مردم ترکیه بیچاره شدند (4262295) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۴۱:۳۴
اگر چنین اصلاحی در قانون اساسی ایران پیشنهاد می شد من به آن رای مثبت می دادم.
تحول بزرگی را مدیریت کردند. تحسین دارد. (4262637) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۳:۰۷:۳۲
اون اصلاح طلبان و تیوریسین هایی که ترکیه را مظهر و مثال خوبی برای توسعه و پیشرفت معرفی می کردند و میخواستند که ایران رو هم مثل ترکیه نوکر امریکا و اسراییل کنند الان چی دارند بگن؟؟؟ (4263265) (alef-3)
 
Seychelles
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۷:۱۸
وقتی فرهنگ یا زمینه دمکراسی در یک کشوری فراهم نباشه، دمکراسی واقعی بوجود نمیاد. مثل خیلی از کشورهایی که بهار عربی داشتن و کشورشون دچار هرج و مرج و فروپاشی شد یا مثل ترکیه که خود مردم به دیکتاتوری رای دادن! (4264243) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۵۶:۵۰
با این کار آردوغان تبدیل به یک رئیس جمهور مادام العمر مثل قذافی و بشار اسد خواهد شد (4261950) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۵۷:۵۰
"مادام العمر" فرق فوکوله. اصلاحات انجام شده تقریبا هیچ ربطی به "مادام العمر" بودن نداره. (4262282) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۰۲:۲۲
بای بای آزادی. اسلام اردوغانی آمد (4261961) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۵۹:۳۸
اسلام اردوغانی خیلی وقته اومده. شوما خواب تشریف داشتین. رای مردم با اون در سال 2002 حدود 38% بود الان حدود 51%. (4262285) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۲۵:۴۹
همه شرایط دموکراسی رو تسهیل می کنن ترکیه شرایط دیکتاتوری رو (4261997) (alef-13)
 
سعید
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۴۱:۱۵
با اختلاف اندکی حزب توسعه و دمکراسی موفق شد رای مثبت اکثریت نسبی مردم را برای متمم قانون اساسی کسب کند . این متمم پیشنهادی شامل بند هایی است که قدرت را در قوه مجریه متمرکز می کند و رئیس جمهور را بر مجلس و قوه قضایی مسلط می سازد. بدین ترتیب دمکراسی دیر پای ترکیه در معرض خطر قرار گرفته است. (4262021) (alef-13)
 
Seychelles
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۹:۲۱
دمکراسی دیرپا؟؟؟ دمکراسی عمیق و واقعی در فرهنگ مردم جا داره و به این راحتی در معرض خطر قرار نمیگیره! دمکراسی که با یک انتخابات در معرض خطر قرار بگیره یعنی ریشه نداشته!!! (4264249) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۵۸:۰۶
تا سال ۲۰۲۹ باش و به امریکا و ناتو و اسراییل ،خدمت کن.! (4262046) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۵۸:۴۹
این همه پرسی ، اغازی بر جنگ داخلی در ترکیه خواهد بود. (4262052) (alef-13)
 
France
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۰۲:۵۳
یعنی دنیا باید تا ۲۰۲۹ این موجود پلید را تحمل کنه؟!!! (4262068) (alef-13)
 
محمد ایرانی
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۳۳:۵۳
این موجود به نظر شما پلید اقتصاد ترکیه را نجات داده است و در عرض یک دهه خدمات اجتماعی و رفاهی و اقتصادی عظیمی برای مردمش انجام داده و همیشه با رای مردم در قدرت حضور داشته است...سیاستمداران ما چه کرده اند؟

الف عزیز با ثبت فقط نظرات یک سویه مدنظر خودتان و حذف نظرات مخالف راه به جایی نخواهید برد و اگر چنین کنید شما سر منشا دیکتاتوری هستید در حالی که دم از مخالفت با دیکتاتوری میزنید! (4262623) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۴۲:۳۸
مودب باش. قضاوت شخصی شما هیچ اهمیتی ندارد.
برای من او محترم است (4262640) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۰۶:۱۱
پس برو ترکیه (4264202) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۰۵:۲۶
ظهور دیکتاتوری جدید را صمیمانه خدمت مردم عجیب ترکیه تبریک عرض میکنم.
تو این اوضاع آشفته فقط رجب دیکتاتور رو کم داشتیم که اون هم الحمدلله اضافه شد... (4262077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۲۹:۱۶
مردم ترکیه عجیب نیستند شما اطلاعتتون کمه (4262342) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۲۹:۴۷
مهر دیکتاتوری بر ترکیه کوبیده شد. (4262141) (alef-13)
 
قلی
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۴۸:۳۶
دیکتاتوری اگه خوب باشه میتونه از دموکراسی خیلی خیلی بهتر باشه. (4262363) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۰۹:۰۶
درگیری های داخلی صد در صد آغاز میشه.و باز صد در صد تقلب شده.ایشون یک انسان مشکل داره (4262206) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۰۹:۴۱
تغییر نظام پارلمانی به رئیس جمهوری دادن جنایت که نکردن (4262207) (alef-3)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۱۲:۳۸
مردم ترکیه فهم سیاسی ندارن . در سال 2017 با دست خودشون یک نفر رو تا ده ها سال به خودشون مسلط کردن . واقعا چرا ؟ اصلا میفهمن ممکنه به فنا برن ؟ (4262212) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۱۵:۱۲
هرچی کمال آتاتورک رشته کرد این یارو پنبه کرد (4262215) (alef-3)
 
کند ذهن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۳۷:۵۷
سلام .

چون اصلا نمیدونم قضیه چیه هیچ نظری نمیتونم بدم . ولی خوشحالم که

هموطنان عزیزم غیر از اینکه از اوضاع کشور خودمون کاملا اطلاع دارن میتونن

کشورهای همسایه رو هم تحلیل کنن . موفق باشید (4262248) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۰:۰۶:۳۹
تنها فکر اردوغان اینه که بشه سلطان عثمانی نوین.
شاید از نظر بعضی ها خنده دار بیاد ولی سیر تحولات ۱۰ سال گشته این‌را می گه! (4262305) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۳:۱۵:۲۰
واقعا مردم ترکیه با رای مثبت به تغییر قانون اساسی اشتباه عجیبی رو مرتکب شدند. (4262449) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۵:۲۹:۳۵
مردم ترکیه اثبات کردند که بشر میتونه از سیستم دموکراتیک به سیستم دیکتاتوری هم سوئیچ کنه و این موفقیت بزرگ رو به ملت بزرگ ترکیه تبریک عرض می کنم!!! سالروز کشتار ارامنه بدست این دوستان هم هست امیدوارم که حسابی با دولت دیکتانوری جدید خوش بگذرونن
در کل مبارکتون باشه (4262477) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۰۶:۵۰
هیچ قدرت مادام العمری خوب نیست.امیدوارم حداقل ارامش ترکیه برهم نخوره (4262515) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۱۴:۵۶
چقدر ما کوتاه فکر هستیم ؟؟؟چرا فکر میکنیم که از مردم ترکیه بیشتر حق داریم در مورد سرنوشت کشورشان؟ لطفا یاد بگیریم که به رای مردم کشورهای دیگر احترام بگذاریم (4262524) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۳۳:۵۰
پوپولیسم در ترکیه هم پیروز شد! (4262544) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۲۰:۵۶
انشاالله برای مردم و دولت ترکیه سبب خیر و برکت باشد به انتخاب مردم باید احترام گذاشت . (4262606) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۰۹:۴۵
بد نیست خودتون یه سری به ترکیه بزنید تا ببینید که اقتصاد اونها در دوران اردوغان از ما خیلی پیشی گرفته. (4262825) (alef-3)
 
شهاب
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۳:۱۱:۵۳
اقتصاد ترکیه اگربهبودی داشته بخاطر خوش خدمتی و دریافت کمک از امریکا و ناتو و اسرائیل و ارتجاع عربی است.در کامنت های بالا هم کسی نگفته که اقتصادشان خراب شد؛بلکه گفتند ازادیها محدود شد. مادام که انها گوش به اطاعت غرب و عرب و... باشند،البته خوراک و اقتصادشان تامین است. (4263278) (alef-13)
 
Seychelles
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۳۰:۵۳
اقتصاد ما در اواخر دوران اصلاحات تقریبا هم سطح ترکیه بود! ولی در کشور ما یکدفعه آقای احمدی نژاد رییس جمهور شد و 8 سال پسرفت کردیم! حالا نوبت ترکیه است، اردوغان 10 سال پیش نیست! (4264255) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته