نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509193
ترامپ رؤیای 800 هزار جوان را به باد داد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۵
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری مهاجرستیز امریکا در تازهترین اقدام ضد مهاجرتی خود روز سهشنبه به وقت محلی قانون «داکا» (حمایت از کودکان مهاجران غیرقانونی) را لغو کرد تا با این کار به رؤیاهای جوانان «رؤیاپرداز» که اگرچه به خواست خود به امریکا نیامده بودند اما امریکا را آرمان شهر خود میدیدند، پایان دهد و دلهره اخراج شدن از کشوری که در آن بزرگ شده اند را به جانشان بیندازد. ترامپ همچنین روز سهشنبه به کنگره امریکا 6 ماه فرصت داد تا برنامه داکا را با برنامهای دیگر جایگزین کند.

به گزارش «ایران» به نقل از روزنامه امریکایی نیویورک تایمز، باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق امریکا قانون «داکا» را در سال 2012 با هدف حمایت از کودکانی که به طور غیرقانونی وارد امریکا شده و در این کشور بزرگ شده بودند، اجرایی کرد تا این افراد بتوانند به طور قانونی صاحب شغل شوند، گواهینامه رانندگی بگیرند، در مدارس و دانشگاههای امریکا ثبتنام کنند و به زندگی در کشور «رؤیاهایشان» ادامه دهند اما ترامپ که به نظر میرسد، وارد کاخ سفید شده تا تمام دستاوردها و برنامه های 8 ساله دوران ریاست جمهوری اوباما را از بین ببرد، بیتوجه به 800 هزار جوان مهاجری که تحت تأثیر لغو قانون داکا زندگیشان دگرگون می شود، فرمان لغو قانون داکا را صادر کرد.

اتباع چه کشورهایی بیشترین آسیب را از لغو «داکا» میبینند
مکزیک، السالوادور، گواتمالا، پرو، هند وهندوراس کشورهایی هستند که اتباعشان بیشترین تأثیر را از لغو قانون داکا میپذیرند. به گزارش «ایران» بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، 625 هزار مهاجر مکزیکی، 30تا 60 هزار مهاجر السالوادوری، 18 هزار و 500 مهاجر هندوراسی و 7 هزار و 881 مهاجر هندی از سال 2012 تحت حمایت قانون داکا بودند. مقامات مکزیک، السالوادور و گواتمالا در پی لغو قانون داکا، از کنگره امریکا خواستند، در جریان اصلاح این قانون از مهاجران حمایت کند. کارلوس سادا، معاون وزیر امور خارجه مکزیک، هوگو مارتینز، وزیر روابط خارجی السالوادور و وزارت امور خارجه گواتمالا گفته اند، دولتهایشان با قانونگذاران امریکایی برای حل هرچه سریعتر این مشکل گفتوگو خواهند کرد. گواتمالا که هزاران مهاجر در امریکا دارد، در بیانیهای اعلام کرد، برای حمایت از این مهاجران روی «احساسات انساندوستانه» قانونگذاران امریکایی حساب می کند. دولت مکزیک نیز خطاب به اتباعش که به طور غیرقانونی در امریکا زندگی میکنند، اعلام کرد، آغوش مکزیک برای آن دسته از مهاجرانی که قصد بازگشت به وطنشان را دارند، باز است.

واکنشهای داخلی به تازه ترین فرمان مهاجرتی ترامپ
این در حالی است که قانون داکا مورد حمایت اعضای دموکرات کنگره امریکا، بسیاری از صاحبان مشاغل و صنایع این کشور و حتی برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره است و بلافاصله پس از آنکه رسانهها از لغو قانون داکا توسط ترامپ خبر دادند، موج انتقادها و اعتراضها به سوی کاخ سفید سرازیر شد. یکی از دلایل مخالفت صاحبان صنایع با اخراج جوانانی که در کودکی به صورت غیرقانونی وارد امریکا شده و در این کشور بزرگ شدهاند، این است که برخی از این مهاجران در حال حاضر در صنایع امریکا به خوبی رشد کردهاند و حتی عدهای از آنها مالکان کسب و کارهای جدید هستند. از همین رو پیشتر برخی شرکتهای وابسته به فناوریهای نوین همچون گوگل، از ترامپ خواسته بودند این قانون را لغو نکند.

اوباما نیز روز سهشنبه در صفحه فیس بوک خود با انتقاد از لغو قانون داکا توسط ترامپ، نوشت: صراحتاً میگویم اقدامی که امروز انجام شد از لحاظ قانونی ضرورتی ‏نداشت. این تصمیم سیاسی است و یک سؤال اخلاقی به وجود آورده است. هر گونه نگرانی یا شکایتی که امریکاییها در مورد مهاجرت داشته باشند، ما نباید اجازه دهیم آینده این گروه از جوانان معصوم تهدید شود.‏ این اقدام بر خلاف اخلاقیات ما است و برای همین رهبران تجاری، ‏رهبران مذهبی، اقتصاددانان و امریکاییها از همه خط مشیهای سیاسی، از دولت خواسته اند تا آنچه را که امروز انجام داد، لغو کند و اکنون که کاخ سفید مسئولیت خود را درباره این جوانان به کنگره منتقل میکند، اعضای کنگره باید برای محافظت ‏از این جوانان و آینده ما وارد عمل شوند. نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان امریکا نیز این تصمیم ترامپ را «اقدام ننگین»، «بزدلی سیاسی» و «حمله نفرت انگیز به جوانان بیگناهی» که در این کشور زندگی میکنند، خواند.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا نیز در بیانیه ای گفت: من قویاً بر این باورم  کودکانی که به طور غیرقانونی به کشور آورده شدند، به خودی خود مقصر نیستند و نباید مجبور به بازگشت به کشوری شوند که شناختی از آن ندارند.

جف فلیک، دیگر سناتور جمهوریخواه در توئیتی نوشت: اکنون وقت آن رسیده که قانونگذاران «کودکان بیگناهی را که انتظار دارند کنگره کاری برای آنها انجام دهد»، نجات دهد.

مارکو ربیو، سناتور جمهوریخواه و رقیب درون حزبی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2016 نیز در بیانیهای گفت: من همواره خواستار اجازه اقامت به افرادی بودهام که بهطور غیرقانونی اما نه به خواسته خود به کشور آمدهاند. مهم است که کاخ سفید مشخص کند رئیس جمهوری تمایل دارد چه قانونی را امضا کند. ما وقت زیادی نداریم که صرف ایدههایی کنیم که تصویب نخواهند شد یا رئیس جمهوری آنها را امضا نخواهد کرد.

پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا نیز جمعه گذشته از ترامپ خواسته بود، قانون داکا را که امکان کار و تحصیل هزاران جوان مهاجر را فراهم میکند، لغو نکند. وی گفته بود، این مهاجران را والدینشان به امریکا آوردهاند و آنها جای دیگری جز امریکا را بهعنوان خانه خود نمیشناسند. البته پل رایان ترجیح داد، درباره اقدام ترامپ مبنی بر لغو قانون داکا آشکارا موضعگیری نکند و تنها به این موضوع اشاره کند که قانونهای مهاجرتی امریکا شکست خورده هستند و نیاز به اصلاح دارند. با وجود این او گفت که در سال 2012 زمانی که اوباما میخواسته تصویب کنگره را برای قانون داکا بگیرد، با این قانون مخالفت کرده است. به گزارش «ایران» به نقل از نیویورکتایمز، مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک نیز روز سهشنبه در صفحه شخصی خود در این شبکه اجتماعی درباره فرمان ضدمهاجرتی جدید ترامپ نوشت: «امروز روز ناراحتکنندهای برای کشور ما است. واقعاً بیرحمانه است که رؤیای امریکایی را به جوانان ارائه دهی، آنها را تشویق کنی به دولت ما اعتماد کنند و به اینجا بیایند و بعد برای این اعتمادی که کردهاند، تنبیهشان کنی.»

امریکا بار دیگر صحنه تظاهرات مردمی شد
علاوه بر مقامات سیاسی و صاحبان صنایع، بسیاری از مردم امریکا بویژه مهاجرانی که از این فرمان متأثر میشدند، در شهرها و ایالتهای این کشور از جمله نیویورک و واشنگتن به خیابانها آمده و اعتراض خود را اعلام کردند. در واشنگتن تجمعهای اعتراضی مقابل کاخ سفید و ساختمان وزارت دادگستری بود و در نیویورک تجمعها مقابل برج ترامپ در منهتن برگزار شد که به مداخله پلیس انجامید و دست کم 34 نفر بازداشت شدند. پلیس نیویورک مدعی شده است، افراد دستگیر شده نظم عمومی ‏را بر هم زده و رفت و آمد خودروها و رهگذران را مختل کرده ‏بودند.‏

با وجود این، جف سشنز، وزیر دادگستری امریکا که روز سهشنبه وظیفه اعلام رسمی و رسانهای لغو قانون داکا را برعهده داشت، درباره جزئیات این اقدام کاخ سفید گفت، از 7 سپتامبر (امروز چهارشنبه 16 شهریور) دیگر جوانانی که مدارک اقامتی ندارند، نخواهند توانست برای استفاده از مزایای برنامه داکا، درخواست بدهند. در وضعیت کسانی که هماکنون از این مزایا استفاده میکنند نیز حداقل تا ۶ ماه آینده تغییری ایجاد نخواهد شد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ ، لغو قانون داکا ، قانون ضد مهاجرتی ، شکایت
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۱:۴۸:۳۸
یکی از راههایی که میتوان جذب سرمایه داشت همین مهاجرت است که ایرانیانی که به خارج از کشور مهاجرت کردند به سود اقتصاد کشورهای مهاجر بذیر بوده است حالا اگر ترامب بخواهد جلوی مهاجرت را بگیرد در اینده به اقتصاد امریکا ضرر میزند. (4550330) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.