نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 362952
موج دوم ورود هیات‌های خارجی؛ با چه دستاوردی؟
سیدعلی موسوی، 26 خرداد 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵
طبق اعلام رئیس سازمان توسعه تجارت «سال گذشته ۶۴ هیات تجاری متشکل از ۸۳۷ نفر از ۲۸ کشور دنیا وارد کشورمان شدند که این میزان نسبت به سال ۹۳ افزایش ۳ برابری را نشان می‌دهد و این مسئله نشان از اشتیاق کشورهای جهان برای برقراری روابط تجاری با ایران است.» برخی رسانه‌ها نیز با توجه به شدت گرفتن ورود هئیت‌های تجاری به ایران از ابتدای سال ۱۳۹۵، از آغاز موج دوم آمد و رفته‌ای تجاری از ابتدای امسال خبر داده‌اند.

از جمله اهدافی که برای ورود هیئت‌های تجاری به کشور مطرح می‌شود می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های مشترک، راه‌اندازی خطوط پروازی، اعطای نمایندگی محصولات ایرانی به کشورهای دیگر، امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری در زمینه‌های مختلف، انجام مذاکره و عقد قراردادهای تجاری، همکاری در زمینه توریسم سلامت و توسعه گردشگری و انجام خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد که البته مهم‌ترین آن‌ها افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.

اما ورود این هیئت‌های تجاری تاکنون دستاورد ملموسی برای کشور به همراه نداشته است. نکته دیگر اینکه در جذب سرمایه‌گذاری خارجی تنها میزان سرمایه جذب شده مطرح نیست و مسائلی از قبیل انتقال فناوری، ایجاد اشتغال، سهم طرف‌های داخلی از تولید مشترک و همچنین زمینه‌‌ای که سرمایه‌گذاری در آن انجام می‌گیرد نیز باید مدنظر قرار بگیرند.

چنانچه سرمایه‌گذار خارجی قصد ورود فناوری خود به ایران را نداشته باشد و یا بخواهد در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری نماید که دانش فنی مورد نیاز آن در داخل کشور وجود دارد، این سرمایه‌گذاری خارجی بهره چندانی برای ایران ندارد. پروژه‌هایی چون ساخت آزاد راه، نیروگاه یا دیگر طرح‌های عمرانی که با سرمایه‌های داخلی غیر دولتی قابل انجام هستند، لازم نیست به سرمایه‌گذاران خارجی سپرده شوند.

دستیابی به بازارهای جهانی از طریق صادرات محصولات تولیدی مشترک، انتقال دانش فنی در زمینه‌هایی که دانش فنی در کشور وجود ندارد و توانمندسازی شرکت‌های داخلی اهدافی است که باید از سرمایه‌گذاران خارجی مطالبه شود. چنانچه بتوان در پروژه‌هایی چون ساخت و تولید هواپیماهای مسافری ۱۰۰ نفره، مواد پیشرفته، تجهیز بنادر، صنایع الکترونیک و مسائلی از این دست سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کرد اهداف گفته شده محقق خواهند شد. در غیر اینصورت سرمایه‌گذاران خارجی صرفاً به طمع بازار مصرف مانند تولید سیگار در اشتهارد یا استفاده از انرژی ارزان وارد ایران خواهند شد که ضرورتی برای کشور ندارد.
*کارشناس ارشد اقتصاد
 
کلمات کلیدی : ورود هیات‌های خارجی+پسابرجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۶:۵۶:۲۶
دست آوردی بهتر از عکس یادگاری ؟! (3761787) (alef-3)
 
رضایی
Netherlands
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۹:۱۰:۱۳
حالا بر فرض محال دستاوردش هیچی هیچی ولی فکر نکنم اینها از جیب دولت ایران اومده باشند حداقلش اینه که چهار روز تو هتل های ما موندن و چهار تا سوغاتی خریدن رفتن من موندن به چه رویی این همه مطالبه از خارجی ها داریم مگه دانش فنی و سرمایه گذاری مفت بدست میاد که دو دستی تقدیم ما کنند و برن؟ خیلی بیشتر از اینهایی که فکرش رو می کنید باید امتیاز بدیم تا این چیزایی که فرمودید بدست بیاریم تازه اگه خیلی زرنگ باشیم وگرنه اینقد کشور تو دنیا هست که امتیاز دادند و هیچی هم نگرفتند. (3762048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۶:۵۹:۲۹
دولت الکی در این 1 سال باقیمانده خرج این خارجی ها نکنه
مردم نمره خودشونو به این دولت دادن
اینا هم درست همون راه قبلی رو رفتن (3761794) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۷:۰۸:۲۰
حسن روحاني ،دو بار پرونده هسته ای را به دست گرفت و هر دو بار ناموفق بود,!!!!!! (3761814) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۹:۰۶:۰۹
الان شما انتظار داری 15 سال تحریم 5 ماه حل بشه ؟ (3762032) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۸:۰۷:۳۷
اعتبار اقتصادی ایران از بین رفته و بعید میدونم برجام و فرجام و..بتونن کاری بکنن. (3761935) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۹:۲۰:۴۸
خوب فرض بر اینکه ایرانیا بی کارند و دنبال تبلیغ بیهوده. اروپایی ها که بی کار نیستند بی هدف پاشن زحمت بدن به خودشون بیان بی هیچ دلیلی. (3762068) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۰۱:۵۲:۴۶
چیه؟ دلتون برای هیاتهای عالیرتبه کومور و سیرالئون ونزوئلا و ... تنگ شده؟ (3762617) (alef-13)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۸ ۰۷:۵۳:۴۵
سرمایه گذاری در کشورهایی صورت میگیرد که پیام ثبات و هماهنگی و امنیت به سرمایه گذار میدهد که در جایی که هر بخش خود را محق میداند خواست خود را به عنوان مواضع رسمی یک کشور عنوان کند.مثلا مشخص باشد موضع سیاست خارجی ما چیست؟سخنان رئیس جمهور و وزارت خارجه؟روسای سایر قوا یا فلان شورا یا نمایندگان مجلس.یا اینکه در جایی که به سفارت حمله میشود چه تضمینی برای امنیت سرمایه است.یا اینکه میزان شفافیت در سیستم بانکی و پولی چقدر است؟بانک های ما به توجه به شاخص های مربوطه در چه رتبه ای قرار دارند. (3764822) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.