نظر منتشر شده
۷۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 259696
آقای رئیس جمهور! خانم معاون! نمی شود نفس کشید
امیرعلی صفا، 21 بهمن 93
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۳
وقتی تحت تاثیر احساسات هستی ننویس. وقتی جسمت با مشکل مواجه است ننویس. وقتی خانواده ات مشکلی دارند ننویس. وقتی موضوعی در جریان است ننویس. صبر کن تا اوضاع آرام شود و منصفانه بتوانی قضاوت کنی. اینها تجربه ی چند سال نوشتنِ من است. اما این بار اوضاع فرق می کند؛ فکر می کنی کسانی که باید تو را ببینند، نمی بینند انگار!

حالا که دارم می نویسم سوزش چشمم باعث می شود کلمات را تار ببینم. گلویم به شدت به خارش افتاده و چشمم به سیاهی می رود. شعله ی آبی رنگِ اجاق گاز به دلیل کمبود اکسیژن مدام قرمز و زرد می شود. همسرم آنسوی اتاق دراز کشیده و به سختی نفس می کشد. مادرم در سوی دیگر اتاق مدام حالت تهوع دارد. مردها که برای خلاصی از اوضاعِ بیرون زودتر به خانه برگشته اند حالا با ورود مهمانِ ناخوانده به داخل ساختمان، خانواده را به اتاق انتهایی که دسترسی کمتری به هوای آزاد دارد راهنمایی می کنند. سرگیجه باعث شده هرکسی یک سو آرام بگیرد. مظلومانه و بی صدا. علیِ نه ساله، کوچک ترین عضو خانواده ترسیده. شاید هم دیگر توان ندارد. همه نگران پدربزرگ هستیم. نگرانِ دخترِ چند ماهه ی دخترعمو. آن جسم کوچک چگونه این حجم از خاک را تحمل میکند؟ والله ما که جوان هستیم به سختی نفس می کشیم. هوا به شدت سرخ است و بیرون، شهر، شهر ارواح است. البته بجز درمانگاه ها که تخت کم آورده اند. پیاده روها و آسفالت تماماً سفید شده و اوضاع هر لحظه بدتر می شود. پدر، اما محکم و استوار است. شاید یاد لحظه های موشک باران افتاده...

بله! اینجا خوزستان است و دوباره خاک، هجوم آورده. ایرانی ها! خوزستان مظلومانه و بی صدا دارد خفه می شود. من، آلوده ترین روزهای پایتخت را تجربه کرده ام. نزدِ وجدان و شرفم گواهی می دهم هوای این روزهای خوزستان بارها و بارها وحشتناکتر و وحشتناک تر از آلوده ترین روزهای تهران است. و سکوت خبری مسئولان از آنهم وحشتناک تر!

مردم خوزستان، مردم سختی کشیده ای هستند. سالهای پر خطرِ جنگ و موشک باران را دیده اند. در نظرشان، جان و خون دل، کمترین متاعی است که حاضرند برای آرمان هایشان بدهند. تک تک کوچه های شهر این را گواهی می دهد. اما حق بدهید از بی توجهی مسئولان دلشان به درد بیاید. حق بدهید وقتی تکاپوها و جنجال های رسانه ای برای یک روز هوای آلوده ی تهران را می بینند این روزها نتوانند سکوت کنند. حق بدهید احساس کنند از نجابت و مظلومیتشان دارد سوءاستفاده می شود. حق بدهید تبعیض در برخورد با مشکلات مردم هر استانی بجز تهران، نگرانشان کند.

کافی است خوزستانی باشید و یک روزِ خاکی با صحنه های آمده در اول متن مواجه شوید. حتماً یک سوالِ بزرگ ذهنتان را مشغول می کند که آیا فریاد رسی هست؟ آیا کسی به فکر هست؟

آقای رئیس جمهور! خانم معاون! مشکل را نمی شود یک روزه حل کرد؟ سمعاً و طاعتاً. چرا برای مرهمِ دل مردم، یک روزِ خاکی به خوزستان سفر نمی کنید؟ انتظار زیادی است؟ چرا از مدت ها قبل به فکر این روزها و تامین بودجه ی مقابله با آن نیفتاده اید؟ چه جوابی برای سینه های خاک آلود و نفس های به خس خس افتاده دارید؟ چند نفس باید گرفته شود تا ارزش رسانه ای ایجاد شود؟
آقای رئیس جمهور! خانم معاون. کجا هستید؟ چه کاری مهمتر از جانِ بیش از ۵ میلیون ایرانی که شما مشغول آن شده باشید؟ گیریم بنزین های آلوده و تحریم باعث آلودگی تهران شده باشد، بجای تدبیر، منتظرید خاکِ خوزستان هم با مذاکره و وعده های اوباما حل شود؟
 
بهروز
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۰۱:۳۷
چه ربطی به اوباما و آمریکا داره ؟ مگه نمیگی تحت تاثیر احساسات ننویس؟ این مشکل ناشی از سیاستهایی است که از ده سال قبل به وجود امده تا الان.به همه چیز ربط نده. (2674937) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۳:۱۶:۲۲
خاکی که امروز با شدت ده ها برابر سالهای قبل خوزستان را فرا گرفته است یک تفاوت اساسی با گذشته دارد و آن هم این است که منشا آن در بیابانهای شرق ماهشهر و شرق اهواز است نه عراق و عربستان.
خشم امروز مردم خوزستان نیز از بی خیالی مسولانی است که می خواهند از تهران برایشان نسخه های غلط بپیچند و برای اینکه حال ندارند کاری انجام دهند می گویند گرد و خاک منشا خارجی دارد. اگر به خودشان زحمت بدهند و سفری به خوزستان داشته باشند عمق فاجعه جدید را متوجه می شوند. (2675118) (alef-7)
 
امين
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۰۰:۱۳
از خدا ميخام اين شرايط برا خودتون اتفاق بيفت تا بفهميد مردم اينجا چي مي كشند. (2675170) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۱:۲۰:۵۰
عزیزم این دفعه اروم تر و با ارامش اخر متن رو بخون که منظور نویسنده هم همین هست که به امریکا این موضوع ربطی نداره یه مقدار دقت کن و سریع قضاوت نکن (2675254) (alef-7)
 
محمود
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۵:۰۵:۳۷
باشه آقا سياست هاي ١٠ سال قبل! دولت تدبير و اميد چيكار كرده؟ نميشه كه هي به عقب پاس داد! بايد از يه جا شرو كنن به درست كردن اين وضع... شما هم معلوم نيس كجاي ايران نشستي داري از هواي پاك تنفس ميكني و دلت خوشه... خوزستان داره فداي استفاده ي بيش از حد از منابع ميشه كه درامد كشور تامين شه اونوخ شما اون سر كشور پاتو انداختي رو پات ميگي چه ربطي داره به اوباما؟ اين مسئله از مذاكرات هسته اي خيلي مهم تره ولي هيچ تمركزي روش نشده!
دغدغه ي مردم خوزستان الان هواي پاكه! شما نميدوني وقتي ميگن نميشه نفس كشيد يني چي... (2675295) (alef-7)
 
ع د ا ل
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۲:۵۸:۳۰
موقع استفاده از منابع خوزستان همه چی خوبه، حالا که وقت کمک به خوزستان کسی پاسخ گو نیست
خانوم ابتکار چرا جلسه آلودگی هوای خوزستان باید در تهران باشه؟
آقای استاندار بیا و به مردم جواب بده برنامه ات تا به امروز برای مقابله با ریز گردها چه بود؟
رسانه ملی ممنون از اینکه به درد مردم رسیدی!
( آقای سرافراز امیدوارم که اون دنیا جواب قانع کننده ای داشته باشی) (2675584) (alef-6)
 
انصاف
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۵:۴۳:۵۶
ع د ا ل خان لطفا عادل باش.
ده سال است که این مصیبت درر خوزستان اتفاق می افتد . چرا در آن دوران اانتقاد نمی کردید که اگر کرده بودید امروز کار به اینجا نرسیده بود.
رفع چنین معضلی وقت میخواهد . برنامه لازم دارد . هماهنگی و همکاری با کشورهای همسایه را طلب میکند .
این معضل باید که روزی بر طرف شود اما باید عادل بود و نباید به دولت جفا نمود. (2677573) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۴:۵۳:۰۷
مشکل ما اینه که استانی که بار اصلی اقتصادی کشور رو بدوش میکشه هیچ توجه ای بهش نمیشه. اگه ما همه زیر خاک میمردیم هم آب از آب تکون نمیخورد خیلی دردآوره ولی واقعیت داره. ما شبیه یه چاه نفت بزرگ یه سری رودهای روان دیده میشیم که باید به شکلی سهم استانهای مرکزی بشه. (2677501) (alef-7)
 
سیدمحمد
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۲۲:۵۶:۲۴
مال قبل بوده یا نه، الان دولت نسبت به این مشکل بی تفاوت بوده و اقدامات لازم رو انجام نداده (2679181) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۰۵:۰۹
چه ربطی به رییس جمهور دارد ؟ بروید از دوران سردار سازندگی تا قرار گاه خاتم الانبیاء رو بیارید ببینید چه کسی مقصر اینهمه خشکسالی است ؟ ساخت و سازهای غیر اصولی (2674941) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۴۱:۱۴
همین چند روی پیش آقای روحانی در سفر به اصفهان پروژه کوهرنگ ۳ را نیز افتتاح کرد و البته این قصه همچنان ادامه دارد چرا که به دنبال اجرای دیگر طرح های انتقال آب نیز هستند تا جایی که خوزستان را به سرزمین سوخته تبدیل بکنند. پس ایشان نیز دست کمی از پیشینیان خود نداشته است (2675060) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۴۴:۵۰
اخه این عزیزان فقط دنبال بهانه هستند از قدم زدن ظریف تا الودگی اهواز باخت در انتخابات چیز بدیه اونم وقتی نامزد مورد نظرت 2 تا 3 میلیون رای بیشتر نیاره.
خدا این دوستان جبهه پایداری رو هم حفظ کنه کاراشون باعث خنده ما است. (2675067) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۳:۲۷:۳۷
راست می گی این مردم باید به درد خودشون بمیرن ........
رئیس جمهور مگه باید بیاد کاری کنه .....
برادر من یادته روز مناظره ها بر همه تاخت که سوء مدیریت باعث ریز گردها شده، کاش مدیریت رو دست اهل فن می داد حداقل از وضعیت گذشته بد تر نمی شد...
کاش برای مردم کشورش ارزش قائل بود بعد از دستورات رهبری نماینده برای پیگیری اوضاع نمی فرستاد...........

تو این دو ساله اگه بخشی از نهال کاری ها اتفاق افتاده بود شدت ماجرا به این حد نبود ......

راستی اگر اهواز، اسمش تهران بود چی می شد...... (2677346) (alef-6)
 
همدلی
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۱۰:۵۸
مشکل خوزستان مشکل همه مردم ایران است و بسیار سخت است
گردو غبار بی انصافی و کنایه نسبت به دولت زودتر انسان را خفه میکند (2674950) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۳۸:۱۹
آقا جان این یک مسئله ملی و فرا ملی است . چرا با این نوشته ها تلاش می کنید از این وضعیت استفاده جناحی و سیاسی بکنید. متاسفانه همه شما مثل هم هستید چپ و راست و میانه تان فقط به فکر رسیدن به قدرت هستید از جمله شما ها هم که البته شاید کمی بهتر از دیگران باشید. (2674980) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۵۸:۴۶
قبلا این مشکل تقصیر خاتمی بود بعدش احمدی بود الان هم مقصر روحانیه و بس...

از زمان خاتمی تا الان داریم خاک میخوریم ...
هیچکس هم هیچ کاری نکرده
همه فقط دارن حرف میزنن... (2675241) (alef-7)
 
مصطفی
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۶:۲۵:۴۲
این بنده خدا در اون شرایط سخت انتقاد از دولت کرده حالا هی چماق حزبی بودن تو سرش نزنید به جای این همه به گذشته برگشتن، دولت فکری به حال خوزستانی ها بکند (2677611) (alef-7)
 
قافی
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۴۲:۳۱
............ هرچی که دارم مال تو یه وجب خاک مال من هرچی که دارم مال تو.....به خدا قسم مظلوم تر از مردم خوزستان خودشان هستند متاسفم برای مسولان بی فکر وشعار گرا..... (2674986) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۴۸:۱۶
راه حل ميشه يدونه ارائه بدين؟؟؟؟ والا هر كسي بلده خوب انتقاد كنه مهم اينه راه حلي براي موضوع داشته باشيم (2674994) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۹:۴۷:۲۸
راه حل اینه که مالچ پاشی را در سطح وسیع، حتی در کشور های همسایه دوباره شروع کنند. اصولا اصلا نباید متوقف میشد. یک روزه هم جواب نمیده چون زمان میبره. (2677868) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۱۷:۱۷:۱۲
راه حل من اینه که کسانی که هیچ راه حلی ندارند به دروغ نگویند ما بلدیم درست کنیم و ما تدبیر داریم و قبلیها مدیریت درست نداشتند.
کسی که کار بلده و راه‌حلی داره و اهل سیاست زدگی نیست بیاد کار را به عهده بگیره
آخرش هم باید بسیجی همه مشکلات حل بشه (2678763) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۱۷:۱۷:۴۶
یکیش کاشت درخته که دو ساله معطل مونده (2678764) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۱:۵۶:۱۴
واقعا اوضاع غیر قابل تحملی هس...4 سال اونجا دانشجو بودم و واقعاً روز هایی را دیده ام که حتی نمیتوانم انها را توصیف کنم...خدا به دادشان برسد... (2675003) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۱۹:۰۵
در مورد خوزستان عملا کاری نمیتوان کرد متاسفانه (2675036) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۱:۰۸:۴۲
شما چه کاره اید که نظر میدید؟ (2675246) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۱:۳۶:۲۸
فقط در مورد زاینده رود می شود دستور داد که نباید آبش قطع شود !! (2675460) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۵:۰۹:۲۱
البته در کوتاه مدت حق با شماست.
فکر کنم ایجا جایی هست که دولت مردان باید راستش را بگن و یک برنامه میان مدت و بلند مدت بدهند که چه راهکاری برای این مشکل دارند؟ و بعدش انتقادها باید یا به برنامه‌ها باشه و یا اجرا آنها طبق زمانبندی برنامه.

فکر کنم مردم ما تشنه "راست" گفتن هستن و صداقت و نه شعار و استفاده جناحی. (2677529) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۲۴:۳۲
خوزستان شرایطش برای زندگی خیلی سخت شده مردم انتظار دارند حقشان در لابلای شعرها و شعارها پایمال نشود هنوز هم که هنوزه و 90 درصد دریاچه ارومیه خشک شده باز هم در حال بررسی هستند انتقادمان همه از دولت فعلی نیست اما انتظار این است که علت مشکلات به مردم گفته بشه و راه حل ممکن سریع اجرا شه (2675042) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۴۸:۰۹
نوشداروی بعد از مرگ سهراب (2675070) (alef-7)
 
مهدی
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۲:۵۱:۲۰
با عرض احترام و عذرخواهی فراوان از پرسنل سایت الف بابت ادبیات بد من :
لطفا در این یک مورد زیپ دهن گشادتان را ببندید . من به عنوان یک اهوازی هیچ گونه رضایتی بابت علم کردن این مطلب در این سایت و سایت های مشابه ندارم و به دو دلیل:
1-در تمام این سه دهه مشکلات این استان عمدانه و بنا به دلایل خیلی واضح یا سانسور و یا کم رنگ نشان داده شده
2- هیچ گربه ای محض رضای خدا موش شکار نمی کند و اصحاب رسانه در ایران از این دست مسائل صرفا به عنوان مهامات جنگ سیاسی - رسانه ای بر علیه رقبای سیاسی شان استفاده می کنند
و در نهایت ما هیچ گونه تغییری مشاهده نخواهیم کرد (2675075) (alef-7)
 
احمد
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۳:۱۵:۵۸
چرا هيچ متخصصي نيست كه به داد اين مردم برسد؟ يعني در بدنه تخصصي كشور كسي نيست؟من كه به ياد اصلاحات ارضي شاه افتادم كه با شهرنشين كردن ، كشاورزان همه زراعت ما را از بين برد، حالا هم با اصلاحات علمي ، همه كشاورزان و كارگران را دكتر و مهندس كرده ايم و در حال حاضر متخصص قابلي قابل تشخيص نيست، چراكه همه دكتر شدند ديگه!!!!!پيام رو بذار (2675116) (alef-7)
 
حامد
۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۲۳:۴۰:۱۷
چرا نمیتوان کاری کرد. اوایل دولت احمدی نژاد از سوی دولت طی لایحه بودجه ای که به مجلس ارایه شد مقرر شده بود در صورت تصویب یک در صد درآمد حاصل از فروش نفت صرف عمران و آبادانی مناطق نفت خیز (خوزستان) بشود (2675145) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۲۵:۲۳
مگر با طبیعت میشود مبارزه کرد یک زمانی فلات ایران دریا بوده حالا تبدیل به بیابان شده ممکن است در آینده تبدیل به جنگل شود تغییرات آب و هوایی که تقصیر دولت نیست برادر.ده هزار سال پیش در عصر یخبندان خوزستان سر سبز بوده و اروپا زیر صد متر یخ. تغییرات طبیعی را که نمیشود تقصیر دولت انداخت (2675206) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۳۸:۱۰
وزیر بهداشت برای حل مشگل گرد و خاک اهواز به اهواز میاید البته مهندسی گردو خاک کار خاص پزشک جراح است همانطور که یک مهندس میتواند مسئول رفع مشگلات اتاق عمل شود و ... چرا تو ایران هیچکس کار خود را نمیکند اما کارهای دیگران را با جسارت قبول زحمت میکند
اقای وزیر جناب روحانی به تو امر کرد دوست پزشک و متخصص و اندیشمند شما چراقبول فرمودید یک کلام بگویید از حیطه تخصص من خارج است (2675222) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۴۰:۰۶
خوشم میاد خانم ابتکار گفته چهار شنبه گرد خاک میره یعنی از حالا خودش را اماده کرده که مردم تا چهارشنبه خفه بشوند و دوباره صورت مسئله پاک بشود و توجه مردم به امورات کشورهای خارجی متوجه شود تا گرد و خاک بعدی که با وعده و وعید صدای مردم را بخوابانند و همین دور منحوط تساسلی یعنی سر کار گذاشتن مردم (2675223) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۰:۴۱:۱۸
گرد باد در امریکا میاد یک هفته یا حتی یک ماه جلوتر به مردم خبر میدهند طوفان گرد خاک تمام زمین را جاور میزنه و مردم شهر شوکه میشوند چرا که حتی یکساعت قبلش هم به مردم اطلاع نمیدهند (2675225) (alef-7)
 
حسین
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۱:۲۶:۳۷
باید دید چه کارهایی انجام شده که اکوسیستم منطقه به هم خورده در اولین قدم باید اگر سدی غیر اصولی ساخته شد شجاعانه اومد و گفت و به مرور زمان اون را از مدار خارج کرد و آب را به تالابهای تشنه خوزستان رساند شاید این طرح به نظر بعضی غیر خوزستانیها خودخواهانه باشه ولی باور کنید وقتی می بینم سرفه های بی امان دختر ۶ ساله ام تا صبح امانش را بریده و هیچ کاری از دستم بر نمیاد این کوچکترین کاریه که میشه انجام داد. (2675257) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۲:۱۵:۳۲
نظرات شما مردم ایران اشک آدمو در میاره ، وضع این مردم خیلی بدتر از اونیه که هموطنام به فکر رئیس جمهور محبوب و جناح باشن ، کی میگه نمیشه واسه خوزستان کاری کرد ، برادر من شما برو پیش یه زیست شناس خبره ازش بپرس چه بلایی سر خوزستان اومده که الان چند ساله شده جهنم ؟ تالابها خشک شدن آب دریا داره میاد تو خشکی رودخونه ها از نصف کمتر آب دارن مالچ پاشی شده پیمانکاری هزارتا دلیل واسه این بلای ساخته دست بشر وجود داره کی میگه اینا بلایای طبیعیه (2675276) (alef-7)
 
سیده افحم قربانی
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۳:۳۱:۲۳
خداوند متعال در برهه هائی از زمان اقوامی را مورد امتحان و امتحانات دشوار قرار میدهد. خداوند متعال در این برهه ها مقاومت مردم را به آزمایش میکشد.
خدایا! به داده هایت و نداده هایت شکر میکنیم و در همه امور آسمانی حکمت
میبینیم. دعا میکنیم که از این امتحان الهی پیروز به در آئیم. این گرد و غبار فرو
خواهد نشست و خوزستان سر بلند و پیروز و خرم به حیاط خود ادامه خواهد داد.
مردم خوزستان گذشته های تاریخ از قبیل وقایع ملی شدن صنعت نفت و جریان عظیم و شکوهمند انقلاب و جریان جنک تحمیلی را همیشه با پیروز ی و سر بلند ی ختم به خیر کرده اند و این بار نیز پیروز خواهند شد.انشاالله. ماجرای اخیر چیزی نیست جز یک امتحان الهی. (2675286) (alef-7)
 
بهنام
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۵:۴۹:۰۳
دولت چیکار میتونه بکنه
خوب راه حل بدین
تمام ما فقط بلدیم گریه کنیم بگیم حق مارو خوردن
این مسئله ای نیست که روحانی یا هرکس دیگه ای بتونه حل کنه نیاز به چندین سال کار مداوم از طرف کشورعای منطقه داره (2675298) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۷:۴۲:۰۶
اداره کشور سخته
همان مثل معروف
کار........ (2675334) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۸:۵۱:۲۵
اخوی صفا جان!
در عالم طبیعت رخداد پدیده ها ناشی از قوانین طبیعی است و هر عارضه ای علت یا علل مشخصی دارد.متاسفانه ما در کشورمان این موضوع را نادیده گرفتیم و فکر می کنیم با خطابه خواندن، مرثیه سرایی و تحریک احساسات و دستور دادن می توانیم این علل را متوقف کنیم. واقعیت این است که نامه شما به رئیس جمهور که هیچ، حتی به تمام موجودات معنوی و مادی و مقدسات هم نمی تواند این مشکل را برطرف کند. زیرا دیگران بدون توجه به نظرات کارشناسان و متخصصین کارهایی را انجام دادند که نتیجه اش دردمندی و تنگی نفس امروز مردم خوزستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان و... فردا شاید تمام مردم کشور باشد. (2675356) (alef-7)
 
یک شهروند بهبهانی
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۹:۰۶:۵۰
یک مسافر بهبهانی:
من خودم امروز بین جاده اهواز تا رامهرمز شاهد بودم باد شدید تمام گردوخاک از منطقه غیزانیه که 40 کیلومتری اهواز است را به سمت اهواز میفرستاد.اصلا گردوخاک ربطی به عراق و عربستان نداره.
اصلا گردوخاک ربطی به دولت و خانم ابتکار و استاندار ندارد.
گردوخاک یک پدیده زیست محیطی است که بر اثر کاهش بارندگی در دشت خوزستان و بسیاری از مناطق کشور پدید آمده که متاسفانه خوزستان به علت خشکسالی چند سال اخیر این پدیده بیشتر به چشم میخورد.
ایراداتی که من به مسئولیین دارم این است:
1)چرا پیش بینی هواشناسی از گردوخاک را از یک روز قبل به صورت گسترده به اطلاع مردم نمیرسانند تا لااقل مسافرین شهرستانی در سطح شهر حیران و آوره نشوند!!
2)چرا یک روز قبل از گردوخاک تعطیلی فردای آن روز را اعلام نمکنند تا شاهد رفت و آمد بیخودی در سطح شهر نباشیم!!
3)چرا ماسک بصورت گسترده و رایگان لااقل بین بیماران سالمندان دانش آموزان اطفال کودکستانها ترمینالها و رهگذران بدون ماشین و زنان و بازاریان از چند روز قبل یا همان روز توسط جوانان هلال احمر و بسیج توزیع نمیگردد!!
4)چرا برنامه های جانبی مثل تشویق مردم به مسافرت بیرون استانی و تفریحی مثل برنامه های صداوسیما برای مردم برای این چند روز گردوخاکی در نظر نمیگیرند!!!
5)چرا در مسیرهای اهواز به غیزانیه/اهواز رامشیر امیدیه/اهواز بندر امام ماهشهر/اهواز شادگان آبادان/ درختاری گسترده به کمک بسیج و هلال احمر و جهادسازندگی و محیط زیست و روستانشینان همین مسیرها صورت نمیگیرد.
حتمن منعکس کنید

از طرف یک مسافر بهبهانی که امروز از نزدیک شاهد گردوخاک خیابانهای اهواز و دهیاری غیزانیه بودم.شاهدم لباسهای سرتاپا خاکیم است و ناتمام ماندن کار امروزم در اهواز به علت تعطیل شدن ادارات بدون اطلاع قبلی در ساعت 11 بود. (2675362) (alef-7)
 
علی
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۷:۵۱
سلام
گردو خاک یک عامل طبیعی است اگر مردم ناراحتند شهرشان را عوض کنند این چه ربطی به این دولت و آن دولت ندارد. مثلا اگر باران کم ببارد دولت مقصر است اگر سونامی بیاید دولت مقصر است. جل الخالق (2675365) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۹:۴۲:۰۹
یکی به داد این بندگان خدا برسد خانم ابتکار که همش از خودت تعریف می کردی پیس چی شد اینها نمی شود که همش به تهران رسید و بعد مردم حجوم نیاورن به تهران یکی به داد این بندگان خدا برسد (2675372) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۰:۰۸:۱۵
راه حل ارائه بدید.وگرنه هر بچه ای می دونه هوا آلوده است (2675390) (alef-7)
 
معلم
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۰:۱۶:۱۵
من با عزیزان خوزستانی هم دردی می کنم اما اوضاع استان بوشهر هم بهتر نیست. گنجش برای استان های صاحب دار و رنجش برای ما جنوبی ها . چه تقسیم عادلانه ای !!! (2675398) (alef-7)
 
احد
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۰:۲۹:۴۲
وقتی در اتاق ها در بسته خنده بلند است و دنبال رانت بیشتر اجازه می دهند
1-در کنار دریاها ودریاچه ها ویلا بساذند.
2-داخل رودخانه پایه هتل اریانا بسازند.
3-دریاچه ها خشک شود ولی زمین های اطرافش همه چاه بزنند.
4-زمین ها مورد هجوم قرار گیرد و شهر بدمن ضابطه گسترش یابد.
5-پس انداز مردم بی ضابطه خرواری بخشیده شود.
6-دزدان و رندان در خطوط قرمز قرار گیرند.
7-مابقی مستانه خط و نشان بکشندو...........
در این میان برادرم تو در خون خودت غلطیدی و تو قطع نخاع در بستر ارامیدی و من گریان در کنج خانه . شاهد ..ارام باش و ارام بگیر که این شروع غم هاست خاکی که دیروز هوا کردیم امروز در حلق و خاکی امروز هوا می کنیم فردا در.......
مولا ای مولا ای ارزوی من و تو و او...... کی میایی تا شاید....... (2675405) (alef-7)
 
sadegh
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۰:۳۵:۱۱
نگاه کنید
وضعیت هوای خوزستان را!!!!!!!!
وضعیت هوای عسلویه بوشهر را !!!!!!!!
وضعیت سیستان بلوچستان را!!!!!!!!! (2675408) (alef-7)
 
علی
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۱:۰۱:۱۰
کارشناسان میگن گرد وخاک ازشمال افریقا-سوریه -عربستان-و عراق سرچشمه میگیرد.از قدیم به نام بادهای سرخ وجود داشته-و تغییر اقلیم و خشکسالیهای گسترده انرا تشدید کرده -مدیریت ضعیف و غیر علمی در داخل در دهه های اخیر آنرا گسترش داده است .و در حال حاضر وسیله ای شده برای دعواهای جناحی- وچه پستند آنان که از این گرفتاری مردم در جهت اهداف جناحی بهره برداری واز آب گل آلود ماهی میگیرند. (2675418) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۱:۱۴:۲۶
ای برادر هر وقت که مسئله خشک شدن دریاچه اورمیه ملی و فرا ملی شد آنوقت هم گرد و غبار خوزستان و اهواز ملی و فرا ملی میشود.. (2675432) (alef-7)
 
بنده خدا
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۱:۲۲:۲۱
همه جاي ايران سراي من است. ازتهران اين پيام را مينويسم . راه حل از بين بردن ريزگردها و کم آبي در کشور. :
قطع پرداخت يارانه بجز افراد نيازمند
لغو ارائه سهام عدالت
لغوکممهاي غيرنقدي بجز افراد نيازمند
ضبط وجوه اخذ شده از قاچاق و زد وبند فساد اقتصادي
اختصاص کليه وجوه فوق الذکر براي نجات خوزستان قهرمان.وسايرمناطق.
اگر مثل اوايل انقلاب اتحاد داشته باشيم . موفق خواهيم شد
فراموش نکتيم وحدت رمز پيروزي است (2675443) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۱:۳۶:۱۱
دوستان آن دولت قبل بود که قلبش با مردم می تپید و اما این دولت قلبش با... (2675459) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۲:۰۶:۳۲
من اصفهانیم ولی خوزستان خاک گوهرخیزمااست بایدمشکلش راحل کنیم اگراین مشکل درتهران بوجودامده بودهمه کشوروامکانات وپول کشور رابسیج می کردندتاحل شود درصورتیکه بیشتربودجه کشورراهمین خاک گوهرخیزخوزستان میدهدپس باید به فکرحل مشکل این استان ومردم ان باشیم (2675496) (alef-6)
 
خاک بر سر
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۲:۳۱:۲۲
راه حل اصولی برگرداندن آب برده شده از سر شاخه های دز و کارونه دشت های خوزستان خشک شده اند با اینکار30 درصد از این مشکل حل خواهد شد (2675545) (alef-6)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۸:۱۷:۵۲
چاره این کار فقط برگرداندن طبیعت قبلی خداوندی در استان و تعطیلی و تخریب سدهای ساخته شده در شمال خوزستان و لرستان و جاهای دیگر که قبلا آب آنها به رودخانه‌های استان سرریز می شدند والسلام (2677717) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۲:۴۵:۱۲
مسئولان به داد مردم خوزستان برسید. (2675561) (alef-6)
 
سراج الدین
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۲:۵۸:۱۵
واقعا خوزستان مردم مظلومی دارد و به همین دلیل همیشه کمتر به آن توجه میشود، چند سال پیش در منطقه گلستان اهواز لوله آب ترکید و خیابانها مملو از آب شد و آب وارد خانه های مردم شده بود و خسارت زیادی به بار آورده بود آنوقت هلال احمر میامد در خانه ها و به مردم نان و خرما میداد، مردم گفتند زلزله که نیامده نان و خرما میدهید چند تا پمپ بیاورید تا آبها را تخلیه کند. الآن هم با بی کفایتی مسئولان مشکل گرو غبار چند سالی است که ادامه دارد شاید علت این باشد که مردم خوزستان یک دست نیستند و از مردم عرب زیان، دزفولی، شوشتری و لر و اقوام دیگر هستند، خلاصه مسئولان و خصوصا محیط زیست باید راهکار فوری ارائه دهد و این مشکل با سفر چند باره مسئولان محیط زیست به عراق و کشورهای دیگر حل نمیشود.باید فکر اساسی کرد. (2675583) (alef-6)
 
ميثم
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۳:۰۳:۳۳
فرقش اينه كه بعضي هايي كه خودشون براي استفاده جناحي و سياسي سنگ محيط زيست رو به سينه ميزدن حالا كه بالاترين مقام اجرايي محيط زيست كشور رو عهده دار شدن سكوت اختيار كردند
يادم نميرود كه در دولت قبل با چه هجمه اي از آلودگي هوا و خشك شدن درياچه اروميه را نتيجه سؤ مديريت دولتمردان ميدانستند (2675594) (alef-6)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۳:۲۰:۲۶
یکی بگه دولت باید چکار بکنه ؟

مگه خوزستان الان به این مشکل خورده؟

اصلا علت این غبار و منشا ان چیست؟

خشکسالی را چطور درمان باید کرد؟

منطقه ای به وسعت ملیون ها کیلومتر مربع از از جنوب غرب ایران تا شمال عربستان و جنوب عراق و غرب سوریه در حال تولید غبار است و عله العلل ان کمبود رطوبت خاک در این سرزمینهای وسیع است .

به عامل اصلی باید کاهش اب رودخانه های دجله و فرات به دلایل سیاسی امنیتی و خشکسالی در جنوب عراق را هم باید اضافه کرد که مزارع و نخلستان های وسیعی را نابود کرده است.

قرنها جنوب سرسبز و باغات وسیع ان همچون فیلتر عمل کرده است و الان نابود شده است دولت ترکیه اب عراق را کم کرده و دول سوریه و عراق هم به دلیل عدم تسلط بر رودخانه ها امکان مدیریت ندارند و داعش هر کاری بخواهد می کند.

انتقاد به موردی که اصلا و ابدا کاری از ایران ساخته نیست چه دردی را دوا می کند جز اینکه ما را به جان هم بیندازد؟

تنها یک پیمان منطقه ای وسیع بین دول منطقه می تواند این مشکل را کاهش دهد که متاسفانه جز ایران کسی علاقه و انگیزه ای ندارد. (2675621) (alef-6)
 
یک شهروند خوزستانی
۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۱۷:۲۶:۲۹
یک مسافر بهبهانی:
من خودم دیروز بین جاده اهواز تا رامهرمز شاهد بودم باد شدید تمام گردوخاک از منطقه غیزانیه که 40 کیلومتری اهواز است را به سمت اهواز میفرستاد.اصلا گردوخاک ربطی به عراق و عربستان نداره.
اصلا گردوخاک ربطی به دولت و خانم ابتکار و استاندار ندارد.
گردوخاک یک پدیده زیست محیطی است که بر اثر کاهش بارندگی در دشت خوزستان و بسیاری از مناطق کشور پدید آمده که متاسفانه خوزستان به علت خشکسالی چند سال اخیر این پدیده بیشتر به چشم میخورد.
ایراداتی که من به مسئولیین دارم این است:
1)چرا پیش بینی هواشناسی از گردوخاک را از یک روز قبل به صورت گسترده به اطلاع مردم نمیرسانند تا لااقل مسافرین شهرستانی در سطح شهر حیران و آوره نشوند!!
2)چرا یک روز قبل از گردوخاک تعطیلی فردای آن روز را اعلام نمکنند تا شاهد رفت و آمد بیخودی در سطح شهر نباشیم!!
3)چرا ماسک بصورت گسترده و رایگان لااقل بین بیماران سالمندان دانش آموزان اطفال کودکستانها ترمینالها و رهگذران بدون ماشین و زنان و بازاریان از چند روز قبل یا همان روز توسط جوانان هلال احمر و بسیج توزیع نمیگردد!!
4)چرا برنامه های جانبی مثل تشویق مردم به مسافرت بیرون استانی و تفریحی مثل برنامه های صداوسیما برای مردم برای این چند روز گردوخاکی در نظر نمیگیرند!!!
5)چرا در مسیرهای اهواز به غیزانیه/اهواز رامشیر امیدیه/اهواز بندر امام ماهشهر/اهواز شادگان آبادان/ درختاری گسترده به کمک بسیج و هلال احمر و جهادسازندگی و محیط زیست و روستانشینان همین مسیرها صورت نمیگیرد.
حتمن منعکس کنید

از طرف یک مسافر بهبهانی که دیروز از نزدیک شاهد گردوخاک خیابانهای اهواز و دهیاری غیزانیه بودم.شاهدم لباسهای سرتاپا خاکیم است و ناتمام ماندن کار دیروزم در اهواز به علت تعطیل شدن ادارات بدون اطلاع قبلی در ساعت 11 بود. (2675975) (alef-6)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۱:۳۲:۵۶
کارگردانی به نام پژمان مظاهری پور چند سال پیش در مستندی به نام (غبار سرخ) به تفصیل به ماجرای تالاب هورالعظیم خوزستان و خشک شدن عمدی 60 درصد از این تالاب توسط وزارت نفت پرداخت در آن مستند تمام این عواقب پیش بینی شده بود و گفته شده بود این گرد و غبار به تهران نیز خواهد رسید و با طوفان سرخ تهران ،دیدیم که رسید... ولی کو گوش شنوا و کو چشم بینا؟!

این مستند حتی در برنامه شبهای مستند شبکه 9 چندین بار پخش شد... (2677112) (alef-6)
 
حامد اهوازی
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۲:۴۲:۰۵
مهمترین دلایل گرد وغبار خوزستان را می توان به دو دسته عوامل داخلی و خارجی تقسیم نمود
دلایل داخلی: خشک کردن هور العظیم جهت کاهش هزینه های اکتشاف نفت
خشک شدن تالابها از جمله تالاب شادگان
کاهش اب ورودی به استان بدلیل سدهای فراوان بالا دستی و پروژهای انتقال اب
دلایل خارجی:
مجاورت با بیابانهای عراق و عربستان و ادامه پیدا نکردن اقدامات سالهای گذشته جهت تثبیت شنهای روان توسط همسایگان
امیدوار به تدبیر مسولان هستیم (2677257) (alef-6)
 
یک جهادگر دفاع مقدس
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۳:۱۰:۰۹
برادر عزیز من باتمام وجود درد شمارا لمس میکنم خود خورستانی هستم که سالهاست دور از شهرودیار خود زندگی میکنم سالهای دفاع مقدس نیز همراه وهمدرشما بوده ام.ولی فراموش نکنید دولت جدید همه توان خودرابکار گرفته تا این مشکلات را حل کند اما تحت فشارهای داخلی وخارجی وتحریمهای ظالمانه ونداشتن بودجه کافی چاری بهتر از این میشود کرد؟آنروز که نفت 150 دلاری و200دلاری از خوزستان بیرون میرفت برای این مشکلات کاری نشد حالا شما انصاف بدهید جکار بهتری از اینکه میشود میتوان انجام داد؟این گردوخاک که از استانهای دیکر بسمت خوزستان نمی آید از عراق عربستان وکویت وسایر بلادی که دردست دشمنان ما میباشد سرچشمه میگیرد.بخدا ما خودرا شریک دردورنج شما میدانیم اما درد از ناله افزون است .کاش میشد مردم کاری بکنندتا در کاهش تالمات مردم شریف خوزستان شریک گردند . (2677318) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۳:۳۶:۱۷
مشکلی که ناشی از 4 دهه ندانم کاری و خشک شدن هور العظیم و سیاست های غلط زیست محیطی ایران و کشور های همسایه است و ربطی به آمریکا و اوباما نداره و تو این یکی دو سال این دولت و حتی دولت قبل هم ایجاد نشده که سواستفاده جناحی میکنید ( هر چند به دولت قبل گیر هم نمیدادید که استعفا کنه ) و متاسفانه راهکار سریعی هم نداره و اگه از الان شروع به اصلاح وضعیت بشه اون هم با همکاری بارش های زیاد شاید تو 10 سال آینده بشه ماجرا رو حل کرد یا حداقل شدتشو کم کرد ، لطفا کارشناسی شده تیتر بزنید (2677359) (alef-6)
 
ایلامی نگران سلامتی فرزندان ایلام
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۴:۳۲:۴۸
ضمن اظهار تاسف از وضع بوجود آمده برای هموطنان عزیز خوزستانی این وضع اسفبار و نگران کننده برای مردم استانهای ایلام گاها کرمانشاه و حتی گاهی برای برخی از دیگر استانهای مجاور هم وجود داره اما بدلیل بی تفاوتی مسئولان محترم و نمایدگان عزیز برخاسته از دل مردم! هیچگاه این موضوع و مشکلات ناشی از اون منعکس نشده که لااقل تسکین کوچکی برای دل مردم اییلام باشه که مسئولین نگران سلامتی کودکان ایلامی هم هستند!
درست مثل تمامی محرومیتهای دیگه ای که در گذر تاریخ گریبان مردم کم توقع و محجوب این خطه شهید پرور رو چاک داده اما هیچگاه به چشم هیچکس نیومده. (2677462) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۴:۴۹:۲۸
من هیچوقت به اهواز سفر نکردم ولی قدیما خیلی تعریفشو شنیده بودم در زمان جنگ هم رشادت و شهامت مردم و جوانانش زبان زد همه بود رفتار به این شکل با این شهر مهم انصاف نیست (2677492) (alef-7)
 
محسن
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۶:۲۴:۴۶
یادتان بیاید روزی که آمار موسسه کوارتز حاکی از آن بود که اهواز آلوده ترین شهر دنیاست و بعد رسانه ملی گفت توطعه آمریکایی است و دوربین صدا و سیما به میان مردم شهر اهواز رفت و مصاحبه گرفتند که به به و چه چه عجب هوای خوبی داریم و گول حرف های خارجیا رو نخورید. تا رسانه این باشد و مسئولین آن باشد که این چندساله بوده، آنچه که هرگز به جایی نرسد فریاد است. (2677610) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۱۸:۲۹:۵۸
هل من ناصر ینصرنی
متاسفم واسه همتون. امیدوارم اون دنیا پاسخی واسه اینهمه تبعیض داشته باشید. (2677731) (alef-7)
 
امیر
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۲۰:۰۳:۲۱
از وقتی تالاب هورالعظیم رو خشک کردن و چاه نفت زدند خوزستان را زیر خاک دفن کردند ما همه ایرانی هستیم باید اینجور مواقع همه در کنار هم باشیم و از هموطنامون که دچار مشکل هستن حمایت کنیم راه حل هم مالچ پاشی بر روی اراضی که خاک فاقد پوشش گیاهی دارند و همچنین نهال کاری و .... در مناطقی که مشکل آب ندارن همچنین برگرداندن حق آبه تالاب هور العظیم و شادگان و... دست از طمع زیادی به نفت و گاز خوزستان بردارند (2677895) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۲۱:۱۲:۳۲
خواهش میکنم مسولین محترم یه فکری به حال خوزستان عزیز بکنید (2678003) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۳ ۲۳:۵۲:۳۸
ياهمه خوزستاني بروند تهران زندگي کنند يااينکه پايتخت را به اهواز منتقل کنندتامقامات مجبور به زندگي دراهوازباشند (2678202) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۰۱:۲۶:۰۸
من نمیدونم چرا تا یه نفر از دولت محترم یه انتقاد کوچیک میکنه یه عده سریع میپرن وسط و سعی میکنند از عملکرد دولت حتی اگر اشتباه باشه دفاع کنند... تا به مسائل کلان با این رفتارهای غیر عقلانی و احساسی و بعضا سیاسی نگاه میکنیم نباید انتظار اصلاح داشت (2678298) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۰۹:۳۶:۳۱
چی بگیم دیگه چیزی نداریم بگیم

فقط خدا به ما و مردم اهواز و... رحم کند (2678428) (alef-10)
 
احمد
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۱۲:۰۶:۴۷
تا زمانی که خانم ابتکار بجای انجام وظایف قانونی به فعالیتهای حزبی مشغولند نمیتوان از ایشون انتظار داشت که به ریزگردها بپردازند.
زیرا ازبدو شروع مسئولیتشون به هرشهری سر میزنی بنر سخنرانی سرکارخانم برپاست.
بنظر بنده دنبال توجیه مفقود شدن کلید است. (2678534) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۴ ۱۸:۱۳:۰۹
حور هاوتالابهای خوزستان نقش ریه خوزستان را دارند با خشک شدن این ریه هاابتدا مرگ خوزستان وبعد استانهای دیگر ایران را میبینم وعلاجش برگرداندن ابهای منتقل شده به این ریه هاست (2678826) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۳-۱۱-۲۵ ۱۲:۲۶:۱۴
کاری است که شده آیا بهتر نیست به جای دنبال مقصر گشتن به دنبال راه حل سریع و فوری بود تا مردم بی گناه آسیب نبینند؟ (2679853) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۲۶ ۲۳:۲۸:۳۸
از مجلس می خواهیم بودجه حذف شده محیط زیست را برگردانند. (2683782) (alef-3)
 
فرید
۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۰۵:۱۷:۱۹
پس شهرستان آبدانان چی که سه روز برق وآب نداشت ؟؟؟ استان ایلام حساب نمیشه؟؟؟؟ (2686703) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.