توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419995
گام‌های نهایی ترکیه برای مختومه کردن پرونده حمله اسرائیل به کشتی مرمره
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۳
پس از شش سال و نیم از حمله اسرائیلی‌ها به کشتی مرمره ترکیه، دادستان این کشور از دادگاه‌های ذی‌ربط خواست تا شکایت‌های ارائه شده علیه شخصیت‌های سیاسی و نظامی اسرائیل در این خصوص را ملغی کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش دادند که دادستان کل این کشور از دادگاه‌های ترکیه‌ خواسته تا شکایت‌های ارائه شده علیه شخصیت‌های اسرائیلی از جمله گابی اشک نازی، رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش اسرائیل و الییازر ماروم، فرمانده نیروی دریایی وقت اسرائیل لغو کند.

این درخواست در راستای تکمیل گام‌های آشتی میان اسرائیل و ترکیه صورت گرفته است که با پرداخت غرامت‌ آغاز شد و دو طرف به تبادل سفیر پرداختند و با لغو پیگردهای نظامیان اسرائیلی مسئول در حمله به این کشتی، پایان می‌یابد.

ترکیه در گذشته اعلام کرده بود که تمامی کسانی را که در قتل ۹ فعال ترکیه‌ای حاضر در کشتی مرمره که برای لغو محاصره دریایی غزه به سوی فلسطین حرکت می‌کرد، تحت تعقیب قرار خواهد داد.

در پی بهبود روابط دو طرف، اسرائیل سفیر جدید خود در ترکیه را تعیین کرده است و قرار است که فعالیتش را به زودی آغاز کند. سفیر جدید ترکیه نیز در دوازدهم ماه میلادی جاری به اراضی اشغالی می‌رود.

در سپتامبر گذشته نیز اسرائیل غرامت‌هایی به ارزش ۲۰ میلیون دلار به ضرردیدگان ترک از رخ داد کشتی مرمره پرداخت کرد که این اقدام بخشی از توافق عادی سازی روابط میان دو طرف در ژوئن گذشته بود.

این درحالی است که برخی از خانواده‌های قربانیان ترکیه‌ای تاکید کردند که به پیگرد اسرائیل در دادگاه‌های ترکیه‌ای و خارجی ادامه می‌دهند اما اسرائیل مسئولیت این اقدام را به عهده دولت آنکارا گذاشت که دادستان ترکیه نیز دستور لغو شکایت‌ها علیه اسرائیل را داده است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + اسرائیل + کشتی مرمره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.