توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493669
پاسخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به رئیس خانه سینما/ مجلس در «شورای پروانه نمایش» نماینده ندارد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در واکنش به این سخن رئیس هیئت مدیره خانه سینما که "مجلس در شورای صدور پروانه نماینده دارد"، گفت: مجلس در این دوره در شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش نماینده یا عضو ناظر ندارد.

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به سئوالی در مورد محتوای فیلم اکسیدان و مادر قلب اتمی با اشاره به اینکه تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس این فیلم را از نزدیک دیدند، اظهار داشت: من هنوز موفق به دیدن کامل فیلم نشدم و نمی‌توانم در این مورد اظهار نظرکنم.

وی در واکنش به این سخن رئیس هیئت‌مدیره خانه سینما که "مجلس در شورای صدور پروانه نماینده دارد و نمی‌تواند بعد از صدور پروانه اظهار‌نظر کند" گفت: چنین چیزی صحت ندارد، مجلس در این دوره نه در «شورای پروانه ساخت» و نه در «شورای پروانه نمایش» هیچ نماینده یا عضو ناظری ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ‌‌با تاکید بر‌اینکه یکی از نقاطی که ما به این شورا نقد داریم این است که اعضای این شوراها سلیقه‌ای انتخاب شده و آئین‌نامه داخلی وزارت ارشاد اعضای آن را تعیین می‌کند، افزود: ما در مجلس تا زمانی که در شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش نماینده رسمی نداشته باشیم، مطالبات کلی خود را در قالب کلی از وزارت ارشاد انجام می‌دهیم.

نماینده مردم فریمان در مجلس در ادامه اولویت‌های وزارت ارشاد در دولت دوازدهم را یادآور شد و با تاکید بر اینکه در وزارت ارشاد کارهای نکرده بیشتر از کارهای انجام شده است، ابراز داشت: بخش عظیمی از نیازهای عمومی جامعه نیازهای فرهنگی است.

کاهش 40 درصدی مخاطبان سینما در یک سال گذشته 

وی با بیان اینکه امسال در آمار مخاطبین سالن‌های سینما در 4 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش یافته، اضافه کرد: اینکه علت عدم اقبال چیست باید ریشه‌یابی شود. سیاست حمایت از سالن سازی سینماها که قرار بود دولت آن را تسریع ببخشد متوقف شده، دولت برای سالن‌های بخش خصوصی سینما هم کمک‌های بلاعوض 180 تا 200 میلیونی پرداخت می‌کرد که مدتی است قطع شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری و تربیت جوانان و رویش‌های جدید دچار مشکل هستیم ادامه داد: در حوزه‌های موسیقی، سینما، مؤلفین و کتاب حمایت‌هایی که از جوانان جدید و جویای نام که می‌خواهند وارد عرصه فرهنگی و هنری شوند واقعاً جایگاهی ندارند. تولیدات مؤلفین جدید در حوزه تئاتر و موسیقی وغیره بسیار کم است.

فرهنگ و هنر نیازمند مدیران عمیق، کار بلد و چهره‌ساز است

وی با بیان اینکه در حوزه هنرهای تجسمی خیلی دچار بحران ورود هنرمندان جدید هستیم، خاطر نشان کرد: نسل خیلی از هنرمندان هنرهای صنایع دستی در حال انقراض هستند و این هنرها نتوانسته مورد حمایت قرار گرفته و تداوم یابد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شرایط موجود نشان می‌دهد که نباید با عرصه فرهنگ و هنر سطحی و ظاهری برخورد کنیم، تاکید کرد: فرهنگ و هنر نیازمند مدیران عمیق، کار بلد و چهره ساز است.

بیش از 85 درصد اعتبارات وزارت ارشاد مربوط به حمایت از کارهای فرهنگی و هنری است نه حقوق پرسنل 

وی با اشاره به اینکه حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر باید واقعی باشد تا کلامی و بیانی، ابراز داشت: ارشاد پول، بودجه و اعتبار زیاد دارد چراکه خلاف صداوسیما که 90 درصد اعتباراتش هزینه‌های جاری و حقوق پرسنل است، در وزارت ارشاد بیش از 85 درصد اعتباراتش مربوط به حمایت از کارهای عرصه فرهنگ و هنر است بنابراین برای این همه اعتبار باید هدف‌گذاری دقیق صورت گیرد و کارنامه و کارآمدی این اعتبارات هم دیده شود. آن‌قدر استعداد فرهنگی و هنری در کشور وجود دارد که معتقدم با حمایت نه خیلی آن‌‌چنانی، بلکه با حمایت متوسط می‌توان کمک کرد تا راه بیافتند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه جامعه تشنه حوزه فرهنگ و هنر است گفت: مردم طالب تنوع در برنامه‌ها هستند و اگر این تنوع را مخاطبان دیدند استقبال خوبی خواهند کرد و باید این تشنگی را با خوراک خوب و تنوع سیراب کرد.
 
کلمات کلیدی : فیلم + سینمای ایران + حوزه هنری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.