توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434691
واردات نفت هند از ایران رکورد زد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۸
اطلاعات مؤسسات رهگیری کشتیرانی و همچنین یک مؤسسه وابسته به رویترز نشان می‌دهد واردات نفت هند از ایران در سال 2016 با توجه به از سرگیری خرید نفت برخی پالایشگاه‌ها از ایران رکورد زدند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، واردات سالانه نفت هند از ایران در سال 2016 به بیشترین میزان طی سال‌های گذشته افزایش یافته است. یکی از مهم‌ترین دلایل این مسئله لغو تحریم‌ها علیه ایران و ازسرگیری خرید نفت از سوی برخی پالایشگاه‌های هندی از ایران بوده است. این افزایش به گونه‌ای بوده است که ایران را از هفتمین تامین کننده نفت هند در سال 2015 به چهارمین تامین کننده نفت این کشور در سال 2016 رسانده است. ایران پیش از اعمال تحریم‌ها دومین تامین کننده نفت هند به شمار می‌رفت.

در سال 2016 هند به طور متوسط روزانه 473 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است. هند همچنین در ماه دسامبر سال گذشته واردات نفت خود از ایران نسبت به سال گذشته را سه برابر کرده که 546.6 هزار بشکه در روز رساند.

در سال 2015 پالایشگاه‌های هند به دلیل اعمال تحریم‌ها از یکسو و محدودیت‌های موجود در پرداخت هزینه نفت وارداتی و همچنین مشکلات بر سر راه بیمه واردات نفت خود از ایران را به نصف کاهش دادند.
طی سال گذشته 4 پالایشگاه بزرگ نفت هند شامل ریلاینس اینداستریز، هندوستان پترولیوم، بهارات پترولیوم و همچنین اچ پی سی ال انرژی واردات نفت خود از ایران را از سر گرفتند. یکی از مهمترین عواملی که این پالایشگاه‌ها را به از سرگیری واردات نفت از ایران واداشت تخفیف ارائه شده از سوی ایران در قیمت نفت بوده است.

بنا به گفته احسان الحق کارشناس ارشد مؤسسه کی بی سی انرژی اکونومیکس لندن در سال 2016 جنگ فروش بین کشورهای تولید کننده نفت حاشیه خلیج فارس بر سر حفظ سهم خود از بازار جهانی در جریان بود که لغو تحریم‌ها علیه ایران این جنگ را تشدید کرد. 

در دوره 9 ماهه بین ماه‌های آوریل تا دسامبر سال 2016 واردات نفت هند از ایران به 530.3 هزار بشکه در روز رسید. بنا به آمارهای ارائه شده از سوی رویترز واردات نفت هند از ایران در سال 2016 به بیشترین میزان در 6 سال گذشته افزایش یافته است. با توجه به داده‌های دولتی و با در نظر گرفتن آمار صادرات نفت ایران به هند صادرات نفت این کشور به شبه قاره هند از سال مالی 2001 تا 2002 تاکنون بی‌سابقه بوده است. 
به طور کلی هند در سال 2016 روزانه 4.3 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که نسبت به سال قبل 7.4 درصد افزایش داشته است.
 
کلمات کلیدی : نفت ایران+نفت+مشتریان خارجی نفت ایران+هند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.