نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 354690
نیوزویک: توافق هسته ای در معرض فروپاشی است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
«ایرانیان با دستیابی به توافق هسته ای، مشتاقانه در انتظار احیاء مجدد صنعت نفت کشور، دستیابی به ده ها میلیارد دلار درآمدهای بلوکه شده خود و شاید مهمتر از همه، ورود سرمایه گذاران خارجی به کشورشان بودند؛ اما ...»

به گزارش جام نیـوز، مجله آمریکایی نیوزویک (News Week) در گزارشی تحت عنوان "چرا توافق هسته ای در خطر فروپاشی قرار دارد" به بررسی مواردی که می تواند به از هم پاشیدن توافق هسته ای بیانجامد پرداخته و "عدم دستیابی ایران به منافع توافق" و "احتمال مخالفت رئیس جمهور آینده آمریکا با برجام" را مهمترین این موارد دانسته است.

در ابتدای این گزارش آمده است: «ایرانیان با دستیابی به توافق هسته ای، مشتاقانه در انتظار احیاء مجدد صنعت نفت کشور، دستیابی به ده ها میلیارد دلار درآمدهای بلوکه شده خود و شاید مهمتر از همه، ورود سرمایه گذاران خارجی به کشورشان بودند. مقامات آمریکایی ها به تهران اطمینان داده بودند که با بازگشت سرمایه گذاری خارجی به این کشور، وضعیت ایران در جامعه بین الملل نیز مطلوب خواهد شد. وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکایی در سال ۲۰۱۴ عنوان کرده بود که حتی قبل از برداشته شدن تحریم های اصلی توسط ما، جهان به سوی ایران سرازیر خواهد شد.

اما امروز که شش ماه از اجرایی شدن توافق هسته ای گذشته است، ایران هنوز منتظر دستیابی به این منافع است. این کشور حتی نمی تواند به دارایی های بلوکه شدن خود در بانک های خارجی -که ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده- دسترسی داشته باشد.

علت این مسئله، قوانین محدود کننده آمریکاست که با توافق هسته ای لغو نمی شود. ورود تجارت خارجی به ایران از آن رو محقق نشده که بانک های اروپایی و آسیایی هراس دارند که به صورت ناخواسته، تحریم های غیر هسته ای آمریکا را نقض کرده و با جریمه های سنگین مواجه گردند. تهران نیز با عصبانیت می گوید که واشنگتن مانع از پیوستن مجدد ایران به اقتصاد جهانی شده است.»

نیوزویک، حل و فصل مشکلات فعلی را بعید دانسته و می نویسد: «ایران از آمریکا می خواهد که این تحریم ها را تعدیل نماید اما این موضوعی است که نیاز به تایید کنگره دارد و بعید به نظر می رسد که شانسی برای تایید این چنین قانونی در کنگره خصوصا در شرایط فعلی وجود داشته باشد. این در حالی است که قانونگذاران آمریکایی به دنبال وضع تحریم های بیشتر علیه ایران به علت آزمایش های موشکی این کشور هستند. در ایران نیز تندروها از حسن روحانی می خواهند که توافق هسته ای را دور بیاندازد.

احتمالا بزرگترین منبع این اصطکاک قانونی است که ایران را از استفاده از سیستم مالی آمریکا و حتی استفاده غیر مستقیم از دلار آمریکا منع می کند. این قانون در سال ۲۰۱۲ برای فشار بر ایران به علت تخلفات ادعایی گوناگونی از جمله برنامه موشکی این کشور، نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم وضع شده است. کارشناسان می گویند از آنجا که این موضوعات هنوز حل نشده است، می توان گفت که هیچ شانسی برای لغو این قانون از سوی کنگره در آینده قابل پیش بینی وجود ندارد. از سوی دیگر تا زمانی که این قانون به قدرت خود باقی است، بانک های خارجی که دارایی های ایران به صورت دلاری نگه داشته اند، از آغاز تجارت با ایران نگران خواهند بود.»

این مجله آمریکایی همچنین به مسئله انتخابات ریاست جمهوری آمریکایی و مخالفت احتمالی رئیس جمهور آینده این کشور با توافق هسته ای اشاره کرده و می نویسد: «یکی از کارشناسان حقوقی شورای ملی ایرانیان آمریکا [نایاک] می گوید: "فضای سیاسی در حال بسته شدن است. خطر اساسی در حال حاضر این است که پرزیدنت اوباما درحال ترک مقام ریاست جمهوری است در ماه های پیش روست و دستاورد بزرگ سیاست خارجی او در حالتی بسیار متزلزل است."

در حالی که تهران منتظر اقدامات دولت آمریکا برای کاهش نگرانی بانک هاست، مخالفان توافق هسته ای در آمریکا، به تاختن علیه توافق ادامه می دهند. دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوری خواهان، توافق را "نفرت انگیز" خوانده و مذاکره کنندگان آن را "بی کفایت" توصیف کرده است. هیلاری کلینتون نیز به جای اظهار حمایت از توافق، تاکید کرده است که به دنبال اقدامات شدید برای مقابله با سیاست های ضد آمریکایی ایران خواهد بود.»

در انتهای این گزارش آمده است: «در همین حال، یک لابی پر نفوذ آمریکایی به نام "متحد در برابر ایران هسته ای" در حال پیشبرد یک کمپین بزرگ برای منصرف کردن شرکت های اروپایی از تجارت با تهران است و به آن ها هشدار می دهد که تعامل با ایران می تواند به نقض تحریم های باقی مانده آمریکا منجر شود. در کنگره نیز، علاوه بر فشار و پیگیری موجود برای اقدامات بیشتر علیه ایران که می تواند توافق را تخریب نماید، برخی از قانونگذاران، شرکت بویینگ را تحت فشار قرار داده اند که از تجارت با ایران خودداری نماید.

اگر وعده های توافق برآورده نشده باقی بماند، روشن نیست که میانه روهای تحت فشار ایران تا چه زمان بتوانند توافق هسته ای -که میراث اوباما است- را حفظ نمایند.»
 
کلمات کلیدی : نیوزویک، توافق هسته ای
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۳۰ ۱۷:۱۳:۰۰
از ابتدا هم مشخص بود که آین توافق هیچ دستاورد اقتصادی ای نخواهد داشت (3714127) (alef-13)
 
رها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۸:۵۳
نمیدونم چرا این 100 روز تموم نمیشه تا مردم آثار خدمات استاد حقوقدانان جهان را بچشن،
فک کنم سال بعد خرداد 100 روز تموم میشه و خیال ما هم راحت از اینکه بزرگترین اقدامات اقتصادی تو این 100 روز انجام شده ، البته روی کاغذ!!!؟؟؟ (3714901) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۸:۵۶
نیوزویک یک روزنامه صهیونیستی است که با پول عربستان می چرخد و حتی یک گزارش علیه عربستان نمی نویسد. اصلا نباید به مقالات آن توجه کرد. ایران باید از ظرفیت برجام استفاده کند و تولید نفت خود را تا 8 میلیون بشکه بالا ببرد و حالا که عربستان سقف اوپک را رعایت نمی کند باید ایران هم تا سقف قبل از انقلاب تولید نفت را بالا ببرد. (3714960) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.