نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418257
گرانی عجیب مواد غذایی به بهانه‌ سرما!/ قیمت مرغ و میوه به یک بهانه واهی بالا رفت!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
روز گذشته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: سرمای هوا باعث شده قیمت مرغ افزایش پیدا کند و به ۷۴۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی برسد....

به گزارش روزنامه آرمان، شاید اگر چند دهه پیش بود برای شهروندان این مساله پذیرفتنی بود که سرما باید بازار‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده و برای مثال نرخ خدمات و کالا‌های مصرفی افزایش داشته باشد. در قرن بیست و یکم و با توجه به پیشرفت‌هایی که در حوزه فناوری و حمل و نقل اتفاق افتاده آمدن گرانی با سرما چیزی عجیب و غریب است؛ اتفاقی که در روز‌های اخیر و همزمان با بروز سرمای بی سابقه در ایران رخ داده است. آنطور که گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد در روز‌های اخیر علاوه بر گران شدن برخی از خدمات، اقلام اساسی مانند مرغ نیز دچار نوسان قیمتی شده‌اند. از طرف دیگر، سرمازدگی باغ‌های شمال کشور به گرانی مرکبات انجامیده است.  

در روز‌های برفی و بارانی به ویژه در شهر‌های بزرگی مانند تهران شاهد این هستیم که برخی از مسافرکش‌ها از مسافران تقاضای کرایه اضافه دارند. آنها حتی ممکن است مسافران مانده در سرما را سوار نکنند، مگر اینکه شهروندان به تاکسی دربستی رضایت دهند. این اتفاقات در روز‌های اخیر رخ داده است و حالا خبر می‌رسد به جز گران شدن برخی خدمات، قیمت کالا‌هایی از جمله مرغ نیز افزایش داشته است.  

روز گذشته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: سرمای هوا باعث شده قیمت مرغ افزایش پیدا کند و به ۷۴۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی برسد.مهدی یوسف‌خانی با اشاره به اینکه قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته است، اظهارداشت: شرایط جوی و سرما، نامناسب بودن وضعیت راه‌ها و عدم بارگیری مرغ در این شرایط باعث شده قیمت این کالا افزایش پیدا کند. او افزود: بزودی شرایط جوی و وضعیت راه‌ها بهبود می‌یابد و احتمال افزایش بیشتر قیمت مرغ کم است.  رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از افزایش هزار تومانی قیمت پرتقال و نارنگی خبر داد و اعلام کرد که به طور کلی اقلام مختلف میوه به دلیل سرما آسیبی ندیده است اما حدود ۲۰ درصد از پرتقال تامسون آسیب دیده است. حسین مهاجران در حالی این خبر را اعلام کرده است که گزارش‌ها از خسارت زیاد باغ‌های شمال کشور به دنبال بروز سرما حکایت دارد.
 
بر اساس گزارشی که روز گذشته منتشر شد برف و سرمازدگی روزهای گذشته که عمده آن در استان مازندران اتفاق افتاد، پیامدهای ناگواری برای بخش‌های مختلف کشاورزی مازندران به همراه آورد که رئیس سازمان کشاورزی این استان اعلام کرد: براساس برآوردهای اولیه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری این استان وارد شده و نتایج دقیق این برآوردها در روزهای آینده مشخص می‌شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: برف و سرمازدگی‌ که طی هفته گذشته در استان مازندران رخ داد براساس برآوردهای اولیه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی این استان وارد و می‌توان به زیربخش‌های زراعت، باغبانی و دامپروری اشاره کرد.
 
دلاور حیدرپور افزود: در استان مازندران ۱۸۰ هزار تن کیوی تولید می‌شود که حدود ۴۵ درصد از آن قبل از وقوع این اتفاق و سرمازدگی برداشت شده بود و در جریان این برف و سرمازدگی به ویژه سرمای شب گذشته که در برخی مناطق مانند تنکابن به حدود منفی دو درجه رسیده بود و در برخی مناطق دیگر مانند گلوگاه که دما تا منفی پنج درصد نیز سرد شده بود پیش‌بینی می‌شود بخشی از کیوی برداشت نشده این استان با سرمازدگی مواجه شود که مسلما به ۶۰ درصد نخواهد رسید.
 
او ادامه داد: سرمازدگی کیوی را به طور کامل از بین نمی‌برد و تنها خاصیت سردخانه‌ای و ماندگاری آن را کاهش می‌دهد که باید آن را سریع‌تر روانه بازار کرد یا برای آبمیوه‌گیری استفاده کرد.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران اعلام کرد: برای دیگر تولیدات باغی استان مازندران نیز سرمازدگی و برف اخیر پیامدهای منفی به همراه داشت که به عنوان مثال می‌توان به حدود ۵۰ هزار تن نارنگی که دچار سرمازدگی شده‌اند، اشاره کرد چراکه پیش از وقوع این حادثه ۷۰ درصد نارنگی مازندران برداشت شده بود و تنها ۳۵ درصد از ۱۵۰ هزار تن نارنگی باقی‌مانده روی درخت باقی مانده بود که پیش‌بینی آسیب‌دیدگی و سرمازدگی برای آنها می‌شود که البته مجددا تاکید می‌شود این محصولات دورریختنی نیستند و باید سریع‌تر در بازار تازه‌خوری عرضه شوند یا به عنوان آبمیوه مورد استفاده قرار گیرند.
 
او اضافه کرد: پرتقال نیز پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن آن دچار مشکل شده باشد که البته با توجه به سرمای شب گذشته در این استان و پایان نیافتن ارزیابی‌های اولیه مشخص شدن خسارت دقیق وارده طی روزهای آینده میزان خسارت دقیق نیز اعلام خواهد شد. 
 
کلمات کلیدی : قیمت مرغ + بازار میوه + گرانی
 
Austria
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۲:۳۱:۵۰
این هم همان سودجویی و راحت طلبی و سهل انگاری است که نمونه اش در حادثه راه آهن اتفاق افتاد. مردم به کدام سو میروند خدا میداند (4035172) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۳:۰۶:۰۹
ميوه هاي برجام است! (4035239) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۴:۵۴:۴۰
افزایش حقوق 10 درصدی و تورم 7 درصدی مضحکه است (4035447) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۴:۵۹:۳۰
وتورم همچنان در حال کاهش است (4035454) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.