نظر منتشر شده
۸۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468153
صبحانه انتخاباتی الف/
صبحانه متفاوت/ فقط جوانان اصلاح طلب بخوانند /حصر و خاتمی و شجریان چه شد؟
بخش سیاسی الف، 13 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۹
 
تفاوت اصلاح طلبی با تکنوکراتی
صبحانه امروز الف تنها یک مطلب است و آنهم سخنی ست با جوانان اصلاح طلب.  

واقعا روحانی نماینده اصلاح طلبان است؟ بعید است کسی چنین ادعایی داشته باشد. واقعیت این است که میان ایندو تفاوت بسیاری است که مهمترین تفاوت ایندو در شعار و بدنه اجتماعی اش است.
اصلاح طلبی داری بدنه اجتماعی است و یک مطالبه مردمی است اما اعتدالی ها اساسا بدون پایگاه اجتماعی اند و وامدار اصلاح طلبی اند. این جریان اساسا یک مطالبه اجتماعی و جریان مردمی نیستند و تنها یک طبقه از مدیران تکنوکرات هستند که برای یک هدف دور هم جمع شدند.
اشکال چه وقت ایجاد می شود؟ زمانیکه تکنوکرات ها بخواهند سر این بدنه اجتماعی اصلاح طلبی به شکل تصنعی و دست ساز قرار بگیرند.
هدف ایندو نیز کاملا متفاوت است. جریان اصلاحات، دارای شعارهای مشخصی شبیه آزادی های اجتماعی و کنار آمدن با مظاهر غربی است ولی جریان اعتدال به هیچ وجه به این مطالبات فکر نمی کند. امروز اگر احساس کند جماعت اصلاح طلب او را به قدرت می رساند همراهی می کند و اگر فردا ببیند موتلفه ای ها کمک حال اویند جلب آنجا می شود.
نمونه اش وعده دولت برای حصر. آیا کاری انجام شد؟ تلاشی صورت گرفت؟ تلاش برای آزادی سیاسی خاتمی صورت گرفت؟ حتا یک گام هم برداشته شد؟ وعده بکار گرفتن شجریان در محافل رسمی و رسانه ملی چه شد؟.
کارگزاران جز به قدرت به چیز دیگری فکر نمی کند. لازم باشد با علی لاریجانی هم می نشینند؛ نشد با موتلفه اسلامی. نشد با خاتمی. سراغ مراجع هم می روند. در جمع خانواده های شهدا هم انقلابی سخن می گویند.
اما این نشست و برخاست های سیاسی همیشگی نیست. یک وقت هایی هم این ظاهر تکنوکرات را نمی توانند پنهان کنند. یکباره چندین روزنامه را تعطیل می کنند. به خبرنگار توهین می کنند. به منتقد فحش و ناسزا می گویند . کارگر را به کتک زدن تهدید می کنند.
 اشتباه جریان اصلاحات این است که سالهاست "از سرناچاری" رای می دهد. رای اصلاح طلبان همیشه بین بد و بدتر بوده است. پیروزی مهم است ولو اینکه چند جوان 20 و چندساله بجای افراد خبره و با تجربه وارد مجلس شوند. یکدفعه بجای طرح و پیشنهاد تخصصی، "به نام خدای رنگین کمان" دربیاد.
اما غافل از اینکه این از سر ناچاری رای دادن در نهایت باعث می شود جریان قدرت طلب آنها را مدیریت کند. آینده این از سرناچاری رای دادن دستان خالی با انبوهی آرزو و وعده است که خرج قدرت تکنوکرات ها شده است.
مساله این است که تکنوکرات ها تنها بی اعتنا به شعار اصلاح طلبان نیستند؛مقابله هم می کنند. اساسا جنس تکنوکراتی مقابل اصلاح طلبی است. مهمترین شعار اصلاح طلبی را تکنوکرات ها تاب نمی اورند چون جدی ترین تهدید برای قدرت آنهاست.
تکنوکرات های وطنی قوی ترین جریان مدافع وضع موجود است. اساسا با هر نوع تغییری مخالف اند.
آزادی وقتی خوب است که به نفع استقرار آنها عمل می کند. به محض بهم زدن شرایط، "آزادی" بی ارزش ترین تعبیر سیاسی می شود.

اما این خصلت فقط در روش و منش سیاسی نیست. این ویژگی سبک زندگی آنهاست. محافظه کار ترین افراد در حوزه زندگی فردی، کارگزارنی ها هستند.
آرام صحبت می کنند. صدا یشان هیچ جا بلند نمی شود. هرجا حق و ناحقی شود سریع عبورمی کنند. خیلی به دعواهای اطراف خود توجه نمی کنند. در شلوغی ها بی طرفند و معمولا به سفر زیارتی- سیاحتی می روند که در معرکه نباشند. اگر کسی گوشه خیابان افتاده باشد و به کمک نیاز داشته باشد برایش دعا می کنند وعبور می کنند. اسم جنگ که می آید اذیت می شوند و معتقدند باید از جنگ گریزان بود. فرقی هم ندارد حق کجا باشد. دوران جنگ هم کمک هایشان به پشت جبهه می رسید اما هیچ وقت خودشان همراه کمپوت هایشان نرفتند. این جریان معتقد است با اوباش و قداره کش محله شان می توانند مذاکره کنند، نشود هم محله شان را عوض می کنند.

در دعوای روحانی مسجد و مطرب خانه همجوارش، قائل به خویشتنداری و صلح اند. و البته هم در مجلس روضه مسجد دیده می شوند و هم در سور و سات مطرب خانه.

یقه بسته اش هیچ وقت باز نمی شود مگر اینکه سکونش بهم بریزد. وضع موجود برای او بهترین وضعیت است مگر تغییر تدریجی برای بهتر شدن شرایطش.برای تحلیل رفتار سیاسی تکنوکرات ها باید از زندگی فردی شان شروع کرد.
این جریان قابل اعتماد نیست؛ برای همین بازهم جهانگیری بهتر است از روحانی.
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
کلمات کلیدی : صبحانه انتخاباتی انتخابات96 اصلاح طلبان حصر خاتمی تکنوکرات
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۲:۰۹
درسته که این دولت برای ما هیچ کاری نکرد اما بازهم از اصولگراها بهترند (4308288) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۹:۲۶
این دولت هر چه در توان داشت برای اصلاحات انجام داد ولی همه قدرت در دستش نبود تا به همه وعده ها عمل کند. و ما خوب میفهمیم و اتحادمان را حفظ میکنیم زنده باد اصلاحات و اعتدال (4308411) (alef-1)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۲:۰۶
والله بعضی از اصولگرایان از اصلاحطلبان اصلاحطلبترن و با آزادی های مردم احترام میگذارن نمونه اش مطهری...تو قضیه حصر کاری از روحانی بر نمیومد..خب باید چکار میکرد که نکرد..معمولا قوه قضاییه در دنیا جلو خودکامگی دولت‌ها می آیسته. .نمونه اش هم آمریکا که دستورات ترامپ و حتی ممنوعیت ورود ایرانیها توسط قاضیان مستقل رد شد..به نظرم قوه قضاییه باید به دنبال رفع حصر باشه نه دولت و روحانی و از حقوق مردم دفاع کنه (4308421) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۷:۰۶
مطهری اصولگرا نیست.. همین که در لیست امید رای آورد، از جرگه اثولگرایان خارج شد. (4308481) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۵:۴۷
برای مقابله با نظارت استصوابی بهترین راه ممکن همینه و اتحاد اصلاحات و اعتدال پابرجاست (4308442) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۱:۲۳
الف داره بال بال میزنه مردم به روحانی رای ندن . قشر سبزها و اصلاح طلبان رو میخواید گول بزنید؟حصر و خاتمی رو اگه روحانی درست نکنه رییسی درست میکنه یا قالیباف؟ شجریان هم که مریضه و در همین دولت آلبومش منتشر شد (4308463) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۲۵:۴۶
رای به آقای روحانی بیش و پیش از آنکه رای به یک فرد باشد, رای به یک راه و رای به یک جنبش است; رای به راه استقلال, آزادی, عدالت, اخلاق, صلح, امنیت, عقلانیت, پیشرفت و رای به جنبش ایرانی گام به گام تا دموکراسی راستین, اخلاقی و انسانی...! (4309586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۲:۳۴
اشک های دیشب جهانگیری,مردم را یاد اشک های کرباسچی برای محرومان ، در فیلم تبلیغاتی کروبی سال ۸۸ انداخت.!! (4308292) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۳:۱۴
متاسفانه روحانی از منع حضور اصلاح طلبان واقعی استفاده کرد تا خودش به قدرت برسد. ایشاالله یروز سید بزرگ اصلاحات وارد صحنه میشه (4308296) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۰:۴۶
هیچ کس نمیتواند بین اصلاحات و دولت جدایی بیندازد مردم خوب میفهمند و دوباره حماسه 4 سال قبل تکرار خواهد شد (4308416) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۳:۲۸
الف
لطفاً سعی نکنید بین جهانگیری و روحانی اختلاف ایجاد کنید (4308298) (alef-1)
 
حامي اصلاحات
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۳:۲۹
درود بر روحاني درود بر خاتمي درود بر نخست وزير در حصر امام اين پاسخ ماست تا سيه روي شود هر كه در او غش باشد (4308299) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۲:۵۱
عجب پاسخ مستدلی. پس یکباره بگو درود بر مفسدین (4308426) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۷:۵۹
مفسد دولت پاکدست شما بود (4308483) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۳۳:۲۲
دکل کجا رفت؟!!! (4309447) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۳:۵۷
درود بر بابک زنجانی رو یادت رفت.گفته بود به روحانی کمک کرده (4309505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۴:۰۰
جهانگیری از روحانی بهتره. به شرط اینکه روحانی کنار بکشه. واگرنه رای ما همان روحانی است. مهم این است که اصولگراها و اقتدار طلب ها نباشند (4308301) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۱:۴۳
هیچ فرقی بین روحانی و جهانگیری نیست حواسمان جمع باشد گول نخوریم (4308419) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۰۰:۲۲
جهانگیری معاون اول باشه یعتی تقریبا رئیس جمهوره ما.مشکلی با این.مساله نداریم. (4309192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۵:۱۰
خواب خیر دیدی خوش باشه
هرچی که ما از یک اصلاح طلب تو این ساختار حکومتی انتظار داشتیم از روحانی دیدیم
وقتی نیروهای مورد حمایت شما راه رو بر هر تغییری بستن از این جلوتر نمی شه رفت
بعدش هم شما دشمنیت و عنادت با اصلاح طلبا ثابت شدست نمیخاد الان ژست دلسوزی بگیری برای ما (4308305) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۵:۲۰
الف شما نمیخواد نگران خاتمی باشی، خود خاتمی احتمالا بیانیه میده که از کی حمایت میکنه (4308307) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۵:۴۶
مردم مشکلات اقتصادی دارند، اصلاح طلبان به فکر رفع حصر و کنسرت و.. هستند.اصلاح طلبان همیشه از مطالبات اصلی مردم ، چند پله عقب هستند. به همین دلیل است که این جریان ، علیرغم همه حمایت های سیاسی ، رسانه ای و بعضا مالی خارجی ، در بین مردم پایگاهی ندارد و کاندید مستقل نمی دهد( نهایتا ۳ میلیون). (4308311) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۸:۴۶
گرامی بزرگوار
برای ترس از این پایگاه 3 میلیونی این همه تلاش لازم نیست. نگاهی به ارای مرحله اول سال 1384 بنداز معلوم میشه چه خبره. خودمان را گول نزنیم ما اصول گرا ها به واسطه عملکردی که داشتیم پاسخگو نبوده ایم (4308363) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۳:۵۸
شماها که همه ما رو از ترس رد می کنید... گذاشتین که کاندیداهای حتی درجه دوم ما بیان به صحنه؟ (4308385) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۵:۵۸
رد صلاحیت های شورا که یادتون نرفته (4309512) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۶:۴۳
اتفاقا اختلافت اخیر داخلی میان اصلاح طلبان سر همین بود. می گن ما چرا باید نردبان روحانی و دار و دسته اش شویم. برای همین می خواستند نامزد جدا بفرستند. من فکر کنم جهانگیری تهش بمونه (4308313) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۶:۵۱
وقتی اوضاع امروز سوریه را می بینیم ، از محصور بودن کسانی که با داعشی های سوری اعلام همبستگی کردند، خیلی خوشحالیم. (4308315) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۷:۳۸
شما برا حرفت مدرک داری؟ چرا اخه تهمت ناروا می زنید؟ (4308451) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۷:۴۰
بیانیه ۲۹ بهمن ۸۹ موسوی و کروبی ، بعد از شروع اغتشاشات در حمص سوریه. (4308482) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۷:۳۶
شما مدرک لازم ندارید.همین که به بدبختی امروز مردم راضی هستید به قیمت قدرت داشتن حزب مطبوعتون همه چیز مشخصه (4309521) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۸:۱۴
قراره کرباسچی با داعش مذاکره کنه (4309523) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۷:۱۸
«این جریان قابل اعتماد نیست؛ برای همین بازهم جهانگیری بهتر است از روحانی.» یعنی واقعا باور کنم که نویسنده این حرف رو از دلسوزی زده!!!!!!! (4308319) (alef-1)
 
کامبیز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۸:۱۰
ببخشید!الان شما دارید ما را گول می زنید؟؟؟!!!حرف برای گفتن زیاد است...همین قدر کفایت می کند... (4308325) (alef-1)
 
France
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۸:۴۳
بنده هم در مورد سخنرانی انتخاباتی آقای جهانگیری در صداوسیما که دیشب پخش شد عرضی داشتم.این سخنرانی انتخاباتی بود یا سخنرانی برای تبلیغ اصلاح طلبی؟شورای نظارت بر انتخابات چطور صحبتهای آیت الله رئیسی در مورد موسسه های کاسپین و ثامن الحجج رو که مستقیم به معضلات روزمره مردم ربط داره سانسور میکنه یا صحبتهای آقای قالیباف رو سانسور میکنه ولی به ایشون تریبون میده دهها دقیقه تبلیغ اصلاح طلبی و هم حزبی هایش رو بکنه بدون اینکه کمترین اشاره ای به چهارسال اخیر که معاون اول رئیس جمهور بودند و کشور وارد عمیق ترین رکود تاریخش شد اشاره کند؟کاش ایشان بجای خاطره گفتن از سی سال وبیست سال پیش برنامه هایش را برای چهارسال آینده ارائه میداد..ایشان یه جوری از اداره کشور در اوایل انقلاب میگفت و بغض میکرد که من یک لحظه شک کردم ایشان در آن دوران از مسولان اصلی کشور بوده اند!!!ایشان از هفتصد میلیارد دلار درآمد نفتی در دولت پیشین گفت ولی از اینکه دولت قبل برای رفاه مردم شش سال نگذاشت دلار از 900 تا 1000 تومان تکان بخوره نگفت..از هفتصد میلیارد دلار درآمد نفتی در دولت قبل گفت ولی از اینکه دولت قبل برای رفاه مردم با نفت 100 دلاری بنزین رو لیتری 100 تومان وگازوئیل را لیتری 16.5 تومان به مردم میفروخت چیزی نگفت..از ساخت مسکن مهر با همون هفتصد میلیارد نگفت.از اینکه اون هفتصد میلیارد دلار دویست میلیاردش در دوسال آخر دولت پیشین در خارج بلوکه شد و به کشور بازنمیگشت چیزی نگفت..فقط میگویند هفتصد میلیارد چه شد؟از اینکه تا سال 87 درآمد دولت قبلی از مالیات بر ارزش افزوده که درآمد اصلی دولت فعلی با نرخ نه درصد هست صفر بود واز 87 تا 92 میانگینش چهارونیم درصد بود چیزی نگفت..از اینکه درآمد دولت فعلی با فشار بر مردم و توسعه تور مالیاتی چندبرابر دولت گذشته شده چیزی نگفت..از اینکه درآمد ریالی دولت فعلی از فروش نفت در این چهارسال از کل هشت سال دولت گذشته بیشتر هست چیزی نگفت..از اینکه دهها میلیارد دلاری که دولت قبل نفت فروخت و بخاطر تحریم بلوکه شد و پولش دست دولت فعلی رسید چیزی نگفت.این پولها در دولت فعلی خرج چه شد؟از اینکه طرح هدفمندی که دولت قبل دوسال مانده به پایان عمرش با یک خطای بزرگ اجرا کرد وقشر متوسط رو بشدت ضعیف کرد سازوکارش و پایه گذاریش در مجلس ششم توسط اصلاح طلبان ریخته شد چیزی نگفت..به نظر بنده اینجور سخنرانی انتخاباتی که نصف حقیقت را بگوییم ولی نصفش را نگوییم وکلیدهای اصلی ماجرا را جابیندازیم که شاید به به اشتباه افتادن میلیونها نفر از افکارعمومی منجر بشه هم اشکال شرعی دارد وهم اشکال قانونی وهم اشکال اخلاقی و هم اشکال سیاسی و در تعارض با منافع ملی نیز می باشد..اگر سخنرانی زنده بود خرده ای برآن نبود ولی ضبطی بودن آن واجازه پخش به آن توسط ستاد انتخابات کشور در صورتیکه سخنرانی آقایان رئیسی و قالیباف با حساسیت بررسی و کوتاه میشه جای گله داره..بسیاری از نکاتی که در این سخنرانی گفته شد جای توضیح وروشنگری داره که تعدادی از آنها در بالا با توجه به اطلاعات ناقص نگارنده بیان شد وجای دارد کاندیداها بر انگشت گذاشتن بر احساسات مردم و اطلاعاتی که شاید تخطئه یک جناح یا مسولی باشد که خودش نیست ولی خدایش هست اجتناب کنند.همان سبک وسیاق اقتصادی که کشور در سالهای اول انقلاب و دوران جنگ اداره شد وایشان برای خاطره بازی و تبلیغ بعضی افراد بیان کرد واشک در چشمانش حلقه زد در تعارض کامل با تفکرات اقتصادی بسیاری از اقتصاددانان نزدیک به همین دولت نیز می باشد.رساندن قیمت سوخت به قیمت فوب خلیج فارس که استخوان بندی اصلی طرح هدفمندی بود و در دولت پیش با فشاراقتصاددانان نئولیبرال وفرماندهی جناب احمدی نژاد انجام شد مگر در زمان دولت اصلاحات ودر مجلس ششم(مجلس اصلاحات)تصویب نشد؟مگر این طرح توسط نمایندگان اصولگرا در مجلس هفتم با اعتراض مواجه ومتوقف نشد؟پس چرا پز دوران اقتصادی زمان جنگ را می دهیم ولی اشاره ای به اینکه سبک اقتصادی اداره کشور در آنزمان در تعارض کامل با افکار اقتصاددانان و اصلاحاتچی های دوران فعلی هست نمیکنیم؟آیا اینطور رفتار با افکار عمومی درسته؟آیا اینکه یکسری ایده های خوب برای چهارسال آینده بیان کنیم ولی همین ایده هارو اگر رقبای انتخاباتیمان بیان کنند برنامه جزئی برای نیل به آن اهداف بخواهیم و انگ پوپولیست و دروغگویی بزنیم درسته؟ (4308327) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۳:۲۸
الف دلسوز حصر و خاتمی و شجریان میشود
اقایان اصولگرا به اسمتون هم بی توجه هستین؟
بابا کمی اصول داشته باشین شما بر ضد خاتمی و شجریان و به نفع حصر بنویس چی شد یهو نگران شدی؟
ادم به حالتو زار بزنه نباید بگن چرا (4308384) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۳:۰۱
عميق ترين رکود کشور ناشي از خيانت اصولگراها است (4308427) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۳:۰۹
اصولگرا یعنی همین
دیشب مدیر همین سایت توئیت کرده «اگر اصلاح طلب بودم به جهانگیری رای میدادم» خوب دیگه این خوبشونه اینطوری میگه برو تا اخرش
اقای تولکی اگه سایتت سانسور نکنه یه سوال دارم
شما اگه حرفا و برنامه های جهانگیری رو قبول داری بهش رای بده چکار داری به اینکه اصلاح طلبه یا اصولگرا چرا میگی اگه اصلاح طلب باشم مگه رای قبیله بازیه
همین طایفه گری این کشور رو به اینجا رسونده به طرحها رای نمیدن به افراد همگرا رای میدن بعد هم میگن ما مخالف بودیم واسه اینکه فلانی غیر هم مسلک رای نیاره به هم مسلک غیر مفید رای دادیم
کلا تعصب ویرانگره در هر چیزی
توکلی منطقیشونه این فکرشه ببین بقیه چی هستن
من با بعضی تفکرات اقای مطهری مخالفم همه هم میدونن ایشون اصولگراست ولی با افتخار بهش رای دادم و راضی هم هستم چون حرفاش درسه چکار دارم اردوگاهش چیه تفاوت اصلاح طلب با اصولگرا اینه این میشه که ناطق هم که روزی سر لیست اصولگراها بود الان واسه ما فردی مقبوله هرکسی در راه مردم باشه قابل احترامه حالا با هر تفکر سیاسی (4308430) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۱۱:۴۲
اشتباه گرفتی داداچ (4309532) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۴:۵۹
در رکود موند ورود به رکود زمانی بود که کاغذ پاره ها رشد اقتصادی منفی شش و هشت دهم درصد ایجاد کردند (4308437) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۸:۴۶
واقعن ساده انگارانه است اگه اینجوری فک می کنی که با این تحلیل ها میشه رای های روحانی بریزه و روحانی شکست بخوره تا با اصولگراها بره و دور دوم ، اخرش قالیباف یا رییسی ، رییس بشند

جوانان اصلاح طلب، هرچه که نداشته باشند، اتحاد دارند، اون چیزی که بزرگان اصولگرا ندارند (4308328) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۹:۰۴
شما اصلاح طلبان ، دنبال همین رفع فیلتر و برگزاری کنسرت باشید و در موضوعات استراتژیک منطقه دخالت نکنید ،بهتر است. (4308329) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۳۸:۵۸
شما دخالت کردید کافیه ، الان وضع منطقه رو ببینید ؟ یک دوست هم برا خودتون نذاشتید همین دبی دوسانتی هم برای ایران شاخ و شونه می کشه . اصلاحطلب یعنی دلسوزی برای نظام در چهارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اینکه هیچ کس بالاتر از قانون اساسی که ثمره خون شهداست وجود ندارد .اصلاحطلبی یعنی اتحاد حول قانون اساسی یعنی قانون .یعنی هم جمهوری و هم اسلامی با معیارهای همان قانون اساسی (4309293) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۹:۰۸
سلام.همینکه تورم را کنتر ل کردند کافی است. (4308331) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۹:۳۷
شما بگذاريد ما كانديداي مورد نظر خودمان رو داشته باشيم تا از اعتدالي هل حمايت نكنيم.
در مجموع از شما اصوالگرا ها بهتر هست كه ميخايد سر به تن اصلاح طلب ها نباشه (4308332) (alef-1)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۰:۲۹
من یک جوان اصلاح طلبم همان که در ابتدای متن مخاطب قرارش داری
اینایی که به عنوان بدیهای جریان تکنوکرات گفتی جز آمال و آرزوی من است. ارزو دارم یک روز کشور به این ترتیب اداره شود. آرزو می‌کنم یک روز صلح بین مسجد و مطرب خانه برقرار باشد. امیدوارم که هیچ وقت رنگ جنگ را نبینیم چرا که مرا نیز اذیت می‌کند.
آقای الف! تکنوکرات برای شما فحش است. برای من اصلاح طلب محترم ترین منش و روش است. اصلاح طلبی را هیچ وقت جدا از این ندیدم و نخواهم دید. (4308336) (alef-1)
 
ابوطه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۵۸:۰۸
هرگاه بین یزید و امام حسین علیه السلام صلح شد بین مسجد و مطرب صلح می شود. (4309682) (alef-3)
 
محمد
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۱:۵۱
در انتخابات مجلس 94 / انتخابات 88 و ...
ثابت شده که اصلاح طلبان 30% جامعه را تشکیل می دهند
البته جامعه منتقدین وضع موجود تا 60 % هم بوده است ولی مطالباتی منطقه ای و اقتصادی داشته است... (4308342) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۴۶:۰۴
پس طبق فرمایش شما اصولگرا ها 10% هستند!!!
اصولگراها هیچ برنامه ای غیر از شعار و عوام فریبی ندارند و صرفا می خواهند به قدرت باز گردند. بعد که به قدرت رسیدند و شعارهایشان را غیرعملی یافتند به توجیح می پردازند و کاسه چه کنم چه کنم دست می گیرند. (4309653) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۳:۰۲
حالا به فکر اختلاف افکندن افتادید این حیله گرگ پیر استعمار سالهاست برای مردم رو شده این روش انگلیسی شکست خورده یک روش اسراییلی امتحان کنید (4308348) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۶:۴۳
بهتر است این حرف ها را به شورای نگهبان بزنید که چه می شود که همه کاندیداهای ما را از دم تیغ نظارت استصوابی می گذراند. شما فکر می کنید که اگر خاتمی می آمد و تایید می شد ما نگاه به امثال روحانی می انداختیم؟! ولی وقتی این کار را می کنند دیگر بی عرضه ها هم از شما اصول گرایان بهترند. همان که خودت گفتی. بین بد و بدتر با به کار گیری عقل به گزینه بد رای می دهیم. همین (4308355) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۴۲:۵۹
من اصلاح طلبم و ادبیات شما را سخیف می دانم ، جناب دکتر روحانی رئیس جمهور این کشور هست و ما به ایشان افتخار می کنیم . ایشان یک سری وعده دادند و سر وعدهایشان ماندند ، شخصا هم علاقه ای ندارم کسی بیش از دو دور رئیس جمهور بشوند حتی اگر جناب دکتر خاتمی باشه ، اگه کسی دوبار بخواد روئیس جمهور باشه یعنی شوق قدرت داره نه شوق خدمت ، و یعنی من کادرسازی بعدی نکردم که این کار جریان جوشنده اصلاحطلبی نیست ، زیرا اصلاحطلبی داری جمود نبوده و نیست ، سربازانی تربیت کرده که در انتخابات قبل شاخ ژنرالهای شیفته قدمت شکست . (4309311) (alef-13)
 
majid r
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۷:۲۹
اصلاح طلبا و تكنوكراتها به خبرنگارن و كارگران توهين مي كنند ما قبول مي كنيم جريان مقابل اصلاحطابها و تكنوكراتها در 38 سال گذشته برخوردشان با اين و قشر چگونه بود. چند خبرنگار اكنون در زندان هستند و از كدام تفكر ميباشند.
همونهايي كه اسم روي اشخاص مي گذارند صداي فتنه و... بايد به سولات شما پاسخ دهند (4308357) (alef-1)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۸:۰۹
نويسنده خسته نباشي ولي جامعه ما داراي شعور سياسي شدن ديگه گذشت كه گول يارانه و سيب زميني بخورن الانم كه ميخواين بين روحاني وجهانگيرياختلاف بندازيد متاسفانه .. خونديد (4308359) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۵۲:۲۵
خوشبینانه نوشتید (4309342) (alef-13)
 
ایمان
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۸:۵۷
نویسنده کشف تازه ای نکرده، بله جهانگیری برای اصلاح طلبان مناسبتره، اما همین آقای جهانگیری به جد پشت روحانی دراومده و برای انتخاب ایشون تلاش میکنه.
بعد اینکه، اصلاح طلبی متکی به اشخاص نیست، هدف و استراتژی مهمه و استراتژی اصلاح طلبی الان اینه که کشور به گذشته تاریک اصولگرایی گرفتار نشه و در این میان (به نقل از یکی از نظرات سایت)، گاهی باید چیزایی رو از دست داد تا همه چیز رو از دست ندهیم.
آخر هم اینکه لازم نیست دایه مهربانتر از مادر شوید، آقای خاتمی و دیگر بزرگان اصلاح طلب، صلاح اصلاحات رو بهتر تشخیص میدهند. (4308364) (alef-1)
 
جوان اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۵۹:۳۱
خیلی استفاده کردیم. (4308366) (alef-1)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۴:۱۳
بد ترین خصلت نفاق است و کسی که تلاش در ایجاد نفاق دارد از او بدتر است . خصلتی که در این مقاله بسیار عیان است . خداوند همه مارا هدایت کرده و از وسوسه های نفس مصون بدارد. (4308388) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۴:۲۲
اونوقت دولت پاکدست شما چه ارمقانی برای کشور اورد!!!
700 میلیارد دلار چگونه و کجا هزینه شد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4308390) (alef-1)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۴:۴۶
ما كه اصلا متوجه نشديم دنبال ايجاد تفرقه در اردوگاه اصلاح طلبها و معتدلين هستيد!!!!!
واقعا خيلي سياستمدارانه و چرچيل وار داريد اينكارو مي كنيد ..... (4308394) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۵:۰۵
اصلاح طلب و تکنوکرات تقریبا یکی هستند. شما میخواهید با این حرفها بین این دو گروه اختلاف بیاندازید و حرفهای شما از روی دلسوزی نیست. (4308399) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۸:۳۰
ریشه خراب است ما یک سیستم قرون وسطی ای داریم که باید تغییر کند و متفکرین و نخبگان از سطح کل کشور جدا سازی شوند و وزارتها و ریاستها را به عهده بگیرند البته این کار را امریکا در سطح جهانی انجام میدهد مثلا وزیر اموزش وپرورشش یک فرد چینی است که جایزه نوبل دارد اوباما یک افریقایی هست مهم نیست کجایی هست مهم این است که متفکر و نخبه هستند این حضرات که مدعی ریاست جمهوری هستند ایا بر ترین نخبه گان کل کشورند پاسخ این است که به هیچ عنوان نیستند (4308407) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۰:۱۱
شما لازم نیست دلت برای اصلاح طلبها بسوزه ..... از ین دوستی بوی نفاق شدید میاد (4308414) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۳:۰۲
حالا مشکل مملکت نخواندن شجریان است؟ (4308428) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۳:۵۸
چقدر مطلب کودکانه ای نوشتید...خیلی سطحی بود...خیلی خوبه که روحانی دنبال جنگ نیست...شما جنگجوها برید سوریه و لبنان بجنگید تا به آرزوی شهادت تون برسید (4308432) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۷:۱۹:۲۰
اشتباه مثبت زدم. اينها رو لطفاً با هم قاطي نكنيد. اونم كار ارزشمنديه. من خودم يه اصلاح طلبم، اما خوب فكر كنيد اگه ما اونجا نمي جنگيديم الان بايد در مرزهاي خودمون مي جنگيديم. بده كه جنگ رو برديم هزاران كيلومتر دورتر از مرز خودمون؟ (4309723) (alef-13)
 
مانا
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۴:۳۹
رسیدن به دموکراسی در این کشور به یکباره امکان پذیر نیست ,قدم به قدم .بالاخره روزی فرا خواهد رسید اصلاح طلبان نماینده واقعی خویس را معرفی نمایند . (4308436) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۵۲:۲۷
گام به گام تا دموکراسی اخلاقی و انسانی...! (4309482) (alef-13)
 
ناشناس2
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۷:۱۶
آقا یکی بگه تکنوکرات ها چه عقیده ای دارند .مقاله بالا فقط میگه میخوان در قدرت باشند و بس .
مابقیشو شما بگین تکنوکرات یعنی چه؟؟ (4308447) (alef-1)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۷:۲۷
شما نگران اردوگاه بهم ریخته و آشفته اصولگرایان باش. لازم نیست برای اصلاح طلبان اشک تمساح بریزی. (4308450) (alef-1)
 
آذری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۱۹:۱۴
البته حرفتون درست هست ،ولی وقتی سران اصلاحات را رد صلاحیت میکنند ،مجبوریم بین بد و بدتر انتخاب کنیم ،،مجبوریم میفهمیم !!! (4308454) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۳:۴۶
آقای توکلی کجا میرین؟

در نوشته دو روز قبلتان هشدار دادم که بازهم دارید اشتباه میکنید و اینبار در این نوشته بصورت عیان، موضوع را نمایان کردید.

تو را به خدا یکبار هم که شده فارغ از مسائل جناحی و با منطق و وضعیت جاری مملکت به مسائل نگاه کنید.

این صحبتهای آقا یا خانم نویسنده (که مطمئنا نظر شما هم هست) منظورش چیست؟ مگر کسی ادعا داشت که روحانی اصلاح طلب هست که حالا شما بیایید و نقدش کنید؟

مثلا حضرت علی که 25 سال خانه نشینی را پذیرفت، حضرت محمد که به دیدار زن یهودی رفت. کار بدی کردند؟ اگر شما بودی آن زمان مینوشتی اینها نعوذبالله نمیدانند چه میکنند. این با رفتار اصول گرایی مخالف است!!!


برادر من، چشمهایت را بازکن.همه دنیا صفر و یکی نیست. بنا به مقتضیات و شرایط زمان باید تصمیم گرفت و انتخاب کرد. کسی که ادعای اصول گرایی دارد و در حزب منتسب به شما ثبت نام کرده الزاما اصول گرا نیست که به هرقیمتی سنگش را به سینه میزنید. (4308470) (alef-1)
 
مازیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۵:۰۴
شما بهتر است غصه دوست عزیزتان آقای قالیباف را بخورید که بعد از این باید خانه نشین شود. برای اصلاحات و وعده های روحانی دلواپس نباشید. (4308474) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۵:۰۸
فارغ از درستی و غلطی ادعاهای این متن و نیت نگارنده، به نظرم بد نیست یه همچین متنی را برای اصولگراها هم بفرستید، کافیست اسمها را عوض کنید و بجای اصلاح طلبان، اصولگرایان بگذارید. چون اونها یک بار در مورد آقای احمدی نژاد که اساسا اصولگرا نبود، این اشتباه رو کردند و به خاطر رای نیاوردن رقیب، همه تخم مرغهاشون رو تو سبد ایشون گذاشتند و عاقبتش رو همه دیدیم. الان هم از قالیباف حمایت می کنند که از تجربه سه بار کاندیداتوری با شعارها، ظاهر و ... متفاوت و نوع شعارهایی که الان میده مشخصه با اصولگرایی اصیل چقدر فاصله داره. ولی باز هم امثال دکتر توکلی و... سکوت مصلحتی را ترجیح داده اند. (4308475) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۲۷:۵۳
جوانان اصلاح طلب هم ... هستند و نميفهمند شما نيتت جيه! برو داداش در خونه خودت بازي كن (4309259) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۵۵:۱۰
بهتر است به گوش تحریریه برسد ، جوانان اصلاح طلب اگر به روحانی می دهند علتش رد صلاحیت اصلاح طلبان است ، علتش این است که اصلاح طلب برانداز نیست ، علتش این است که کسی انتخاب شود که آنها را فتنه گر نخواند . چون اصولگرایان حرمت ما را هیچ گاه نگه نداشتند ...
در ضمن چرا منافقین و سلطنت طلب ها دشمن اصلاح طلبی هستند چون که نظام را حفظ کرده است . (4309349) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۰۱:۵۳
دیشب‏ ‏جهانگیری‏ ‏گفت‏ ‏موسوی‏ ‏با‏ ‏یک‏ ‏میلیارد‏ ‏دلار‏ ‏زمان‏ ‏جنگ‏‏ ‏کشورو‏ ‏‏ ‏اداره‏ ‏کرد‏ ‏اقایان‏ ‏پاکدس‏ ‏ت‏ ‏بیست ‏و‏ ‏دو‏ ‏میلیارد‏ ‏دلار‏ ‏رو‏ ‏تو‏ ‏استانبول‏ ‏فروخته‏ ‏حالا‏ ‏حقه‏ ‏کیه‏ ‏تو‏ ‏حصر‏ ‏و‏ ‏زندان‏ ‏باش‏ ‏این‏ ‏پاک‏ ‏دستا‏ ‏الان‏ ‏الان‏ ‏تو‏ ‏ستاد‏ ‏رییسی‏ ‏قالیباف‏ ‏اند‏ ‏این‏ ‏رییسی‏ ‏اصلا‏ ‏برنامه‏ ‏نداره‏ ‏یه‏ ‏میلیون‏ ‏شغل‏ ‏یه‏ ‏میلیون‏ ‏مسکن‏ ‏و‏ ‏‏ ‏انگار‏ ‏خمه‏ ‏رنگ‏ ‏رزیه (4309372) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۳۱:۴۴
هرچه باشند از اصولگرایی احمدی نژادی بهتر هستند ! (4309442) (alef-13)
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۳۸:۰۸
اصلاح طلب و اصول گرا فقط دو تا واژه ست. واقعیت اینه که مجموعه عملکردهای اصلاح طلب و اصول گرا در قریب چهل سال کشور و مردم رو در شرایط نا مطلوب و در مواردی بحرانی قرار داده. اگه اصلاح طلبی و اصول گرایی ضد هم بوده و در مقابل هم قرار دارند به طوریکه هرکدوم در انتخابات پیروز شدند باید تمام مدت به زدودن به قول خودشون گندکاریهای دولت قبلی مشغول باشند که این مملکت هرگز به جلو نمیره. بعلاوه تکلیف جمعیت کثیری که نه اصلاح طلب هستند و نه اصول گرا و هیچ کدوم رو ایده آل نمی دونند چی میشه. (4309455) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۰:۱۹
دو نکته را یادتان رفت ،
منطق رای دادن اصلاح طلبان ، رای آوردن هرکس جز جریان اصولگرایان است ، وگرنه بهتر از شما می دانند که مطالباتشان روی زمین مانده است ،

دوم اینکه نقش رهبری جریان اصلاحات را فراموش کرده اید ، آنچه در سال 92 و 94 رخ داد نتیجه اعتماد مردم به رهبر اصلاحات بود ،
مردم نه به روحانی اعتماد داشتند نه نامزدهای مجلس ، اما به او اعتماد داشتند و همین اعتماد باعث شکست اصولگرایان شد ،
"او" کسی است که اصولگرایان در جمع خود ندارند ، فردی که بتواند جریان سازی کند . (4309492) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۳۰:۱۱
من به عنوان یک اصلاح طلب اعلام می کنم که همین الان گول استدلال کوبنده شما رو خوردم ... اصلا میرم به رئیسی رای بدم بس که ماهرانه منو گول زدید .. (4309600) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۳۶:۲۲
خیلی جالبه در کشور ترکیه یک کودتای الکی رخ داد هزارن نفر زندانی و هزاران نفر از کار بیکار شدند ولی در کشور ما چند نفر کشور را به هم ریختند و 2 نفر در منزلشان با کلی امکانات حصر شدند ولی همه می گویند چرا این دو نفر حصر شدند واقعا جالبه (4309620) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۷:۰۷:۲۷
آفرین سایت الف خیلی ریز داری بر علیه روحانی تبلیغ میکنی.آقا خیلی بده مخاطبتو احمق فرض میکنی.مثلا داری بین اصلاح طلبان و روحانی تفرقه میندازی.از هر 5 تا خبر 3 تاش بر علیه روحانی و دولته. (4309700) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۸:۲۳:۵۷
هیچیک از کاندیداها چه اصولگرا چه اعتدال و چه اصلاحطلب مطلوب نیستند و حتی خود الف هم میداند که هیچکدام از این افراد اگر رئیس جمهور شود نخواهد توانست در کشور تحول اساسی ایجاد کند ولی چاره ای نیست باید بین بد و بدتر و یا صالح و اصلح یکی را انتخاب کرد. زیرا مسئولان کشور هنوز به آن درجه از درک نرسیده اند که متوجه باشند که برای درمان دردها راه حلهایی فوری و ساده ای وجود ندارد و کشورداری امر پیچیده ای است که باید به کسانی میدان بدهیم که این مسئله را درک کنند. واقعا در بین این کاندیداها مخصوصا رئیسی و قالیباف این پیچیدگی را درک کرده اند. (4309943) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.