توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398665
مجسمه گمشده پیدا شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

 
«مجسمه دانته پیدا شد»، «بیشتر کاشی‌های سرای شبستری تهران دست خودی‌هاست.» و «موزه‌ی عروسک‌های ملل خانه‌دار شد.» این سه خبرهایی است که 12 مهر ماه را می‌تواند دست کم برای میراث فرهنگی استان تهران به روزی خوش تبدیل کند.
 
به گزارش ایسنا، شهرام شهریار، دوستدار میراث فرهنگی با انتشار این سه خبر به عنوان خبرهایی خوش در حوزه میراث فرهنگی به بیان توضیحاتی درباره‌ی آن‌ها پرداخته است.

او نوشته است؛ «خبرهای خوب؛ اول اینکه، مجسمه دانته پیدا و به زودی در مکان مناسب نصب خواهد شد.

دوم آن‌که؛ موزه عروسک‌های ملل برای همیشه صاحب خانه خواهد شد.

و در آخر؛ کاشی‌های ناپدید شده سرای شبستری به زودی بعد از مرمت در جای قبلی خود نصب خواهند شد.»

وی در ادامه به بیان توضیحاتی درباره‌ی اتفاقاتی که پیش از این برای این سه مورد رخ داده بود، پرداخت.
 
مجسمه گمشده پیدا شد 
 

جای خالی سر مجسمه دانته روی پایه آن
 
مجسمه دانته؛

«مجسمه دانته که در سال ۱۳۸۱ در بوستان پارک شهر نصب شده بود، در نوروز ۱۳۸۹ به همراه سایر مجسمه‌های تهران ناپدید شد، برخی از مجسمه پیدا شد و برخی هم دوباره ساخته و نصب شد، اما خبری از مجسمه دانته نبود، تا اینکه پایه‌ای که مجسمه دانته بر روی آن نصب شده بود نیز در ششصد و نود و پنجمین روز سال مرگش (۱۴ سپتامبر ۲۰۱۶) در پارک شهر تهران تخریب شد.
 
مجسمه گمشده پیدا شد

مجسمه دانته پس از کشف

و حالا نویسنده این سایت؛ با آگاهی از محل نگهداری مجسمه گزارش فوق را تهیه کرده بود که پس از گزارش و رایزنی‌های انجام شده، قرار است به زودی مکان‌یابی مناسب انجام و مجسمه دوباره در شهر تهران نصب شود.»
 
مجسمه گمشده پیدا شد 
 

جای خالی کاشی‌های سرای شبستری

کاشی های سرای شبستری؛

«سرای شبستری یکی از سراهای اواخر دوره قاجار در خیابان ناصرخسرو بود و در بالای سردر سه باب مغازه سرا، ۲۴ عدد کاشی نفیس، منقوش به داستان‌های شاهنامه قرار داشت، در نوروز سال ۱۳۹۵ و هم زمان با موج سرقت کاشی‌های بناهای ارزشمند تهران، تعدادی از کاشی‌ها سرقت شد و در مهر ماه نیز همه‌ی کاشی‌ها از دیوار جدا شدند.
 
مجسمه گمشده پیدا شد 
 

کاشی‌های سرای شبستری در دست نظافت با الکل صنعتی !

نویسنده سایت سفرنویس با آگاهی از محل نگهداری آنها، گزارش فوق را تهیه که در نهایت مشخص شد؛ به زودی کاشی‌ها مرمت و پس از بهسازی جداره‌ی بیرونی سرای شبستری، در مکان قبلی نصب خواهد شد.»
 
مجسمه گمشده پیدا شد 
 

موزه عروسک‌های ملل در زمان جمع‌آوری

موزه عروسک های ملل؛

«عروسک‌های این موزه در ۲۵ سال از بخش‌های مختلف ایران و جهان جمع‌آوری شده بود و در نگارستان پنجم خیابان پاسداران به عنوان یک موزه خصوصی کار خود را با ۱۵۰۰ عروسک از ۶۴ کشور آغاز کرد، تا اینکه به علت اجاره بهای بالای مکان استیجاری شده، موزه به صورت موقت تعطیل شد و تلاش‌های فراوانی نیز برای بازگشایی دوباره آن به صورت کمپین در فضای مجازی انجام شد که بالاخره با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ و مساعدت سعادتی، قائم مقام شهردار ساختمانی در دروازه دولت، کوچه فیات برای این موزه در نظر گرفته شد، ساختمانی که در غرب پمپ بنزین دروازه دولت قرار دارد و در گذشته محل اسکان کارگران و مدتی هم مرکز کارآفرینی گلستان بود.

و حالا آدرس ساختمان دائمی موزه «عروسک‌های ملل»، البته پس از مرمت کامل؛ دروازه دولت، خیابان سعدی، کوچه فیات، شماره ۲ است.

از سوی دیگر براساس اطلاعات موجود موزه عروسک‌های ملل به مناسبت روز جهانی کودک، در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۵ تا آماده شدن و مرمت کامل ساختمان اهدایی شهرداری تهران به صورت موقت افتتاح خواهد شد، مکان جدید توسط موسسه فرهنگی خانه دوستان آشنا در حمایت از موزه عروسک‌های ملل، در اختیار آنها قرار گرفته و پس از افتتاح در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ امکان بازدید برای عموم مهیا است.»
 
مجسمه گمشده پیدا شد 
 

پوستر بازگشایی مجدد موزه عروسک‌های ملل
 
کلمات کلیدی : مجسمه دانته+کاشی های نفیس+میراث فرهنگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.