نظر منتشر شده
۵۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486261
ویژگی های دوقطبی "بنی صدر"ی
محسن مهدیان 4 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۲۵
عزیزی نوشته بود چرا رهبرانقلاب دوقطبی سال 59 را مثال زد؟ مگر سالهای دیگر دوقطبی نداشتیم؟ پاسخ مختصرم این بود که برای نشان دادن زشتی هرکاری باید "حد نهایی" آنرا تصویر کرد. از طرفی جنس دوقطبی سال 59 این بود که یک راسش قدرت است. لذا نام بنی صدر به میان آمد. 

اما به نظر میرسد این موضوع شرح بیشتری می طلبد. دوقطبی سال 59 چه سبکِ دوقطبی بود که رهبری بدان هشدار دادند؟

اولا تعریف دوقطبی؛
دوقطبی نزاع و اختلافی از جنس مرگ و زندگی است. یعنی فرد در این جبهه بندی متعصب است و ازکنارش نمی گذرد. مثلا از نان شبش می گذرد که یک وقت دیوار در پیاده روها نکشند.

دوم اینکه این دوقطبی اجتماعی است و با هر نوع اختلاف دیگری در حاکمیت متفاوت است. در دوقطبی اجتماعی، دوطرف مردمند.

سوم نیز ویژگی این نوع دوقطبی است که اجازه شنیدن هیچ منطق و استدلالی را نمی دهد. غالبا گوش ها کر و چشم ها نابینا است. دعواهای شب انتخابات اغلب از این دست است. مثل دوقطبی جنگ و سازش. 

اما چرا رهبری انقدر نگران دوقطبی اند؟ 
برخی خیال می کنند این حرفها را رهبری اولین بارست مطرح می کند. این گروه فراموش کردند رهبرانقلاب، احمدی‌نژاد را با چه استدلالی از ورود به انتخابات نهی کردند؛ " با ملاحظه‌ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید."

لذا با خطرناک خواندن تجربه دوقطبی اجتماعی به آقای روحانی هم تذکر دادند:" در سال 59، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود."

دوقطبی اجتماعی بسیار پرآسیب است و آثارش تا مدتها از بین نمی رود. ضمن اینکه بهترین فرصت برای نفود جریان نفاق است؛ چه نفاق تروریست و چه نفاق اعتقادی.

پ.ن مقدمه؛ اگر مخاطب محترم تصور می کند در پایان این مطلب، روحانی بنی صدر می شود، باید صمیمانه عرض کنم که این متن کمکی به او نخواهد کرد. ولی حتما نسبت به سرنوشت ها نگران می شود و برای عاقبت بخیری شان دعا می کند. 

اما چرا سراغ دوقطبی سال 59 رفتند؛
مهمترین ویژگی دوقطبی سال 59 این بود که یک سر اختلاف بین مردم، جریان قدرت قرار داشت. 

بر این اساس اهم سرفصل های دوقطبی ساز دوران بنی صدر چنین بود؛ 

یکم. ساخت منازعات بی پایان با انقلابیون. مثل عصبی کردن آنها از طریق پرداختن به مسائلی که نسبت بدان حساسند. مثلا درگیر شدن با امام.

دوم. تحریک جامعه از طریق آوردن اخبار پنهان حکومت در صحنه رسانه ها. بنی صدر در روزنامه انقلاب اسلامی به صورت روزانه مسائل سیاسی پشت پرده را در قالب گزارش به مردم منتشر می کرد.

سوم. جمع کردن مخالفان نظام در دولت و رودررو قرار دادن آنها با انقلابیون و مردم؛ مثل جمع کردن برخی از درباری ها و یا وابستگان حزب رنجبران و ملی مذهبی ها در قالب دفتر هماهنگی مردمی ریاست جمهوری.

چهارم. سخنرانی های عصبی کننده و اختلاف افکن. اولی  17 شهریور 59 در میدان شهدا که حزب جمهوی را به توطئه علیه دولت متهم کرد و بعدی روز عاشورا با رفتاری که اعتقادات مذهبی مردم را نشانه گرفت.  در نهایت روز 14 اسفند در سالگرد دکتر مصدق، به بهانه مقابله با افراطی گری مردم را بجان هم انداخت.

پنجم.سلب مسئولیت از خود و دولتش نسبت به انتقاد مردم و آدرس غلط دادن. کار بجایی رسید که رسما گفت اگر کابینه یکدست نباشد در قبال آن مسئولیتی نخواهم پذیرفت.

ششم. مخالفت با حرکت های توده وار و انقلابی مردم که مهمترینش مخالفت با اشغال لانه جاسوسی بود. دانشجویان را افراطی نامید و بعد از فشار رسانه های خارجی تلاش کرد گروگان ها را آزاد کند.

و قس علی هذا

خیرخواه مسوولین باشیم و برای آینده کشور و ملت دعا کنیم.

کانال تحلیلی محسن مهدیان در تلگرام
http://telegram.me/mahdian_mohsen
 
کلمات کلیدی : راهپیمایی روز قدس + حواشي غيرقانوني روز قدس + راهپیمایی + توهین به روحانی + وزیر کشور
 
France
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۰۵:۵۸
همه میدونن حسن روحانی دنبال جو سازی علیه این وآن هست تا سرپوشی بذاره روی کم کاریهای دولتش و برجام نافرجام! (4443337) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۸:۰۲:۵۶
ولی 24 ميليون اينو نميگن. لذا مصادره "همه" برای اقليت درست نيست. (4444924) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۹:۲۱:۴۸
برای سرپوش گذاشتن روی برنامه 100 روزه دوم اش (4444976) (alef-11)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۱۳:۳۹
رئیس جمهور حواسش باشه که ما گوش به فرمان رهبر حتی اگه ایشون 99 درصد آرا رو هم داشته باشه، به راحتی و طبق قانون اساسی کنارش می زنیم. (4443340) (alef-3)
 
پشیمونم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۸:۴۰
یه اتفاق عجیب این است که بعد از انتخابات اصولگریان باعث ایجاد یک وحدت بی سابقه در تاریخ کشور شده اند ، بعد از انتخابات حامیان اصولگرایی با شیوه جذب مردم که آن تحقیر و نیش زبان زدن به 24 میلیون رای دهنده و دولت منتخب باعث شدند هم اکنون دولت روحانی زیر 4 میلیون طرفدار داشته باشد و 20 میلیون به سمت اصولگرایان جذب شدند ، آخه قبل از انتخابات همه فکر می کردند عامل مشکلات اقتصادی سنگ اندازی اصولگرایان بوده ، ولی امروز با تحقیر و مرگ بر آخوند آمریکایی متوجه شدیم عامل مشکلات اقتصادی خود روحانی است .
(((( ............ ماپشیمان هستیم .................. )))) (4443568) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۲۷:۱۲
تو خيلي وقته پشيموني برادر چون هيچ وقت فكر نميكني و از روز اول هم آدمايي مثل تو مشكلات زيادي برا مملكت ايجاد كردن (4443848) (alef-11)
 
سلام
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۴۲:۱۷
پشیمونی ؟ باش و از طرف خودت نطر بده به 24 میلیون چکار داری در ضمن 24 میلیون نیست 60 میلیون هست !!! (4443885) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۴:۴۵:۲۰
:)))
جالب بود (4444119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۹:۴۴
اگه قانون شما اینو میگه لطف کنید اینقدر دم از دموکراسی و مردم سالاری نزنید چون دموکراسی یعنی حکومت اکثریت بر اقلیت. (4443571) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۹:۰۲
همون قانون و دموکراسی استیضاح و عدم کفایت رو هم پیش بینی کرده! (4444801) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۲:۰۳:۳۷
اکثریت ؛ 16 میلیون و بیش از 17 میلیون ، جمعا" بیش از 33 میلیون نفرند . (4444863) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۰۸:۵۹:۴۹
ما جمهوری اسلامی داریم یک رکن دموکراسی ما اسلامیت آن است مردم ساری دینی (4446764) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۱۰:۳۰:۲۳
پس چرا در دو دوره احمدی نژاد اینقدر ایشون رو تخریب کردید
مگه رای اگثریت فقط مال شماست؟؟؟؟ (4446886) (alef-11)
 
فریده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۳۷:۵۶
مردم سالتری به شیوه غربی حکومت اکثریت بر اقلیت است به طوری که دیونه ای به نام ترامپ انتخاب می شود ولی مردم سالاری دینی فقط مهم اکثریت نیست طبق قانون اسلام و قانون اساس بودن هم هست طوری که بنی صدر با اینکه اکثریت او را انتخاب کرده بودنند برکنار شد (4460133) (alef-11)
 
احمد
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۲۰:۵۸
رهبر که فعلاً تاکید می کنند دو قطبی ایجاد نکنید و شما دارید به این مسئله دامن می زنید.... رییس جمهور هم برای خودش طرفدارانی داره و اگر شما اینطوری بدون توجه به خواست عمومی به رییس جمهور منتخب بی احترامی کنید این یعنی "دو قطبی"

راه حلش اینه که به رای اکثریت احترام بگذارید و سعی کنید هر وقت برنده شدید حرفتون رو بزنید. (4443575) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۱:۰۹
ماکه 88 برنده شدیم
شماها ریختید تو خیابون سطل آشغال اتیش زدید (4444029) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۰۹:۰۱:۱۳
معنی احترام به ارای اکثریت را سال 88 ملاجظه کردیم هروقت شما رای بیاورید باید بقیه قانونمدار باشند (4446767) (alef-11)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۲۷:۰۷
معلومه با 99 درصد مشکل دارید و نه با جناب آقای دکتر روحانی!!! لطفا از قانون اساسی و رهبری برای ابراز خواسته و میل و گرایش باطنی تان مایه نگذارید و با شهامت بگویید از نتیجه انتخابات 29 اردیبهشت راضی و خشنود نیستید یک کلام نامه تمام! (4443582) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۶ ۰۹:۰۲:۱۳
ناراضی هستیم ولی سطل زباله آتش نمی زنیم وبه اموال عمومی خسارت وارد نمی کنیم (4446768) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۹:۴۸
من با روحانى هستم. تا آخر (4443598) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۴۳:۰۲
پس مطلوبت حكومت زوره؟ مثل كره شمالى؟ (4443600) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۱۳:۴۱
اقای روحانی برای اصلی فرعی کردن قضایا سعی میکنه با دامن زدن به دو قطبی اذهان را از موضوعات اصلی نظیر مسائل اقتصادی و تصویب تحریم های جدید و ورشکستگی بانکها و هزارویک وعده و وعیدی که به مردم داده منحرف کنه . همه طرفداران روحانی مخالف نظام نیستن اما مسلما کسانی هستند که پشت عبای ایشون دارن اغراض ضد انقلابی خودشون رو پی گیری میکنن .
جناب روحانی من به عنوان کسی که به شما رای دادم از رای اوردن شما خوشحالم و ارزوی موفقیت برایتان دارم اما خواهش میکنم از اظهار نظرهای و اتخاذ مواضع دو پلهو ، شبهه ناک ، کنایه وار ، تخریب و انگ و برچسب زدن پرهیز کنید (4443341) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۱۸:۳۹
روحانی و مشاوران ، اصرار دارند مردم را به ۲ گروه موافق و مخالف خود تقسیم کنند و بعد ژست بگیرند که بله! ما مخالفان را شکست دادیم!!! اقا قبول ! شما برنده شدی ، به فکر مسکن مهر و معیشت و
..باش. (4443345) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۵۵:۰۶
به نظر من که منتقد آقای روحانی هستم عمل آقای روحانی از دوقطبی سازی که دارن در بعضی مواقع انجام میدهند هیچ شباهتی با بنی صدر ندارد و نبایست این قضیه القا شود زیرا دوقطبی بنی صدر خیانت کاری بود و برای ضربه زدن اما دوقطبی که روحانی دارد ایجاد میکند به دلیل مشکلات در کشور است یعنی وقتی تحریم جدید به وجود می آید ایشون با یک سخنرانی در مورد امامت و ولایت سعی در منحرف کردن ذهن مردم از تحریم ها می کنند و یا وقتی بحث سوال از رئیس جمهور در مورد موسسات مالی پیش می آید ایشون بحث ورود سپاه به مسائل اقتصادی رو میکنند که خودشون در دیدارشون با فرماندهان سپاه (فیلمش هست) میگویند بایستی سپاه 5 ، 6 پروژه را از دولت بگیرد و کمک به دولت بکند این دوقطبی آقای روخانی به دلیل ضعف دولتشون در انجام وعده هاشون می باشد (4443367) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۵۵:۴۲
حالمون روبهم زدید بااین بحث های بی پایه و اساس . شماخودتون بااین مطالب
دونبال دوقطبی کردن و شر هستیدوهی داریدکش میدید
بذارید این بنده خدا دور دوم ریاست جمهوریش رو شروع کنه وبه مشکلات مردم
برسه هی براش حاشیه درست میکنید ودرگیر مسایل حاشیه ایش میکنید
اینجور یکه نمیتونه به مسایل ومشکلات مملکت برسه.
هرکی باشه میبره.وصداش درمیاد انصاف هم خوب چیزیه
من خودم بی طرف بودم ولی بااینمطالبی که شماها هرروز به خوردملت میدید
معلومه غرض ورزی دارید (4443368) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۱:۳۸
خیلی داره میرسه
خودش شروع کرده (4444031) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۴۴:۴۳
این روحانیه که بیشتر دنبال حاشیه است (4444264) (alef-11)
 
به گفته روحانی خشونت طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۵۵:۴۴
اقای روحانی ظاهرا خوب فهمیده تنها راه برای فرار از پاسخ به عملکرد و وعده هاش همین حاشیه هاست .روزی کنسرت، روزی متلک گفتن به سپاه، روزی دیگر زیر سوال بردن مبنای مشروعیت ولایت، روز دیگه تیکه انداختن به رهبری ، تقسیم مردم به دو دسته مخالف خشونت و مدافع خشونت.‌الصاق دهها برچسب به منتقدین همگی بخشی از کارنامه ایشون هست. اقای روحانی وقتی باد بکاری طوفان درو خواهی مرد. دور نیست روزی که ایشون با اظهارات و مواضع خودشون باعث بشن اعضای یک خانواده رو به هم اسلحه بکشند. (4443369) (alef-1)
 
آقابزرگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۰۱:۴۰
جناب مهدیان ای برادر پر شور انقلابی دو آتشه ضد استکبار و صهیونیست پیرو جبهه پایداری باز که شروع کردی ، مردم رو چه فرض کردی شما علنا داری به مردم آدرس می دی که روحانی همان بنی صدر است شما اقلیت به دنبال کشیدن مردم به جنگ خیابانی هستید این تفکر شما مملکت رو بر باد خواهد داد (4443378) (alef-1)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۱۵:۲۳
حالا چون اقای رئیسی رای نیاورده دو قطبی ایجاد میشه درضمن اقای احمدی نژاد هم چقده به توصیه اقا گوش دادند ای کاش به منتصبین خود هم تذکراتی داده شود و تنها منتخب مردم مورد هجمه های مخرب قرارنگیرد (4443398) (alef-1)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۲۷:۲۲
الف بذار بین این همه نظر دو قطبی به طرفداری این و اون، یه نظر سومی منتشر بشه:

اگه طرفدارای هر کدوم از این دو قطب چشماشون رو خوب باز کنن می بینن که هیچ تفاوت عمده ای بین اونا وجود نداره. یکی با آرمان های مقدس سرشون رو گرم کرده اون یکی با کنسرت و جالب اینکه نه این گروه به آرمان هاشون رسیدن نه اون گروه به کنسرت و آزادیشون. می دونین چرا؟ چون این افراد و مسئولین برای به دست آوردن ثروت و قدرت و مقامه که می رن و مسئول می شن و کاری جز شعار دادن بلد نیستن. اونا اهمیتی به مردم نمی دن. برای اونا مردم فقط رای دهنده هستن. بعد هم اونا بین خودشون به همدیگه می پرن و مردم هم به طرفداری از اونا به همدیگه. اگه برای اونا مردم مهم بود تو خیلی از مسائل رفراندوم برگزار می کردن و طبق نظر اکثریت و به نفع اونا عمل می کردن و بر کسی هم پوشیده نیست که نظر اکثریت مردم با نظر و عملکرد این مسئولین زاویه داره از نوع منفرجه. اگه برای اونا مردم مهم بود وقتی می دیدن نمی تونن کارشون رو درست انجام بدن به خاطر منافع مردم استعفا می دادن ولی صندلی قدرت شیرین تر از این هاست و الی آخر. (4443412) (alef-1)
 
سعید
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۳۱:۴۸
فکر نکنم نظر من منتشر بشه ولی بنظر من هم پس از 37 سال تفکر منطقی میگوید گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در سال 58 اشتباه بود چون:
1- اگر حاکمیت به این نتیجه رسیده بود که سفارت آمریکا جاسوسخانه هست چرا فرمان بسته شدن را بطور قاطع صادر نکرد در آن موقع که مهندس بازرگان همه کاره نبود امام عزیز هم بودند.
2- خوب حالا انقلابیون سفارت را گرفتند اشکال ندارد ولی چرا 444 روز آنها را نگه داشتید خوب همان روزهای اول تمامی اسناد را توقیف و کارمندان را بدون اینکه جو ضد ایرانی در سرتاسر دنیا بوجود بیاورند با کمترین هزینه کارمندان را با اتوبوس به مرز بازرگان و سپس تحویل ترکیه میدادند و از بقیه شر و خسارات و غرامتهای آمریکا و .... راحت میشدیم.
پس گروگانگیری و نگه داشتن آنها اشتباه بود . (4443414) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۹:۴۳
اینا از برادران اصلاح طلب بپرس که همیشه با افراط و تفریط برای مردم هزینه درست کردند؛ اون موقع با آمریکاستیزی و اشغال سفارت؛ و حالا با آمریکادوستی و برجام‌های مختلف!!! (4443780) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۴۲:۳۰
بابا شما انگار حافظه تان را تعطیل کردید.
دوقطبی سازی پروژه ای بود که اصول گرایان شروعش کردند. بنای آن در اولین مناظره توسط سردار قالیباف گذاشته شد. روحانی که در اولین بحثش در اولین مناظره گفت فقط برنامه ها را مطرح کنیم و به جاشیه نپردازیم. این قالیباف بود که فضا را دوقطبی کرد.
راستی چرا تاریخ را وارونه جلوه می دهید (4443428) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۰:۱۱:۲۳
حتماً قالیباف بود که رقیب و طرفدارانشون رو تندرو و جنگ طلب خواند و رأی به رقیب رو رأی به افراط! (4444805) (alef-11)
 
وحید توکلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۸:۵۶:۰۰
سلام
تنها کسی که اتفاقا جامعه رو دو قطبی نکرد و گفت من رئیس جمهور 100 مردم هستم اقای روحانی بود. چه پیش از انتخابات و چه پس از انتخابات.
اقای قالیباف که اصلا درصد هم اوردن گفتن 4 درصدی ها و 96 درصدی ها
اقای رئیسی هم که به سراغ دو قطبی قدیمی فقیر و غنی رفتند (مانند احمدی نژاد)
اما در مورد مواردی که ذکر فرمودید راجع به دو قطبی سازی کشور توسط بنی صدر. اولا عرض کنم که بنده نه موافق بنی صدر هستم و نه ارادتی به ایشون دارم.
اما این نوشته شما خیلی رندانه هست که برش هایی بسیار کوچک از اتفاقات تاریخی رو در این نوشته آوردید.
من درس پس میدم و همه بزرگان میدونند (خصوصا در کنش های احتماعی) حتما مقدمه و موخره ای در هر حادثه وجود داشته و علت هر اتفاقی رو باید در اتفاقات پیش از اون جستجو کنیم. ایکاش در مثالهایی که آوردید اتفاقات قبلی و بعدی رو هم ذکر می کردید. (4443444) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۵:۳۷:۲۵
کی مردم رو به دلواپس و غیر دلواپس تقسیم کرد؟ یا جنگ طلب و اهل تعامل با دنیا و امثال اینها؟
روحانی با وهینهایش فضا رو ملتهب کرده، شما خوابی. (4444895) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۰۴:۳۴
واقعا شباهتش با رفتار این روزهای ... کم نیست! (4443458) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۰۸:۰۷
در مقابل نیشهایی که در متن نوشتید بخونید:
اگر به قول شما از نون شبش میگذره که دیوار توی پیاده رو نکشند پس یعنی ازادی براش اولویته و شما که این رو دیدی به یادت بمونه و پس فردا دوباره گشت ارشاد راه ننداز توی خیابون و با چماق مردم رو سمت بهشت هدایت نکن.
درمورد دو قطبی که اجازه منطق و استدلال نمیده بهتره به توجیهات خودتون مراجعه کنید که هر حرفی به بعضیا زده میشه فوری میگین امنیت، امنیت. برادرجان امنیت در درجه اول وظیفه حکومت و در درجه بعدی نهادهای مربوطه است. پس بابت امنیت برسر مردم منت نگذارید. (4443464) (alef-1)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۱۴:۰۱
کسی از نان شبش نگذشته که دیوار نکشند، اصولا شما نان شبی نداشتید که بخواهید در مقابل دیوار کشیدن به مردم بدهید. خوشحالم که دارید از عصبانیت می میرید. مردم آزاده را با نان شب خیالی تان نمی توانید بخرید. ایران مهد شیرمردان است . اگر بحث نان شب بود که حکومت قبلی بیشتر داشت ولی مردم با شعار استقلال، آزادی شاه متکبر را بیرون کردند. (4443474) (alef-1)
 
نیم نگاه
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۳:۵۸
ببخشید این ویژگی های بنی صدری در صحبت های خیلی از امامان جمعه ها هفته ها قبل از انتخابات شنیده شد همچنین در صحبت های برخی از آقایون تندرو که همیشه احساس خطر می کنند و خودشان را بصیر می نامند دیده می شود چطور فقط به شخص آقای روحانی ایراد گرفته می شود؟؟؟ اختلاف سلیقه بین مسئولین کشور زیر پرچم مولفه های اصلی نظام یعنی استقلال،آزادگی و جمهوری اسلامی است چرا می خواهید به افراد ی که برای نظام خوب کار می کند برچسب بزنید (4443494) (alef-1)
 
ناگزیر
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۶:۱۸
با این وجود ما تو کشورمون بنی صدر های زیادی داریم که تو هر دو جناح هم وجود دارند .... (4443500) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۸:۱۸
سایت محترم الف و اقای مهدیان لطفا با مردم و خودتان صادق باشید و با مردم رو راست.
بیایید یکبار هم که شده بررسی کنید و جواب دهید که چرا اکثر روسای جمهور ایران در حین یا پس از اتمام ریاست جمهوری که بقولی با ارای بالای مردم هم انتخاب شدند،مغضوب و ممنوع الچهره میشوند؟کجای کار میلنگد؟اگر یکبار شما سیاسیون با مردم صادق باشید و حرف دلتان را بزنید،بسیاری از مشکلات حل میشود اما متاسفانه با این که حقایق را میبینید و لمس میکنید اما متاسفانه جرات گفتن واقعیات را ندارید و این برای کشور بسیار مضر و مصیبت بار شده.البته میدانم که از درج این مطلب هم ابا دارید. (4443503) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۰۴:۲۹
شما دیقیقا یه نوشته دوقطبی رو منتشر کردید متاسفانه فضای دوقطبی با انقلابی خواندن خود توسط گروه حق بجانب شروع شد وطرف مقابل نیز جواب داد ولی جوابی سخت که حالا حالاها جناح رقیب دست بردار نیست وحالا هم از تعبیر بنی صدر به نفع خود سواستفاده میکد الان این مقاله رو هم با همین روش نوشتن که القا کنند طرف مقابل بنی صدره وما خوبیم نه برادر نه طرف مقابل بنی صدره ونه شما خوبین هردومثل همین هم خوبی داین هم بدی والبته بدی شما ویرانگر دین مردمه ولی بدی رقیب بحساب دین نوشته نمیشه همین جون شما هرچیزی که میخواهید القا کنید بهش جنبه دینی میدهید واین مخربه (4443542) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۰۴:۳۴
الف انصاف داشته باش چرا زماني كه عكس احمدي نژاد رو روزنامه هاي زنجيرهاي با سم چاپ مي كردند يا عكسش رو مي فرستادن مي گفتند سال ميمون مبارك صدات در نمي اومد .جرات داري چاپ كن (4443543) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۰۵:۰۱
((( فقط اینکه وقتی سانسور می کنید نمی توانید بفهمید 24 میلیون نفر چقدر از دست شما عصبانی هستند دو قطبی دیوار نفرت و تحقیری است که شما در برابر دولت و 24 میلیون ساخته اید و هر روز این دیوار را بین خودتان و 24 میلیون بلندتر می کنید ، ))) (4443546) (alef-1)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۲:۳۸
الف از اول معلوم بود مخالف دولتی ,چرا کامنت موافقان دولت را نمی گذاری ؟؟ (4443556) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۳۶:۲۷
اتفاقا برعکس کامنتهای مخالفان دولت رو سانسور می کنه. (4443719) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۴:۰۳
همه ری دهندگان روحانی از ایشان به شدت حمایت می کنند (4443559) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۳۵:۵۶
مخالفانش هم به شدت ازش م..... (4443717) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۲۸:۰۷
همه مخالفان روخانی هم به شدت به عملکرد ایشان انتقاد دارند و اقای روحانی فکر نکند با تهدید و بستن دهان مخالفان می تواند ما را بترساند

به فرموده امام بکشید ما را ملت ما بیدارتر خواهد شد. (4449396) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۲۰:۲۵
کلیه جوامع یکدست ویکپارچه نیستند حتی در یک خانواده افکار مختلفی وجوددارد که باید روحیه نعامل وتحمل در حامعه تقویت شود (4443572) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۳۱:۴۷
همه ی اینها برای به حاشیه رفتن اولویت اقتصاد و معیشته که در نهایت به ضرر مردم و کشور و نظام است. (4443707) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۲۷:۱۹
همه باید جنبه پذیرش شکست رو داشته باشند و به رای و نظر اکثریت گردن بگذارند. تنها راه همینه و بقیه چیزها بازی با کلماته (4443849) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۵۹:۲۸
بخاطر مظلومیت دکتر روحانی امروز اشکم درآمد. (4443915) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۰۴:۰۰
فقط روحاني. (4444302) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۰:۱۵:۴۱
وحدت از نظر اصولگراها یعنی همه مردم حرف اونها را تکرار کنند. (4444809) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.