توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471799
تعطیلات، فرصت یا تهدید
بخش تعاملی الف - رضا میران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۲


در خصوص تعطیلات در ایران و نحوه اجرای آن نظرات گوناگونی بیان شده است. ایران از نظر میزان تعطیلات با 26 روز تعطیلی رسمی در میان کشورهای جهان هشتم است. یعنی به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا تعطیلات رسمی بیشتری دارد. اما این فقط تعطیلات رسمی است. در ایران دو نوع تعطیلی داریم. تعطیلی پنهان و تعطیلات رسمی.

تعطیلات پنهان به مواردی اشاره دارد که در آن ساختارهای رسمی و به ویژه قوه مجریه به صورت رسمی تعطیل نیستند ولی به طرق مختلف از اهداف خود دور هستند. مانند این روزها که در ایران تب و تاب انتخابات شروع شده است و ارگان های دولتی خواه نا خواه درگیر آن هستند و از اهداف اصلی خود دور و یا در زمان تغییر دولت مابین انتخابات و سوگند رییس جمهور جدید در مجلس.

گذشته از آن در کشور ما تعطیلات آخر هفته پنجشنبه و جمعه است و این باعث می شود مبادلات ما با دنیا چهار روز (با احتساب تعطیلات آخر هفته آنها که شنبه و یکشنبه است) در هفته تعطیل بشود.

حال باید قضاوت کرد که چنین وضعیتی برای کشور در حال رشد ما مناسب است. آیا اقدام سال گذشته مجلس در افزودن یک روز دیگر به تعطیلات رسمی با منویات رهبری پیرامون فرهنگ کار جهادی و اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد؟

در  روز شهادت ائمه اطهار علیه السلام می توان بجای تعطیل کردن ساختارهای اقتصادی و اداری کشور برنامه ریزی یک یا دو ساعته پیرامون عزاداری و آشنایی با سیره معصومین در خود ادارات گذاشت بدون اینکه کار ارباب رجوع زمین بماند.

در رژیم پهلوی علما اصرار بر تعطیل رسمی شدن ایام شهادت داشتند آن هم به دلیل اینکه مراکز فحشا در این ایام تعطیل باشند و این فرهنگ از رژیم سابق به دوران حاضر نیز منتقل شده است.

به نظر می رسد اگر مسئولین امر تصمیمی بر کاهش ایام تعطیلی ندارند ضروری است که لا اقل به ساماندهی آن بپردازند.

برای مثال مرخصی ها را در ایام نوروز تقسیم بندی کنند تا تمامی ادارات تعطیل نباشند کاری که در سال های اخیر بانک ها (به خاطر منفعت اقتصادی که دارند) انجام داده اند و شعب منتخب آن ها پاسخگوی مردم هستند.
 
کلمات کلیدی : رضا میران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته