نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498060
زبان لکی ثبت ملی شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۶
زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت.

به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز سه‌شنبه 10 مرداد 96 با حضور فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و کارشناسان حوزه ثبت در سالن فجر سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد و حدود 60 پرونده از استان‌های مختلف در حوزه میراث ناملموس بررسی شد.

در این جلسه استان لرستان پرونده ثبتی زبان لکی را ارائه کرد که با موافقت اعضا مواجه شد.

زبان لکی یکی از زبان‌های بسیار قدیمی است. تعداد واژه‌ها در این زبان را تا 30هزار واژه اعلام کرده‌اند. ‌در زبان لکی کنونی هنوز بسیاری از لغات، اصطلاحات و واژه‌های موجود در زبان اوستا به همان شکل اولیه بدون هیچ تغییری رایج و معمول هستند.

لکی زبانی است تقریباً منظوم و مملو از اشعار، ضرب‌المثل‌ها، تمثیل‌ها، افسانه‌ها و بسیاری از کلمات و جملات آن دارای اوزان عروضی است، با این تفاوت که شعر لکی همه‌جا 10هجایی است، اما گاهی 8 و 12هجایی نیز دارد.
 
کلمات کلیدی : زبان لکی+ثبت ملی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۲:۰۱:۳۴
تبریک به همه لک زبانان (4501130) (alef-3)
 
سیدعلی حجازی
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۳:۵۲:۵۹
زبان لکی خیلی شیرینه
زبانی اصیل و نازنینه
لغت واژه لی روان و رنگین
ا جور شقایق سورو عطرآگین
ایلام و کوهشت الشتر و هرسین
لک زبانند و شجاع و اهل دین
ممنون از هومه و توجه تان
و ا زبان اصیل قدیم ایران
زبان شعر و شادی و سرور
هه بنا ب نا و هوره و ماهور

معنا
(زبان لکی بسیار شیرینه / زبانی اصیل و نازنین است / لغت واژ ه هایش روان و زیبا هستند /مثل شقایق سرخ اند و همچنین عطرآگین /شهرستانهای ایلام و کوهدشت و الشتر و هرسین دارای این زبان هستند (البته شهرهای دیگری هم هست ) /مردم لک زیان شجاع هستند و دیندار)) /ممنون از شما و ازتوجه تان به این زبان اصیل و قدیمی ایران /زبان لکی زبان شعر و موسیقی و نواهای فرح بخش است از جمله آهنگ سنتی هی بعنا بعنا و نوایی بنام هوره که مردم لک زبان در کوه و در خلوت خود می خوانند واشعاری بسیار بسیار دل انگیر و پرخاطره انگیز است و خواننده عمدتا راوی مشکلات و آرزوهای خود است )

(این حقبر هم از طرف مادری لکم و لک زبان و به آن افتخارمی کنم ضمنا این شعر هم فی البداهه بود مرا بخاطر کم و کاست آن ببخشید ) ممنون (4501251) (alef-3)
 
لک کورد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۶:۰۸:۴۹
با سلام،به نظرم این یک حرکت سیاسی،برای جدایی لکی از زبان کوردی است،این وظیفه ی زبان شناسانه که فرق لهجه و زبا را مشخص کنه،لرها میخوان لکهای لرستانو از برادران کورد از نظر هویتی جدا کنند (4502483) (alef-11)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۷:۴۵:۰۹
ما کورد هستیم... لک یکی از شاخه های کوردیه... ما حتی یک لغت مشترک با لری نداریم... ولی اکثر لغاتمون با کوردی کلهری و سورانی یکیه... دستور زبان لکی هم دقیقا شبیه کوردی سورانی هستش... چرا ب اسم زبان لرستان ثبت شده جای تعجبه!!!!
ضمنا لکها بین چند استان کرمانشاه ایلام همدان و لرستان تقسیم شدن... (4502507) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۱:۱۵
تقریبا همه کلمات لکی در دیگر زبانهای کردی بصورت عینا یا مشابه وجود دارند.البته لکی واقعا اصیل مانده. بیشتر شعرهای کردی قدیمی هم 10 هجایی هستند یعنی هر مصرع 5 هجا. (4519544) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.