توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480762
کاهش 4 هزار تنی صید ماهی در دریای خزر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۷
مدیرکل شیلات مازندران گفت: صید صیادان در دریای خزر از 7 هزار و 500 تن به 3 هزار و 500 تن کاهش پیدا کرده است.

حسینعلی رستمی امروز در گفت‌وگو با  فارس در شهرستان فریدونکنار، با تأکید بر پروژه‌های شیل‌گذاری در دریای خزر در فریدونکنار، اظهار کرد: پروژه شیل‌گذاری در راستای پروژه‌هایی است که به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با کمترین هزینه، گرایش به درون و ایجاد اشتغال پایدار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته 80 درصد ماهیانی که در دریا خزر می‌زیستند برای تخم‌گذاری به رودخانه‌ها رفته و سپس به دریا باز می‌گشتند، افزود: متوسطه صید صیادان در دریای خزر از 7 هزار و 500 تن به 3 هزار و 500 تن کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل شیلات مازندران با تأکید بر کمک شورای حفظ بیت‌المال از این پروژه، تصریح کرد: در سال 1386 پروژه شیل‌گذاری را ابتدا با یک شیل شروع کرده و اکنون حدود 12 شیل و دو حوضچه‌های پرورش ماهی داریم.

این مسؤول با اشاره به ایجاد استخرها و فضاهای مصنوعی در سطح رودخانه‌ها و محل‌هایی که در آن صید انجام می‌شود و بازسازی ذخایر، بیان کرد: ما با استفاده از سه روش بازسازی ذخایر می‌کنیم که در نخستین روش بحث شیل‌گذاری و حفاظت از گوشه رودخانه برای تکثیر ماهی است.

رستمی با اشاره به سه روش بازسازی ذخایر، ادامه داد: روش دیگر برای بازسازی ذخایر تکثیر دریاچه مصنوعی است که به تخم‌کشی ماهی‌ها کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت 200 هکتار زمین در روستای سمسکنده به ما اختصاص داده که امسال حدود 100 میلیون لارو ماهی سفید آورده و حدود 94 میلیون برای پرورش و بازسازی این ذخایر هزینه کردیم.

مدیرکل شیلات مازندران با تأکید بر گرایش فرهنگ مردم به سوی محیط زیست، اظهار کرد: حدود 5 هزار صیاد دارای مجوز در سراسر مازندران فعالیت داشته و از این محل های پرورش ماهی ارتزاق می‌کنند.

رستمی گفت: پایدار کردن این اشتغال از وظایف ما است که سبب می‌شود فرهنگ مردم به سوی حفظ محیط زیست گرایش پیدا کند و در همین راستا امیدواریم که همان طور که توانسته‌ایم دریاچه ارومیه را احیا کنیم، رودخانه‌های مازندران را نیز زنده کنیم.
 
کلمات کلیدی : صید ماهی+دریای خزر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.