توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495351
با دانلود کتاب «سمفونی مردگان» به صداهای شنیده نشده گوش دهید!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳


این گروه شش نفری می‌نوازند. شش نفری که هر یک از اعضای خانواده، نماد جامعه شده‌اند. یکی روشنفکر است و آن یکی سنتی می‌نوازد. نواختنی که" عباس معروفی" با شاهکاری که خلق کرد نشان داد هنوز هم پس از 28 سال صدای "سمفونی مردگان" خاموش نشده است. رمانی که داستان تک تک آدم‌هایش را باید با دانلود کتاب خواند.

عباس معروفی حالا 60 ساله شده است. نویسنده‌ای که فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری داستان‌نویس دوران معاصر آغاز کرد. معروفی؛ نمایشنامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار ایرانی با نوشتن سمفونی مردگان در سال ۱۳۶۸ بود که در ایران شناخته شد. رمانی که به گفته منتقدان شاهکار داستانی مردم ایران‌زمین است.

نخستین مجموعه داستان معروفی به نام «رو به روی آفتاب» در سال ۱۳۵۹ منتشر شد و پس‌ازآن در سال 1365 "آخرین نسل برتر" را نوشت. نخستین رمان این نویسنده ایرانی "سمفونی مردگان» بود که استقبال منتقدان کتاب و خرید کتاب از سوی مخاطبان باعث شد معروفی معروف شود و در زمره نویسندگان برتر ایرانی به شمار آید.

این رمان که تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران را در دهه ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ به نمایش می‌گذارد هم‌اکنون از طریق نرم‌افزار کتاب‌خوان "فیدیبو" قابل دسترس است. دوستداران این رمان ستودنی می‌توانند از طریق الکترونیکی خرید کتاب را انجام دهند.

فیدیبو نرم‌افزار کتاب‌خوان، با خرید کتاب از انتشاراتی‌ها این آثار را به صورت قانونی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و کاربران می‌توانند با دانلود رایگان نرم‌افزار فیدیبو، آثار موردعلاقه خود از جمله سمفونی مردگان را با خرید کتاب به دست آورند. کتابی که در سال 2001 جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ را به دست آورد.

وقتی دانلود کتاب سمفونی مردگان را انجام می‌دهید، با چندصدای متفاوت رو‌به‌رو می‌شویم که ماجرای یک خانواده اردبیلی را روایت می‌کند. خانواده‌ای که شاهد جنگ جهانی دوم است و اردبیل ازآن‌رو اهمیت دارد که در نزدیکی روس‌هاست و انگلیس‌ها و آمریکایی‌ها کشور را اشغال کرده‌اند.
 
 
 
پدر؛ جابر اورخانی، یک تاجر سرشناس در کاروانسرای آجیل‌فروش‌هاست که با همسر و چهار فرزندش یوسف، آیدین و آیدا و اورهان در اردبیل زندگی می‌کنند. و شخصیت اصلی‌اش داستان آیدین شاعر جوانی است که دیدگاه او با پدر خود متفاوت است و همین تفاوت‌ها باعث می‌شود که پدر به هر راهی دست بزند که آیدین را با خود همراه کند.

آیدین نماد روشنفکری است که با پدر سنتی خود در تقابل قرار می‌گیرد. روشنفکری که می‌خواهد از بند قضا و قدر رها شود و خود مهار زندگی را به دست بگیرد. انسانی که نمی‌خواهد شغل بده و بستان تاجری پدر را پیشه کند و می‌خواهد برود در تهران درس بخواند تا شاعری آزاد از قید تعصب یا تحجر مذاهب شود. اما پدر از ترس این تغییرات مانع پسر می‌شود و پسر کوچک اورهان هم که به مانند پدر فکر می‌کند مانع از این تغییرات می‌شود.

هرچند پدر دید تنگ‌نظرانه اما مهربان دارد اما برادر آیدین، اورهان گرفتار فرصت‌طلبی شده است و می‌خواهد همه اموال را به تصاحب خود درآورد. حسادت و زیاده‌خواهی فرصت اندیشیدن به دنیایی دیگر را به اورهان نمی‌دهد و علی‌رغم سفارش پدر برای تقسیم اموال به مساوات اما اورهان برادرکشی می‌کند. درست به مانند قابیل که هابیل را کشت.

مضمون اصلی داستان در دانلود کتاب در اصل برادرکشی است و معروفی نویسنده داستان، سمفونی مردگان را با مقدمه داستان قابیل و هابیل شروع می‌کند. "قابیل گفت من تو را البته خواهم کشت. هابیل گفت مرا گناهی نیست که خدا قربانی پرهیزگاران را خواهد پذیرفت. اگر تو به کشتن من دست برآوری، من هرگز به کشتن تو دست بر نیاورم که من از خدای جهانیان می‌ترسم. می‌خواهم که گناه کشتن من و گناه مخالفت تو هر دو به تو بازگردد تا اهل جهنم شوی که آن آتش جزای ستمکاران عالم است. آنگاه پس از این گفتگو، هوای نفس او را بر کشتن برادرش ترغیب نمود تا او را به قتل رساند".

این کتاب پرکشش و پرخواننده که در خارج از کشور هم خواننده دارد تاکنون به دو زبان انگلیسی و آلمانی ترجمه شده است. رمانی که شخصیت‌های آن خیلی خوب و عالی سرجای خود هستند و نویسنده با این داستان اوضاع تفکرات ایران را در دهه ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ از منظر دید چند شخصیت مختلف منعکس می‌کند. و فیدیبو با خرید کتاب سمفونی مردگان از انتشارات ققنوس دانلود کتاب را از طریق قانونی فراهم کرده است.

با دانلود کتاب سمفونی مردگان، وارد حکایت جامعه ساکن و خاموشی می‌شویم که آیدین هرچقدر تلاش می‌کند از بندان رها شود نمی‌تواند. داستانی که در آخر، آیدین سر به جنونم بگذارد و مرگ انتظار او را می‌کشد. آیدین شاعری که به ادبیات علاقه دارد و به مانند پدر نمی‌خواهد زندگی کند. او نماد روشنایی و زلالی است. کسی که از بچگی سربه‌راه نیست و آرام و قرار ندارد و می‌خواهد زندگی دنیای دیگر را تجربه کند. " آیدین همه‌جا بود، تند و تند خبر می‌آورد. از پنجره‌ها همه‌جا را زیر نظر داشت و اتفاقاتی را که در اطراف خانه می‌افتاد، موبه‌مو گزارش می‌کرد”

آیدین اما با رفتار پدر تغییر می‌کند. و با سوختن کتابها و خودسوزی آیدا خواهرش او هم می‌سوزد و تبدیل به آدمی دیگر می‌شود. هرچند که عشق در زندگی آیدین به کمکش می‌آید اما قدرت آدم‌های دیگر آن‌قدر بیشتر است که در آخر آیدین است که مغلوب زمانه می‌شود.

این رمان معروف که عباس معروفی نهایت دقت و چیرگی را برای نوشتنش به کار برده است. با شخصیت‌پردازی توصیفی و هم تصویری همراه است و راویان متعدد که به صورت پی در پی در میان اول شخص و سوم شخص تغییر می‌کند کتاب را از میان کتاب‌های داستانی دیگر متمایز کرده است. رمانی که با دانلود کتاب آن می‌توان فضای خفقان را در آن حس کرد.

رمان سمفونی مردگان با خرید کتاب از طریق نرم‌افزار کتاب‌خوان فیدیبو قابل تهیه است و با نصب رایگان این نرم‌افزار می‌توان به سهولت به دانلود کتاب از طریق قانونی دسترسی پیدا کرد. چرا که فیدیبو با رعایت کامل تعهد جهانی حق تکثیر دانلود کتاب را در اختیار دوستداران سمفونی مردگان قرار می‌دهد.

فعالیت این نرم‌افزار کتاب‌خوان که مبتنی بر استانداردهای جهانی صنعت نشر است در اسفند سال ۱۳۹۲ آغاز شده است و با قرارداد با 300 ناشر ایرانی دانلود کتاب‌های مورد علاقه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پدر سمفونی مردگان جابر است. پدری متعصب، ستمگر و زورگو که تصمیمات اشتباهش باعث انحلال خانواده می‌شود. کسی که کتابهای آیدین را به آتش می‌کشد. آیدا را در آشپزخانه محبوس می‌کند و در آخر هم با قطع حمایت خود و قساوتی که برای آیدا دارد باعث خودسوزی آیدا دخترش می‌شود. جابر پدری است که تبعیض میان آیدین و اورهان به حداکثر می‌رساند و چنان در بند خرافات است که رفتارش هیچ رنگی از مذهب حقیقی ندارد.

 پدری که معروفی آنچنان زیبا آن را با کلمات به تصویر می‌کشد که گویا صدها بار از این جنس پدرها دیده‌ایم و آن را از نزدیک لمس کرده‌ایم. شخصیتی که دانلود کتاب باعث می‌شود هرکدام از این صداها را هزاران بار بشنویم و آنها را قضاوت کنیم. چرا که همیشه پدرها و اورهان‌هایی هستند که با رفتار و اندیشه خود مانع از رشد روشنفکرانی چون آیدین می‌شوند.

توزیع رسانه ای : رپورتاژ ادز
 
 
کلمات کلیدی : عباس معروفی+سمفونی مردگان+نمایشنامه‌ نویس+روزنامه‌نگار+کتاب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.