نظر منتشر شده
۴۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284797
تغییر سیاست ترکیه در سوریه/ اعلان جنگ آنکارا به پ ک ک و داعش
بخش خارجی الف، 3 مرداد 94
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۶
انفجار در شهر مرزی سوروچ در جنوب ترکیه و در نزدیکی شهر کوبانی که به کشته شدن ۳۲ تن و زخمی شدن بیش از صدها جوان که در حال برنامه ریزی برای کمک و بازسازی کوبانی بودند باعث تغییر سیاست ترکیه در قبال کردها و داعش شده است. بعد از این اتفاق، پلیس ترکیه طی چندین عملیات عده‌ای از طرفداران گروه تروریستی داعش را بازداشت کرد. برخی بازداشت‌شدگان ظاهرا در انتقال افراد داوطلب به سوریه نقش داشته اند.

وزارت امورخارجه ترکیه نیز امروز در اطلاعیه ای از توافق با آمریکا برای استفاده از پایگاههای موجود در این کشور برای مقابله با داعش خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: ترکیه در مقابله با داعش همه پایگاههای هوایی خود را در اختیار ائتلاف ضد داعش قرار می دهد و از این پس کشورهای عضو این ائتلاف می توانند از این پایگاهها در عملیات ضد داعش شرکت کنند و در صورت لزوم جنگنده های نیروی هوایی ترکیه نیز در این عملیات شرکت می کنند.

بنا به اخبار رسانه ها، ترکیه به آمریکا اجازه داده که از پایگاه اینجرلیک برای حملات هوایی علیه داعش استفاده کند و در مقابل این امتیاز، آمریکا با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه که یکی از اهداف ترک ها در جنگ سوریه بوده موافقت کرده است. تا قبل از این ترکیه پایگاه های نظامی خود را در اختیار نیروهای ائتلاف قرار نمی داد و حملات آمریکا از دبی با هزینه های بالا و کارآمدی اندکی همراه بود.

به نوشته روزنامه حریت، این منطقه امن حدود ۹۰ کیلومتر طول و بین ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر عمق خواهد داشت و محدوده‌ میان شهر مرزی جرابلس در شمال شرق سوریه تا شهر مارع در شمال حلب را در بر خواهد گرفت. بر این اساس هواپیماهای نظام سوریه نمی توانند در این منطقه به پرواز در آیند و در صورتی که به پرواز در آیند مورد هدف قرار خواهند گرفت.

 گفتنی است هدف اردوغان که سرنگون کردن بشار اسد در سوریه به هر قیمتی بود باعث شد که آنکارا با کنار گذاشتن سیاست عدم تنش با همسایگان، باب ارتباط و مراودات را با گروه های تروریستی باز کند و اجازه عبور داعش از ترکیه به سوریه را بدهد اما در حال حاضر با انفجار مرزی در شهر سوروچ عملا آتشی که مهیا شده بود دامن خود ترک ها را نیز فرا گرفته و آن ها مجبورند در خاک خود با تروریست ها مبارزه کنند.

اما در این بین هنوز هم برخی کارشناسان و رسانه ها با توجه به روابط ابهام آمیز ترکیه اردوغان با داعش عنوان می کنند که هدف اصلی اقدامات اخیر ترک ها نه داعش بلکه مقابله با قدرت یابی کردها در ترکیه و سوریه می باشد.

به همین علت پلیس ترکیه در جریان عملیات های ضدترور خود افراد بسیاری از کردها و نیروهای حزب کارگران کردستان( پ ک ک) را نیز دستگیر کرده است. اتفاقی که باعث شد پ‌ک‌ک آتش‌بس با دولت ترکیه را لغو کند. همچنین ارتش ترکیه روز شنبه برای بار سوم علاوه برحمله به داعش به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق نیز حمله کرد.

مبتنی بر این دیدگاه، کردها با تسخیر تل ابیض و عین عیسی راه های مواصلاتی را در کنترل خود گرفته و مانع کمک رسانی ترکیه به داعش شده اند. بنابراین ایجاد منطقه پرواز ممنوع بیشتر باعث تضعیف کردها تا داعش خواهد شد. همچنین پیروزی حزب کردی دموکراتیک خلق در انتخابات پارلمانی ترکیه که عملا بدلیل ریزش آرای حزب عدالت و توسعه در مناطق کرد نشین اتفاق افتاد باعث کنار گذاشتن سیاست مدارا و صلح در قبال آن ها شده است.

به همین دلیل است که نخست وزیر ترکیه در سخنرانی اخیر خود عملا شمشیر را برای کردها از رو بسته است و عنوان کرد که « حزب خلق های دموکراتیک از امنیت و آتش بس سخن می گوید اما آنها با تروریستهایی که در تلاشند به شهرهای ترکیه هرج و مرج صادر کنند تعامل می کنند من به حزب خلق های دموکراتیک گفتم شما ۱۳ درصد از آراء را به دست آورید ... اما اینکه در جشن کسب سیزده درصد آراء از سلاح کلاشیکنف در جنوب شرقی استفاده و تیراندازی کنید ؛ چنین اجازه ای را نمی دهیم. همه اینها ثبث و ضبط می شود»

گفتنی است سیاست ترکیه در جنگ سوریه و عدم حمایت از کوبانی در مقابل نیروهای داعش، نه تنها باعث نارضایتی کردهای ترکیه از حزب عدالت و توسعه شد بلکه به شدت باعث تقویت ناسیونالیسم کردی در سوریه و ترکیه شده است. موضوعی که همیشه به عنوان خط قرمز ترکیه در کنار برکناری بشار اسد مطرح بوده است.

در این بین، بده و بستان آمریکا و ترکیه در سوریه چندان برای اردوغان بدون دردسر نخواهد بود و احتمال دارد ترکیه در آینده درگیر ناآرامی ها و خشونت هایی بشود که موقعیت حزب عدالت و توسعه را بیش از پیش تضعیف نماید.
 
کلمات کلیدی : سوریه، اردوغان،داعش
 
محقق
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۰۷:۳۶
ایران بصورت محرمانه باید کارهای بکند که ترکیه بیشتر تحت فشار داعشی قرار بگیردوعصبانی بشود (3066910) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۹:۰۶:۵۹
هدف ترکیه داعش نیست. سیستم توریست ترکیه هدفش جلوگیری از اتحاد کانتون کردی است. پ ک ک در اتش بس بود و با داعش می جنگید ترکیه با ضعیف کردن پ ک ک دنبال تعادل با داعش نیز است.
باید دولت ایران و روسیه مواظب توافق پنهانی بین ترکیه و امریکا برای حمله به سوریه و کشتار مردم بی دفاع این کشور باشند. (3068221) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۸:۰۵:۲۷
ترکیه به صورت خیلی ناجوانمردانه با پوشش حمله به داعش به کردها حمله کرده و تابلو هم هست (3070799) (alef-3)
 
محسن121
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۹:۰۸:۴۸
تند نرو ما فتنه گر نیستیم ولی تجهیز نیروهای ترکیه از ماه های قبل در کنار مرز ذهن ما به داعش جلب نمی کنه و..... (3068225) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۰:۳۴:۲۴
دوستانی که می‌گفتند، داعش کار آمریکا، عربستان، ترکیه و... غرب است... این هم از حمله به ترکیه... چرا داعش حتی یک حمله در خاک روسیه انجام نمیدهد، در حالیکه همه می‌دانند وحشی‌ترین عضوهای داعش از چچن و روسیه هستند... درست است که تئوری توطیه خیلی‌ جاها جواب میدهد، ولی‌ شما مطمن باشید که آمریکا ، انگلیس عربستان، فرانسه، ترکیه و.... کلا غرب، هرگز تا به آنجا پیش نمیرند که خاک خود را در اختیار داعش قرار دهند... داعش کار مشترک اسرائیل و روسیه است ، همانطور که القاعده کار آنها بود برای ارعاب و باج گیری از غرب و هر کشور و نیرویی که در خط روسیه نباشد... (3068365) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۳:۱۶:۰۴
اين حرفها به نظرم مال يكي از شبكه هاي ماهواره است. (3068640) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۰:۱۷:۲۰
شما خبر نداری اتفاقا یک گروه از داعشی ها رفتند اوکراین که علیه روسیه بجنگند! در ضمن بین رژیم تروریستی صهیونیستی و آمریکا و انگلیس و کانادا و استرالیا و نیوزلند اتحاد استراتژیک وجود داره معروف به محور آنگلو-صهیون هستش.
در ضمن اینها به معنی تبرئه روسیه نیست. بلکه روسیه چون قدرت شوروی سابق و حتی حکومت تزاری قبل از اون رو نداره خیلی قادر به بازیگری در صحنه جهانی ضد غرب نیست. در واقع اگر شخصی مثل پوتین سرکار نیومده بود شاید با اون وضع بحرانی که در دوران یلتسین به وجود اومد روسیه برای همیشه متلاشی شد بود! (3068704) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۰:۰۶:۲۳
اگر انگلیسی می دانید، کتاب devils game رابرت دریفوس را بخوانید تا معلوم شود که داعش کار خودشان است. از این گذشته، اگر داعش کار اینها نیست، چرا حریف آن نیستند؟ آیا قدرت ندارند؟ شما باور می کنید آنها در از بین بردن داعش ناتوان باشند؟ بنده روسیه را تبرئه نمی کنم، ولی حتی یک ذره در تقویت داعش نقش ندارد. (3069124) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۲:۴۸:۳۵
ایران باید بازارهای خود را به روی کالا های ترکیه باز کندو. تا ترکیه ایها به ما کالا بفروشند و شغل برای آنها ایجاد بشود و بعد بروند با داعش بجنگند. و اینطوری ما سود کنیم. (3068553) (alef-13)
 
بیژن
۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۳:۲۸:۱۵
از وقتی اردوغان روی کار آمده همه جا در منطقه به آشوب و جنایت و قتل و غارت افتاده است (3093171) (alef-13)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۰:۰۲
کلا این قضیه بمب گذاری و جریانات بعد از آن یا ساخته شده توسط دولت ترکیه است یا دولت ترکیه سریعا از این آب گل آلود در حال ماهی گرفتنه.این بهترین فرصت برای ایجاد منطقه امن در مرزهای ترکیه و سوریه و البته در داخل خاک سوریه است که ترکیه مدتها در پی آن بود.اجازه ترکیه به آمریکا برای استفاده از پایگاه اینجرلیک بر ضد داعش و انتشار خبرهایی مبنی بر شرکت نیروی هوایی ترکیه در حملات هم در همین راستا دیده میشه. داعش روابط تنگاتنگی با ترکیه داره و من بعید میدونم حمله اف 16 های ترکیه به مواضع داعش وجود خارجی داشته باشه. (3066993) (alef-13)
 
ایزدی
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۱:۱۲
بقول ما ایرانیها قسم حضرت عباس باورکنیم یا دم خروس را (3066997) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۱:۰۷:۱۲
خیاط تو کوزه افتاد ، دولت ترکیه فکر میکرد داعش عروسک خیمه شب بازیشه ، با داعش به هدفهای منطقه ایش میرسه اما ثابت شد نیش عقرب نه از ره کینست (3067059) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۸:۰۸:۰۰
این حمله به داعش نقشه است دوست عزیز
امریکا و غرب هم تظاهر می کنن دارن با داعش می جنگن
الان ده تا کشور داره با اینا می جنگه نتیجه چه شده؟
این داعش ظهورش یه توطئه بین المللی دقیق برنامه ریزی شده است.
ترکیه این وسط میخاد کرد ها رو بزنه (3070805) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۴:۰۳:۵۰
ترکیه دنبال بهانه ای بودکه به خاک ترکیه تجاوزکند.داعش دیوانه این بهانه رابدستش داد. (3067594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۳:۱۵:۴۰
ما خدا را شاکریم که دشمنان ایران و کسانی که کارشون سر بریدن بود رو به جان هم انداخته این گروه پژاک و پ ک ک و کومله و...همه یه چیز هستند و کارشون سر بریدن بود الان هم خدا داعش رو به جونشون انداخته و داره انتقام اون کارای کثیفی که در جنگ و بعد جنگ تا همین چند سال پیش می کردند و سربازان ما رو به شهادت می رساندند رو به شیوه خودشون ازشون میگیره
به نظر من عبرت خوبی برای اینها بود.امیدوارم دونه به دونه ادمایی که به خاک ایران نظر بد داشتند و دارند و جنایت کردند و سربازها شهید کردند به سزای اعمال ننگینشون برسند. الهی آمین (3068639) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۹:۲۰:۰۷
فهمیده اند که سیاست توسعه داعش برای باجگیری حواب نمی دهد، می خواهند جمعش کنند. نامردتر از اردوغان وجود ندارد. (3068247) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۰:۰۶:۲۲
کدام تغییر؟ ترکیه هیچ گاه از داعش حمایت نکرده. ترکیه حامی گروه های اخوانی بوده و هست. این شما هستید که تمام مخالفان بشار را از یک قماش پنداشته اید. (3068329) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۸:۲۹:۴۳
چرا الکی یه حرفی می زنی دیگه حمایت ترکیه از داعش مثل روز روشن هست . خود رسانه های ترکیه هم عکس ها و مدارک همکاری و مداوای اعضای داعش در ترکیه رو منتشر کردن و دیگه قضیه این قدر تابلو شده که دیگه سخنگوی کاخ سفید هم از ترکیه خواسته جلوی رورد داعش ها به سوریه رو که از مرز با ترکیه وارد می شوند بگیرد . (3068939) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۰:۰۸:۰۸
داعش اصالتاً وابسته به ترکیه است. بشار اسد هیچ مشکلی ندارد. مشکل شما هستید که خارج از حد استاندارد کم اطلاعید. (3069130) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۰:۳۸:۲۵
اللهم اشغل الظالمین بالظالمین (3068370) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۱:۱۴:۴۴
به کسانی که سعی در آنالیز رفتار و رویداد های مربوط به ترکیه هستند پیشنهاد میکنم به اخبار پنج سال قبل مربوط به پاکسازی میادین مین در مرز ترکیه با سوریه و علاقه ای که اسراییل برای انجام اینکار داشته(و در قبال آن پیشنهاد راه اندازی مجتمع های کشت و صنعنت! را در مرز به ترکیه داده بود) توجه کنند. این نشان میدهد که برنامه ریزی برای داعش حداقل شش یا هفت سال پیش در کارتابل مجریان این قضیه بوده است. (3068414) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۲:۱۴:۳۹
مرگ بر همشون (3068493) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۷:۳۰
ایران هم باید پ ک ک را تقویت کند تا حال ترک ها را بگیرد به تلافی حمایت آنها از داعش در سوریه. (3068510) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۳:۲۲:۳۷
اخوی هیچ جنگی خوب و هیچ صلحی بد نیست.

یه نظر بده عاقلانه باشه آتش افروزی و جنگ طلبی به نفع منطقه نیست.

خدا رو شکر شما سیاست مدار نیستین.

سیاست از بازی شطرنج هم سخت تر.

حالا تجهیز کردین و با ترکیه دشمن شدیم فکر نمیکنین همین اسلحه ها به دست
پژاک بیافته؟ (3068817) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۷:۴۴:۱۰
فکر میکنی بعدا چه اتفاقی می افتد؟؟؟؟ (3068888) (alef-3)
 
قلی
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۲:۳۶:۱۷
ترکیه تغییر سیاست نداد شما هر روز یه چیز میگید (3068529) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۰:۴۴
شما یا اخبار رو نمی خونی یا از چیزی اطلاع نداری وگرنه وضعیت ترکیه مثل روز روشن هست (3068942) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۲:۵۸:۲۹
خلاصه اينكه هرچقدر ما از درگيري اجتناب مي كنيم ولي بايد باور كنيم چاره اي جز شروع يك جنگ منطقه اي نداريم .
آن چند سالي كه ما در خواب بوديم ، منطقه دچار تغييراتي شده است كه چند سال طول مي كشد تا بفهميم چه قدر خسارت ديده ايم . (3068591) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۲۳:۲۳:۵۶
داعش به سفارت ترکیه حمله کرد بعد به خاک ترکیه حمله کرد ولی شما آنچه را که دوست دارید می بینید ! ایران تنها کشوری است و رسانه های فارسی و کردی تنها رسانه هایی هستند که اصرار می کنند داعش تحت حمایت ترکیه است. (3068649) (alef-3)
 
نا
۱۳۹۴-۰۵-۰۶ ۰۹:۵۵:۲۴
عقل کل کشور سوريه و روسيه را نگفتي چون اين دو کشور هم مي گويند داعش را ترکيه پشتيباني مي کند. (3074654) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۰:۲۳:۲۴
ترکیه دیوانه در حال کشتار کردهاست مثل کشتار ارامنه بیچاره ! قده سرطانی منطقه ترکیه هست که از داعش حمایت میکنه (3068711) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۰:۲۹:۲۲
سیاست خارجی ترکیه در منطقه افتضاحه (3068719) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۱:۵۶:۳۴
حمله ی دولت کثیف ترکیه به کردهای قهرمان ، همان کسانی که کوبانی و تل البیض را ازاد کردند و به رقه پیشروی داشتند (3068788) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۶:۰۵:۳۵
ترکیه برای رهایی از فشار افکار عمومی فقط تظاهر به مبارزه می کند و پنهانی به حمایت هایش ادامه خواهد داد. هیچ حمله موثری از جانب ترکیه در کار نخواهد بود . هدف ترکیه فقط تضعیف کردها است . (3068843) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۸:۴۵:۲۴
ترکیه عوامل نامشروعی در سوریه داره که با توجه به پیش روی اکراد و تکمیل و اتصال مناطق کرد نشین در عراق و سوریه دارن کم کم برای ترکیه به خطر بزرگی تبدیل می شن اولا به خاطر رابطه بد ترکها با اقلیت های نژادی و دینی در طول تاریخ شامل کردها، ارامنه، آشوری ها و علویان و... و ثانیا وجود تعداد جمعیت بالای کرد نشین در مناطق شرق و جنوب شرقی این کشور و ثالثا گرایش کردها به ایجاد حکومت ملی خطر بسیار بزرگی برای ترکیه هست در صورتی که کردها از وضعیت منطقه بتونن حتی به صورت غیر رسمی استفاده و موفق به ایجاد بخشی از اراضی مورد ادعاشون در کشور های عراق و سوریه بشن که این پروژه برای تکمیل شدن نیاز به تصرف آخرین بخش مرزی ترکیه و سوریه رو داره که دست داعشه، با از دست رفتن این منطقه رابعا رابطه داد و ستد و لجستیک ترکیه با عواملش در سوریه از راه زمینی به طور کامل قطع می شه و بسیاری از اهدافش رو که طی این چهار سال جنگ داخلی سوریه دنبال می کرد از دست رفته می بینه.
لذا راه هایی که ترکیه پیش رو داره:
1- حمله به کردها که قطعا با توجه به وضعیت جمعیتی و نارضایتی موجود در بین اونها، باید منتظر درگیری های سختی بود همین طور با توجه به گرایش کردها به سمت غرب وجه ترکیه از نظر بین المللی خدشه دار می شه مگه اینکه با غرب وارد معامله ای بشه و سکوت اونها رو بخره.
2- حمله به داعش که می تونه واقعی یا نمایشی باشه تا با تصرف منطقه مرزی توسط یک دولت و نه یک گروه تروریستی حداقل از اینکه به نیروهای درگیر جنگ مثل کردها اجازه مشروع حمله به این مناطق رو نده و کنترل مناطق و امینیتش رو تا اطلاع ثانوی در دست بگیره و لجسیک زمینی عواملش رو حفظ کنه، احتمالا در این راه با داعش معامله کرده باشه چون سابقه این کار رو هم داره و حملات تروریستی اخیر تنها نمایشی بوده به عنوان بهانه بعد از آماده شدن نیروهای ترک برای حمله به سوریه چون قبل از این سابقه این موارد وجود نداشته و این درگیری بسیاری از اتهامات ترکیه در مورد حمایت از تروریسم رو رفع می کنه.
3-ایجاد نیروهای نیابتی که تا حدودی بین مخالفان داخلی و بین المللی دولت سوریه مورد توافق باشن که البته این مورد بعد از تصرف زمینی مناطق مرزی و شمالی سوریه اتفاق بیفته شاید.
4- ترکیبی از همه موارد.
اهداف بعدی که بعد از تسلط به مناطق مرزی توسط ترکیه اعمال می شه:
1- حمله به مواضع پ.ک.ک چون اونها در مقابل حمله اولیه واکنش نشون می دن.
2- ایجاد منطقه پرواز ممنوع.
3- ایجاد منطقه واسط مرزی به عنوان محل امن و سرپل های عملیاتی برای نیروهای مخالف دولت سوریه.
و شاید خیلی موارد دیگه که به عنوان اهداف و راهبردها و تاکتیک ها مطرح باشه. (3068969) (alef-13)
 
علی کریمی
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۹:۱۱:۱۰
مسئول محترم بخش خارجی الف


تغییر سیاست دولت ترکیه بر اساس نتایج انتخابات سراسری اخیر در ترکیه است و این تغییر سیاست قبل از هر چیزی نشانه احترام دولتمردان ترکیه به رای و نظر مردم آن کشور است.این تغییر سیاست احتمالا بر اساس نظر احزب جمهوری خلق و حرکت ملی است که بعد از حزب عدالت و توسعه به ترتیب بیشترین آرای مردم کشورشان را به دست آورده اند اتخاذ شده است. (3069013) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۱:۳۷:۴۹
بعدازشکست غیر منتظره حزب اردوغان (آک پارتی)درانتخابات پارلمانی و قدرت یافتن جریانات لاییک بخصوص حزب دموکراتیک خلق ها که همسو با جریان پ.ک.گ در بسیاری از موارداست زنگ خطر برای اردوغان که دچار نوعی خود شیفتگی از نوع عثمانی شده بودپیش آمدتردیدی نیست که داعش تاکنون درخدمت اهداف منطقه ای ترکیه بوده است و امر پوشیده ای نیست و تحرکات محدوداخیر دولت ترکیه نیزدلالت بر نداردکه این حملات در آینده نیزبر علیه داعش تداوم خواهد داشت. لیکن دولت اردوغان بواسطه آنکه بازی انتخاباتی را به احزاب لاییک باخته است برا ی بر هم زدن بازی حملات بر علیه کردهارا آغاز کرده و احتمالا تشدید خواهد کرد (3069366) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۲:۳۶:۳۶
فیلم سینمایی ترکیه را می بینیم (3069546) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۸:۴۵:۱۰
حمله به داعش دروغه .... این طرح رو ریخته تا به کردها حمله کنه (3070873) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۸:۰۹
ترکیه در آرزوی امپراطوری ودر دام اسراییل وامریکا وعربستان!؟ظلم ظالم عاقبت گریبانگیر ظالم خواهد شد!؟ (3072303) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۷:۲۳
زهی خیال باطل. این سیاست اردوغان بود که با یک انفجار در محل کردها هم خودش رو دشمن داعش معرفی کنه و از ننگ همراهی با داعش فرار کنه و بین احزاب دیگه ترک یک متحد زورکی برای خودش دست و پا کنه و هم از دست فعالین کرد که قصد بازسازی شهر کردنشین کوبانی رو داشتن راحت بشه(آغل زنبور کنار خونه نداشته باشه). (3072471) (alef-13)
 
نفاق مشکل اصلی بشریت
۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۰۰:۰۳:۱۴
سالها استعمار روی او کار کرد و حتی به او مجال داد که ژست ضد صهیونیست بازی کند و کشتی برای مردم غزه بفرستد --- همه اش برای همچو روزی بود که برای دفاع از داعش و بعنوان نفاق امیز جلوگیری از داعش به کردها حمله کند و به سوریه (3077195) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۵-۰۹ ۱۴:۱۷:۳۸
ترکیه بد.آیا ترورهای پ ک ک و پژاک را توجیه می کند؟؟؟؟پژاک شاخه ایرانی پ ک ک دارد بچه های سپاه را شهید می کند. (3083103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۱۴ ۰۰:۴۷:۲۸
به آمريكا و اسرائيل اعتماد بيستري ميرود تا اين مرد مكار هزار رنگ. (3094434) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۲:۲۹:۲۱
شهرهای کرد نشین که اکثریت آن را خودشان مدیرت کنند چه اشکالی دارد از نظر انسانی چرا برادر کشی ازشهر های بزرگ میان امر نهی می کنند فرهنگ ولباس عقیده ما باهم فرق میکند حتی زبان تجزیه نخواستیم ما هم فرهنگ ادب ومدارس ودانشگاههایمان پیشرفت کنند که نمیخواهند حکومت های مرکزی چون در همه موارد از انها پیشی خواهند گرفت درمورد روابط خارج که با هیچ دولتی خسومت ندارند وهمه ادیان احترام میگذارند و...... (3183696) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.