نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 328950
متفکرانه عاشق شویم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۱
یک روانشناس خانواده ایراد ازدواج صرف سنتی را عدم زوجین از ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی یکدیگر دانست و گفت: در ازدواج آزاد افراد با احساس خود تصمیم می‌گیرند اما شیوه درست این است که متفکرانه عاشق شویم.

قدرت‌الله عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ازدواج امری مقدس و در اکثر ادیان مورد توجه بوده است. وی افزود: ازدواج اساس استحکام و تمدن بشری یاد می‌شود و متاسفانه هر ساله میلیون‌ها نفر در کشورهای مختلف طلاق را تجربه می‌کنند که برای سلامت روانی فرد و خانواده تاثیر نامطلوب و ناسازگاری فرزندان را به همراه خواهد داشت.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ۵۰ درصد ازدواج‌های اول و ۶۰ درصد ازدواج‌های دوم در کل کشور به طلاق منجر می‌شود و متاسفانه از سال ۱۳۸۸ تا کنون با افزایش طلاق و کاهش ازدواج مواجه بودیم. وی ادامه داد: در ۹ ماهه سال ۹۴ نسبت طلاق به ازدواج ۴.۳ است یعنی تقریبا هر چهار ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد و مازندران جزء شش استان اول در آمار بالای طلاق است.

عباسی اظهار کرد: از سال ۱۹۸۰ در دنیا تحقیقات زیادی درباره علت طلاق انجام شد و نمی‌توان برای طلاق یک علت خاصی را ذکر کرد اما آنچه تا کنون دریافته‌ایم عوامل زیادی از قبیل؛ فردی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در افزایش طلاق موثر است.

وی افزود: عوامل فردی بیشتر مربوط به ابعاد روانشناختی و ویژگی فردی زوجین است که باید با یکدیگر همخوانی داشته باشد.

این مدرس دانشگاه موضوع دخالت‌های بی‌جای والدین را یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق دانست و عنوان کرد: داشتن انتظار غیرمنطقی زوجین نسبت به یکدیگر که بعد از ازدواج برآورده نمی‌شود از دیگر عوامل طلاق است.

وی برخورد فیزیکی با همسر و داشتن اعتیاد به مواد مخدر را از دیگر عوامل اعتیاد نام برد و ادامه داد: جامعه، قوانین و مسائل اجتماعی و مسائل اقتصادی نیز از دیگر عوامل طلاق است.

عباسی با اشاره به ازدواج سنتی و ازدواج آزاد در برخی از خانواده‌ها، گفت: در ازدواج سنتی زوجین هیچ شناختی نسبت به یکدیگر نداشته و با خلقیات و انتظارات یکدیگر آشنا نیستند و در ازدواج آزاد که زوجین با عاشق شدن قصد ازدواج می کنند عموما فکر می‌کنند که یکدیگر را می‌شناسند در حالی که شناخت آنها از یکدیگر احساسی و عاشقانه است.

وی ادامه داد: بهترین راهکار و راهبرد موثر در کاهش طلاق آموزش افراد قبل از ازدواج است که با چه کسانی باید ازدواج کنند چون عموما بعد از ازدواج نمی‌توان انتظارات افراد را تغییر داد و این آموزش می‌تواند سبب ازدواج پایدار و تربیت صحیح نسل آینده خواهد شد.

این مشاور خانواده با بیان اینکه نسل حاضر همسرانشان را بر اساس عاشق شدن انتخاب می‌کنند، گفت: آموزش یک نیاز ضروری است که باید در آموزش و پرورش و دانشگاه به آن توجه ویژه شود.

وی ایراد ازدواج صرف سنتی را عدم زوجین از ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی یکدیگر دانست و گفت: در ازدواج آزاد افراد با احساس خود تصمیم می‌گیرند اما شیوه درست این است که متفکرانه عاشق شویم.
 
کلمات کلیدی : طلاق ، ازدواج و طلاق ، ازدواج ، خانواده ، روانشناس
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۰۸:۳۵:۳۲
مگه عشق باتفکره که متفکرانه عاشق شیم. (3578428) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.