نظر منتشر شده
۶۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509166
«آمار» و «کاهش نرخ سود بانکی» حکایت از رونق مسکن در سال 96 دارد
مسکن جان می گیرد
بخش اقتصادی الف، 16 شهریور 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۸
شاخص های آماری مسکن همه از انتهای سال گذشته و ابتدای امسال تغییر جهت داده اند؛ پروانه های ساخت و ساز صادرشده در مراکز شهری کل کشور، تعداد شاغلان بخش ساختمان، معاملات مسکن در تهران و از همه مهم تر ارزش افزوده بخش ساختمان همه نشان از شروع رونق مسکن از ابتدای امسال دارد.

البته  برخی فعالان بازار این رشد را قابل لمس نمی دانند. به همین خاطر و برای ارائه تصویری دقیق تر از حال و هوای ساخت و سازها و خرید و فروش در بازار مسکن، خراسان بر آن شد تا گزارشی میدانی از وضعیت بازار در تهران و مشهد تهیه کند.

در عین حال و در کنار گزارش های میدانی، "شاخص های آماری" تولیدشده توسط نهادهای مختلف آماری کشور و همچنین "تحولات اقتصادی مرتبط با مسکن و پیش بینی های کارشناسان و فعالان" را نیز یک جا گرد آورده ایم تا تصویر جامعی از وضعیت مسکن در سال 96 داشته باشیم؛ تصویری که تجزیه و تحلیل اجزا و کلیت آن، از جان گرفتن ساخت و سازها و خرید و فروش از ابتدای امسال و رونق مسکن تا انتهای سال حکایت دارد.

1- فعالان بازار چه می گویند؟
در ابتدا مروری خواهیم کرد بر حال و هوای بازار و نظرات فعالان مسکن درباره تاثیر کاهش نرخ سود و دیگر تحولات بر رونق مسکن.
روند مثبت بازار مسکن در مشهد نسبت به سال 95

علی ابراهیمی مقدم؛ عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک مشهد، بازار معاملات مسکن از ابتدای سال را دارای روند مثبت تری نسبت به سال گذشته دانست. وی با بیان این که روند معاملات مسکن در مناطق 2، 7، 9، 10 و 12 مثبت تر بوده است، در تشریح این موضوع افزود: افزایش وام های مسکن در این روند نقش موثری داشته است. وی در عین حال، افزایش عمده قیمت مسکن را رد و اظهار کرد: نمی شود گفت افزایش قیمت داشته ایم. چرا که وضعیت بازار از این منظر، بیشتر رکودی است. وی پیش بینی کرد با کاهش نرخ های سود بانکی، تمایل صاحبخانه ها به رهن، کاهش و در مقابل تمایل به اجاره مسکن افزایش یابد. برخی فعالان و ناظران بازار هم این موضوع را تایید می کنند. اما درباره اثر کاهش نرخ سود، با وجود اذعان بر اثرگذاری بر بازار معاملات مسکن، درباره جدیت بانک ها ابراز تردید می شود. یکی از مشاوران املاک به ما می گوید مردم هنوز منتظرند. به گفته او یکی از بانک ها بیان کرده تا چند روز دیگر صبر کنید تا بخشنامه جدید و نرخ های جدید بیاید! به این ترتیب مردم و فعالان بازار منتظرند تا از اجرای درست مصوبه بانکی مطمئن شوند و سپس تصمیم به سرمایه گذاری در مسکن بگیرند.

تهرانی ها از بیم و امیدها می گویند
مراجعه گزارشگر به بنگاه های املاک تهران نیز نشان می دهد که اگرچه در بازار مسکن با وجود اجرای مصوبه کاهش نرخ سود، تغییر خاصی مشاهده نمی شود، اما برخی از متصدیان بنگاه های معاملات مسکن وعده تکان خوردن بازار مسکن طی یک ماه آینده دراثر بخشنامه اخیر بانک مرکزی را مطرح می کنند.برای تهیه این گزارش ابتدا به یکی از مشاوران املاک در انتهای اتوبان شهید نواب وابتدای اتوبان شهید چراغی درمنطقه 17 تهران مراجعه می کنیم ، جایی که تا چندسال پیش جزو بافت فرسوده شهری تهران محسوب می شد اما اکنون به دلیل بافت جدید مسکونی و شیوه خاص شهر سازی ازجمله ایجاد پارک های متعدد نظیر بوستان ولایت، دیگر مثل گذشته چهره جنوب شهر وبافت فرسوده را ندارد و بازار بنگاه های معاملات املاک دراین جا رونق بیشتری دارد.

صاحب یکی ازبنگاه ها درپاسخ به این که آیا تغییری درقیمت مسکن دراثر مصوبه جدید بانک مرکزی ایجاد شده است می گوید:هیچ تغییری ایجاد نشده است چون همین دوروز گذشته (یک شنبه مورخ 12 شهریور یک روز بعد از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی) خواهر من توانسته، در یک بانک خصوصی با نرخ سود 20درصد سپرده گذاری کند.درادامه برای تهیه این گزارش به شهرک شریعتی واقع درجنوب شهر تهران درمنطقه 19 تهران می رویم، ، یکی از مشاوران املاک این منطقه با بیان این که قیمت ها به تازگی تغییری نداشته است، به گزارشگر ما می گوید:قیمت ها ازچهار، پنج ماه گذشته تاکنون متری حدود 100هزارتومان افزایش داشته ،ولی این چندروزه تغییری نداشته است. وی درباره این که آیا مصوبه اخیر بانک مرکزی تاثیری در بازار مسکن داشته است،می افزاید: حداقل یک ماه طول می کشد که بخواهد چنین مصوبه ای روی بازار تاثیر بگذارد.

چرا مردم سود 30 درصدی مسکن را به 15 درصد بانک ترجیح می‌دهند؟
به یکی از بنگاه های معاملات مسکن واقع درخیابان مختاری درمرکزشهر مراجعه می کنیم، متصدی مربوط از بخشنامه بانک مرکزی درباره کاهش نرخ سود اطلاعی ندارد و اشاره می کند که قیمت برخی از انواع املاک مسکونی از قبل عید تاکنون تغییر چندانی نداشته است، اما صاحب بنگاه دیگری درهمین خیابان معتقد است: این بخشنامه هم 100درصد اثر خودش را دربازار می گذارد، افراد ترجیح می دهند که به جای سپرده گذاری با نرخ 15 درصد دربانک ، پولشان را بیاورند درمسکن و 30درصد سود کسب کنند! با این حال، مسئول فروش مسکن دریکی از بنگاه های معاملات مسکن درخیابان سهروردی تهران معتقد است هنوز پولی از بانک ها خارج نشده که بخواهد روی معاملات وقیمت مسکن تاثیری بگذارد و به گزارشگر ما می گوید:قیمت های فعلی حداقل از دوماه پیش است و هنوز تغییری نکرده است. وی می افزاید: بعضی بانک ها طی هفته گذشته تا ساعت 10 شب مشغول جذب سپرده های مردم بودند ؛ درچنین شرایطی پولی دست مردم نمی‌ماند که بخواهند درمسکن سرمایه گذاری کنند.
 
2- آمار چه می گوید؟
واقعیت این است که شاخص های آماری، نسبت به حال و هوای بازار، تصویر خوش بینانه تری از وضعیت مسکن در سال  96 ارائه می کند. در کشور چندین شاخص آماری مرتبط با بخش مسکن توسط نهادهای مختلف تهیه می شود که در ادامه به طور خلاصه مرور خواهد شد. مهم ترین و جامع ترین شاخص رشد ارزش افزوده بخش مسکن در زمستان سال گذشته طبق گزارش مرکز آمار است. رشد 4 درصدی مسکن در زمستان سال گذشته بعد از 18 فصل رکود پیاپی، بدان معناست که روندها تغییر کرده است و باید منتظر تداوم روند رشد در سال 96 بود.

تداوم رشد در بهار 96
عصر دیروز مرکز آمار آخرین گزارش خود را از رشد اقتصادی کشور که مربوط به بهار امسال است نیز ارائه کرد. گزارشی که از رشد 7.1 درصدی بخش ساختمان در بهار امسال نسبت به بهار 95 حکایت دارد. به این ترتیب طبق گزارش این مرجع معتبر آماری، بخش مسکن دو فصل رشد پی در پی را ثبت کرده است و می توان گفت با تداوم این شرایط در فصول بعدی، مسکن از رکود خارج خواهد شد.
 
3- تحولات اقتصادی؛ همه به نفع مسکن
همان گونه که در بخش مشاهدات میدانی دیدیم، کاهش نرخ سود بانکی، در صورت نظارت درست و اجرای دقیق، یک موتور محرک قوی برای مسکن خواهد بود. در این شرایط با توجه به قرار گرفتن مسکن در کف و نبود امکان عقبگرد بیشتر، ساخت و ساز و مسکن یک گزینه جدی برای سرمایه گذاری است. اما تحولات بسیار زیاد دیگری هم رخ داده، یا در حال رخ دادن است که بر مسکن اثرگذار است و به طور عمده آثار آن مثبت خواهد بود. همان طور که تحلیل اقتصادی و مشاهدات میدانی نشان داد، در صورت کاهش موثر نرخ سود، باید منتظر اثرگذاری جدی این تحول اقتصادی بر بخش مسکن بود. اما آیا نرخ سود کاهش خواهد یافت یا این که باز هم بانک ها، بانک مرکزی را دور می زنند؟ در پاسخ به این سوال باید به دو جنبه موضوع توجه کرد: 1- جدیت بانک مرکزی در نظارت و تنبیه بانک های متخلف 2- وضعیت اقتصادی و نرخ سود متعادل بازار.در همین باره باید منتظر رفتار بانک مرکزی و تحولات بازار بود.

عزم آقای رئیس جمهور؛ اتمام حجت با آخوندی
رئیس دولت دوازدهم که توانسته بود دولت یازدهم را با رونق همه بخش های اقتصادی به جز مسکن و معدن به پایان برساند، اعلام کرده است خواسته جدی او از وزیر راه  رونق مسکن است. دولت می داند که در سال های آتی نفت نمی تواند موتور رشد اقتصاد باشد لذا باید لوکوموتیو را عوض کند و از طریق مسکن، بسیاری از خدمات و رسته های اقتصادی از سیمان و معدن گرفته تا لوازم خانگی و پلاستیکی را رونق بخشد. اواخر مردادماه، رئیس‌جمهور در جلسه دفاع از وزیران درباره آخوندی گفت که در چهار سال گذشته نتوانسته است در بخش مسکن با او؛ وزیر راه، به توافق برسد! روحانی که در دفاع از آخوندی سخن می گفت تاکید کرد در دولت دوازدهم اولین خواسته جدی از آخوندی مسئله مسکن خواهد بود. آخوندی نیز سریعا دست به کار شده و طرح جدیدی برای جبران شکست صندوق مسکن یکم – به عنوان جدی ترین طرح دولت گذشته برای رونق مسکن- تهیه کرده و برای تصویب به دولت برده است.

وام صندوق یکم جذاب تر می شود
طبق آخرین اطلاعات، وزارت راه بسته جدیدی برای رونق مسکن طراحی کرده است که بر اساس آن، همه شاخص های وام مسکن صندوق یکم جذاب تر خواهد شد؛ طبق این طرح، دوره بازپرداخت اقساط افزایش و نرخ سود، مدت و میزان سپرده گذاری و میزان هر قسط کاهش خواهد یافت. طرحی که در صورت تصویب و ابلاغ، صندوق یکم را به یک موتور محرک بازار مسکن تبدیل خواهد کرد. این صندوق هم اکنون ظرفیت سالانه 100 هزار نفری دارد – که به دلیل برخی شرایط از جمله اقساط بالا ظرفیت آن کامل نشده است- اما پیش بینی می شود با شرایط جدید سالانه 200 هزار نفر را برای خانه دارشدن، راهی بنگاه های املاک کند.

پیش بینی 82 درصد کارشناسان: رونق ساخت و ساز
در همین زمینه و با توجه به جمیع شرایط و تحولات اقتصادی، نظرسنجی هایی نیز انجام شده که نتایج آن از رونق مسکن در سال 96 حکایت دارد. طبق یکی از این نظرسنجی ها که به تازگی توسط دنیای اقتصاد از 40 صاحب نظر حوزه مسکن انجام گرفته، 82 درصد کارشناسان رونق ساخت و ساز مصرفی در نیمه دوم سال 96 را پیش بینی کردند. البته پیش بینی ها از املاک لوکس و سرمایه ای مساعد نبود اما اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان معتقدند تقاضا برای واحدهای معمولی که به قصد مصرف و نه سرمایه گذاری خریداری می شود افزایش یابد و ساخت و سازها نیز رشد کند. درباره معاملات هم 67 درصد کارشناسان پیش بینی کردند مسکن در نیمه دوم سال 96 با رشد ملایم معاملات مواجه خواهد شد.
منبع: خراسان
 
کلمات کلیدی : رکود، مسکن، رونق مسکن
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۵۹:۰۱
خونه خیلی گرونه مردم نمی تونن بخرند . چه با رونق چه بی رونق (4549527) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۵:۱۱:۱۹
براى رونق چاره اى جزء كاهش بيست درصدى قيمتها نيست
رونق دستورى موجب افزايش قيمتها و نارضايتى عمومى
ميشود ، كاهش نرخ سود بانكها نيز منطقى نيست زيرا نرخ
سود پول در بازار حداقل ٣٦ درصد است و در بعضى مشاغل.
مثل ماشين فروشي بين ٤٠ تا ٤٨ درصد است
اگر كاهش نرخ سود وامها اتفاق بيفتد و مثلا به خريداران مسكن
وسازندگان وامهاى ارزان قيمت داده شود شايد بشود اميدوار
به رونق مسكن بود ، كاهش نرخ سود بانكه از ١٨ به ١٥ موجب
افزايش اجاره خانه ها و نارضايتى مردم شده است . (4549803) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۱۰:۳۹
حالا خدارا شکر که احمدی نژاد مسکن مهر راه انداخته بود (4549966) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۰:۱۵:۵۰
هنوز هیچ پولی از بانک ها خارج نشده که بخواد باعث رونق سرمایه گذاری بشه و حداقل تا 18 ماه اینده هم این موضوع کاملا منتفی هست

ولی رونق ساخت و ساز از سال گذشته شروع شده و هر روز هم بیشتر میشه بخصوص با تسهیلات دولت برای بافت های فرسوده این موضوع در بافت های فرسوده بسیار شهوده و در سایر نقاط شهر هم اکثرا به صورت مشارکت در ساخت در حال انجام هست .

به نظر میاد رونق ساخت و ساز بسیار خوبه باعث تحرک اقتصادی میشه و بازار رو برای خانه دار شدن افراد نیازمند و قشر متوسط اماده میکنه بخصوص که این رونق غیر تورمی است و قیمت ها افزایشی ندارد . (4549541) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۹:۴۷:۴۷
پول زیادی از بانکها خارج شده و این روند دارد سرعت می گیرد به گزارش های ادواری بانکها مراجعه شود. (4550456) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۰:۲۷:۰۷
رونق یا تورم ؟؟ رونق یک چیز گران شدن چیز دیگه (4549550) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۰:۵۸:۱۱
شش هفت ساله اینکه بخش مسکن داره دوباره رونق میگیره، به طور مداوم تبلیغ میشه! (4549564) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۰:۵۹:۰۲
بساز و بفروش های شاد ! (4549565) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۴:۰۱:۵۷
بیشتر کسانی که از مسکن نان می خورند فقیر ترین کارگران هستند رونق مسکن به آنها کمک می کند الان اکثرا بیکارند. (4549732) (alef-13)
 
Hong Kong
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۱:۴۳:۱۲
کمتر دروغ بگو کاسب مسکن (4550525) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۰:۵۹:۳۱
هدیه بانک مرکزی به مردم افزایش قیمت خانه و اجاره خانه (4549566) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۲۹:۱۰
گرونی برای همه خوبه کمتر شکایت کنید گرونی یعنی رونق (4549597) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۲۹:۳۰
مسکن دیگه رونق بگیر نیست چون ملت پولی ندارن واسه خرج کردن وسپرده کردن تو بانک تورم و بی رونقی اقتصاد تو چند سال گذشته همه رو ده سال عقب انداخت بازار و جیب مردم کساد باشه همینه دیگه (4549598) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۳۰:۵۱
سپرده گذاری کجا بود خریدن مسکن کجا بود .این همه جوان تحصیلکرده بیکار داریم فکری بحال اشتغال پایدار جوانا بکنید (4549600) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۲۹:۲۸
خوب دارن همین کارو می کنن دیگه (4549658) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۵۴:۵۶
همه مردم مهندس عمران و کارگر ساختمان نیستند ! مسکن هیچ تاثیری در اقتصاد نداره ، اقتصاد هر کشور یعنی میزان صادرات (4549682) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۲۶:۲۳
این حرف شما در مورد یه اقتصاد ترکیده صدق نمی کنه. تو ایران مسکن باعث رونق اقتصاد میشه (4549876) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۲:۳۰
شما اصلا نمیدونی اقتصاد چی هست (4550026) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۳:۰۸
اون اقتصاد نیست که روتق میگیره . دلالی و زیر گروه های دلالی (4550027) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۱۲:۱۸
زمان احمدی نژاد که شد (4549967) (alef-13)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۱۸:۳۰
دوست گرامی ایران خود یک بازار هشتاد میلیونی دارد همین بازار اگر در دست تولید کننده ی ایرانی باشد قسمت عمده ی مشکلات اقتصادی کشور مرتفع می شود . (4549977) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۲۱:۰۰
مشکلات اقتصادی مردم با تورم در مسکن حل نمیشود اقتصاد یعنی صادرات باید ارز وارد کشور بشه (4550036) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۵۵:۱۳
از کی تا حالا بساز بفروشی شده شغل ؟؟ (4549683) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۱۰:۱۸
بساز بفروشی که شغل هست
و در کنارش مصالح فروش،تولیدی های مصالح سیمان و گچ و سنگ و ...و کارگران و مهندسان و رانندگان حمل تجهیزات و مصالح و کابینت کار و نقاش و ایزوگام کار و ... هم شغل هستند و در کنار پیمانکار و بساز بفروش نان میخورند (4549857) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۳۲:۱۱
بساز بفروش ها جان میگیرند. (4549602) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۳۴:۲۷
من یه کارمندم ولی اعتقاد دارم تا زمانی که ما نسبت به سود کردن یه عده ای حسود باشیم خودمون هم سود نمی کنیم.
فکر می کنم شما به این توجه نکردید که وقتی کار بسازبفروش ها جان بگیرد تعداد زیادی کارگر و بنا و لوله کش و برقکار و مصالح فروش و آهن فروش و ابزار فروش و بنگاهی و چندین شغل دیگه به صورت مستقیم کارشون راه میوفته. در مرحله دوم چون این افراد پول دستشون میاد به سراغ سایر بازارها رفته و اونجا پول خرج می کنن. مثلا خانم آقای لوله کش میره آتلیه عکاسی و عکس میگیره. پس اون عکاس هم از خوب شدن اوضاع بسازبفروش داره درآمد کسب می کنه.
بیایید حداقل تو این شرایط حسود نباشیم. (4549664) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۱۶:۱۳
کل ایران مسکن بشه هیچ فایده ای برای اقتصاد کشور ندارد . اقتصاد یعنی تولید و صادرات (4549864) (alef-11)
 
مهندس
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۰:۳۳
درست است . در کشورهای پیشرفته مسکن جزو نیاز های اولیه تلقی شده و بدست اوردن ان چه بصورت خرید یا اجاره کاری پیش پا افتاده است. (4550024) (alef-11)
 
Hong Kong
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۲:۰۳:۱۸
چرخش پول داخل کشور هیچ فایده جز تورم ندارد (4550337) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۹:۵۰:۲۱
در بازارهای ازاد دنیا و کشورهای توسعه یافته یا رو به توسعه، مسکن کالا نیست بلکه برای استفاده است. اقتصادی که با بساز بفروشی جان می گیرد اقتصاد دلالی است نه تولیدی (4550459) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۰۹:۲۰
بساز بندازی (4549964) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۴۴:۰۷
چرا شاخص های آماری از جیب ملت نمی گوید اگر طبق شاخص های آماری پنجاه
درصد مردم در فقر مطلق ونسبی باشند و قیمت مسکن هم به سقف چسبیده باشد
در آمد اضافی از کجا تامین شود که بتوان سرمایه گذاری برای سود ۳۰‌درصد داشته
باشیم این ها تبلیغات بساز بفروشها است است که می خواهند بیشتر پول جمع کنند (4549613) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۱:۴۹:۱۳
از رمانی که ارزش پول ملی به یک سوم یا یک چهارم کاهش پیدا کرد ، قیمت خونه اون قدر گرون شده که اصلاتناسبی با در آمد ها نداره دیگه. در آمد اونقدر پایینه و قیمت خونه هم اونقدر گرونه که این دو تا هیچ وقت بینشون تعادلی نمی تونه برقرار بشه. حالا هر چند یه وقت بیاین جو بدین که مسکن جان می گیرد یا مسکن از رکود خارج شد ، به حرف که نیست . قیمت خونه و درآمد ها هیچ تناسبی با هم نداره . (4549616) (alef-13)
 
على
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۱۰:۲۴
مسكن قرار است جان بگيرد، جان مردم را، زنده باد بانك مركزى و تورم يك رقمى من درآوردى. (4549631) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۱۶:۴۰
بانگها برای مصرف کنندگان واقعی وامنمدهند ما یک منزل داریم قصد ساختمان برای ششخانواده راداریم وام نمیدهند بهشش خانواده ببهانه بسا, بفروش,نبودنمان (4549642) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۲۵:۴۹
همه اش فرافکنی علت افزایش قیمت مسکن سود بانکیه ؟ دولت هر سال چند نوبت قیمت سیمان و اهن وشیشیه الو مینیوم و............. و ارزش افزوده و....به تبع از ان شیرالات و کابینت و...... می بره بالا مسکن رونق می گیره با کدام سرمایه

مرادو (4549654) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۳۰:۴۷
خريدن مسكن پول ميخواد الان خيلي از واحد هاي مسكونى خالي هستن بعد شما ميگين رونق ؟ وقتي مردم پول ندارن اين رونق بايد از كجا بياد ؟ يا واقعا خوابيد يا خودتونو به خواب زدين (4549659) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۴۳:۱۱
معنای اصلی رونق = ارزانی مسکن در حد قدرت خرید مردم عادی
ولاغیر !!! (4549669) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۰۱:۴۸
کی بتونیم از این مسکن مهر بیایم داخل شهر!!؟ (4549686) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۰۴:۵۲
تمام تبلیغات شما برای فشار بر بانک مرکزی برای کاهش سود بانکی ، دلالی و گران گردن مسکن . شماها دلتون برای تولید و صادرات نسوخته (4549691) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۰۹:۵۷
روحانی فقط دروغ می گوید و عده پوچ می دهد..متاسفم برای مردمی که به ایشان رای دادند....دلار را روز به روز گرانتر می کند و مسکن را هر روز گرانتر...چرا با زندگی مردم بازی می کنی.. (4549694) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۱۰:۰۸
یکم دیگه تبلیغ کنید شاید گران شد ... به فصل سرما نزدیک میشویم معاملات کم خواهد شد (4549695) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۱۷:۲۳
نه مردم پول دارن خونه بخرن نه پولی از بانک خارج شده که به سمت مسکن روانه بشه.
اگر هم خرید و فروشی الان رخ بده سرمایه دارهایی که سود خوابیدن پول تو بانک دیگه براشون به صرفه نیست پول را میدن و زمین و مسکن میخرن.
در واقع نوع سرمایه گذاری شون را عوض میکنن و همچنان سرمایه دارها سوار بر خر مراد هستند.

ما مردم عادی نه پول تو بانک داریم که بیاریم بیرون و خونه بخریم نه با این قیمت ها میتونیم خونه بخریم.

این گزارش های فرمایشی و رفع تکلیفی را هم برای خودتون بنویسید. (4549704) (alef-13)
 
شهروند
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۱۷:۴۹
تبلیغات نمی تواند باعث رونق شود بهتر است بجای هیاهوی تبلیغاتی در مورد بهای تمام شده زمین ومسکن واقع بینی نمایید تاهر ادمنا واردی جهت سودجویی وارد این صنعت نشوند وقیمت ها منصفانه باشد تا توان مردم جهت معاملات مسکن کفایت نماید (4549705) (alef-13)
 
فرشید
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۰:۲۸
اون موقعی که انبوه سازان و بانکها که وارد فعالیت انبوه سازی شده بودند قیمت مسکن رو سه الی چهار برابر افزایش داده بودند و از شادی در پوست خود نمیگنجیدند باید فکر اینجاها رو هم میکردن که با کاهش شدید توان خرید مردم بخش مسکن شاید یک دهه و حتی بیشتر وارد رکود بشه.حالا هم اگه بخوان بازی دربیارن که مسکن رو از اینی که هست گرونتر کنند یک رکود طولانی دیگه در انتظارشونه (4549712) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۳:۱۰
همه ما سرکاریم هیچی رونق نمیگیره تا اصل اقتصاد و بودجه عمومی کشور شفاف نباشه هیچ فایده نداره بودجه کشور کجا خرج میشه چرا کارخانه ها خوابیدن همشون تو جاده کرج ی زمانی رونق داشت چراغ کارخانه ها همش روشن بود و فعال الان بیشتر از هفتاد درصدشون تعطیلن بفکر اونا باشن را بیفتن تولید اشتغال بشه زندگی سروسامان بگیره ازدواج با ثبات انجام بشه این همه طلاق تو مملکت داره میفته که پیامدش فساد داره اینارو درست کنن (4549713) (alef-13)
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۴:۳۳
چرا چرت و پرت میگید اجاره خونه رفته بالا صاحب خونه ها دیگه رهن کامل نمیدن.
مردم وقتی پول برای پرداخت اجاره ندارند وقتی کار مناسب ندارند چطور میتونند خونه بخرند؟!! (4549717) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۶:۱۳
رونق؟؟؟ منظورتون گرون شدنه دیگه؟! (4549718) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۵:۲۴
بله...کلماتی مانند تعدیل..رونق..واقعی شدن ..و.....به معنای گران شدن هستند.و معادلی برای ارزانی نداریم. (4550031) (alef-11)
 
..........
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۳:۴۱:۱۶
سودبانکهاراکم می کنندوبسازوبفروشها مسکن راگرانترمیفروشند.مردم مستضعف آرزوی خانه آدارشدن به دلشان میماند. (4549722) (alef-3)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۱:۴۰:۳۰
نظرش درست است. (4550323) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۵:۱۵:۰۶
متاسفانه مدیران ما در دو چیز برنامه ریزی و اجر می کنند یکی مسکن و دیگری گسترش دانشگاه ها ای دو مورد اگرچه چرخ داخلی کشور را آن هم با ایجاد تورم و بیکاری می چرحاند اما پیشرفتی در دنیا برای ما نخواهد داشت اگر همه ایران مسکن شود چه پیشرفتی حاصل می شود باید مثل کره و ژاپی و بسیاری از کشورهای موفوق دنیا عمل نماییم (4549806) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۰۰:۳۰
مسکن ، جان می گیرد...
جان مردم (4549848) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۱۲:۵۵
درستش اینه
مسکن، جان می گیرد! (4549859) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۵۰:۳۲
قیمت مسکن خیلی بالاست توان خرید ندارندمردم.سودبانکی راکم می کنید سود تسهیبلات راکم نمی کنید شماخیلی زرنگید فقط مردم ضرر می کنند بانکها بهره بالازامیگیرند خرید اوراق هم یهش اضافه کردند . (4549909) (alef-11)
 
متعجب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۱:۲۰
به نظرتون چرا تو صفحه های مربوط به اخبار مسکن اینقدر تعداد نظرات و افراد زیاده؟ واقعا دلیل این همه مراجعه به اخبار مسکن چیه؟ افرادی که اخبار مسکن را دنبال میکنند چه کسانی هستند و چه هدفی در عمق فکرشون دارند؟ آیا این جمعیت زیاد مشتاق به اخبار مسکن نشانه برای وقوع وضعیت و شرایط خاصی می باشد؟؟؟؟ شاید اینها بعضی هاشون پول تو بانک دارن و میترسن ملک گرون بشه به اینجا مراجعه میکنند و نظرات نفی گرون شدن مسکن رو میدن و بعضی هم مالک هستن انتظار رونق و گرون شدن مسکن رو دارن و همه و همه از این دو حالت بیشتر نیستن (4549982) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۸:۲۶
چون یک عده یک عمر دارن کار میکنن خونه بخرن ولی نمیشه ! بساز و بفروش ها هر روز تورم درست میکنند (4550034) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۴۹:۴۷
چون یک عده بساز و بفروش با گران کردن مسکن خون مردم را در شیشه کردند (4550062) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۲۹:۰۱
هدیه بانک مرکزی به دلال های مسکن (4550046) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۳۸:۲۶
بانک مرکزی به مردم خیانت کرد (4550116) (alef-11)
 
Hong Kong
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۲:۰۳:۴۳
جالب بدونید وام مسکن در امریکا 30 ساله با بهره 4% ! (4550178) (alef-3)
 
Hong Kong
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۲:۱۵:۵۹
باید قوانین سخت گیرانه مالیاتی گذاشت تا دیگر کسی دنبال سرمایه گذاری در مسکن نرود (4550198) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۰:۴۹:۱۱
مسکن همچنان در رکورد قرار دارد.

تا وقتی اقتصاد کشور در وضعیت سراشیبی قرار دارد مسکن جان نمیگیرد. (4550490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۱:۴۵:۴۸
رونق اقتصادی یعنی اشتغال تولید و صادرات .همه ملت الان افسردگی شدید گرفتن بخاطر اینکه از وضعیت فردای زندگی و کاری خود خبر ندارند تو پول نونشون موندن مسکن خریدن کجا بود ی تخم مرغ ناقبل شده پونصد تومن برنج کیلو دوازده هزار به بالا مرغ کیلو نه هزار تومن گوشت کیلو حدود 45هزار تومن لبنیات قیمت افتضا تازه بی کیفیت هم شده و خیلی چیزای دیگه اینا جز کالای اساسی ی خانواره که دسترسی بهش تقریبا غیر ممکن شده باید اینا ارزان بشه مردم بتوانند زندگی معمولی داشته باشند با واردات اجناس بنجل چینی ملت بیچاره تر میشن (4550528) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۲۳:۰۲:۳۳
واقعا جان مي گيرد (4550949) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.