نظر منتشر شده
۷۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452268
بررسی آرایش انتخابات 96
ضرغامی:در انتخابات 96 شاهد رقابتی دیدنی‌خواهیم بود/دولت روحانی ناهماهنگ ترین دولت است/مردم به شعارهای توخالی و وعده‌های کلیشه‌ای باور ندارند/از جبهه مردمی نیروهای انقلاب حمایت می کنم/
به گفته خودش بیش از 10 سال است که با این پرسش روبروست: «آیا کاندیدای انتخابات می‌شوید؟» اما همیشه جواب‌های مشابه به این پرسش داده است :«هنوز هم تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم.» صحبت از آقای عزت الله ضرغامی، رییس سابق رسانه ملی است. او که با سه رییس جمهور گوناگون به صورت مستمر در کابینه کار کرده، معتقد است : «در هیچ یک از دوره‌های قبل و دولت فعلی، اختلافات و ناهماهنگی بین دستگاه‌های دولتی تا این اندازه برجسته و نگران کننده نبوده که علت اصلی آن هم عدم حضور مستمر آقای روحانی در جریان فعالیت‌های وزارتخانه‌هاست. ضرغامی که از جبهه مردمی حمایت کرده، انتخابات ریاست جمهوری را جریان‌های سیاسی مشابه کوهنوردی می‌داند. او اعتقاد دارد یک جریان سیاسی با داشتن برنامه‌ای مشخص و انتخاب گزینه‌های احتمالی وارد رقابت می‌شود و در مراحل نهایی و روشن شدن توانمندی و احتمال رأی‌آوری بالا برای نامزد خاص، با همه توان از او حمایت می‌کنند . درست شبیه فتح قله‌های بزرگ مثل اورست! که در روزهای پایانی و مشخص شدن فرد برتر برای فتح قله، همه گروه در خدمت او در آمده و موفقیت او را موفقیت و پیروزی خود تلقی می‌کنند . ضرغامی با توجه به تجربه انتخابات پیشین، اصلاح‌طلبان را نسبت به اصولگرایان پایبندتر به این اصل می‌داند؛ چراکه اصولگرایان در انتخابات 92 تا آخرین لحظه بر تکثر خود پای فشردند!روزنامه صبح نو درباره فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات 96 با عزت الله ضرغامی به گفت‌وگو نشسته‌ که در ادامه می خوانید:
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۹

 ارزیابی شما از فضای حاکم بر انتخابات ریاست جمهوری آینده چیست؟ کدام گفتمان و چه شعاری در این کارزار توفیق خواهد یافت؟

انتخابات 96 از جمله دیدنی‌ترین رقابت‌ها خواهد بود. تصور می‌کنم حتی در صورت انتخاب مجدد آقای روحانی ، فاصله رأی او با دیگران در پایین ترین سطح ممکن نسبت به دوره‌های مشابه خواهد بود.

بدون تردید مطالبات اقتصادی مردم مهمترین محور تعیین کننده در این انتخابات است. امیدهای ایجاد شده در جامعه برای بهبود وضعیت اقتصادی به نتایج ملموس و قابل قبول تبدیل نشده و مشکلات اشتغال، رکود و تورم در کالاهای اساسی و موردنیاز عمومی روز به روز حادتر می‌شود.

رفتار نامزدها باید برای مردم اطمینان‌آور باشد. مردم به شعارهای توخالی و وعده‌های کلیشه‌ای باور ندارند. آن‌ها اقدام و عمل می‌خواهند.

یک پرسش رایج، نامزد شدن یا عدم نامزدی شماست؛ توئیت‌ها و بازتاب‌های رسانه‌ای نشانگر فعال شدن شماست، اما چند بار تلویحاً گفته‌اید که نامزد نیستید. در این باره نظر دقیق‌تر شما را جویا هستیم.

من بیش از 10 سال است که با این پرسش روبرو هستم. پاسخ‌های من کماکان مشابه است. هنوز هم تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم.فعال بودن در عرصه سیاسی  اجتماعی ارتباطی به مسأله نامزدی انتخابات ندارد.

 جبهه مردمی نشست‌هایی را برگزار کرده و نام شما هم در ردیف نامزدهای آن بوده است؛ اولاً با جبهه مذکور مذاکرات متقابلی صورت گرفته یا نه و ثانیاً در سازوکار فعالیت جبهه حضور خواهید داشت یا خیر؟

من کلاً از سازوکار جدید نیروی انقلاب برای ایجاد وحدت و دور شدن از پراکندگی در خانواده انقلاب حمایت می‌کنم و راه‌اندازی جبهه مردمی نیروهای انقلاب را مفید و بلکه ضروری می‌دانم. در غیاب احزاب و شخصیت‌های برجسته تأثیرگذار، بهترین اقدام برای حضور مؤثر در عرصه فعالیت‌های سیاسی، همین بود.

برخی اعضاء و مسوولان جبهه مردمی نیروهای انقلاب قبل از برگزاری مجمع عمومی به صورت فردی و یا گروهی با من جلسه داشتند و ضمن سؤال از تصمیم من در این خصوص، بر حضورم در صحنه انتخابات تأکید داشتند.

آنان گفتند به‌رغم نظر شخصی من درباره انتخابات، عده‌ای از اعضاء در این مرحله می‌خواهند برای انتخاب ده نفر اولیه، شما را هم پیشنهاد دهند. من با این درخواست مخالفت نکردم یعنی با این عزیزان همکاری کردم .

جنابعالی در جایی مطرح کرده بودید که بعد از رحلت آیت الله مهدوی کنی جریان اصولگرایی دچار فقدان مرجعیت و مرکزیت شده است و آن را به عنوان یکی از آسیب‌های وارده به این جریان تلقی کرده بودید. هنوز هم به این موضوع تأکید دارید؟

بله، معتقدم که مرحوم آیت الله مهدوی کنی شخصیتی برجسته، ممتاز و مورد وثوق جریان‌های سنتی و نوگرای جبهه انقلاب بود. ایشان سیاست و دیانت را با هم جمع می‌کرد. در بالاترین سطح، فعالیت سیاسی می‌کرد و در عین حال استاد مسلم اخلاق بود. کمتر این دو ویژگی در افراد برجسته و در سطح بالا با هم جمع می‌شود. یعنی هم مرجعیت سیاسی و هم مرجعیت اخلاقی.

امروز فقدان شخصیتی مثل ایشان کاملاً محسوس است. به همین دلیل هم تأسیس جبهه مردمی نیروی انقلاب یک ضرورت در شرایط فعلی است.

اکنون هجمه سنگینی از سوی جناح مقابل در قبال عملکرد شهرداری و شورای شهر تهران شکل گرفته است. ریشه آن را در چه می‌دانید؟ جریان اصولگرایی برای مقابله با این هجمه چه باید کند و به چه نحو اکثریت خود را در شوراهای شهرکشوراز دست ندهد؟

بخش زیادی از حملات علیه شهردار بدون تردید سیاسی است. عملکرد شهردار محترم مثل هر مسوول دیگری می‌تواند مورد ارزیابی و قضاوت قرار گیرد. به عقیده من نمره آقای قالیباف در اداره کلان شهر نمره خوبی است . کارنامه ایشان را در مجموع موفق ارزیابی می‌کنم.

بدون تردید این مسأله به این معنی نیست که اشکال و آسیبی در این عملکرد وجود ندارد. خیر! من خودم در جلساتی که با آقای قالیباف دارم مواردی را به عنوان خیرخواهی به ایشان منتقل می‌کنم و ایشان هم با روی باز استقبال می‌کنند، اما اشکال در آنجاست که به دلیل حضور آقای قالیباف در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری که هر دو بار هم رأی قابل اعتنائی از مردم گرفتند، باعث شده تا نورافکن‌ها روی ایشان همیشه روشن باشد!

نتیجه اینکه برخی اشکالات و آسیب‌ها خیلی بیشتر از اندازه بزرگنمایی می‌شود. البته این رفتارهای سیاسی از وجاهت تخصصی و باورپذیری انتقادات سازنده هم می‌کاهد و مردم نشان داده‌اند که به خوبی بین انتقاد سازنده و روش‌های تخریبی سیاسی فرق می‌گذارند.

 پیش بینی شما از نقشه یا برنامه انتخاباتی جریان رقیب چیست؟

فعلاً جریان اصلاحات و اعتدال و شخصیت‌های برجسته و بزرگان آنان همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد آقای روحانی گذاشته‌اند البته ریسک بزرگی می‌کنند.

آنان یک بار در سال 84 روی آقای معین ریسک خطرناک و ناموفقی را انجام دادند . الان هم در حال ریسک هستند. آنان یکطرفه و با همه توان از آقای روحانی حمایت می‌کنند و کوچکترین نظر انتقادی و اصلاح گرایانه را در اردوگاه خودشان سرکوب می‌کنند. این به نفع آنان نیست! نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش قابل توجه اعتبار این جریانات سیاسی است.
ضمن اینکه هیچ نشاط سیاسی در میان آنان دیده نمی‌شود. فضای شورونشاط و هیجان انتخاباتی فعلاً در اردوگاه جبهه مردمی نیروهای انقلاب است.

 تأثیر فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی بر روابط و تعاملات جریان دولتی و اصلاحات را چه می‌دانید و پیش‌بینی‌تان درباره سرنوشت مرجعیت جریان مذکور چیست؟

بدون تردید فقدان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات 96 کاملاً محسوس خواهد بود. ایشان مرجع مهمی برای وحدت بخشی جریان‌های سیاسی همسو با آقای روحانی بودند. هر چند شخص ایشان انتقادات زیادی به روش مدیریت و رفتار آقای روحانی داشت ولی با هوشیاری سیاسی که ناشی از تجربه طولانی ایشان بود، می‌توانستند محور قابل اتکائی برای وحدت باشند.

 شما سابقه حضور در جلسات دولت در دوره‌های گوناگون را داشته‌اید. وضعیت برگزاری جلسات و شوراها را در این دولت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من با سه رییس جمهور گوناگون به صورت مستمر در کابینه کار کرده‌ام. فکر می‌کنم از این جهت استثناء هستم.

در هیچ یک از دوره‌های قبل و دولت فعلی، اختلافات و ناهماهنگی بین دستگاه‌های دولتی تا این اندازه برجسته و نگران کننده نبوده است. علت اصلی آن هم عدم حضور مستمر آقای روحانی در جریان فعالیت‌های وزارتخانه‌هاست. ایشان کمتر از گذشتگان با وزراء و مدیران ارشد خود جلسه دارند. کمتر فرصت می‌کنند مشکلات بین نهادها را حل کنند.

قدرت تصمیم‌گیری سریع و به موقع و بدون فوت وقت در ایشان کم است. زمان‌های زیادی از دست می‌رود و خیلی اوقات کارهای مهم کشور معطل می‌ماند. معمولاً وزراء و معاونان در جلسات دولت به جای مشارکت جدی در بحث‌های دولت به نوعی در نوبت و انتظارند تا کنار صندلی رییس جمهور بیایند و مشکل‌شان را حل کنند!

 اگر شما به جای آقای روحانی بودید، برای دوره دوم نامزد می‌شدید یا نه؟ چرا؟

نمی‌دانم! چون این حرف‌ها تحلیل شخصی من است. حتماً ایشان مسائل را به گونه‌ای دیگر می‌بینند. من عینک ایشان را ندارم!

 به نظر شما دولت تا چه حد توانست از ظرفیت اجتماعی و اقتصادی برجام برای خدمت رسانی به مردم و ارتقاء سطح زندگی آنها استفاده کند؟

متأسفانه برجام، نتیجه عملی و ملموس برای مردم به همراه نداشت. مردم را خیلی امیدوار کردند. خیلی بیش از حد! برخی ذوق‌زدگی‌ها و رفتارهای سیاسی نسبت به برجام، توقع عمومی را بالا برد و حالا دولت در مواجهه با امید فراوانی که ایجاد کرده متأصل شده است.

 آیا لزوماً دولتی که برجام را شکل داد، برای استفاده از آن نیز بهترین است یا مشخصات دولت بهره‌بردار از برجام با دولت تمهیدکننده برجام متفاوت است؟

البته این دولت تمام تلاش خود را برای به ثمر نشستن برجام انجام داده است و رهبری معظم نیز همکاری بی‌نظیری برای کمک به دولت، به‌رغم نگاه‌های آرمانی خودشان داشتند، ولی فعلاً که نتیجه به قول برخی مسوولان «هیچ» بوده است.

به نظر من در دوره بعد،چه این دولت و چه هر دولت دیگری تشکیل شود باید بتواند با سازوکار جدید، شرایط متفاوتی برای پیگیری توافقات برجام ایجاد کند. با شیوه کنونی نمی‌توان انتظار نتایج قابل قبول و مفیدی برای کشور داشت.

 بحث دیگر این است که تا چه اندازه با انتقادات رییس جمهور از صداوسیما موافق هستید؟ (ذکر مصادیق، انتقادات اخیر و....)

جناب آقای روحانی همیشه منتقد صداوسیما بوده‌اند. این هم نوعی سیاست است که می‌تواند قابل درک باشد.

 مهم‌ترین مشکل کشور در حوزه سیاستگذاری در عرصه شبکه‌های اجتماعی را چه می‌دانید؟ فضای مجازی و رسانه را در عدم توفیق اصولگرایان در انتخابات 92 و 94 تا چه حد دخیل می‌دانید؟ به تعبیر دیگر مهمترین آسیب اصولگرایان در عرصه رسانه‌ای چیست؟

فضای مجازی عرصه جدیدی برای زندگی است. در واقع مردم با فضای مجازی زیست می‌کنند و اموراتشان در این فضا اداره می‌شود.

متأسفانه فضای مجازی در کشور ما ناقص‌الخلقه متولد شد و به‌رغم توجهات بی‌نظیر رهبری معظم به این حوزه و برگزاری جلسات متعدد از طرف ایشان و تصمیم‌گیری‌های جدی و تأسیس سازوکارهای مهم برای اداره صحیح و کارآمد این فضا، حجم اقدامات انجام گرفته به هیچ وجه درخور این توجه نیست.

این فضا نیاز به مدیریت دارد. در همه جای دنیا هم همینطور است. متأسفانه از ابتدا برخورد با شبکه‌های اجتماعی به عنوان وسیله‌ای برای مقابله با حریف سیاسی دیده شد. به همین دلیل نگاه کارشناسی و سازنده مبتنی بر نیازهای واقعی مردم و تحولات سریع این حوزه به ویژه توجه به آسیب‌های جدی موجود و عملیات روانی دشمن در این فضا و صیانت از خانواده و حریم کودکان که بسیار مهم است به حاشیه رفت.

نظر شخص من این است که مرکز ملی فضای مجازی و دبیرخانه شورا باید محوریت اساسی در مدیریت این موضوع داشته باشد ولی به نظر می‌رسد دولت‌ها کماکان علاقه‌مندند وزارت ارتباطات این نقش را ایفا کند و عملاً هم این وزارتخانه به دلیل برخورداری از بودجه و امکانات و توجه رؤسای جمهور در این حوزه پیشگام است.
 
کلمات کلیدی : ضرغامی+انتخابات96+جبهه مردمی+
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۰۹:۲۱:۴۷
سلام
به غیر از اصلاح طلبان و اعتدالگراها . خیلی از اصولگرایان هم هستند . (4192529) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۹:۴۶
جناب ضرغامی در رمان ریاست صدا و سیما عملکرد شما رو هم دیدیم (4192945) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۳۸:۳۶
هر کی بیاد از این روحانی که کلید را نشان داد ولی در عمل بر اقتصاد قفل زد بهتره (4193094) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۳۲:۴۷
حداقل یکی از خوبیهای روحانی اینه که اینقدر ثبات اقتصادی ایجاد کرده که باعث شده امثال شما در راحتی بشینید و فجایع اقتصادی روزانه ای که زمان احمدی نژاد اتفاق افتاد را فراموش کنید. (4193312) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۱:۰۱:۱۲
ما مردم ایران خیلی فراموشکاریم. یادتان رفت در دولت احمدی نژاد چه به روزمان آمد روحانی ویرانه ای تحویل گرفت و با این همه کارشکنی وضعیت کشور را تثبیت کرد. خواهش میکنم دوباره با جوگیری کشور را به دست امثال احمدی نژاد نسپارید. متاسفانه مردم دارند دوباره مثل همیشه احساساتی تصمیم میگیرند. آخه از یه سوراخ چند بار گزیده میشید (4195152) (alef-3)
 
استاد جامعه شناسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۱:۴۱:۱۷
به ۵ دلیل روشن روحانی در ۹۶ رای نمی آورد
۱ - رای لب مرزی ۹۲
۲- قطع یارانه ۴/۵ میلیون نفر ، که حد اقل ۳ میلیون رای روحانی را ، کاهش میدهد
۳- بد اخلاقی و ادبیات بد روحانی، ناسزا گویی و تمسخر و متلک پرانی که اصلا نه در شان رییس جمهور است و نه در شان، ملبس به لباس روحانیت،
۴ - وزرای سرمایه دار و بداخلاق، و حاشیه دار مثل قاضی زاده هاشمی و نعمت زاده، با مشکل آفرینی در صنایع خودرو و پترو شیمی و وزارت بهداشت
۵- وعده های فراوان بدون عمل، و خاصیت تراشی برای برجام، ناکام.
این ۵ عامل روشن اکنون برای روحانی قابل جبران نیست، و قطعا سبب ۴۰ ٪ درصد تا ۵۰ درصد کاهش آرای روحانی گردیده است،
دوستان اصلاح طلب و اعتدالی اگر منکر تاثیر این عوامل هستند دلایل منطقی خود را به طور روشن و منطقی، نه شعاری و متعصبانه، بیان کنند. (4194125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۱۳:۵۰
طبق نظر سنجی ها،همین الآن رای ضرغامی ۱۷ ٪ درصد از روحانی و ۱۱٪ درصد از قالیباف بیشتر است. (4193152) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۲۲:۳۳:۵۳
منبع حرفتان كجاست (4193883) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۰:۳۰:۵۰
چقدر از احمدی نژاد عقب تر است؟؟ (4195121) (alef-3)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۰:۳۱:۵۵
البته این از جنس همون نظر سنجی هایی هست که در زمان صدارت ایشان بر صدا و سیما انجام می گرفت . (4197120) (alef-13)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۱۹:۰۱
انصاف چیز خوبی است جناب ضرغامی ؟ (4192833) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۴۲:۴۵
انصاف عجب
سه روزه میرم مغازه 1000تومنی هم دشت نکردم
آخه این چه وضعشه
این بازا. شب عیده
این بود وعده های 92روحانی؟؟؟؟ (4193101) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۱:۴۵:۴۰
روحانی وعده داد که آخر اسفند شما باید شبی 1 میلیون دشت کنید!!! (4194993) (alef-3)
 
بیژن بقایی
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۰۷:۵۵
ایشون هم مثل بقیه اصولگراها میدونند روحانی دوباره انتخاب میشه این همه جار و جنجال هم واسه اینه که روحانی با رای کمتری پیروز بشه، بیشتر کری خونیه تا رقابت انتخاباتی. نه کسی رو دارن نه برنامه ی مشخصی دارند و نه میتونند داشته باشند. دیگه قله اصولگراها میشه دکتر محمود احمدی نژاد. (4193144) (alef-2)
 
آقا معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۲۳:۰۷
جناب ضرغامی عزیز لطفا همانند سایر دوستانتان از مردم مایه نگذارید آنچه مسلم است هیچ سیاستمداری در هیچ کجای دنیا ( از جمله ایران)برای رضای خدا و خدمت به خلق الله داوطلب ریاست جمهوری و یا نمایندگی مجلس و شورای شهر نمی شود کسب قدرت مهمترین و اصلی ترین هدف فردی و جناحی محسوب می شود که سایر منافع را نیز خودبخود تامین می کند (4192841) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۳۴:۵۰
دولت 5 هزار تن سیب‌زمینی در ازای پول نفت از هند وارد کرد و در حالی که کشاورزان برای فروش سیب‌زمینی کیلویی 300 تومان بدون خریدار و عدم حمایت از سوی دولت مواجه شده‌اند. پول‌های بلوکه شده با سیب‌زمینی معامله شد و حمایت از کشاورزان در هیاهوی انتخاباتی دولت فراموش شده است! (4192864) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۹:۴۳
لطفا یک حسابی بکنید برادر ببینید این مقدار سیب زمینی معادل چند بشکه نفت میشه. البته اگر ریاضیات شما هم مثل آمارتون خوب باشه! بد نیست کمی فکر کنیم بعد حرف بزنیم!
(4192944) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۴۸:۰۶
دولت شعار عقلانیت میدهد، ولی ذره ای عقلانیت نمی بینیم،دولت میتوانست به جای سیب زمینی، دارو و ادویه جات وارد کند، داروهای هندی هم متنوع و با کیفیت اند و هم ارزان،
سیب زمینی به چه درد ایران می خورد؟؟؟!!!!! (4193108) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۳۵:۳۹
دوران دولت یازدهم رو به پایان است. در این مدت به جای حل مسائل و مشکلات داخلی، رفع بیکاری و تورم، رکود، سلسله دروس اخلاق ناسزاگویی و تمسخر منتقدان داشتید ولی مردم مستحق این همه فحش و ناسزاگویی، نبودند. آیندگان چه قضاوتی خواهند کرد؟! آیا قرار است در صورت انتخاب مجدد این ناسزاگویی‌ها ادامه یابد؟ (4192866) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۳۹:۳۸
آقای ضرغامی چرا صریح وارد میدان نمیشوید. کاندیداتوری خود را اعلام کنید . مطمین هستم اقبال خوبی به شما خواهد شد (4192874) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۲۲:۳۶:۵۷
ضرغامی هم موقعیت خوبی بین هنرمندان و فرهیختگان و دانشگاهیان دارد و هم چهره مقبولی است نزد انقلابیون ، توانمند و پر انرژی هم هست، به نظر میرسد با هوشمندی که ضرغامی دارد، شانس موفقیت ضرغامی ۳ برابر روحانی است،برای اینکه اولا نقاط منفی مانند روحانی ندارد، ثانیا بر خلاف روحانی پر حرف ، ضرغامی بسیار کم حرف است،
و معمولا کسانی که اهل کارند کمتر حرف می زنند و بیشتر کار می کنند و کسانی که اهل حرف اندبیشتر حرف می زنند و کمتر کار می کنند. (4193892) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۴۱:۰۲
به نظرم ضرغامی از پایگاه خوبی در میان مردم برخوردار است . او آدمی خاکی . مدیر و مردمدار است (4192875) (alef-2)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۵۸:۴۸
ضرغامی آدم بی حاشیه ، مودب و کم حرفی است، به نظر میرسد مردم از شعار و وعدهای بی حاصل و ناسزا گویی و متلک پرانی و نرمی و سستی در برابر نجومی ها و سخنرانی پشت سر سخنرانی، و مدیحه سرایی برای برجام خسته شده اند، امثال ضرغامی گزینه های خوب و مقبولی هستند. (4193123) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۷:۵۷:۵۶
متاسفانه کارنامه بسیار ضعیفی در زمان مدیریت صدا و سیما داشتند (4193463) (alef-3)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۹:۲۷:۳۳
چرا ندیدی شبکه ها اضافه شد هر چی باشه از روحانی بهتررررررررررررر (4193610) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۴۵:۵۲
خیلی خوب است شماهم برای انتخاب تشریف بیاورید وخودرامحک بزنید وبعد باتوجه به تعداد رایی که میاورید وزنتان مشخص میشود (4192890) (alef-2)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۴۵:۵۷
بهتر است اقای روحانی به جای شعار و خواندن انشا در این چند ماه گزارش عملکرد بدهد ببینیم برای مایی که به ایشان رای دادیم چه کرده است (4192891) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۲:۰۷
مطمئنا شما به ایشون رای ندادی. کمی وجدان داشته باش (4192928) (alef-2)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۹:۱۷
این چه جور قضاوت کردن درباره دیکرانه . چشم ادرس بدین این دفعه کپی برگ رای رو براتون میفرستیم (4192943) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۰۸:۰۵
چرا الکی حرف میزنی من برای روحانی ستاد زدم، حالا، پشیمانم،، بفرمایید اشکالی داره؟؟؟!!!!
مگر روحانی نمی گوید از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرده
طبق حقوق شهروندی من آزادم ۹۲ براش ستاد زدم براش رای جمع کردم، الآن به این نتیجه رسیدم که اشتباه بزرگی کردم، چون غیر از وعده و سخنرانی و گفتار درمانی از روحانی چیزی ندیدم،
من آزادم و حق دارم به هرکس دوست دارم رای بدم، یا یونسی یا ضرغامی ، یا نادران یا هرکسی دیگه،
اصلا من شک دارم که شما در ۹۲ به روحانی رای داده باشی (4193145) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۱۹:۱۷
بنده به اقاى روحانى راى خواهم داد (4193282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۰:۰۴:۰۴
دوره ی شکوفا یی آقای روحانی دور دوم ریاست جمهوری است.کمی بی انصافی است که در دوره ی اول با عملکرد ضعیف احمدی نژاد و تحریمها تصور کنیم کاری میشد انجام داد. (4194053) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۲:۴۸
خدا گواهه بنده به روحانی رای ندادم
اما این دفعه با تمام وجود به خاطر منافع مردم واینده ایران به روحانی رای خواهم داد.
الف لطفا عدالت را اجرا کن(پیام رامنتشر کن) (4194383) (alef-3)
 
رایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۴۸:۰۴
من که در این دوره برای اقای روحانی نگرانم . کاش میتوانست دست پر در رقابتها شرکت کند . برجام که هیچ شد . سایه جنگ که از سر کشور برداشته نشد . اعتبار به پاسپورت ایرانی که برنگشت و..... (4192894) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۷:۰۵:۲۷
بعضی دوستان جوری از اعتبار پاسپورت حرف میزنند انگار دولت تنها مقصر این جریانه .وقتی از دیوار سفارت یک کشور بالا میرین و شعار گنده میدین انتظار دارین براتون تعظیم هم بکنند .برجام هم ثمرات مثبتی برای کشور داشته اقلا سایه تحریم و جگ هم از ما دور شده و کمی رنگ ارامش رو میبینیم .دوستان دلواپس هم فرزندانشون در کانادا و امریکا تشریف دارند از جانب ملت حرف نزنند. (4193377) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۲:۱۹:۱۹
بابا شما طرفدارای روحانی لااقل یه چیز بگین با عقل جور دربیاد، این همه میاین لایک زیاد میکنید که بگین مثلا زیادین، شما که زحمت میکشین خب الان مثلا تحریما رفته؟؟!! نرفت که هیچی دارن زیادشم میکنن لابد میگین تقصیر دولت قبله نههه!!بعد الان که امریکاجونتون میگه ایران از داعش بدتره اینم از دیپلماسیتون لابد تقصیر دولت قبله نههه، جنگم که وااای نگو دیگه داشت جنگ میشد که آقای روحانی ما رو نجات دادن خخخ (4195174) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۴۹:۳۸
دقیقا

دولت هماهنگ تورم 40 درصد و رشد منفی ایجاد میکنه
دولت ناهماهنگ هم توورم 10 درصد و رشد مثبت

این کشور قرنها کشور نمیشه تا این اقایان تنها منافع خود را میبینند (4192898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۵۲:۳۴
خدا کنه اقای روحانی این دوره حاظر به مناظره باشه. چون شنیدم بعضی ها به ایشون توصییه کردن در مناظره ها شرکت نکنه. اگه بیاد مناظره هایی دیدنی خواهیم داشت (4192904) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۵۹:۱۵
اگر نیاد که حمل بر ضعفش میشه و بازنده خواهد بود (4192921) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۴:۲۹
اول باید ببینه رقیباش چه کسانی هستند بعد تصمیم بگیره . (4192932) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۲۰:۳۱
اگر به توصیه شما عمل کنه تصویری از یک ادم متکبر را به نمایش خواهد گذاشت (4192966) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۲:۵۳:۰۵
تجربه دولتهاي گذشته نشان داده عملكرد دولتها در انتخاب مجدد بسيار بدتر از دوره اول خود بوده است. بنابراين اميدي بر عملكرد بهتر اين دولت براي انتخاب شدن مجدد نيست. (4192907) (alef-2)
 
بردیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۰۰:۳۶
اگر یعنی نوبخت کنار برود دولت خوبی خواهد شد. (4192924) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۱۶:۵۷
طیب نیا باید بره چرا نوبخت؟ (4192959) (alef-2)
 
ف.خ
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۱۴:۱۹
بهبود وضع معیشت و رونق اقتصادی به ابزار و اهرم هایی نیاز دارد که در این مقطع و شرایط کنونی در اختیار دولت نیست. توافق هسته ای تا حدودی کمک کرده است و بی انصافی و مغرضانه است دستاورد های آن را بکلی نادیده بگیریم. (4192952) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۲۸:۵۹
این یه روش سوخته است هر دولتی کم میاره و کار نمیکنه میاد میگه نگذاشتن . اختیار ندارم . و از این توجیحات. (4192981) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۳۷:۱۳
بی انصاف تویی که بحران اقتصادی آقایان را می بینی و دفاع می کنی (4193090) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۴۶:۲۰
شما که خارج زندگی میکنید بهتون خوش میگذره؟
لطفا محبت کرده و برای ما نسخه نپیچید و ارشاد نفرمایید. (4193334) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۲:۲۱:۴۶
معلومه که خوش میگذره بهشون برای همینم هست از چیزی که نیست دفاع میکنن (4195175) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۱۸:۲۴
هر دولت اصلاح طلبی با ضعیف ترین عملکرد بهتر از یه دولت اصولگراست (4192963) (alef-13)
 
سیدعباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۳:۴۴:۲۵
دولت روحانی - محبوبیت ایرانی (4193004) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۲۲:۵۲:۵۴
دولت روحانی ، در عمل صفر و در حرف و شعار فراوانی (4193937) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۱۹:۵۹
عملکرد دولت روحانی در اقتصاد کاملا قابل قبوله:

جرات کاهش تورم علی رغم آگاهی بر این موضوع که کاهش تورم همراه با افزایش بیکاری و رکود خواهد بود ؛ یک تیم اقتصادی عالم و متکی بر نظریات بنیادین علم اقتصاد در پیشبرد این هدف تاثیر گذار بودند و سالهای بعد نتایج آن مشخص خواهد شد.نگاهی به مقالات روزنامه های اقتصادی در سالهای 85-86 بی اندازید و ببینید چندین مقاله در خصوص خطر رفتار اقتصادی دولت نهم نگاشته شده است و نسبت به خطر انفجار تورمی هشدار داده شده بود؛اما انها ترجیح دادند با تزریق بی رویه پول در جامعه و واردات ارزان برای دوره ای کوتاه مردم را راضی نگه دارند بدون توجه به عواقب آن.کاهش تورم از 45 درصد به زیر 10 درصد بیشتر شبیه به معجره است که جای تشکر از دولت و تیم اقتصادی را دارد. (4193168) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۵۸:۱۶
صدا سیما که فعلا شمشیرشو برا دولت یازدهم از رو بسته !! میکرفن می گیره جلو مردم وفقط اونایی که از حقوق نجومی می نالند رو منتشر می کنه جالبه از املاک نجومی و امثالهم خبری نیست انگار اصلا به گوش ملت نخورده !!! (4193234) (alef-3)
 
علی عسک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۱۸:۴۴:۰۴
چاقو کی دیدی که دسته اش را ببرد!!!!!!! (4194893) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۵۴:۰۱
اقای روحانی تیم دولت کارنامه قابل قبولی با توجه به ارثی که از دولت قبل برده اند داشته اند ما صف برنج فاسد هندی از یاد نبرده ایم (4193349) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۶:۵۸:۰۲
رای اول ملت ایران روحانی بقیه زیر 1 میلیون رای میارن (4193357) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۷:۴۱:۳۸
به همین خیال باطل باشید (4193438) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۲۲:۳۹:۳۰
روحانى در دور اول با راى قاطع ملت برنده خواهد شد ايشان دارند بصورت زير بنايى كارهايى ميكنند كه به نفع ملت ايران و ممكن است بزيان عده اى رانتخوار و تحريم خوار و قدرت طلب باشد (4193899) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۸:۰۳:۰۸
براي مطرح شدن موقعيت خوبي است اما اقاي روحاني تنها گزينه حتي براي اصولگرايان است الباقي جهت شكستن أرا و ايجاد تعادل ظاهري هستند (4193467) (alef-2)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۹:۰۷:۳۴
هرکس علیرغم داشتن اطلاعات کافی درمورد شرائط فوق العاده خطرناک کشور درسال 92 به عملکرد قابل قبول دولت روحانی صرفا به خاطر مطامع سیاسی حمله کند خائن به منافع ملت ایران است. (4193567) (alef-2)
 
amin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۱۸:۵۱:۴۶
درود برشما (4194896) (alef-3)
 
Avalanche
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۵:۳۵:۴۹
من مشخص نیست به روحانی رای بدم یا نه اما قطعا به قالیباف و جلیلی و ضرغامی و آیت الله رئیسی و امثالهم رای نمیدم (4194154) (alef-13)
 
علی عسک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۱۸:۴۳:۱۵
همین که استخدامها از شبکه خانوادگی خارج شده و ازمون از طریق سازمان سنجش انجام میشود تا قیامت ممنون اقای روحانی هستیم نه دو ماه قبل از بر گزاری ازمون قوه قضاییه قوم دوست ما پشت میز دادگستری نشسته باشد (4194892) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۱:۴۳:۰۸
بزرگترين لطفى كه شما و امثال شما به روحانى ميتونيد بكنيد همين مخالفت كردنتون با ايشانه (4194990) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۰:۵۸:۵۳
من که به روحانی رای میدم. عمو عزت هم بره فکر یه شغل دیگه ای واسه خودش باشه. (4195151) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۰۹:۵۹:۰۴
رای مافقط روحانی است شمارانمیشناسیم (4195324) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۱۶:۳۱:۰۱
آقای ضرغامی، جنابعالی رییس همان رسانه ای بودی که سفت و سخت هشت سال وعده های توخالی رییس دولت مستضعفان را با آب و تاب پخش می کرد و از هیچ حمایتی از وی دریغ نکرد. (4195988) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۱۹:۳۱:۵۹
آقای احمدی نژاد که با رفتارهای ناپسند خود باعث ناراحتی مکرر نیروهای انقلاب شد و در نصحتی خیرخواهانه برای جلوگیری از ایجاد دو قطبی کاذب از حضور در انتخابات منع شده بود طی روزهای اخیر با هماهنگی استحاله طلبان و اعتدالیون، کاندیدای خود را مطرح کرده و علیرغم علم به عدم موفقیت آقای بقایی در صدد ایجاد دوقطبی کاذب برای ایجاد وحدت در قطب نزدیک به آقای روحانی است و باز می خواهند به مردم بگویند که اگر به جناح غربگرا رای ندهید امریکا به ایران حمله می کندو...
افراد استحاله طلب و اعتدالی در روزهای اخیر واکنشی به جوابیه های آقای احمدی نژاد نشان نداده اند (4196312) (alef-3)
 
14
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۲۲:۲۱:۴۲
توروخدا به روجانی رای ندید مگر قحطی رجال داریم (4196524) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۲۲:۴۵:۴۴
ظاهرا آقای ضرغامی ذوق زده شده وخیلی به خودش اعتماد دارد (4196564) (alef-3)
 
حسن
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۳:۴۰:۱۴
مملکت کارش بجایی رسیده که ضرغامی بشه رییس جمهور؟؟

حتما میگید از احمدی نژاد که بهتره!!!!!! (4197458) (alef-3)
 
علي اكبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۷:۱۰:۲۴
من به روحاني راي دادم اين دفعه به ايشان راي نخواهم داد (4197833) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۹:۴۷:۰۰
من به روحانی رای دادم و مجددا هم رای میدم (4321422) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.