نظر منتشر شده
۸۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 175059
ارزش های دیگر اسلام را نیز چون اربعین زنده کنیم
محمدحسن حائری، 15 دی 91
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۱۲
دیروز اربعین بود و میلیون ها شیعه پای پیاده برای زیارت سالار شهیدان به کربلا شتافتند. منشأ عظمت و توجه به این روز شریف یکی از احادیث منقول از امام حسن عسگری علیه السلام است که از نشانه های شیعیان اهل بیت علیهم السلام را زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین می شمارد. به همین خاطر مراسم چهلم مختص به امام حسین علیه السلام است و برای سایر بزرگان دین وارد نشده است. این توجه و فرمانبرداری از اهل بیت علیهم السلام بسیار مغتنم بوده و ترویج آن تقویت یک سنت استحبابی است که جای تقدیر دارد. نکاتی در این ارتباط قابل ذکر است:

1- چگونه است که روایت امام حسن عسگری علیه السلام که بیش از مستحب بودن زیارت امام حسین علیه السلام در روز اربعین از آن فهم نمی شود این همه مورد اهتمام قرار می گیرد ولی سیره معصومان یا روایات قطعی که بر وجوب، حرمت یا حق خاصی دلالت دارد مورد توجه و ترویج رسانه ملی و مسئولین امر قرار نمی گیرد!
برخورد گزینشی با روایات اهل بیت و کم توجهی به اوامر معصوم در امور دیگر نه تنها نجات بخش نیست بلکه موجب غرور و غفلت ما و آزردگی امامان معصوم می شود. اهل کوفه نیز با زیارت و اکرام اهل بیت مشکلی نداشتند چنان که با طومارهایی سرشار از اعزاز و اکرام امام را به کوفه دعوت نمودند اما آنجا که اطاعت ولی خدا و تبعیت از سیره با دنیای ایشان یار نبود امام را تنها گذاشتند.

2- از جمله حقوق و تکالیفی که مظلوم واقع شده حق نصیحت، سئوال و نقد حاکم اسلامی است. سیره پیامبر اسلام و مولا علی ابن ابیطالب علیهماالسلام که فرصت تشکیل حکومت و ارائه اسوه و الگوی حکومتداری اسلامی یافتند بر تحمل مخالفان، سعه صدر و گوش دادن به نقد و حتی تشویق منتقدان است. در نامه حضرت امیر به مالک اشتر می خوانیم: «ثم لیکن آثرهم عندک اقولهم بمر الحق لک...»، نزدیک ترین افراد را به خود کسانی قرار ده که حق تلخ را رساتر با تو در میان می گذارند. در خطبه سی و چهارم نهج البلاغه نیز می خوانیم: «اما حقی علیکم فالوفاء فی البیعه و النصیحه فی المشهد و المغیب...»، و اما حق من بر شما وفادارماندنتان در بیعت و نصیحت و خیرخواهی من در نهان و آشکار است. مراجعه به کلمات متعدد امیرمومنان و دیگر معصومان علیهم السلام این امر را ثابت می نماید که سیره ایشان بر شنیدن نقد و سوال و تشویق مردم بر این امر بوده است. سوالی که مطرح می شود این است که چرا همان گونه که برای زیارت مردم در اربعین، حاکمیت اسلامی بسترسازی می کند نسبت به امکان سوال از حاکم اسلامی و شنیدن پاسخ بسترسازی لازم نمی شود.

چرا باید سوالات حول عملکرد رهبریِ جامعه ی اسلامی در جلسات خانوادگی یا مخفی که امکان گرفتن جواب و روشنگری نیست مطرح شود؟ چرا بستر لازم توسط نهادهای مسئول جهت بیان سؤالات مردم در مطبوعات و صدا و سیما در زمینه ی نقد و ارزیابی عملکرد نهاد رهبری ساخته نمی شود؟ نباید رفتار ما در بحث رابطه بین مردم و حاکمیت حاکی از شیوه ای غیر از سیره و روش حکومت داری معصوم اگرچه در بخش خاصی از حکومت داری باشد.

3- ازایجاد فضای خاص که در آن فضا نقد و سوال از رهبری خلاف شان ایشان محسوب شود چه کسانی سود می برند؟ آنکه بیش از همه مظلوم واقع می شود خود رهبر انقلاب است. شاید در ابتدای امر به ذهن متبادر شود که مشاوران و تصمیم سازان همکار ایشان در گفت و شنود صریح بین مردم و حاکم نتوانند پاسخگوی برخی تصمیم های خود باشند. اما در دراز مدت این امر به بهبود تصمیم گیری های کلان کشور که در حیطه اختیارات رهبری است منجر می گردد.

4- امید می رود با توجه به شجاعتی که در رهبر انقلاب سراغ داریم ایشان خود به مقابله با بدعت قدسی نمودن جایگاه رهبری بپردازند و با ایجاد فضای آرام که بتوان در آن فضا گفت و گویی جدی و سازنده را سامان داد و اذهان آحاد مردم و جوانان را در رابطه با تصمیم های گذشته و حال بیش از پیش همراه کرد.

5- از سنن و واجباتی که متاسفانه برخی ابعاد آن در جامعه کمتر مورد توجه است برپایی قسط و عدل توسط حاکم به دست خود مردم است. خداوند در آیه 25 سوره حدید می فرماید: «به راستی ما پیامبران خویش را با دلایل آشکار فرستادیم و با آنان کتاب و میزان نازل کردیم تا مردم قیام به قسط و عدل نمایند.»

برجسته ترین وجه عدالت، وجه حقوقی آن است که بقیه انواع عدالت بدون آن برپا نخواهد شد. وقتی اولین زن سارق در اسلام به دادگاه کشانده شد پیامبر اسلام حکم به قطع دست فرمود. آن زن فاطمه فرزند بنی اسد مخزومی از بزرگان قریش بود. به احترام پدر این سارق، قریش نزد پیامبر آمدند که به احترام قدرت و نفوذ بنی مخزوم، از مجازات درگذرند. پیامبر چنان غضبناک شدند که صورتشان سرخ شد و فرمودند: «جوامع گذشته به خاطر آنکه درآنها صاحبان قدرت و حشمت از مجازات معاف شده و افراد بی کس و بی نشان مجازات می شدند سقوط کرد و منقرض شد.»
این حق واجب و مسلم  را حکومت دینی باید برقرار سازد. در سال های اخیر قوه قضاییه در برخورد با برخی صاحبان قدرت و ثروت تلاش های خوبی در تعقیب و مجازات آنان به خرج داده است. مانند رسیدگی جدی به پرونده فساد 3000 میلیاردی و یا محاکمه فائزه و مهدی هاشمی. ولی متاسفانه پرونده صاحب منصبانی مانند محمد رضا رحیمی و سعید مرتضوی به درستی رسیدگی نمی شود. آیا نمی ترسیم این تبعیض ها به رویه و سنت فاسدی تبدیل شده و خدای ناکرده به سقوط جامعه اسلامی منجر شود؟!

مرتبط: ضرورت تاسيس جايگاه سخنگو در بيت رهبري
Share/Save/Bookmark
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۵:۲۸:۰۴
اگر اختلاسی در آمریکا و اروپا روی داده بود تا بحال هزار بار گزارش از صدا و سیما پخش می شد، که این کشورها غرق در اختلاس و فساد و سو مدیریت هستند.
اگر آمارهای طلاق یک کشور اروپایی کمی بالا برود، خبرگزاری های ایران تیتر می زنند که بنیان خانواده در غرب نابود شد و خانه های مجردی در غرب جایگزین بنیان خانواده شده است.
اگر شهروند آمریکایی بی خانمان شده یا هدف تیراندازی قرار گیرد، هزاران صفحه خبر در روزنامه های ایران درباره اش می نویسند،
ولی جماعت رسانه ای ایران درباره مشکلات خودمان خواب تشریف دارند.

رسانه ی ایرانی بخواب که وجدان ملت بیدار است. (1073878) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۲۱:۰۵
اربعین بزرگترین گردهمایی جهان بود تحمع 20 میلیون نفر در عزای امام شهید چرا با آن معترضید نمی دانم چرا گروهی می خواهند همانند سلفی ها با عزاداری مخالفت کنند از شریعتی تا امروز (1073994) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۰۴:۳۷
هر چند سلفی ها هم از نظر تفکر از شما بدتر اند ولی در این مورد بخصوص شور حسینی عقل و منطق را دور کرده و امثال شما به ان دامن میزنند . اسلام قرآن و اهل بیت هزاران نقطه روشن دارند که یکی ( هرچند مهم ) حادثه عاشوراست . و این جفا در حق اسلام و قرآن و معصومین است که آن هزار نقطه روشن که سر شار از نکات بابرکت برای دنیا آخرت است ساده بگذریم و تنها به یک بخش از آن ، آن هم باشور ( و نه شعور ) بپردازیم . مهم این نیست که 20 میلیون نفر تجمع کردند مهم این است مهم این است که فلسفه عاشورا چند نفر به واقع به راه راست و هدایت میکنند وگرنه :
چون بود اصل گوهرى قابل تربیت را در او اثر باشد
هیچ صیقل نکو نداند کرد آهنی را که بد گهر باشد
سگ به دریای هفت گانه بشوی چو نکه تر شد پلیدتر باشد
خر عیسی گرش به مکه برند چون بیاید هنوز خر باشد (1074089) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۰۹:۴۶
دوست عزيز، ميدونستيد كه قبل از اين هميشه ركورد بزرگترين تجمع مذهبي مال هندوها بوده؟ آيا اين مسئله به دين شرك و بت پرستي اونها حقانبت ميده؟ بيايد يه كم به دو از تعصب فكر كنيم. در قرآن هم بارها گفته شده افلا تتفكرون (1074091) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۱:۴۷:۲۹
اتفاقا فکر کردیم حمید آقا
محصول فکر مون هم شعری است که اسماعیل صفوی بخ سلطان عثمانی نوشت
بس تجربه کردیم در این دیر مکافات
با آل علی هر که در افتاد بر افتاد (1074173) (alef-13)
 
شهرام///////////////
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۱:۵۵:۵۳
حمید خان از دوستمون ناراحت نشو حاضرم اگه تلویزیونو به من بدن ظرف 10 سال همین دوستمونو به یک شریعتی تبدیل میکنم البته اگه خودش توی این فاز بخواد باشه....
و اما صحبتی با اون دوست عزیزمون که علاقه داره که مردم رو دور هم جمع کنه که رکورد جمعیت حج رو بشکنه

"این شعایر الهی تا وقت معین بصلاح و مصلحت شماست آنگاه محل هدی و سایر مناسک حج حرم و خانه کعبه است"(ایه 33حج)

"آنگاه مردم امر دین خود را پاره پاره کرده و در آئین فرقه فرقه شده و هر گروهی بانچه نزد خود پسندیده دلخوش گشتند"(53مومنون)

میخواستم یه ایه دیگه هم برات بیارم که توی این آیه میگه اگه برای اثبات حرف خودتون ایه یا کتابی دارید رو کنید ببینیم متاسفانه شماره و سوره ...
برادر من چون که شما هر چیو دوست داری که نمیشه پای خدا بذاریم

من چند سال پیش بود یه مستند توی tvخودمون دیدم مال یه کشور سیاه پوست بود حالا نمیدونم دقیقا کجا بود
توی این مستند نشون میداد مردم قبیله برای اینکه خودشونو پاک کنن با مشت صورت همدیگر رو میزدند تا خالص بشن خدا وکیلی تو اگه اینها رو ببینی چی فکر میکنی میدونی اینها چقدر خودشون احساس ایمان و پاکی میکردند سعی کن از چیزی خوشت بیاد که خدا دستور داده
بازهم خداوکیلی مردم اروپا چقدر از مردمی که در حال دویدن و زدن با ضرب تمام بر سر خودشون توی بین الحرمین هستند میتونن یکتا پرستی رو ببینن

(((و برای خدا جهاد کنید و در راه او حق جهاد با دشمن را بجای ارید او شما را بدین خود سزاوار کرده و در مقام تکلیف بر شما مشقت و رنج ننهاد (و این آیین اسلام) مانند ایین پدر شما ابراهیم خلیل است که خدا از این پیش شما امت را در صحف او در این قران مسلمان نامید تا رسول برای شما و شما برای سایر خلق گواه باشید پس نماز به پا دارید و زکات بدهید و بخدا متوسل بشوید که او مولی شماست و نیکو ناصر و مولائی است))) (1074372) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۵:۲۰:۴۸
من شریعتی را از آثارش شناختم نه از تلویزیون ایران
800سال خاک ایران توسط اعرابی که ما را موالی می خوانند وترکانی که هر گاه چراگاهشان کم علف میشد سر اسب را سوی ایران می کردند تا با ریختن خون مردم وغارت دسترنجشان ارتزاق کنند وقتی ینچی چرهای عثمانی می خواستند به سبک سیاق مغول به ایران حمله کنندصفویه سالها ایستاد تا ایران بماند شریعتی شما به همراه نویسندگان دروغ پرداز ترک وعرب به این خاندان حمله می کند شیعه را محصول سفر به پروس می داد ونمایشنامه های مریم ومسیح اما برادر بزرگوار چرا اینها که به شما می گویند عزاداری برای سبط النبی حرام است خود برای جلاد بغداد ختم می گیرند در رسای بن لادن خود مویه می کنند اخوی اگر منظورت از اینکه بگذارنند امثال مرا شریعتی می کنی بدان که عشق به ایران وعلوی در وجود انقدر هست که کسی نتواند ان را بزداید
ان شای الله این کامنت را بگذارند تا شما اگر استدلالی درباب رد حرفم دارید بگویید (1075174) (alef-13)
 
مصطفي ش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۰:۱۸:۰۹
وا مصيبتا! كه اقامه عزاي حسيني را كه كليد زنده نگه داشتن اسلام و ارزشهاي والاي ديني و الهي است را با تجمع هندوها مقايسه ميكنيد!!
آقاي عزيز! كدام تعصب؟ زنده نگه داشتن ياد امامي كه بشريت و نه فقط مسلمانان مديون حماسه ايشان هستند، تعصب است؟ عمل به سيره ائمه كه خود حضرات براي حضرت سيد الشهدا اقامه عزا ميكردند تعصب است؟ عجيب است كه شما دعوت به تفكر ميكنيد (افلا تتفكرون) حال آنكه بدون فكر و منطق فقط به مقايسه تعداد جمعيت عزادار امام حسين عليه السلام و هندوها ميپردازيد بدون اينكه از تفاوت اهداف و ماهيت اين دو تجمع حرفي بزنيد! (1074609) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۲:۱۳:۰۴
به جای عزا داری تو سر زدن یه خورده به اهداف اندیشه های او فکر کنیم بجای طلا برای ضریح به محرومین کمک می کنیم همانطورکه ائمه خواستن (1074192) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۲:۵۶:۱۱
كسي مخالفت نكرده ميگويند كارهاي ديگرهم به موازات اربعين انجام دهيم (1074223) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۰:۴۶:۱۸
امام حسین عزادار نمی خواهد پیرو می خواهد .
جریاناتی که به جای تبلیغ اهداف قیام امام حسین ع تبلیغ گریه و مصیبت می کنند یا غافلند یا عمدأ افکار عمومی را از واقعیت واقعه کربلا منحرف می کنند . چرا چیزی را که حضرت زینب س بر آن تأکید دارد را نشان نمی دهند ؟ حضرت زینب س در پاسخ یزید که پرسید در کربلا چه دیدی ؟ فرمود : جز زیبایی چیزی ندیدم .
ولی مداحان به جای حماسه سرایی امام را ذلیل یک قطره آب می کنند . عطش امام و یارانش را روی اهداف بلند آنها می گذارند و با این قصه سازی ها به ساحت مقدس آزاد مرد جهان اسلام ظلم روا می دارند . خداوند آنها را به راه راست هدایت فرماید . (1074327) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۱:۲۰:۳۲
نگفتند عزاداری نکنید گفتند بقیه امور را خصوصا" واجبات را نیز بجا آورید. (1074709) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۳:۳۸:۰۷
چه ربطی داره!شما همتون مشکل دارید.فکر میکنید همیشه حق با شماست.وگرنه همه نوکر امام حسین هستند.شمائید که برای رسیدن به اهدافتون از امام حسین (ع)سو استفاده کردید. (1074983) (alef-13)
 
..
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۳:۰۷:۰۱
مطلبی که نویسنده قصد بیان آن را داشته درست و منطقی است اما ذکر چند نکته ضروریست:1.اول اینکه زیارت و پیاده روی اربعین صرفا ناشی از یک روایت از امام حسن عسکری نیست بلکه اولین بار توسط خود خاندان امام حسین ع در سال بعد از حادثه عاشورا انجام شد و پس از آن توسط شیعیان گرچه با تحمل سختی و خطرهای فراوان پیگیری شد این حرکت از ابتدا حرکتی در مخالفت با حاکمان غاصب و تبعیت خط کربلا بوده است پس اهمیت آن را دست کم نگیرید 2. برخلاف گفته جنابعالی این حرکت مردمی و خودجوش است و حکومت متاسفانه بسترسازی برای آن نمیکند نمونه اش مقاله ای که در همین سایت درباره وضع بد زائرین در مرزها چاپ شد گرچه زخم خوردگان این حرکت با ایجاد ناامنی های فراوان سعی در خاموش کردن نور حسینی دارند.3.مقام معظم رهبری بارها به ایجاد کرسیهای آزاداندیشی ولایت فقیه در دانشگاهها تاکید کرده اند پس انگشت اتهام را به سمت ایشان دراز نکنید 4. کلا یک سوالی که همیشه برای من ایجاد میشه اینه که چرا منتقدین مثلا دلسوز داخلی هر انتقادی که میکنند کنارش خواستار بی توجهی به عزاداریهای امام حسین ع میشوند مثلا میگویند وقتی ان همه فقیر در جامعه داریم چرا باید برای امام حسین ضریح بسازیم؟ چرا معتقید بدون امام حسین هم میشود جامعه شیعه را اصلاح کرد (1074918) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۵:۲۷:۱۲
جانا سخن از زبان ما می گویی
دقیقا همین است برای پروژه مسکن مهر آنقدر پول چاپ کردند که نصف مردم فقیر شدند برای فوتبالیست درجه دو پورشه خریدند از پول نفت یا مالیات تورمی اما کسی صدایش در نمی آید فردی صلا یا پول خودش را که اصلا به دولت ربط نداشت برای ضریح داد صدایش درمی آید که محرومان چه می شوند برادران اینها با عزاداری مخالفند با نوروز مخالفند. (1075189) (alef-13)
 
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۵:۳۷:۳۷
درود بر نویسنده.
به خدا سوگند اگر به همین توصیه ایشان عمل شود نیمی از مشکلات کشور حل خواهد شد.
ممنون از الف به خاطر انتشار این مطلب. (1073886) (alef-2)
 
فرناز
Sweden
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۲۰:۲۸
كاملا" درسته. ولي بايد فكري هم براي منتقدين بعد از نقدشان صورت بگيرد. آيا چيزي به نام آزادي پس از بيان هم وجود دارد؟
لطفا" بدون سانسور نمايش بدهيد. (1073992) (alef-2)
 
ايمان
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۵:۴۳:۰۴
مطلب درستي است. (1073891) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۵:۵۲:۵۱
رطب خورده که منع رطب نمیکنه. شما خود بسیاری از انتقاد ها رو سانسور میکنید بدون اینکه مصداق توهینی باشد. (1073905) (alef-2)
 
مجمد کرمی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۶:۰۶:۵۳
افرین به اقای حائری به خاطر این مقاله خوب. (1073912) (alef-2)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۰۶:۳۳
انتقاد؟؟؟ بعضی خبراتون جای کامنت گزاشتن برای موافقانش هم نداره مبادا مردم منفی بارون کنن بعضی ارو ! (1073936) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۳۶:۲۳
احسنت به شمل گل گفتی (1074017) (alef-2)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۰۷:۴۵
این خبر از سایت برداشته میشه .خیلی زود ! (1073939) (alef-2)
 
گلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۱۰:۰۰
احسنت به شما و به سایت الف
بسیار لذت بردم
این یعنی جابجایی اهم و مهم
یا جابجایی مهم و غیر مهم (1073941) (alef-2)
 
یک نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۲۶:۵۲
بابا ... متقکر جهان اسلام!
پیاده شو با هم بریم!
صبر کن اگه "مهدی و فائزه" عادلانه محاکمه شدن، اون وقت منتظر محاکمه بقیه باش ... (1073953) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۳:۴۲:۴۱
راست میگه دیگه.شما در همین حد رحیمی و مرتضوی رو محاکمه کن قبوله دادا! (1075002) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۲۷:۱۵
خدا پدر و مادرت رو بیامرزه هم نویسنده رو هم سایت الف رو هم بانی سایت الف رو
دکتر توکلی مدرس زمانه ماست (1073954) (alef-2)
 
عباس
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۳۱:۵۶
سلام. مومنان باید در کارهای خیر از همدیگر سبقت بگیرند.در صورتی که انتقاد کردن و انتقاد شنیدن جزء کارهای خیر است، که هست حاکمیت باید در ایجاد شرایط برای ابراز انتقاد پیشقدم شده و فضای جامعه را آنچنان مهیا سازد که رعیت بتواند بدون دلهره و اضطراب انتقاد خود را بیان کند. باید قوانین به گونه ای باشد که این شرایط را بپذیرد. متاسفانه برخی از مدعیان پیروی از رهبری و ولایت فقیه، آنچنان فضای انتقاد رابسته اند که هرگونه اظهار نظری که از آن بوی اختلاف دیدگاه با رهبری به مشام برسد، ممنوع بوده و برای صاحب آن عواقب ناخوشایندی دارد. ایم موضع نیز بارها توسط خود رهبر معظم انقلاب هم مورد تاکید قرار گرفته است اما کو گوش شنوا؟
موضوع بعدی برابری همه در مقابل قانون است که متاسفانه در باور بسیاری از افراد جامعه ما این موضوع خدشه دار شده است. داستان حضور امیراامومنین علیه السلام و آن مرد یهودی نزد قاضی منصوب آن حضرت را همگی شنیده ایم. اما در کدام بخش از جامعه ما چنین تصوری وجود دارد که میتوان در جامعه ما شاهد چنین رویدادی باشیم؟ (1073957) (alef-2)
 
متنفر از ریا
Germany
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۳:۴۲:۲۴
میگویند ولی حرفشان با عملشان یکی نیست. اگر لازم است که تغییری در این روش ایجاد شود، این تغییر را چه کسی باید ایجاد نماید؟ (همه به غیر از خود ایشان.) پس مشخص است که..... الف هم ریا می کند. چرا که اگر به این اصل معتقد است که باید نقد صورت بگیرد باید خود زمینه را فراهم سازد. (1074270) (alef-13)
 
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۳۲:۲۵
با سلام به همگی

من از جناب دکتر توکلی که افتخار شاگردی ایشان را دارم ونیز از شما الفی ها عاجزانه تمنا می کنم لطفا درباره ویژگی هایی که ددارید و مسائلی که به آن اعتقاد دارید بحث و صحبت کنید ومقاله بدهید و واژه مقدس نقد سازنده را خراب نکنید... (1073959) (alef-2)
 
شهزاد از تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۳۴:۵۸
من با نظر یوسف موافقم ادعای الفی ها به انتقاد سازنده اصلا امکان نداره.....حداقل تو ای 4-5 سالی که من الف رو میام جزء خیانت به ملت و گرفتن شتاب دولت عدالت محور وزحمت کش چیزی ندیدم....بعد اسم این کارها و نظرات اپوزسونی را مزارن انتقاد سازنده.... (1074016) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۳:۴۶:۰۷
گرفتن شتاب دولت عدالت محور وزحمت کش چیزی ندیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!عجب رویی!!!!!!!!!!!!! (1075013) (alef-13)
 
گلشنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۳۸:۵۵
جناب آقای توکلی میبینم که دستتون دیگه کامل رو شده ...پیش نهاد میکنم نظر دوستمون یوسف را بزرگ بنویس وتو دفتر کارت نصب کن...خیلی بهش احتیاج داری...همچنین شما الفی ها (1074018) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۷:۴۱
آقای توکلی به اسم انتقاد به دولت هر تهمت و افترایی را وارد می کنند..چرا؟؟؟
بعد شما از انتقاد سازنده دم می زنید
لطفا انتقاد سازنده را تعریف کنید؟...منتظر جوابم (1074036) (alef-7)
 
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۵:۳۶:۵۶
اصلا فکر میکنم از بودجه محرمانه سیا برا سایتشون کمک میگرن که دولتو تو دست انداز بندازن.وگره اینهمه فحش به رئیس جمهور کشورشون رو منعکس نمیکردن.البته اشکالی هم نداره بالاخره باید به ارباباشون خدمت کنن. وگرنه یه مسلمون معتقد که نمیاد فحاشی به دولت مرای کشورش به اسم انتقاد و آزادی بیان منتشر کنه (1075207) (alef-13)
 
mahdi
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۳۸:۰۸
ظاهرا توطئه جدید تخطئه رهبری به نام نقد حاکم اسلامی است شما منافق های کثیف این ارزو رو به گور خواهید برد که چنگی به ساحت قدسی ولایت بزنید شمشیر های و لایت مداران برای امثال منافقانی مثل شما اماده است فقط منتظر امر ولی است تزویر دو رو دارد در یک رو دم از دین میزند اما در دم دست او خنجری است که انرا بر قلب مومنان فرو خواهد کرد اما ما دیگر ان کوفیان تزویر زده نیستیم اینو کور خوندید (1073967) (alef-2)
 
مخمد خسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۷:۵۵
پیامبر رحمت فرمود 2کس کمرم را شکستند جاهلی که سخت پایبند اسلام است و عالمی که بی مبالات .
برادرم مهدی انجه من در این مقاله اوردم اخکام بدیهی اسلام است سعی نمایید بحای دشنام جدال احسن وبخث منطقی پیشه نمایید. (1074037) (alef-7)
 
007
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۳۵:۲۲
برادر مهدی عزیز یک جمله کوتاه تو را فکر کنم بس باشد العاقل یکفیه الاشاره = برادر عزیز امام حسین ع در امور مهم زندگی اش حتی با جون برده سیاهش مشورت مینمود و به جون اجازه انتقاد و نظردادن میداد و میفرمود شاید خیر من از زبان تو جاری گردد (1074061) (alef-2)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۱:۰۳:۵۷
اقای عصبانی که فکر میکنی خیلی پیرو ولایت هستی ایا فکر میکنی که اسلام پیروی و تبعیت کورکورانه را قبول دارد .
خدامند متعال برای پذیرش حرف خودش بما میگوید بیندیش تحقیق کن اگر به نتیجه رسیذی دین و کلام مرا قبول کن
حالا چطور است که به یکباره اینطور عصبانی شدید . خدامند نعمت بصیرت را از ما نگیرد (1074143) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۲:۱۴:۱۸
ولایت بیشترین آسیب رو از شما بی نزاکتها دیده (1074194) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۱:۲۸:۱۴
فقط شعار فقط حرف ها متعصبانه کور کورانه - جایگاه رهبری در جمهوری اسلامی اساسا مقدس نیست و رهبر هم معصوم نیست.حواستان باشد چه میکنید این حرفها بنیان این کشور را متزلزل میکند. شاید شما هم از افرادی باشید که نان این حرفها را میخورید که خوب حسابتان معلوم است. (1074721) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۳:۴۱:۱۸
دوست عزیزی که با شمشیر منتقدان را تهدید می کنی. اصلا فکر کرده ای که نظر تو خلاف همه دستورات و توصیه های ائمه اطهار است؟ این حکم را از کجا آورده ای که هر که از رهبری انتقاد کند منافق است و سزای او شمشیر است. امام علی با منتقدانش چه بر خوردی داشت؟ (1074994) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۷:۴۱:۱۹
جدا براي سايت الف وآقاي توكلي متاسفم
بكبارديگر به بهانه نظرات سايت الف كه توسط خوانندگان گذاشته ميشود به آقاي توكلي هشدار دادم كه سايت شما مأمن ضدانقلاب هاشده وانتقادات شما به دولت كه خيليهاش به حق هم هست شماوسايتتان رابه ورطه دشمني بانظام كشانده وحالابارديگر چنين نشانه اي بروز كرد.اميدوارم آقاي توكلي بيشتر تامل فرموده ونگذارند چنين مضخرفاتي باز هم در الف منتشر شود.
امادرمورد انتقاد از رهبري اولاكه مطلب شمامرادقيقاياد نشريات زنجيره اي دوم خردادي انداخت كه به قول حضرت آقاپايگاه دشمن شده بودند كه اول آمدند وقيد "معظم" را ازكنار مقام معظم رهبري حذف كردند وبعد باكمال وقاحت اعلام كردند كه نه تنها مقام رهبري!!!!بلكه حضرات معصومين و حتي خود خدا(نعوذبالله)قابل نقدند ومردم ميتوانند درخيابانهاعليه خدا راهپيمايي كنند!!! پيوند الف با نشريات خائن دوم خردادي مبارك!!!
ثانياخود حضرت آقااذعان داشته اند كه نقد از رهبري جايز است اماچگونه؟آياشمابراي نقد نسخه تجويزي يك پزشك خبرنگار صداوسيمارابهمراه دوربين ميبريد دركوچه وبازار واز كسانيكه بعضاممكن است سواد خواندن ونوشتن نداشته باشند راجع به درست ياغلط بودن نسخه پزشك مصاحبه ميگيريديااينكه مثل عقلامساله رابه كميسيون تخصصي سازمان نظام پزشكي ارجاع ميدهيد تامتخصصان حرفه پزشكي باتسلط علمي روي آن نسخه نظر بدهند؟فكر كنم الف مشتاق راه اول باشد!!! اما افراد عاقل راه دوم را انتخاب ميكنند.طبعامردم فهيم ايران هم اگر انتقادي به رهبري داشته باشند دركمال آزادي وشجاعت ميتوانند به نمايندگان منتخب خود در مجلس خبرگان رهبري مراجعه و مساله رابافقهاي واجد شرايط باتقواوآگاه به مسائل زمان مطرح ميكنند ومجلس خبرگان هم قانوناوشرعا وظيفه رسيدگي دارد وحتي قادر به تشخيص سلب شرايط از رهبري ميباشد!كه الحمد لله تاكنون نظر اين مجلس نه تنهابه بقاي شرايط لازم در وجود مقام معظم رهبري است بلكه بااتفاق نظر تاكيد ميكنند كه تنهافرد شايسته رهبري درحال حاضركه تمام ويژگيهاي رهبري در وجود مباركشان جمع است شخص شخيص حضرت آيت الله خامنه اي مدظله العالي است.بنابراين لازم است سايت الف بجاي عوام فريبي وايراد شبهه هاي سطحي وكم ارزش به اصل وريشه خود كه همانااصولگرايي واعتقاد مسلم به ولايت وقانون اساسي است بازگردد وبجاي شبهه پراكني خود پاسخگوي شبهات باشد.
آقاي توكلي فأين تذهبون؟ (1073969) (alef-2)
 
قلی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۱۶:۲۵
برادر اونی که تو این شرایط سکوت کنه مسلمون نیست و انقلابی نیست
بلکه انسان بی فکر و خودخواه و بی منطقی هست

این مقالات انتقادی هم که در سایت الف منتشر میشه مگر حقیقت نداره ؟ مگر اسلام به ما یاد نداده دروغ نگیم و همیشه حقیقت رو بگیم ؟ مگه اسلام به ما یاد نداده در برابر ظلم و فساد سکوت نکنیم ؟ (1073991) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۲۸:۰۷
نمیدونم چرا همه آدمهایی با تفکر تو همه صحبت هاشون شبیه همه و غرور و ظلم و بی منطقی توش موج میزنه

من و امثال من ضد انقلاب و کافر نیستیم ما هم مسلمونیم و فقط توقع داریم اسلام دقیق تو این کشور اجرا بشه و مسئولین فاسد و کافر که از اسم اسلام سوء استفاده می کنن سر کار نیان و ما توقع داریم به مسائل اقتصادی و عدالت هم با چشم اسلام نگاه بشه نه اینکه بی عدالت و ظلم تو مسائل اقتصادی کشور موج بزنه و بعدش هم افتخار کنیم که مسلمونیم

ما انقدر به فکر اصلاح آمریکا افتادیم که کشور خودمون ده ها برابر بدتر از امریکا شده

من هم مسلمونم و اعتقاد دارم اگه جلوی بی عدالتی و فساد رو تو این کشور بگیریم و اسلام رو در مورد مسائل اقتصادی و مسئولین هم بکار بگیریم اون وقت میتونیم سرمون رو بالا بگیریم و بگیم ما مسلمونیم

کاش شما هم مثل ما فقیر بودی تا می فهمیدی فقر چه بلایی سر انسان و خانواده ها میاره

درضمن اینجا صحبت ما احمدی نژاد هست که گند زده به اقتصاد کشور وگرنه تو زمان خاتمی اکثرا راضی بودن از این انقلاب و این کشور (1074003) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۶:۵۱
بقول دکتر افروغ هروقت خواستیم حرفی بزنیم (( در شرایط حساس کنونی )) قرار داشتیم. من هم یک مسلمان طرفدار نظام اسلامی هستم, ولی از رویکرد نابخردانهء صداوسیما و . . . بیزارم. اگر قرار است بخاطر بی بی سی و . . . حقایق گفته نشه نیاز به قوهء قضاییه و دستگاههای نظارتی نداریم چرا که هرگونه کشف جرم و خطایی به نفع ضد انقلاب است. اتفاقا اگر یکسری انتقادات و ابهامات در داخل مطرح و پاسخ داده شود, در رسانه های غربی با شیطنت مطرح نمیشود. (1074033) (alef-7)
 
محمد حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۱۱:۲۲
برادرم محمد اولا مسایل سیاسی که مردم کوچه وبازار تبعات تصمیم مسوولین را میپردازند خودشان هم میتوانند از ان سوال کنند چرا شما حق سوال از ریس جمهور را به مطبوعات میدهد ب رهبری که میرسد به نماینده خبرگان که خود او هم ممکن است با جوی که امثال شما پیش اورده اید نتواند سوال ش را راخت بیان کند ارجاع میدهید

امام راحل به درستی خود را خادم ملت مینامید رهبری هم بر مشی امام تاکید مینمایند چه اشکالی دارد مردم با خادم خود راحت سخن کنند سوال حق انان است امام همین مردم بیسواد را ولی نعمت خود ومسوولین میدانست (1074041) (alef-7)
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۵۵:۵۳
خوب سالها است که بر وفق نظر جنابعالی امورات می چرخد. کار ها درست است. اگر شما نگذاشتید کسی حرف بزند نتیجه چه می شود. برو یک سری بشین تو اتوبوس بفهمی دنیا دست کی است. سرت را کردی مثل کبک تو برف. فقط با یک عده کمی هم فکر خودت ارتباط داری آنها هم البته جلوی همدیگر حرف دلشان را نمی زنید و دچار خود سانسوری شدید. یک دفعه این دیوار مثل ستون موریانه خورده فرو می ریزد. و می بینی هیچ کار نمی شود کرد. از عراق، لیبی ، سوریه درس نگرفتی؟ فکر می کنی سوریه را می شود به سادگی جمع کرد؟ فکر می کنی با آنهادچقدر فاصله داریم؟ کی می خواهید از خوای خرگوشی بیدار شوید؟ (1074081) (alef-13)
 
سید مهران
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۰۶:۳۸
به نام خدا
بگذارید رهبری را نقد کنند

بنده متعجبم که چرا وقتی نام رهبری و نقد ایشان و جایگاه ایشان مطرح می شود برخی افراد اینقدر متلاطم و ملتهب می شوند !؟ از چه نگرانی دارید ؟ از امیر مومنان بالاتر کیست که عموم مردم را به نصیحت و نقد حاکمان سفارش می کند؟ امام عزیز راحل و مقام معظم رهبری هم حتی به سخنران جوانی در یک تریبون دانشجویی اجازه نقد رهبری را می دهندو بلکه به ان سفارش می کنند .

متاسفانه ما نقد را مساوی با نفی می دانیم و لذا نه فقط برای ولی فقیه بلکه برای هر مقام کوچک و بزرگی انرا برنمی تابیم . یک زمان نقد اقای هاشمی در این کشور مساوی بود با دشمنی با پیامبر!!! که در نماز جمعه عده ای شعارش را سردادند. یکروز دیگر نقد اقای احمدی نژاد مخالفت با رهبری فرض می شد و خلاصه نقد تمامی تصمیمات و افرادی که به نوعی نقشی در جایگاه حاکمیت داشته اند نوعی ضدیت با نظام تفسیر می گردید. در حالیکه بسیاری از این نقد ها مشفقانه ، دلسوزانه و کاملا بحق بوده است. حال بر فرض که بعضی از انها هم وارد نباشد. در فضای باز امکان پاسخ دارد و مردم به صحت عمل حاکمان اطمینان پیدا می کنند.

بنده عرض می کنم اجازه دهید رهبری را نقد کنند . از چه نگرانی دارید؟ ما که معتقدیم و می دانیم قانونمند ترین مقام کشور ایشان است . ساده زیست ترین و پاک دست ترین مقام ایشان است . هم صاحبنظر در امور مختلف فرهنگی و سیاسی و اجتماعی است هم فقیه و اسلام شناس است . فرزندان و وابستگانش را از ورد به امور اقتصادی و منافع حکومتی باز داشته و ... از چه می ترسید ؟ بگذارید رهبری را نقد کنند . (1074090) (alef-2)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۴:۲۸:۰۵
نظر مهرا ن فقط بازی با کلمات است ..خودش هم می داند این کار هیچ مشکلی از مملکت حل نمی کند.....این حرف شبیه یک مطلبی هست که یک دانشجوی در زمان دانشجویی ما به نمایندگی از انجمن اسلامی دانشکده ما در نشریه دانشجویی راه دانشجو زده بود و بیانیه داده بود که در اوضاع کنونی که انتخبات ریاست جمهوری نهم در پیش است و فرد اصلحی وجود ندارد بهتر است مقام معظم رهبری فدا کاری کنند و از رهبری استعفا دهند و فداکاری کنند ودر انتخابات شرکت کنند تا هم حضور 100 در صدی صورت گیرد و هم اینکع ایشان با تسلط خود می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن تمام مشکلات 25 ساله را یه شبه حل کنند.......
حالا خداییش حرف آن دانشجو مسخره تر بود یا نظر مهران؟؟؟؟
//////////// زنده با ولایت فقیه مقام معظم رهبری ///////////

ای کاش همه ما به جایگاه حساس مومهم رهبری بیشتر توجه واحترام بگذاریم (1075078) (alef-13)
 
ن
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۱۶:۳۲
اقا محمد من نظر شما رو فقط یک سطرشو خوندم چون تشخیص دادم شما ادم کوته فکر و ادم پرستی هستی از خوندنش منصرف شدم (1074099) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۴:۱۷:۲۶
جناب ن
افرین واحسنت ودمت گرم ...کوتاه ومختصر (1075060) (alef-13)
 
مریم
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۳۱:۵۶
در حال حاضر خیلی حسنات در محاق هستند. و خیلی زشتی ها رواج دارد. مثل رواج چابلوسی. نادانی تاریخی. بی اخلاقی . ریا واصلا مشلات روز مره مردم را ندیدن و به روی خود نیاوردن مثل گرانی.و... حسناتی که کمتر به چشم می ایند. ریشه یابی مسایل.یا امر به معروف و از نهی از منکر..البته امر به معروف حقیقی . اعتماد که خیلی وقته ریشه اش سوخته و کسی متاسفانه در صدد ترمیم آن نیست. (1074010) (alef-2)
 
جلیل محبی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۳۲:۰۴
این مسئله باب شود دیگر چیزی از شان و جایگاه ورهبری باقی نمیماند

واقعا برای همه دور و وری ها ی توکلی و خودش و امام جمعه سابق شیراز و هرکس که نمیداند این باب باب ظلم به رهبری خواهد شد متاسفم
واقعا متاسفم (1074011) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۱:۵۳:۴۴
حداقل خودت یه مثبت میدادی به خودت :)) (1074369) (alef-2)
 
فرزند شهید
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۲:۳۸
واقعا متاسفم که میبینم بعضیها مانند مهدی ( که منطقش همان منطق شعبان بی مخ ها است) و محمد (که حتی املاء صحیح کلمه "مزخرف" را بلد نیست) آنقدر تنگ نظر هستند که بجز نظر خودشان نظر دیگری را برنمی تابند. کافیه یک همه پرسی بگذارید تا دستگیرتان شود که چند درصد ملت ایران با انتقاد سازنده موافقند.هیچکس از انتقاد بی نیاز نیست خصوصا که آن شخص رهبری باشد. (1074027) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۸:۵۳:۰۱
الف جان، اگه منظورت از نقد سازنده، عملکرد شما نسبت به دولت احمدی نژاده (با اینکه بنده هزاران نقد به ایشون دارم) ولی یه لطفی کنید و شما بی خیال علمداریه این بحث شوید که این عبا برای قامت شما زار میزنه. کجای عملکرد شمم نقد سازنده بوده؟ نقد سازنده قول لین میخاد، حتی اگه هزار بار بر خلاف نظر شما عمل شد. و تشرهم جایی که تاثیر داشته باشه باید استفاده بشه نه جاییکه فقط بدتر میکنه اوضاع رو.
راجع به رهبری هم چند مساله هست. یکی استدلالی که دوستمون راجع به مجلس خبرگان کردند. دوم اینکه جلساتی که رهبری از نخبگان حالا در حوزه های مختلف دعوت می کنن و مکرر هم هست؛ همه اوناها میتونن بدون ملاجظه نقد کنند کما اینکه می کنند و امنیت کامل هم دارن. اگه منظور شما اینکه شماها با جوسازی های رسانه ای نقد کنید، بنده که قطعا مخالفم و به هیچ وجه فکر نکنم نظرمعصوم علیه السلام عملکرد و روش شماها باشه. سوم اینکه در سال 88 درجواب اون دانشجو خود رهبری هم فرمودند به این مضمون که بنده هم واقعا علاقه مندم که فضایی باشه که بشه یک دنیا حرف داخل سینه را زد. ایجاد اون فضا هم در سطح بدنه جامعه کار بسیار ظریف و سختی هست و به نظر من اول باید ما یادبگیریم رئیس جمهور رو چه جوری نقد کنیم و اون چه جوری جواب بده بعد بریم سراغ رهبری. تاکید می کنم این نافیه بحث مجلس خبرگان که اصلا جای انتقاد در همین خصوص است اگه کسی شبهه ای داشته باشه و تبیین اون نماینده ها برای مردم محفوظه که امروز هم کم و بیش این امر وجود داره. (1074028) (alef-2)
 
یه نفر
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۳۲:۰۷
همیشه پیش خودم میگم چرا با یکی مثل رحیمی یا مرتضوی هیچ برخوردی نمیشه ، نمیدونم شاید گذاشتن برای فردای انتخابات ( البته اگه یه نفر از دارو دسته ی دولت کنونی به قدرت نرسه) (1074058) (alef-2)
 
حجت
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۳۵:۴۰
طبق اصول قانون اساسی مجلس حبرگان رهبری وظیفه دارند بکار رهبری نظارت نمایند ودر صورت تشخیص از رهبر سلب مسئولیت نماید . و نمایندگان مجلس باید مجتهد باشند و صلاحیتشان توسط شورای نگهبان تائید شوند و بعضی از مجتهدین و حتی نمایندگان دوره های قبلی مجلس حبرگان توسط شورای نگهبات رد صلاحیت می شوند . اعضای مجتهد شورای نگهبان که منصوب مقام رهبری می باشند می توانند حودشان کاندبدای مجلس جبرگان شوند وبا سایر کاندیداها به رقابت بپردازند و صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تائید می شود . پشنهاد می گردد چنانچه جلسه مجلس خبرگان رهبری پخش مستیم از صدا و سیما شود مردم اقدامات و نظر وکلا خودشان بشتر اطلاع پیدا می کنند و در جریان مباحث مطرح شده قرار می گیرند . (1074062) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۱۹:۳۶:۳۹
امیدوارم این سعه صدر مداوم باشد وانشاالله رهبری هم براین موضوع نظارتعلنی وشفاف داشته باشبد تا شائبه استقبال از پاچه خواری ازبین برود وسنت حسنه نصیحت ائمه مسلمین البته بارعایت تمامی ادب وآداب آن والبته مستدل واز سرصدق وتوسط اهل آن جاری وساری شود. (1074063) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۱۰:۳۰
نصیحت با توطئه و فتنه و تخریب فرق دارد اگر کسی می خواهد از مسئولان انتقاد کند می تواند در غالب نامه ی خصوصی نظرش را به آنها بگوید اما وقتی می آیند مسئولین نظام را در روزنامه ها مورد انتقاد قرار می دهند معلوم است که قصد آسیب رساندن به نظام است0حال می خواهد انتقاد از یک وزیر باشد یا یک قاضی؛مسئول نظام مسئول نظام است و نباید به روزنامه ها اجازه داد به راحتی از مسئولین نظام اسلامی انتقاد کنند.) در عربستان شما کوچکترین انتقادی از مسئولینشان در روزنامه ها نمی بینید و نظم و اقتدار حکومت واقعا عالیست (1074092) (alef-2)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۱:۴۸:۳۵
آقا احتمالا شما از هلند که تشریف آوردین بیاین تا راجع به اقتدار عالی حکومت عربستان با هم یه صحبتی داشته باشیم....اگرم از وی پی ان متصل شدین که برین سایتای فیلتر شده ببینین که بازم بعد که از فیس بوک لوگ اوت شدین تشریف بیارین تا از اقتدار عالی عربستان با هم صحبت کنیم برادرم...... (1074174) (alef-13)
 
قلی
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۲:۳۳:۲۴
کافرهایی مثل تو همیشه ترس از دشمن و فتنه دارن و هیچ وقت نمی تونن به اون آرامش درونی دست پیدا کنن

خود مقام رهبری هم چندبار از چابلوسی بعضی ها انتقاد کرده
به هرحال ایشون سنی ازشون گذشته و صد در صد تجربه و فهمش از منه جون بیشتره

ولی به هرحال انتقاد سازنده یعنی اعلام نارضایتی ها! وقتی مردم نارضایتی هاشون رو اعلام کنن مطمئنا سبک تر میشن و به دنبال همین موضوع هم فتنه و این حرفها کمتر میشه!!!! (1074213) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۳:۲۰:۵۱
پس نتیجه می گیریم که حکومت عربستان الگوی دولت و ملت ما باید بشود!!! در این چند ساله پس از انقلاب همه جوره ایده ای شنیده بودم اما این خیلی جدید بود. (1074246) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۳:۵۳:۵۷
برادرم! وقتی نامه خصوصی افاقه نکرد آن وقت باید چه کنیم! بعد هم انتقاد در ملأ عام باعث رشد و پیشرفت می شود! مثلا انتقاد از عدم رعایت حقوق مردم باعث آگاهی دادن مردم از حقوقشان میشود! از سوی دیگر این انتقاد باعث می شود که مردم شجاعت انتقاد کردن پیدا کنند! به علاوه وقتی که در خفا انتقاد صورت بگیرد هم انتقاد کننده می تواند آن را تکذیب کند و هم انتقاد شونده و فرصتی برای داوری افکار عمومی ایجاد نمی شود! بنابراین می بینی که انتقادی که به صورت علنی صورت گیرد خود واجد مزایای فراوانی است! (1074281) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۰:۳۱:۳۹
یا مسئولین درست می گویند که مردم ما محرم اسرار هستند و یا دروغ می گویند، اگر دروغ بگویند پس باید همه چیز را از مردم مخفی کنند. (1074314) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۱:۵۵:۰۰
در انتقاد دو چیز مد نظر است اول انتقاد پذیر بودن فرد مورد خطاب و دوم درست و بجا و بی غرض ورزی انتقاد نمودن و بهانه به دست افراد معلوم الحال ندادن مقام عظمای ولایت حضرت اقا از انتقادپذیرترین افراد میباشند ولیکن افراد منتقد به دلیل کم سوادی و یا غرض ورزی از درست انتقاد کردن عاجز بوده و نمیتوانند به همین دلیل انتقاد سازنده نمایند و همیشه در خم یک کوچه اند (1074371) (alef-2)
 
رضا
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۱:۳۶:۰۰
مشکل اتفاقا" 2 چیز است 1 - نکشیدن مسائل به رسانه ها 2- قوه قضایه ضعیف
اگر این 2 باشد کسی جرات خلاف ندارد چون بلافاصله منعکس میشود و کسی جرات تهمت الکی ندارد چون به سرعت در قوه قضایه رسیدگی صحیح میشود. (1074731) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۲:۱۸:۳۱
ولي دوست گرامي عربستان مثال مناسبي براي مقايسه نيست ها ! اونها خيلي اعتقادي به مردم سالاري ديني و راي و ... ندارند. (1074790) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۲۷:۵۹
متاسفم از سطح درک نازل نوسنده!!!همین (1074113) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۰:۳۱:۴۲
این مطالب یک بار قبلا با ادبیات مشابهی نسبت به رهبری، توسط عماد افروغ هم گفته شده بود... والبته برخورد قاطع مردم رو هم دیدید... (1074119) (alef-2)
 
Hong Kong
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۹:۰۶:۴۰
برخورد قاطع مردم از تعداد مثبتها ومنفیها کاملا" اشکاره . (1074503) (alef-2)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۲:۴۹:۳۵
این برخورد قاطع مردم که فرمودید در منفی هایی که به نظر شما داده شده است کاملا مشهود می باشد (1074881) (alef-2)
 
ب
۱۳۹۱-۱۰-۱۵ ۲۲:۱۰:۰۰
زبان سرخ سر سبز را بباد می دهد با این همه افراطیون مذهبی (1074189) (alef-13)
 
دلی خون
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۰:۴۶:۱۱
طبق یکی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همه ملت در برابر قانون یکسانند ایا چنین اصلی در ایران رعایت میشود ؟اگر نه اقایون فراقانون پاسخ دهند. (1074326) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۸:۲۲:۳۵
lمی دانم که این نظر را منتشر نمی کنی

ولی من می گویم..

برادر من دلت خوش است ... کدام روحیه انتقاد پذیری...کدام امر به معروف و نهی از منکر

وقتیکه نماینده منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبری که سید اولاد پیغمبر ایت...که مرجع مسلم تقلید است ..که از خاندان سر شناس و ریشه داری شیعه هست ..به عملکرد رهبری در چارچوب وظایف قانونی و وظیفه و مسئولیت شرعی خود انتقاد می کند، مسجدش تبدیل به مسجد ضرار می شود
خانه و اهل بیتش در زیر فشار قرار می گیرند و مورد هتاکی و فحاشی قرار می گیرند. هزار جور تهمت و دروغ و افترا به او بسته می شود. چرا؟؟
چون که به وظیفه اش عمل کرده....می شود اهل فتنه و فتنه گری

یا خوابی...یا خودت را به خواب زده ای برادر من (1074430) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۸:۲۵:۵۶
ترو خدا اینکار را نکنید . بیچاره و بدبخت میشیم . (1074441) (alef-2)
 
سینا
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۰۹:۰۹:۳۳
"آيا چيزي به نام آزادي پس از بيان هم وجود دارد؟
لطفا" بدون سانسور نمايش بدهيد."

دلت خوشه...این که دیگه سانسور نمیخواد. چیزیه که رده بالاهای مملکت چندین

ساله دارن ازش گله میکنند و حتی احمدی نژاد هم با خنده میگه در ایران آزادی بیان

وجود داره ولی بعدش معلوم نیست....

سانسور کیلو چنده بابا. (1074507) (alef-2)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۰:۳۶:۳۶
کل این مباحث برای داغ کردن انتخاباته
وقتتون رو برای بحث نگذارید بهد از اینکه رای دادین همه بر می گردن سر جاهاشون و باز ما می مانیم و .... (1074643) (alef-2)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۱:۲۱:۲۹
لطفا دوستان ملاحظه كنند:توصیه های امام به رهبران بعد از خود:

”وصیت اینجانب به رهبر و شوراى رهبرى در این عصر که عصر تهاجم ابرقدرتها و وابستگان به آنان در داخل و خارج کشور به جمهورى اسلامى و در حقیقت به اسلام است در پوشش جمهورى اسلامى و در عصرهاى آینده، آن است که خود را وقف در خدمت به اسلام و جمهورى اسلامى و محرومان و مستضعفان بنمایند؛ و گمان ننمایند که رهبرى ، فى نفسه براى آنان تحفه‏اى است و مقام والایى، بلکه وظیفه سنگین و خطرناکى است که لغزش در آن اگر خداى نخواسته با هواى نفس باشد، ننگ ابدى در این دنیا و آتش غضب خداى قهار در جهان دیگر در پى دارد .

از خداوند منان هادى با تضرع و ابتهال مى‏خواهم که ما و شما را از این امتحان خطرناک با روى سفید در حضرت خود بپذیرد و نجات دهد و این خطر قدرى خفیفتر براى رؤساى جمهور حال و آینده و دولتها و دست اندرکاران، به حسب درجات در مسئولیتها نیز هست که باید خداى متعال را حاضر و ناظر و خود را در محضر مبارک او بدانند. خداوند متعال راهگشاى آنان باشد”


” لازم است به رهبر محترم آتیه، یا شورای رهبری، تذکری برادرانه و مخلصانه بدهم : رهبر و رهبری در ادیان آسمانی و اسلامِ بزرگ چیزی نیست که خودبخود ارزش داشته باشد، و انسان را خدای نخواسته به غرور و بزرگ‏اندیشیِ خود وادارد. آن ، همان است که مولای ما، علی بن ابیطالب(ع)، دربارۀ آن گوشزد فرموده است. اساساً انبیاء خدا ـ صلواة اللّه‏ و سلامه علیهم ـ مبعوث شدند برای خدمت به بندگان خدا، خدمت‏های معنوی و ارشادی و اخراج بشر از ظلمات به نور، و خدمت به مظلومان و ستمدیدگان و اقامۀ عدل، عدل فردی و اجتماعی.

شما که خود را پیروان اصحاب وحی و اولیاء عظیم الشأن می‏دانید و بحمداللّه‏ هستید، خود را جز خدمتگزار به ملت‏های ستمدیده ندانید. و باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هرکس چشم طمع به شما دوخته‏اند، و با اشخاص منحرفِ نفوذی در بیوت شما، با چهره‏های صددرصد اسلامی‏ و انقلابی، ممکن است خدای نخواسته فاجعه به بار آورند، و با یک عمل انحرافی ، نظام را به انحراف کشانند، و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی‏ سیلی زنند. اللّه‏، اللّه‏، در انتخاب اصحاب خود. اللّه‏، اللّه‏، در تعجیل تصمیم‏گیری، خصوصاً در امور مهمه. و باید بدانید و می‏دانید که انسان از اشتباه و خطا مأمون نیست. به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید، و اقرار به خطا کنید؛ که آن کمال انسانی است، و توجیه و پافشاری درامر خطا نقص، و از شیطان است. در امور مهمه با کارشناسان مشورت کنید، و جانب احتیاط را مراعات نمایید.( صحیفه امام، ج‏۱۸، ص۶و۷) (1074712) (alef-13)
 
مجید 1
United States
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۲:۰۶:۱۷
تشکر میکنم بخاطر شهامت بخرج دادن برای درج این پست که حرف اول مردم است .
راستی چرا باید ابراض اینگونه نظرها نیاز به شهامت داشته باشد ؟ (1074774) (alef-2)
 
Greece
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۲:۰۶:۳۱
آقای توکلی مگر میزان نظر و رای ما مردم نیست !
پس بیا در میان ما مردم تا بگوئیم چه فسادی در قوه قضائیه حاکم است! که اگر قوه قضائیه هر کشور درست و درمان باشد ؛ تمام کشور به صلاح و سداد هدایت می شود ....لطفا برای هم نوشابه باز نکنید و شاهنامه هم آخرش خوش است بگذارید نتیجه بیاید بیرون آنوقت .... (1074776) (alef-2)
 
محمود
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۲:۱۰:۰۳
آقاي محمد حسن حائري! مگر همين مقاله انتقاد به رهبري نيست؟ كامنت هاي خوانندگان چه؟ قطعا رهبري از انتقاد نمي ترسد و ثابت كرد كه استقبال هم مي كند ولي نمي دانم اشخاص و نهادهايي كه منسوب به رهبري هستند چرا از انتقاد خشمگين مي شوند؟ بياييد از نهادها و اشخاص منتسب به رهبري انتقاد كنيد اگر مي توانيد! (1074781) (alef-2)
 
یک هموطن
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۵:۰۷:۳۷
کرسی آزاد اندیشی، معنایش نصب یک کرسی در فضای مثلا دانشگاه یاهر مکانی دیگر، و میکروفونی و اینکه بگوییم حالا بیا نقد کن نیست برادر. نقد لوازماتی دارد و مقدمات و موخراتی. از ابتدایی تریین مقدمات آن، ایجاد بسترو فضایی امن و رسانەیی بی طرف و فراگیر است، واز مقدماتی ترین موخرات آن، تضمین قطعی منتقد، بعداز اظهار نظر و نقد، و دریافت پاسخی منطقی و بدور از ارعاب و تهدید و تخریب است ازجانب نقدشوندە. برقراری چنین فضاو گفتمانی در سطح ملت رهبری، الگویی متقن و روشن خواهد بودو اتمام حجتی برای تمامی مسولین، وزندە کردن سنتی مبارک کە ثمرەای بجز صمیمیت و نزدیکی و یکدلی بیشتر مردم و نهاد رهبری، برطرف شدن هرگونە غبارو تیرگی و شبهەای، و ارتقا عزت ایران و ایرانی و حاکمیت آن در نزد جهانیان. درهای بستە را سالهاست آزمودەایم، یکبارهم درهارا باز کنیم ونتیجەاش را ببینیم. بستن باب نقدو گفت گو، کدورت می آوردو سو ظن و دوری و فاصلە. حاکمیتی کە پشت بە اسلام و خدمت بە مردم بستە، یقینا باکی از نقدو نقادی کە ندارد هیچ، از آن استقبال هم میکند. فبشر عبادی الذین یستمعون القول، فیتبعون احسنە. (1075150) (alef-13)
 
فرشیان
۱۳۹۱-۱۰-۱۶ ۱۵:۳۶:۴۳
جالبه که شما خود در کلام امیرالمومنین برخورد گزینشی کرده اید ولی دیگران را متهم به برخورد گزینشی می کنید:
- کل خطبه مذکور از سیدالمظلومین امیرالمومنین، گلایه امام از عدم اطاعت اهل کوفه از امام است
- در انتهای خطبه هم مجددا می گویند حق من برشما اینست که از من اطاعت کنید و در نهان و آشکار برای من خیرخواهی نمایید که شما از کل خطبه همین یک جمله و از این یک جمله به توصیه امام مبنی بر انتقاد کردن از ایشان رسیده اید!!!!!
- هر اهل مطالعه ای می تواند از سخنان امام دریابد که جای جای نهج البلاغه و احادیث معصومین، تاکید ایشان مبنی بر اطاعت وحمایت همه جانبه از ایشان و نمایندگان ایشان است و وقتی اطاعت پذیری مسئولین شدیدا زیر سوال است چه جای نگرانیست ازعدم انتقاد!!
- حال آنکه عیان است در جامعه انتقاد از رهبری رواج دارد و گوش به حرفی مسئولین و بسیاری از مردم نسبت به اوامر ونصایح ایشان، غمبار است و دردآور! حاشا نکنید که تنها یک نمونه بسیار بسیار بسیار بسیار کوچک آن، توصیه مکرر ایشان مبنی بر مصرف کالای ایرانی است که حتی در ادارات دولتی هم رعایت نمی شود!!!(حتی با وجود قانونی در این زمینه!)
- تا آنجا که من دیده ام در هرجای نهج که صحبت از نظر دادن بوده، تنها بحث مشورت و سوال است که هم اکنون هم در نظام جاریست و هر انتقادی که خواسته و ناخواسته منجر به عدم اطاعت پذیری و تضییع جایگاه حاکم باشد، بشدت مورد نهی است
: حکمت 321 از نهج البلاغه: (خطاب به ابن عباس) بر تو است که نظر خود را به من بگویی، و بر من است که پیرامون آن بیندیشم، آنگاه اگر خلاف نظر تو فرمان دادم باید اطاعت کنی! (امیدوارم کارتان به جایی نرسد که به مخالفت با دیدگاه امیرالمومنین علیه السلام بپردازید که من برای شما ترس از آن دارم)
- در میان ده ها توصیه اول امام مظلوم شیعه به همین توصیه ایشان اکتفا می کنم:
1- خطبه 169: به خدا سوگند! اگر در پیروی از حکومت وامام، اخلاص نداشته باشید، خدا دولت اسلام را از شما خواهد گرفت که هرگز به شما باز نخواهد گردانید و در دست دیگران قرار خواهد داد!
- تمامی موارد بالا را برای کسانی گفتم که بر اساس احادیث اهل بیت، ولایت و نیابت فقیه را از جانب امام قبول دارند و بحث عقلی هم عمیقا موید این مطالب است که ترس از عدم حوصله خواننده برای تطویل مطالب دارم.
- بترسید از هرگونه حرف منفی گویی در تبلیغ برای برپایی زیارت اربعین که یک کنگره عظیم با پتانسیل بالا مختص شیعیان است که طراحی امام معصوم برای همیشه شیعیان است که در آینده ظرفیت های آن نمایان تر خواهد شد. (کم اهمیت خواندن آن کاملا کوته نظری شما را نشان می دهد)
- یادآور می شود که کنگره حج با آن عظمت و پتانسیل هایی که برای آن گفته می شود تنها شامل حدود 3 میلیون نفر از مذاهب گوناگون است حال آنکه حرکت زیارت اربعین امسال طبق آمارهای گوناگون جمعیت بین 15 تا 22 میلیون شیعه را گزارش می داد. و بدیهی است که تبلیغات بهنگام بسیار مطلوب حضرات معصومین است.
- در نهایت نقد و سوال پایانی مطلب شما را نسبت به قوه قضائیه حق شما می دانم که به عنوان یک سوال و شبهه به طرح آن بپردازید و تنها قصد روشن شدن داشته باشید که اگر مقصود اینست آفرین دارد و این دادخواهی و نقد شدیدا مورد خواسترهبریست.
- چه بسا که رهبری خود بارها به قوه مذکور اصرار بر اجرای احکام مبارزه با فساد داشته اند حال آن که در آنجا هم مانند دیگر بخش ها درد عدم اطاعت از رهبری وجود دارد کم و زیاد.
اگر نقد پذیرید مطلب را انتشار دهید (1075204) (alef-13)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته