توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496891
تفاوت چربی‌سوزی واقعی با کاهش وزن آبی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
گاهی اوقات ممکن است روند کاهش وزن را تجربه کنید اما این روند در نتیجه چربی‌سوزی صورت نگرفته باشد و تنها وزن آبی شما کم شده باشد.

عصر ایران نوشت: «هنگامی که احساس می‌کنید زمان کاهش وزن فرا رسیده است یا به دلایل مختلف، مانند بیماری مجبور به کاهش آن هستید، رژیم غذایی به همراه ورزش روشی است که مورد توجه قرار می‌گیرد. بدون تردید مشاهده از بین رفتن کیلوهای اضافه هنگام وزن کردن خود روی ترازو می‌تواند هیجان‌انگیز باشد اما قرار گرفتن روی ترازو همواره آن چه را نیاز است مشاهده کنید، به شما نمی‌گوید.

«پاور آو پازیتیویتی» در این باره نوشت: «گاهی اوقات ممکن است روند کاهش وزن را تجربه کنید اما این روند در نتیجه چربی‌سوزی صورت نگرفته و تنها وزن آبی شما کم شده باشد. در این شرایط شاهد نوسان وزن هنگام قرار گرفتن روی ترازو خواهید بود. پی بردن به این مساله که آیا به واقع در مسیر دستیابی به هدف وزنی خود قرار دارید، می‌تواند تجربه‌ای خسته‌کننده باشد.

خوشبختانه برخی نکات و ترفندها می‌توانند به درک این که آیا به واقع در حال چربی‌سوزی و کاهش وزن خود هستید یا تنها وزن آبی را از دست می‌دهید، کمک کنند.

آخرین وزن‌کشی را مد نظر قرار دهید

اگر در ابتدای روز خود را وزن کرده و دریافتید طی شب گذشته وزن کم کرده‌اید، ممکن است تنها کاهش وزن آبی خود را تجربه کرده باشید. وزن واقعی یک شبه کم نمی‌شود اما این احتمال وجود دارد که بدن تا پنج پوند (۲.۲ کیلوگرم) از وزن آبی خود را از دست بدهد. برای حصول اطمینان از این که به واقع وزن کم کرده‌اید، وزن کردن هفتگی را مد نظر قرار دهید. کاهش یا افزایش وزن شما در این شرایط بسیار دقیق‌تر از وزن کردن روزانه مشخص خواهد شد.

کاهش وزن شما پایدار است

وزن آبی نوسان دارد. اگر طی یک شب دو کیلوگرم از وزن خود را از دست داده‌اید و سپس در طول روز دوباره این کاهش وزن جبران شده است، احتمالا با روند کاهش وزن واقعی مواجه نیستید. کاهش وزن واقعی پایدارتر است و دامنه نوسان آن بسیار کمتر از مقادیر چشمگیری است که وزن آبی نشان می‌دهد. برای آگاهی از وزن واقعی بهتر است صبح پس از بیدار شدن از خواب، اجابت مزاج انجام داده و پیش از خوردن صبحانه خود را وزن کنید.

احساس می‌کنید از انرژی بیشتری برخوردار شده‌اید

کاهش وزن با افزایش سطوح انرژی همراه است. اگر به واقع در حال کاهش وزن باشید و نه کاهش وزن آبی، افزایش سطوح انرژی و همچنین تغییر در دوام آن را احساس خواهید کرد. از آنجایی که وزن آبی تنها نوسان آب در بدن و نه چربی محسوب می‌شود، با کاهش آن تغییر خاصی در سطوح انرژی خود احساس نخواهید کرد، زیرا نوسان وزن آبی ممکن است در نتیجه رفتن به توالت یا کم آبی بدن شکل گرفته باشد.

احساس می‌کنید قوی‌تر شده‌اید

نوسان وزن آبی تاثیری بر توانایی انجام وظایف جسمانی نخواهد داشت اما زمانی که روند کاهش وزن واقعی را آغاز کنید، درمی‌یابید که برای مدت زمانی طولانی‌تر نسبت به گذشته می‌توانید در حالت ایستاده قرار بگیرید، مدت زمان بیشتری پیاده‌روی کنید یا بهتر بدوید. قدرت از هر روزنه‌ای نفوذ می‌کند و زمانی که به واقع وزن کم کنید و چربی بسوزانید، توانایی و قدرت شما فراتر از آن چیزی خواهد بود که انتظار داشته‌اید. وظایفی مانند بالا رفتن از پله یا پیاده‌روی که تا پیش از این انجام آنها قدرت و انرژی زیادی از شما می‌گرفت، در نتیجه کاهش وزن واقعی راحت‌تر انجام می‌شوند.

لباس‌های شما گشاد شده‌اند

از آنجا که وزن آبی نوسان دارد به واقع متوجه این نمی‌شوید که لباس‌هایتان اندکی گشادتر از حالت عادی شده‌اند، زیرا وزن آبی تاثیری روی تناسب لباس با اندام شما ندارد اما زمانی که کاهش وزن واقعی را تجربه می‌کنید، به واسطه گشاد شدن لباس‌ها متوجه این روند خواهید شد. این یکی از بهترین نشانه‌هاست که بیان می‌کند کاهش وزن شما در نتیجه چربی‌سوزی و نه نوسان وزن آبی رخ داده است.»
 
کلمات کلیدی : اضافه وزن + چاقی + سلامت + دیابت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.