نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436095
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷
بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه) ساکنان پایتخت کشور به یکباره متوجه آسمان شهر شدند. شلیک پیاپی ضد هوایی های مستقر بر روی ساختمان های مرکز شهر، که برای حدود 5 دقیقه ادامه داشت، نگاه ساکنان شهر و رهگذران را متوجه آسمان تهران کرد. اما این تنها مردم پایتخت و ایران نبودند که این موضوع توجه آنها را به خود جلب کرد، خبرگزاری ها و نشریات بزرگ جهان نیز این موضوع را از شب گذشته تا کنون پوشش و مورد توجه قرار داده اند.

به گزارش «تابناک» موضوع ورود یک پرنده بدون سرنشین - Drone- یا همان پهپاد - که این روزها اسامی عجیب و بعضا غیر متعارفی همچون ریز پرنده، هلی شات و مانند آن برای آن شنیده میشود - به منطقه ممنوعه در مرکز شهر تهران منجر به آن شد که برای حدود 5 دقیقه ضد هوایی های مستقر بر روی ساختمان های این منطقه از تهران برای ساقط کردن آن در آسمان اقدام به شلیک کنند.

این مساله که برای دومین بار طی حدود یک ماه گذشته تکرار میشود بسیاری از ساکنان پایتخت را برای چند ساعتی به خود مشغول کرد و تصاویری از شلیک ضد هوایی ها به نقطه ای نا معلوم در آسمان شهر سوژه داغ شبکه های اجتماعی بود.

صرف نظر از توضیحات فرمانداری تهران و مقامات مسئول دیگر در باره این ماجرا، اما خبرگزاری ها و رسانه های معتبر دنیا نیز همانند پایتخت نشینان به این موضوع واکنش نشان داده و ماجرای شلیک ضد هوایی ها به آسمان شهر سوژه خبری بسیاری از این رسانه ها از شب گذشته تا کنون بوده است.

خبرگزاری APجزو اولین رسانه هایی بود که با فاصله چند ساعت بعد از این اتفاق به پوشش آن پرداخت. این خبرگزاری با اشاره به این موضوع که بسیاری از شهروندان به خیابان ها آمده و به آسمان نگاه میکردند تا ببینند چه خبر است، گفته که برخی نیز در پی انعکاس صدای ضد هوایی ها به دنبال پناه گاهی برای خود می گشتند:
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
خبرگزاری رویترز نیز با پوشش این اتفاق، ساعاتی بعد از وقوع نوشت: مرکز شهر تهران به دلیل وجود نهادهای مختلف و همچنین استقرار بیت رهبری منطقه پرواز ممنوع است. این خبرگزاری به نقل سخنان عیسی فرهادی فرماندار تهران پرداخته که گفته بود این مساله به خاطر ورود یک پهپاد به این منطقه پرواز ممنوع بوده است. رویترز به موضوع اتفاق مشابه یک ماه قبل نیز اشاره کرده است:
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
اما توماس اردبرینک در نیویورک تایمز مفصل تر از همه به این ماجرا پرداخته است و با انتشار تصاویری ضبط شده از شلک ضد هوایی ها این موضوع را مورد توجه قرار داده است. وی با اشاره به تعجب و شگفتی بسیاری از ساکنان تهران در پی این موضوع اشاره کرده است که هنوز مشخص نشده که اصل ماجرا چه بوده است.
خبرنگار نیویورک تایمز اشاره کرده است که ضد هوایی های مستقر در شهر تهران که وظیفه اصلی آنها حفاظت از رآکتور هسته ای و همچنین فرودگاه است، آخرین زنجیزه از دفاع هوایی تهران هستند که در یک حلقه کاملا استراتژیک در تهران واقع شده اند و به ندرت قابل رویت هستند.
این مطلب به نقل از خبرگزاری تسنیم اشاره کرده است که بعد از شلیک ضد هوایی ها جنگنده ها نیز برای ساقط کردن این پهپاد به پرواز در آمده اند:
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
خبرگزاری دست راستی فاکس نیوز نیز از جمله رسانه های آمریکایی بود که ساعاتی بعد از این اتفاق آن را پوشش خبری داد. این خبر گزاری نیز نوشته است که مشخص نشده که این پهپاد متعلق به چه شخص یا نهادی بوده است اما حدس و گمانهایی در مورد آنکه یک پهپاد شخصی بوده که برای سرگرمی به پرواز در آمده، وجود دارد:
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
خبرگزاری ABCنیز با اشاره به سخنان علیرضا الهامی در گفتگو با خبرگزاری فارس نوشته است که این پهپاد بعد از هدف قرار گرفتن توسط ضد هوایی های مستقر در مرکز شهر از این منطقه خارج شده است. این خبرگزاری نیز به اتفاق مشابه رخ داده در ماه گذشته در تهران اشاره کرده است:
بازتاب شلیک ضدهوایی ها به آسمان تهران در خبرگزاری های جهان
 
 
کلمات کلیدی : شلیک ضدهوایی+ تهران+ سامانه‌ پدافند هوایی+ منطقه انقلاب
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۳:۰۱:۳۱
وقتی ادعا داریم آر کیو 170 امریکا رو تونستیم بگیریم آیا نیاز به شلیک پدافند و پرواز جنگنده بود؟ آن هم در شهر تهران با آن همه تراکم جمعیت... یعنی یه ریز پرنده که به راحتی قابل تشخیص است نیاز به شلیک پدافند و آن همه هیاهو داشت؟ (4121698) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۳۱:۱۹
همین چندر قاز پولی هم که از بابت ترانزیت هوایی شرکتهای هواپیمایی بین المللی نصیب شرکت هواپیمایی ایران میشه هم آجر میکنن. با ادامه این سیاستهای خود تحریمی وضعیت جمعیت ایران طی سالهای آینده به شدت سیر نزولی خودش رو ادامه خواهد داد. (4122330) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.