توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451656
رقابت بر سر ۳۹ هزار و ۵۷۵ کرسی در انتخابات شوراها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از رقابت بر سر ۳۹ هزار و ۵۷۵ کرسی در سراسر کشور در قالب شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرها و روستاهای ۳ نفره تا ۲۱ نفره در این دوره از انتخابات خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد محمودی شاه‌نشین طی نشستی خبری در جمع خبرنگاران، خاطرنشان کرد: با توجه به همزمانی زمان ثبت‌نام از کاندیداها با ایام تعطیلات عید از هم اکنون به فرمانداری‌ها ابلاغ شده افرادی که برای ثبت‌نام اعلام آمادگی می‌کنند را پذیرا باشند تا مراحل تهیه گزارشات در خصوص سوء پیشینه افراد طبق روال عادی خود طی شود. البته پیش‌بینی‌های لازم برای این کار در تعطیلات و در ایام نوروز ۹۶ شده است.

وی در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: احراز هویت رأی دهندگان در تمامی حوزه‌ها و در همه انتخابات‌ از جمله ریاست جمهوری و شورای شهر به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود، اما اخذ رأی از رأی‌دهندگان با توجه به امکانات موجود که پاسخگوی این کار در کل کشور نبود در یک ششم صندوق‌ها در کل کشور انجام می‌شود.

وی افزود: چند سناریو برای برگزاری الکترونیک انتخابات وجود دارد. سناریوی اول برگزاری انتخابات در کلانشهرهای تهران و مشهد است، سناریوی دوم برگزاری انتخابات الکترونیکی در مراکز استان‌ها است و سناریوی سوم برگزاری الکترونیک انتخابات در شهرهای با ۶،‌ ۷ یا ۹ نفر منتخب است و سناریوی چهارم برگزاری الکترونیک انتخابات در شهرهای کوچک است. اما هنوز از میان این گزینه‌ها گزینه نهایی مشخص نشده و در روزهای آینده محل‌های برگزاری انتخابات الکترونیک اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: در خصوص نظارت، طبق قانون نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است و اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات در جلسه علنی از سوی نمایندگان انتخاب شدند و هیأت مرکزی هیأت‌های استانی را انتخاب می‌کند و هیأت‌های استانی نیز هیأت‌های شهرستانی را تعیین کردند که نمایندگان آنها در همه مراحل انتخابات حضور دارند. همچنین امسال در کنار نظارت و تأیید صلاحیت افراد تیم‌های بازرسی نیز فعال هستند که وظیفه رسیدگی به شکایات، سرکشی به حوزه‌های اخذ رأی و تهیه گزارش‌های لازم در خصوص حوزه‌هایی که نیاز به ابطال آنها است را بر عهده دارند و موظفند نتایج بررسی‌های دقیق خود را به هیأت مرکزی اعلام کنند.

محمودی شاه‌نشین تأکید کرد: در این دوره حساسیت ویژه‌ای بر موضوع نظارت وجود دارد و عدم سوء استفاده از امکانات دولتی شفافیت در هزینه‌های انتخابات و رصد فعالیت‌های تبلیغاتی در زمان مقرر و ممانعت از فعالیت‌ پیش از موعد مورد توجه است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیک، گفت: نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مورد نیاز با دقت و طی مراحل مختلف تست شده و بادقت بر عملکرد مطلوب آنها نظارت شده است. البته بخشی از تجهیزات از خارج از کشور وارد شده و امکان تأمین آن از داخل وجود نداشت اما حتماً در مورد سلامت آنها نظارت‌های کافی انجام شد و با توجه به اینکه شفافیت و سرعت در اعلام نتایج در انتخابات الکترونیک قابل وصول است ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های روز برای انتخابات نیاز جدی است که امیدواریم از انتخابات پیش رو حرکت به سمت برگزاری انتخابات الکترونیکی به صورت کامل آغاز شود.
۱۳۹۶/۰۳/۰۳ ۱۳:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۰۸:۲۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۱۱:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۰۸:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۱۰:۴۱
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۰۸:۴۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۱:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۰:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۱۶:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۳۰ ۱۰:۴۱
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96 + هیات مرکزی نظارت + انتخابات شوراها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.