نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403857
آخرین اخبار از عملیات تا ساعت 12:00
ادامه پیشروی در جنوب موصل/ والی داعش در «سهل نینوا» به هلاکت رسید/ توقف عملیات نیروهای پیشمرگه
بخش بین الملل الف، 28 مهر 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰
 عملیات آزاد سازی موصل از اولین ساعات روز دوشنبه آغاز شده و نیروهای عراقی مواضع تروریست های داعش را با آتش سنگین توپخانه در محورهای شمالی و جنوبی هدف قرار دادند و نیروهای واکنش سریع نیز به 6 کیلومتری جنوب این شهر رسیده اند. گفته می شود نیروهای عراقی در پیشروی به سوی موصل در فاصله 20 تا 50 کیلومتری این شهر هستند.

مقام های عراقی می گویند در این عملیات بر تصرف بلندی ها، تقاطع ها و چهارراه های مهم به منظور تقویت مواضع پیش از عملیات اصلی تمرکز شده است. انتظار می رود این عملیات که با وجود مشارکت حدود 30 هزار نیروی دولتی و مبارزان قبایل سنی و پیشمرگه ها هفته ها یا حتی ماه ها به طول بیانجامد. گفته می شود 4 الی 8 هزار داعشی در موصل مستقر هستند. پیشمرگه ها که از شمال و شمال غربی نیز به سوی موصل اعزام شده اند اعلام کردند که 80 کیلومتر از مسیر بین اربیل و موصل را در کنترل خود گرفته اند. نیروهای ارتش عراق از جنوب و جنوب شرقی و پیشمرگه ها از شرق این عملیات را هدایت می کنند.


توقف عملیات نیروهای پیشمرگه
نیروهای پیشمرگه روز گذشته فعالیت و عملیات‌های گسترده داشتند، امروز به علت افزایش تعداد انفجارهای انتحاری و گستردگی مناطق بمب‌گذاری و مین ‌گذاری شده؛ عملیات خود را متوقف کرده و اعلام کرده‌اند پس از عملیات مین‌روبی و انهدام خودروهای انتحاری عملیات پیشروی را آغاز خواهند کرد.

والی داعش در «سهل نینوا» به هلاکت رسید
خبرنگار المیادین از کشته شدن وعد یونس والی داعش در سهل نینوا در پی یک حمله هوایی در منطقه برطله در شمال شرق موصلص خبر داد.

به گزارش المیادین، نیروهای عراقی همچنان به پیشروی خود در جنوب موصل ادامه می‌دهند. منابع عشایری گفتند که گروه تروریستی داعش ساختمان استانداری نینوا در خیابان الجمهوریه در مرکز شهر موصل را منفجر کرد.

در این بین خبرنگار المیادین از کشته شدن وعد یونس والی داعش در سهل نینوا در پی یک حمله هوایی در منطقه برطله در شمال شرق موصلص خبر داد.

نیروهای عراقی بعد از کامل شدن مرحله دوم نبرد آزادسازی استان نینوا از چنگ داعش و بازپس‌گیری مناطق گسترده‌ای همچنان به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

خبرنگار المیادین به نقل از یک منبع در پلیس فدرال عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی به ورودی‌های القیاره رسیدند.


نگرانی آمریکا نسبت به استفاده داعش از سلاح شیمیایی در موصل

مسئولان آمریکایی پیش بینی کردند که گروه تروریستی داعش در ادامه تلاش برای ممانعت از پیشروی ارتش عراق در موصل از سلاح شیمیایی استفاده کند.

به گزارش به نقل از رویترز مقامات آمریکایی اعلام کردند که گرچه چنین احتمالی وجود دارد اما قدرت فنی داعش برای ساخت چنین سلاح‌هایی بسیار محدود است. یکی از مسئولان آمریکایی در این باره گفت: نیروهای آمریکایی به شکل منظم به جمع آوری ترکش‌های خمپاره‌های شلیک شده از سوی داعش برای انجام آزمایشات جهت بررسی احتمال وجود مواد شیمیایی در این خمپاره ها را آغاز کرده‌اند چرا که گروه تروریستی داعش چند ماه پیش از عملیات موصل نیز از گاز خردل استفاده کرده بود.

یک مسئول دیگر نیز اعلام کرد نیروهای آمریکایی در خمپاره‌های مورد آزمایش قرار گرفته متعلق به حملات داعش در پنجم اکتبر وجود گاز خردل را تایید کردند. به گفته این مسئول داعش در این حمله نیروهای محلی عراق را هدف گرفته بود نه نیروهای آمریکایی یا ائتلاف.

این مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت با توجه به شیوه‌های فجیع و غیرانسانی که داعش در حملاتش به کار می‌گیرد وقوع چنین رویدادی عجیب نیست. در همین حال مسئولان آمریکایی معتقد نیستند که داعش تاکنون موفق به تولید سلاح‌های شیمیایی با تاثیرات کشنده شده باشد و این به آن معناست که همچنان سلاح‌های متعارف خطر اصلی برای پیشروی نیروهای عراقی و کرد به شمار می‌آید.

در عراق حدود 5000 نیروی آمریکایی حضور دارند و مسئولان اعلام کردند که بیش از 100 تن از آنها با نیروهای عراقی و پیشمرگ در حمله موصل از طریق ارائه مشاوره به فرماندهان و حمایت هوایی مشارکت دارند اما مسئولان اعلام کردند این نیروها در خطوط مقدم جنگ حضور ندارند.

داعش به شکست‌هایش اعتراف کرد

نیروهای پیشمرگ پیشروی خود در شرق موصل را پایان داده و تاکید کردند که نیروهای مشترک عراقی مرحله بعد را هدایت خواهند کرد.

به گزارش اسکای نیوز عربی، یک منبع کرد در این باره گفت: نیروهای کرد در پی تسلط بر روستاها در محور شرق در حال پاکسازی منطقه از مین‌ها و بمب‌ها هستند. خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد، نیروهای پیشمرگ طبق توافق صورت گرفته با نیروهای عراقی در محور شرق دیگر تحرکی نخواهند کرد. در حالی که ارتش عراق از سمت جنوب از القیاره پیشروی را شروع کرده است.

این موضع‌گیری جدید کردها در حالی است که یک مقام مسئول در عملیات نینوا اعلام کرد، ارتش بعد از اینکه بر این شهرستان تسلط یافت پرچم عراق را بر ساختمان فرمانداری الحمدانیه در شرق موصل برافراشت. وی به سومریه نیوز گفت: نیروهای یگان نهم زرهی بعد از اینکه از سه محور شهرستان را محاصره کردند تسلط خود بر الحمدانیه را تکمیل کردند و اکنون در مرکز الحمدانیه هستند و داعش را به طور کامل ازاین منطقه بیرون کرده‌اند.

این منبع افزود: نیروهای آزاد کننده الحمدانیه توانستند بیش از ۲۵ نیروی داعش را کشته در حالی که بقیه نیز به مرکز شهر موصل گریختند.

ارتش عراق علاوه بر الحمدانیه کنترل شهر الشوره و روستای العباسیه در شهر نمرود در جنوب را به دست گرفته است. در این راستا سایت العهد گزارش داد، نیروهای پلیس فدرال  ۳۵۲ کیلومتر از جنوب موصل را آزاد کرده‌اند. مسئولان نیز افزودند، ارتش عراق شهرک مسیحی قراقوش را در سایه تداوم درگیری‌ها محاصره کرده تا آن را از داعش پس بگیرد.

هزاران مسیحی در پی تسلط داعش بر قراقوش که در ۳۲ کیلومتری جنوب شرق موصل است، ترک کرده‌اند. اما در محور غرب از بخش سنجار که نیروهای حشد شعبی و حزب کارگران کردستان ترکیه هستند هیچ پیشروی صورت نگرفته است.

این در حالی است که در صبح سومین روز عملیات موصل داعش در بیانیه‌ای اعتراف کرده است که کنترل هشت روستا را از دست داده است.

داعش در این بیانیه افزوده است که درگیری‌ها تا به این لحظه منجر به تسلط نیروهای عراق بر چهار روستا در شرق موصل یعنی خرابه سلطان، بلاوات، بدنه صغیره، باصخره و نیز چهار روستا در جنوب موصل یعنی روستاهای الحود،‌ الزاکه، الزاویه و نجمه شده و این پیشروی‌ها با حمایت جنگنده‌های ائتلاف صورت گرفته است.

داعش مدعی شده روستای "کبیبه" را تحت کنترل دارد و نیز دو روستای "العدله"، "ابراهیم الخلیل" در جنوب شرق موصل را پس گرفته است.

داعش همچنین اعلام کرده است که پنج عملیات انتحاری را در محور جنوب غرب شهر شرقاط داشته است که چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

این تحولات در حالی است که مسئولان آمریکایی گفتند که آمریکا پیش بینی می‌کند داعش از سلاح‌های شیمیایی اولیه استفاده کند.

در عین حال سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق گفته است که امکان اینکه دولت سقف زمانی پایان عملیات موصل را اعلام کند، وجود ندارد.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون نیز اعلام کرد، داعش به ساکنان موصل اجازه خروج از شهر را نمی‌دهد و می‌خواهد از آنها به عنوان سپرانسانی استفاده کند.

وی افزود: غیرنظامیان از مدت‌ها پیش در محاصره داعش هستند و هیچ تغییری در وضع آنها رخ نداده است.

نگرانی اروپا از بازگشت تروریست ها 
کمسیر امنیتی اتحادیه اروپا درباره سرازیر شدن عناصر تروریستی گروه داعش به اروپا در صورت آزادسازی شهر موصل در شمال عراق هشدار داد.

جولیان کینگ در گفت وگو با روزنامه "دی ولت" آلمان گفت: «بازپس گیری موصل، به عنوان مقر داعش در شمال عراق، ممکن است باعث بازگشت جنگجویان این گروه به اروپا شود که مصمم به نبرد هستند. وی افزود: «حتی شمار اندکی از آنها، خطری جدی برای ما است که باید خود را برای مقابله با آن آماده کنیم».

کینگ بر لزوم «افزایش قدرت اروپا برای ایستادن در برابر خطر تروریسم» تاکید کرد.

352 کیلومتر مربع از جنوب موصل آزاد شد 
فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرد که واحدهای این نیرو موفق به آزاد سازی 352 کیلومتر مربع از مناطق اطراف موصل شدند.

سپهبد رائد شاکرجودت در بیانیه ای تاکید کرد که این موفقیت از زمان آغاز عملیات نظامی نینوا حاصل شده است. عملیات نیروهای عراقی با هدف پایان دادن به حضور تروریسم در عراق و آزادسازی دومین شهر بزرگِ این کشور از چنگ گروه تروریستی داعش از صبح روز دوشنبه آغاز شد. موصل، از سال 2014 تاکنون، در اشغال داعش است. طی دو روز عملیات آزاد سازی این شهر دهها روستا و منطقه از دست تروریست های داعش آزاد شده است.

پوتین برحمایت از عراق در نبرد موصل تاکید کرد 
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق بر حمایت مسکو از تلاش های بغداد در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

کرملین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پوتین در این تماس که  سه شنبه انجام شد، حمایت از تلاش های عراق برای نابودی کانون تروریسم بین المللی مورد تاکید قرارداد. روسیا الیوم به نقل از بیانیه ریاست جمهوری روسیه گزارش کرد که در ارتباط تلفنی پوتین و حیدر العبادی طرفین درباره آغازعملیات آزادسازی موصل از دست داعش توسط نیروهای دولتی عراق تبادل نظر کردند و پوتین ابراز امیدواری کرد که ارتش عراق و همپیمانانش این عملیات را با موفقیت انجام دهند.

عملیات آزاد سازی موصل روز دوشنبه آغاز شد و طی دو شبانه روز گذشته دهها روستا و منطقه استان نینوا از جمله شهر الحمدانیه در شرق موصل از دست تروریست های داعش آزاد شده است.


گوشه کنایه های حیدر العبادی به سعودی ها 
حیدر العبادی نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه عربستان به حمایت از تروریسم اعتراف کرده است، به عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی ها توصیه کرد که اطلاعات خود را در باره عراق از منابع دست اول کسب کند.

حیدر العبادی عصر امروز(سه شنبه) بعد از جلسه هیات دولت عراق در کنفرانس مطبوعاتی و در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه العالم، از احتمال به نتیجه رسیدن تلاش هایش برای بهبود روابط بغداد - ریاض ابراز ناامیدی کرد و گفت: از خط مشی و سیاست های فتنه انگیزانه مذهبی که عربستان در پیش گرفته است، تعجب می کند.

وی با بیان اینکه دولت های عراق از 2003 تاکنون تلاش های زیادی برای بهبود این روابط بعمل آورده و همواره در بالاترین سطح به ریاض سفر کرده اند، افزود: ما هیچگاه بازخوردی از تلاش های خود ندیده ایم.

نخست وزیر عراق هشدار داد که داعش برای بعد از نبرد موصل به دنبال جای دیگری است و شاید عربستان گزینه بعدی باشد، از همین رو ما آماده ایم که برای دور کردن خطر داعش از عربستان با ریاض همکاری کنیم.

وی خطاب به «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی به وی توصیه کردبرای اظهاراتش سعی کند اطلاعات خود را از منابع دست اول کسب کند و اوضاع عراق را در خارج از این کشور ارزیابی نکند.

العبادی با اشاره به اینکه عربستان به حمایت از تروریسم اعتراف کرده است، گفت که این کشور خودش اعلام کرده که 5 هزار عامل انتحاری که در عراق خود را منفجر کرده اند، سعودی هستند.

وی با تاکید بر اصرار عراق برای داشتن روابط دوستانه با تمام همسایگان، ابراز امیدواری کرد که عربستان سفیری برای بغداد تعیین کند که جهت بهبود روابط دو کشور گام بردارد و تلاش کند.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از سخنانش درباره هیات ترکیه ای که روز دوشنبه وارد بغداد شده بود، گفت: این هیات در جلساتی که داشتیم پیشنهادهایی مطرح کرد که در سطح انتظارات ما نبود.

وی با بیان اینکه 'ما همچنان تاکید و اصرار داریم که ترکیه نیروهای خود را از شمال عراق خارج کند' تاکید کرد: دخالت در امور داخلی عراق پیامدهای خطرناکی دارد.

نخست وزیر عراق در خصوص عملیات موصل نیز با تاکید بر اینکه هیات دولت یکپارچه از عملیات موصل اعلام حمایت می کند، گفت: مسئولیت جلوگیری از فرار داعش از عراق به سوریه بر عهده ائتلاف بین المللی و آمریکا است و بر روی زمین، تنها نیروهای عراقی خواهند جنگید.

العبادی هرگونه بمباران های بی هدف و اشتباهی را در عملیات موصل رد کرد.
 
کلمات کلیدی : داعش، موصل
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۰۹:۴۳
در عراق حدود 5000 نیروی آمریکایی حضور دارند و مسئولان اعلام کردند که بیش از 100 تن از آنها با نیروهای عراقی و پیشمرگ در حمله موصل از طریق ارائه مشاوره به فرماندهان و حمایت هوایی مشارکت دارند اما مسئولان اعلام کردند این نیروها در خطوط مقدم جنگ حضور ندارند..............
واقعا ما موندیم آخه چه چیزی رو باور کنیم، از این طرف میگن که داعش رو آمریکا رهبری می کنه و از طرف دیگر.........!!!!!!!!!!!!!!!!
واقعا که (3979274) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته