توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 309799
خونین‌ترین حملاتی که غرب بعد از ۱۱ سپتامبر شاهد آن بوده است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۵
بعد از حملات یازده سپتامبر آمریکا، حملات تروریستی در غرب گسترش قابل توجهی پیدا کرد گرچه غرب پیش از آن نیز شاهد حملاتی از این دست بوده است. شب گذشته در ادامه همین حملات بود که پاریس یکی از خونین‌ترین شب‌های خود و حتی اروپا در چند سال اخیر را پشت سر گذاشت.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری اسکای نیوز عربی در گزارشی به حملات مسلحانه و تروریستی در غرب طی چند سال اخیر پرداخته است که آنچه شب گذشته در فرانسه رخ داد یکی از خونین‌ترین آنها بوده است.

حملات پاریس
شب گذشته، (۱۳ نوامبر ۲۰۱۵) هشت عامل تروریستی به پنج نقطه از پاریس حمله کردند که در این حملات دست کم ۱۲۸ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.به گفته مسئولا فرانسوی همه تروریست‌های شرکت کننده در این عملیات کشته شدند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه داعش را مسئول این حملات خواند. داعش نیز در فایلی ویدیوئی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

حملات نروژ
یک راست‌گرای افراطی به نام آندرس برینگ بریویک، در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱ ابتدا بمبی را در نزدیکی ساختمان دولت این کشور در شهر اسلو منفجر کرده و در این حمله هشت تن را کشت. بعد از آن او به سراغ کمپی متعلق به جوانان حامی کارگران در جزیره اوتوئیا رفته و در حمله مسلحانه‌ای که با مسلسل انجام داد ۶۹ نفر را که اکثرشان نوجوان بودند کشت. با این حال این تروریست راستگرا در دادگاه نروژ تنها مجازات ۲۱ سال حبس را که بیشترین مجازات در نظر گرفته شده از سوی قوانین این کشور است، دریافت کرد.

حملات لندن
حملات پاریس خونین‌تر از حملات در لندن محسوب می‌شود. حملات تروریستی لندن در سال ۲۰۰۵ رخ داد زمانی که عاملان انتحاری به طور همزمان متروهای لندن را در ساعاتی که بیشترین ازدحام را داشت هدف قرار دادند.حملات چهار انتحاری به ایستگاه‌های مترو و یک اتوبوس حمل و نقل عمومی در لندن به کشته شدن ۵۰ تن و زخمی شدن دست کم ۷۰۰ تن دیگر انجامید.

حملات مادرید
اما حملات مادرید که یازدهم مارس ۲۰۰۴ به وقوع پیوست خونین‌تر از حملات پاریس است. حملات مادرید به کشته شدن ۱۹۱ تن و زخمی شدن بیش از ۱۷۵۰ تن دیگر منجر شد. حملات مادرید که به "انفجارهای ۱۱ مارس" معروف شد ایستگاه‌ قطار این شهر را هدف قرار داد.

حملات یازده سپتامبر نیویورک
یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تروریست‌ها برج مرکز تجارت جهانی در نیویورک و مقر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را هدف قرار دادند که به طور کلی خونین‌ترین حمله تروریستی در دهه‌های اخیر به حساب می‌آید.این حمله به کشته شدن دست کم ۲۹۷۰ تن و زخمی شدن هزاران تن دیگر انجامید. چند تن نیز مفقود شدند.

حمله اوکلاهاما
با اینکه حملات تروریستی در غرب بعد از حملات یازده سپتامبر ترویج یافت اما این گونه حملات در غرب بی‌سابقه نیست. برای نمونه حمله تروریستی که در اوکلاهاما در آوریل ۱۹۹۵ انجام شد از بین بزرگترین حملات تروریستی در جهان معاصر محسوب می‌شود.این حمله که ساختمان "آلفرد مورا" در شهر اوکلاهاما را هدف قرار داد از طریق یک کامیون حاوی مواد منفجره در نوزدهم ۱۹۹۵ رخ داد که به کشته شدن ۱۶۸ تن و زخمی شدن ۶۸۰ تن دیگر منجر شد.

"تیموتی ماکوی" یک شهروند آمریکایی که حامی فرقه مذهبی با نام "دیویدیون" یا همان "داودیون" بود دست به این حمله زد، مسئولان آمریکایی پیشتر در عملیاتی مسلحانه اعضای این فرقه را به قتل رسانده بودند. ماکوی در ژوئن ۲۰۰۱ اعدام شد.
 
کلمات کلیدی : انفجار در پاریس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.