توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391059
ولایتی:بدعهدی آمریکا در برجام در سفر روحانی به نیویورک پیگیری می‌شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۰
عضو هیات نظارت بر برجام گفت: بدعهدی‌های آمریکا در اجرای برجام در سفر آینده هیات ایرانی به نیویورک که به مناسبت اجلاس سالانه مجمع عمومی انجام می‌شود، پیگیری خواهد شد.

به گزارش مهر، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار «مبشر جاوید اکبر» وزیر مشاور در امور خارجی هند در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که در کمیته نظارت بر برجام چه مطالبی پیرامون توافق هسته‌ای و بد عهدی‌های آمریکایی‌هایی مطرح شد، گفت: در این جلسه پیرامون آنچه آمریکایی‌ها و ۱+۵ باید انجام بدهند گفتگو شد.

وی افزود: در سفر آینده هیات ایرانی به نیویورک که به مناسبت اجلاس سالانه مجمع عمومی انجام می شود این بدعهدی پیگیری خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسه کمیته نظارت بر برجام افزود: وزیر امور محترم خارجه و همکارانشان توجه دارند که آمریکایی ها آنطور که باید به عهد خود وفا نکردند و بد عهدی کردند؛ این اقدامات در سفر هیات ایرانی به نیویورک پیگیری خواهد شد.

ولایتی خاطرنشان کرد: ما باید بین رفتار کشورهای عضو ۱+۵ تفکیک قائل شویم. بدون تردید رفتار روس ها و چینی ها و حتی شاید بتوان گفت فرانسوی ها متفاوت است از رفتار سایر کشورهای عضو ۵+۱. به عنوان مثال آمریکا به خاطر اینکه روس ها به ایران وسیله دفاع هوایی S۳۰۰ را فروخته اعتراض کرده و این کار را خلاف قرار های مربوط به برجام دانستند، اما روس‌ها قاطعانه گفتند که فروش S۳۰۰ به ایران خلاف برجام نیست. به همین دلیل ما به همه اعضا ۵+۱به یک چشم نگاه نمی کنیم. بیش از همه آمریکایی ها برعهدی می کنند.

وی در ادامه در مورد توافقی که قرار است بین آمریکایی ها و روسیه در رابطه با آتش بس در سوریه انجام شود گفت: آتش بس و توقف جنگ مطلوب همه است اما اگر به این قیمت باشد که دشمنان دولت و ملت سوریه از آتش بس سوء استفاده کنند، این آتش بس نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مضر هم است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما می دانیم دولت روسیه در رابطه با آتش بس در سوریه توجه لازم را داشته و قبلا به آمریکایی ها اعتراض کرده اند، گفت: آتش بس زمانی مورد قبول است که مورد موافقت همه طرف ها بویژه دولت سوریه و هم‌پیمانان سوریه از جمله ایران و حزب الله باشد. همچنین از آتش بس نباید به عنوان خلائی استفاده شود تا مثل دفعه قبل گروههای تروریستی مثل النصره مقاصد خود را تقویت کنند. هدف اعلامی از آتش بس کمک به مردم محروم و رساندن کمک به آنها عنوان شده است.

ولایتی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از نیازمندی های حمل و نقل در منطقه ما و در هر منطقه ای برای تجارت و کار اقتصاد درست، وجود امنیت است که ایران از امنیت بالایی برخوردار بوده و مورد توجه کشورهای خارجی است.

وی دیدار خود با مبشر جاوید اکبر وزیر مشاور در امور خارجی هند را دیداری مثبت ارزیابی کرد و افزود: رابطه ایران و هند یک رابطه عمیق و ریشه دار، رو به جلو است و پیشرفت بخصوصی بعد از سفر اخیر نخست وزیر هند به ایران و امضای قرارداد سه جانبه ایران، هند و افغانستان کرده است.

ولایتی در ادامه تاکید کرد: در سفری که اخیرا رئیس‌جمهور به جمهوری آذربایجان داشت و یکی از مباحثی که در آنجا مورد بحث قرار گرفت تقویت ترانزیت بین ایران، آذربایجان و روسیه بود. اضافه شدن هند و آسیای جنوبی به این مجموعه، تحرکات ترانزیتی و افزایش کاربرد ترانزیتی ایران در حمل و نقل کالا را بالا می برد که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص صملحت نظام همچنین تاکید کرد: بنای هندی‌ها بر این است که از بندر چابهار به عنوان یک نقطه مهم استراتژیک به لحاظ اقتصادی و تجاری استفاده کنند. این موضوع باعث شده که توجه دیگر کشورهای آسیایی هم به چابهار و اهمیت استراتژیک آن جلب شود.
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۴:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۷:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۰:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۳:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۳:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۲۳:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۲۲:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۷ ۱۸:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۴/۲۱ ۲۰:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : برجام+آمریکا+روحانی+ولایتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.