نظر منتشر شده
۹۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455355
شما پدیده سال ۹۵ را انتخاب کنید
بخش خبری الف، 29 اسفند 95
به نظر شما کدام یک از این گزینه ها، چهره ترین گزینه سال است. شما به کدام یکی از آن ها رای می دهید؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۴
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال نگاهی داریم به آدم‌ها و جریان هایی که در یک سال گذشته هم سر و صدا داشتند و هم ما را شگفت‌زده کردند.

با گردش هر ۳۶۵ روز زمین به دور خورشید یک سال می‌گذرد و در هر سال آدم‌ها و حوادثی هستند که بیشتر از ماجراهای دیگر پر رنگ می‌شوند، این روزها با وجود شبکه‌های اجتماعی انتقال اخبار بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد و این مردم هستند که خودجوش در بسیاری موارد موج خبری را راه می‌اندازند. این جریان چه درست و چه غلط باعث معروف شدن یک آدم معمولی یا در مواردی از بین رفتن محبوبیت یک فرد شناخته شده می‌شود.

سال ۹۵ کم از این حوادث و از این افراد که یک شبه معروف شدند، نداشت؛ آن‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دیدیم، اتفاق‌های دردناکی بودند که پا به پای هم در شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را دنبال می‌کردیم. در این گزارش نگاهی داریم به برخی از همین چهره‌ها، آن‌هایی که خودشان به صورت مشخص در سالی که گذشت دیده شدند و اتفاق‌هایی که آنقدر بزرگ بودند که به خودی خود شخصیت پیدا کردند و مهم شدند.

خطای پزشکی
شبکه های اجتماعی بهترین ناظر عملکرد پزشکان در سال گذشته بود. هیچ خطای پزشکی از چشم فعالان فضای مجازی دور نماد و عجیب ترین خطاها در سال ۹۵ رخ داد. عمل اشتباهی پا و درآوردن اشتباهی کلیه بیمار از عادی ترین خطاهای پزشکی بود و شاید پرهزینه ترین خطای پزشکی نیز مرگ عباس کیارستمی بود. در روزهای پایانی سال ۹۴ کیارستمی قربانی خطای پزشکی شد و در تابستان امسال به دلیل همان اشتباه جان سپرد تا افکار عمومی بیش از هر زمان دیگری نسبت به اشتباهات پزشکان حساس شوند. افزایش درآمد پزشکان به واسطه طرح تحول سلامت نیز یکی از پدیده هایی بود که در تشدید حساسیت افکار عمومی نسبت به این قشر تاثیر گذاشت.

کیمیا علیزاده
مجله مهر: روزی که در المپیک ۲۰۱۶ ریو مدال برنز تکواندو را گرفت، عنوان نخستین زن ایرانی که در بازی‌های المپیک مدال گرفت را از آنِ خود کرد، اما با در نظر گرفتن ۱۹ ساله بودن عنوان جوان‌ترین مدال‌آور تاریخ ورزشی ایران را هم به نامش زدند. پدیده تکواندوی ایران در تابستان سال ۷۷  در اردبیل متولد شده و در سال ۲۰۱۴ به دلیل اینکه سنش کمتر از ۱۷ سال بود نتوانست در بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ حضور پیدا کند. با این‌حال او دو سال بعد توانست نام خود را در تاریخ ورزشی ایران جاودانه کند.

توئیتر
توئیتر یکی از شبکه‌اهی اجتماعی است که با وجود فیلتر بودن در کشور، کاربران زیادی دارد. از مدیران و صاحبان منصب کشور تا روزنامه‌نگاران و صاحبان قلم در این شبکه اکانت دارند و در آن درباره مسائل روز به اظهار نظر می‌پردازند، البته این اظهار نظرها بیشتر در فضای کنایه و طنز هستند، یکی از دلایلی که توئیتر را محبوب کرده، به موجز بودن نوشته‌ها برمی‌گردد، هر توئیت نمی‌تواند بیشتر از ۱۴۰ حرف داشته باشد و همین کوتاه بودن این نوشته‌ها باعث محبوبیت بیشتر توئیتر شده است. در سالی که گذشت توئیتر به قدری در فضای کشور مورد توجه قرار گرفت که حتی باعث به وجود آمدن موج‌هایی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور شود. این شبکه اجتماعی تا جایی فراگیر شده است که امروزه وقتی کسی اکانت می‌سازد، با ویدئوی تصویری به دیگران خبر می‌دهد که اکانت رسمی خودش است!

پلاسکو
قطعا سال ۹۵ تا همیشه با نام «پلاسکو» گره می‌خورد، ساختمانی با بیش از نیم قرن سن که مدت‌ها بود به عنوان یکی از مراکز تولید و فروش لباس شناخته می‌شد، بسیاری در طبقات آن و در کارگاه‌های تولیدی کار می‌کردند و شغل داشتند. این ساختمان ۱۵ طبقه که در زمان خودش نخستین سازه با اسکلت فلزی بود و آسانسور داشت و در یکی از مناطق اصلی و خوش‌نشین شهر قرار گرفته بود، نخستین مواجه ایرانی‌ها با مرکز خرید بود، آن‌هم در قلب تجارت و تفریح شهر، شهری با جمعیت دو میلیونی که وقتی بعد از چهار سال این ساختمان در آن سربرآورد، از همه جای شهر می‌شد آن را دید! می‌گویند در دهه ۴۰ و ۵۰ طبقه‌ زیرین با آن حوض بزرگش  و طبقات اولیه ساختمان را سینمادارها و دفاتر پخش گرفته بودند و طبقه آخر برج هم به رستورانی می رسید که اتفاقا در زمان خودش جای شیکی محسوب می شد.

اما صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۹۵، همه این خاطرات با تمامی سرمایه‌هایی که در جای جای این ساختمان وجود داشت، به یک باره فروریخت، همه‌ چیز از چند دقیقه مانده به هشت صبح شروع شد، آن آتش سوزی در طبقات میانی آغاز شد، طبقات هشتم به بالا می‌سوختند و دود سیاهی آسمان را در برگرفته بود، بعد از سه ساعت، با تلاش آتش‌نشان‌ها، آتش مهار شده بود، اما به نظر می‌رسید ساختمان پیرتر از آن است که توان تحمل این آتش و گرما را داشته باشد و در خودش فرو ریخت، آن‌هم در حالی‌که آتش‌نشان‌ها و برخی از مردم همچنان داخل بودند. پلاسکو پنجشنبه ریخت و ۹ روز تمام نیروهای امداد، عملیات آواربرداری را انجام دادند تا در نهایت از این پیر ۵۰ ساله ۱۷۰۰ کامیون با ۲۰ هزار تُن نخاله خارج شود.

پلاسکو علاوه بر اینکه در مدت ۱۰ روزه حادثه در صدر اخبار رسانه‌های رسمی و حتی غیر رسمی بود و تقریبا تمامی موضوعات دیگر جامعه را تحت تاثیر قرار داده بود و همه در انتظار شنیدن خبری از آنانی که زیر آوار بودند، هر لحظه اخبار را دنبال می‌کردند با اینکه از این حادثه کسی زنده نماند و بر اساس گفته شاهدان عینی دمای آتش در زیر آوار بیش از ۵۰۰ درجه بود، اما همدردی مردم با آتش‌نشان‌ها و آن‌هایی که همه دار و ندار خودشان را از دست دادند، باعث شد پلاسکو را شخصیت مهمی در سال ۹۵ بدانیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
عصر روز ۱۹ دی ماه بود، جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تازه تمام شده بود، دبیر مجمع برای ورزش به استخری در نزدیکی سعدآباد می‌رود، همان‌جا دچار عارضه قلبی می‌شود، او را به بیمارستان تجریش می‌برند، اما کار از کار گذشته بود، ساعت ۱۹:۳۰ در حالی‌که مراحل احیای قلبی روی او اثر نداشت، خبر درگذشت یکی از ستون‌های اصلی انقلاب اسلامی در رسانه‌های کشور منتشر شد. آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که یکی از پایه‌های نظام جمهوری اسلامی بود، در حالی در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت که در کارنامه سیاسی او هشت سال ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد و همچنین در زمان جنگ ایران و عراق به عنوان نماینده رهبر در شورای عالی دفاع را می‌توان دید. او که از شاگردان امام خمینی (ره) بود، از دوستان نزدیک رهبر انقلاب نیز محسوب می‌شد.

معمای شاه
یک سال تمام سریال فاخر صدا و سیما از شبکه اول و رسمی کشور پخش شد! مجموعه‌ای که در آن ۸۵ بازیگر اصلی، ۵۴۰ بازیگر فرعی و بیش ۵۶۰ عوامل سینما و تلویزیون حضور داشتند و وقتی تمام شد علی عسگری، رییس صدا و سیما آن‌را سریالی فاخر دانسته و گفت باید «معمای شاه» را الگوی ساخت سریال‌های الف ویژه قرار داد! پنج سال زمان برد تا محمدرضا ورزی این سریال را بسازد، مجموعه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های مختلف  به خاطر گاف های زیادش بیشتر  دستمایه شوخی قرار گرفته بود تا اینکه داستانش الگویی برای نسل جدید باشد.  «معمای شاه» هرشب از تلویزیون پخش شد تا شاید مخاطبانی پای آن بنشینند، اما کارکرد آن فرقی نکرد و شوخی‌هایی که درباره آن وجود داشت بیشتر از اصل ماجرایی که سازندگان و مدیران می‌خواستند، مورد توجه قرار گرفته بود، حتی به نظر می‌رسید بعضی‌ها هستند که «معمای شاه» را می‌بینند تا بتوانند از آن سوتی بدست بیاوردند.

تاکسی‌های آنلاین
با اینکه تاکسی‌های آنلاین دو سالی می‌شد در سامانه اینترنتی کشور ظهور کرده بودند و حتی برخی هم از آن‌ها استفاده می‌کردند، اما با تولد تپ‌سی در اردیبهشت ۹۵ و فعالیت گسترده آن‌ها باعث شد اسنپ هم برنامه‌های خودش را گسترش دهد و سال ۹۵ هرکسی می‌خواست از جایی به جای دیگر برود، با پیشنهاد استفاده از این تاکسی‌های آنلاین روبرو شوند. وجه تمایز این تاکسی‌یاب‌ها با سایر روش‌های سنتی را در سه چیز می‌توان عنوان کرد، کیفیت، مقرون به صرفه و در دسترس بودن. البته باید این نکته را در نظر گرفت که مقرون به صرفه بودن به معنای آن است که هزینه‌ای که مشتری پرداخت می‌کند باید متناسب با سرویسی که دریافت می‌کند باشد و ارزان‌تر یا گران‌تر بودن در اینجا ملاک نیست.
این سرویس‌های تاکسی اینترنتی به دلیل قیمت‌ کمتر و معمولا در دسترس بودن به نخستین گزینه افراد برای سفرهای درون شهری بدل شده‌اند و کافی است برنامه آن‌ها را در گوشی خودتان داشته باشید تا در هر جای تهران که بودید با دسترسی به اینترنت، سوار تاکسی شده و به راحتی به محل مورد نظر برسید.

صفدر حسینی
ماجرای فیش های نجومی یکی از زلزله های سال ۹۵ بود که البته قربانیان زیادی نگرفت ولی همان قربانیان اندک، حسابی خبرساز شدند. علی صدوقی مدیرعامل بانک رفاه بود که برکنار شد و مدیران بیمه مرکزی نیز برکنار شدند اما معروفترین چهره پرونده حقوق های نجومی صفدر حسینی بود. صفدر حسینی وزیر کار و اقتصاد دوره هشتم بود ولی در دولت روحانی او را به عنوان رئیس صندوق توسعه ملی ایران می‌شناختند. اما در ۲۵ خرداد ۹۵ اخباری درباره دریافت حقوق‌ میلیونی او منتشر شد. در نهایت با انتشار فیش حقوقی‌اش همه دیگر  می‌دانستند که صفدر حسینی ماهی ۵۷ میلیون حقوق می‌گرفته است، بعد از این ماجرا او از سمت خود استعفا داد. البته این روزها دخترش به عنوان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی حضور دارد که با ۲۶ سال سن خودش را دکتر معرفی می‌کند، و یک شرکت صرافی را در سال ۹۰ و زمانی‌ که  کشور با بحران ارزی رو به رو بود به نام خود ثبت کرده بود که البته غیرمجاز اعلام شد، شرکتی که با وجود غیرمجاز بودن، سرمایه آن را چهار میلیارد تومان تخمین زده‌اند. فاطمه حسینی در یکی از جلسات رسمی مجلس به بهانه اعتراض وقت گرفت، اما به جای صحبت از موضوع، به دفاع از پدرش پرداخت.

سجاد رضایی
«سجاد رضایی هستم، فرزند اکبر کلاس دوم ب، دبستان سیف. پوریا جعفری و شهریار فدایی می‌خواستن منو با خط‌کش بزنن» احتمالا شما هم با خواندن این جمله‌ها صورت گرد و بانمک پسربچه اصفهانی در ذهنتان می‌آید. همانی که با شیرین‌زبانی جلوی ناظم مدرسه با خط‌کشی که در دست دارد، سعی می‌کند خودش را تبرئه کند. بعد از پخش شدن این کلیپ که بسیاری هم دست به دست شد و دابسمش‌های مختلفی هم برایش درست کردند، بسیاری نگران بودند که با این اتفاق ماجرای «شیب، بام» و اتفاق‌هایی که برای بیژن افتاد، دوباره تکرار شود، اما این‌بار ماجرا فرق کرد و با دعوت از این پسر شیرین زبان در چند برنامه تلویزویونی برای خودش حسابی معروف شد و دیگر همه او را می‌شناختند؛ برای همین سجاد رضایی یکی از چهره‌های شناخته شده سال ۹۵ بود که هرکسی با دیدن کلیپ او از حاضر جوابی و شیرین‌زبانی‌اش خنده به لبانش آمد.

دیوانه ای به نام ترامپ
در میانی ایرانی‌ها و اتفاق‌هایی که در مرزهای خودمان رخ داده، برخی خارجی‌هایی هستند که تصمیم‌های آن‌ها روی ما هم اثر دارد و حتی مردمی که خیلی اخبار را پیگیری نمی‌کنند، درباره آن اظهار نظر می‌کنند و برای‌شان مهم است. دونالد ترامپ که بعد از باراک اوباما عنوان ریاست جمهوری امریکا را بر عهده دارد، یکی از این افراد است. او در سال ۹۵ در انتخابات پیروز شد، با اینکه مخالفان و موافقان سرسختی در امریکا دارد، با این‌حال برای چهار سال آینده رییس جمهور امریکا خواهد بود. او پیش از انتخابات هم بارها درباره ایران و جریان برجام اظهار نظرهایی کرده و گفته بود که اصلا برجام را قبول ندارد. او در اولین اقدام، دستوری برای اعمال محدودیت‌ها برای پناهجویان را امضا کرد، با اینکه این دستور در مجلس این کشور تصویب نشد، اما این اتفاق نشان داد که ترامپ درصدد اجرایی کردن وعده‌های انتخاباتی خود که در مواردی هم افراطی بودند، است.

به نظر شما کدام یک از این گزینه ها، چهره  ترین گزینه سال است. شما به کدام یکی از آن ها رای می دهید؟
 
کلمات کلیدی : آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، کیمیا علیزاده، اسنپ، معمای شاه، ترامپ
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۸:۳۹:۵۹
جلال ملکی سخنگو آتش نشانی. (4210090) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۶:۳۴:۳۸
ایا واقعا برای این چیزا باید نظر سنجی کرد (4210561) (alef-13)
 
حميد
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۰۷:۳۲
متاسفانه اشتباهات برخی پزشکان مغرور ولي كم سواد ايراني كه جان هزاران نفر را در سال قبل گرفت. والودگي هوا (4210894) (alef-13)
 
محمدعلي
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۰۸:۳۰
خانم بي ابتكار والودگي وحشتناك هوا (4210896) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۸:۴۸:۲۰
خدا روح اتشفشانان پلاسکو را قرین رحمت قرار دهد که با فداکاری نشون دادند که هنوز هم کسانی هستند با دیدن این همه فساد میتونند فداکار باشند. (4210095) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۸:۵۱:۱۳
اینکه به سریال کم بیننده معمای شاه میگید سریال فاخر
اینکه حقوق هایی که تا حالا داده میشده و ساکت بودید رو در دولت روحانی می کنید چوب برای زدن دولت، نشانه سیاسی بازی شماست. اما چطور مسایل کم ارزشی مثل این پسر در شبکه های اجتماعی رو با فاجعه ملی پلاسکو در یک سطح قرار دادید، جای سوال داره! (4210099) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۳:۳۰:۴۲
واقعا! اخه سریال فاخر!!! که تاریخ رو تحریف کرده و بیننده ای نداشته اینگونه گفتن فقط جنبه تبلیغ برای سریال دارد و بس! (4211046) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۸:۵۲:۳۴
افشاء قطره ای از دریای حرامخواری نجومیان .
آبرو ریزی و خسارات وحشتناک برجامیان .
رکود .
بیکاری .
تورم .
ادبیات حیرت انگیز روحانی و معاونان و وزرا .
انفعال مماشات و وامداری سؤال برانگیز مجلسیان با دولتیان .
ضعف تأسفبار قوه قضائیه در مقابل حرامخواران و ذخایر دروغین انقلاب و دو تابعیتی های خطرناک و ...... .

اللهم عجل لولیک الفرج . (4210100) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۷:۱۸
داداش دستت درد نکنه ....
جانا سخن از زبان ما می گویی..
ما که اینارو مینوسیم الف نمیزاره حالا که تو نوشتی مام لایک میکنیم (4210469) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۰۴:۵۰
به نظر من سریال بسیار فاخر معمای شاه لایق چهره سال شدن هستش (4210114) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۱۱:۲۵
آیت الله هاشمی رفسنجانی، مرد روزهای سخت. صبور، تیزبین و عاشق مملکت. خدایش بیامرزد و امیدوارم ایشون اونایی که به ایشون تهمتهای فراوان زدند بخشیده باشه. (4210115) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۰:۰۹:۳۶
1- استخر فرح
2- ذخایر انقلاب
3- توهم برجام
4- توهین به ملت
5- هزار فامیل
6- رونق اقتصادی !!!!
7- ........................................................................................................... (4211081) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۲۱:۵۳
ترامپ (4210121) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۲۱:۵۹
پدیده مردم ایران بودند که هر لحظه از هم فاصله می گیرن یه عده پول دارتر یه عده بی پول تر اما هنوز نفس می کشیم (4210122) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۳۱:۱۰
انقدر گزینه ها بی ربط هستند که ارزش نظر دادن ندارن مثلا کجای سریال معمای شاه باید پدیده سال باشه (4210133) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۰۹:۴۶:۵۲
اول وفات آیت الله هاشمی

دوم پلاسکو (4210159) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۰۱:۰۰
خلا وجود آیت ا... هاشمی رفسنجانی نیاز به دهها سال دارد تا پر شود:-( واقعا هنوز هم از مرگ ایشان بسیار متاثرم (4210171) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۰۶:۲۴
پزشکان ایرانی رو که در عید سال 95 به معالجه کیارستمی مشغول بودند را به عنوان پدیده سال 95 می شناسم خداوند حفظشون کنه (4210177) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۲۲:۴۲
آیت الله هاشمی (4210194) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۲۷:۵۹
سجاد رضایی (4210200) (alef-13)
 
حیدرعلی
Denmark
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۳۰:۴۳
فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی (4210203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۴۱:۱۵
صفدر حسینی (4210212) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۴۵:۴۰
خانم علیزاده (4210216) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۵۵:۵۸
ترامپ تازه شروع کرده. خیلی مونده معلوم بشه چیه! پدیده ی سال همون فیش های نجومی بود... (4210224) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۵۹:۲۱
ایت الله هاشمی رفسنجانی
مردی که تکرار شدنی نیست... (4210230) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۳:۱۲
اون یه هواپیما دلار که یواشکی اومد ایران (4210305) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۴:۱۳
گلابی های برجام (4210306) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۴:۲۷
بابک زنجانی (4210307) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۵:۰۸
بقایی (4210308) (alef-13)
 
سلفی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۶:۰۳
عباس جدیدی ! (4210311) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۶:۳۴
وزیر بهداش (4210313) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۷:۱۰
اس 400 (4210316) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۰۳:۱۳
حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رضوان الله تعالی علیه (4210234) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۰۴:۱۷
پلاسکو؛ البته نه به خاطر ساختمانش بلکه به یاد آن آتشنشانهایی که به خاطر بی مسئولیتی، بی تدبیری و درغگویی نهادینه شده در کشور ما جزغال شدند و این بهار رو نمیبینند... (4210237) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۱۶:۵۲
آیت الله رفسنجانی (4210251) (alef-13)
 
م
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۲۰:۵۲
ترامپ با اثرات عمده جهانی . (4210256) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۰:۴۹
خود روحانی (4210268) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۰:۱۸
داداشش (4210322) (alef-13)
 
عاشق دربست
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۱:۳۴
اسنپ و تپسی (4210326) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۲:۴۰
ذخایر نظام دولت (4210328) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۱:۰۸
صفدرهای دولت اعتدال ! (4210269) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۱:۴۳
بویینگ و ایرباس (4210272) (alef-13)
 
علیرضا
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۲:۱۸
فریدون (4210273) (alef-13)
 
خاوری / ونکوور
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۲:۵۲
علی حقی مدیر عامل بانک رفاه (4210274) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۳:۰۷
نجومی های دولت (4210275) (alef-13)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۳:۲۹
ذخایر نظام در دولت (4210276) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۴:۳۶
سعید طوسی.املاک نجومی قالیباف.شهدای پلاسکو (4210280) (alef-13)
 
از اهالی بدره ایلام
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۶:۰۰
قاضی زاده هاشمی !!!! (4210285) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۶:۵۷
ترامپ (4210287) (alef-13)
 
بهرام
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۷:۲۸
بشار اسد (4210291) (alef-13)
 
الالکم
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۳۹:۲۳
پوتین و مدودوف جفتشون با هم (4210295) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۰:۳۲
نجومی بگیرای ذخیره نظام و برو و بچه هاشون دسته جمعی (4210297) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۱:۱۱
زمین های نجومی ! (4210299) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۱:۳۴
تخفیف های نجومی شهرداری ! (4210301) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۶:۴۶
ایت الله هاشمی رفسنجانی(ره) (4210314) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۲:۵۷
پدیده امسال من هستم که الان 2 ساله بیکارم و هرجا میخوام برم میگه تا سه ماه 500 تومان بعدش اگه کارت خوب بود اداره کار(منظور از اداره کار همون 830 تومانه نه بیمه داره نه حق مسکن نه حق خوار و بار) ترجیح میدم بیکار باشم تا برم بیگاری برای دیگران (4210329) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۹:۴۹
آقای صفدر حسینی !!
و فرزند عزیزش
و صرافی غیر مجازش (4210335) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۲:۰۵:۵۶
آیت الله هاشمی رفسنجانی (4210340) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۲:۱۷:۵۲
فوت غیر منتظره آیت الله هاشمی. (4210349) (alef-13)
 
جواد.ی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۲:۲۰:۲۸
کیمیا علیزاده بیشک (4210350) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۳:۲۷:۰۶
آقاي سيف رئيس بانك مركزي همراه با هيّئت مديره موسسه كاسپين!!!! (4210396) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۳:۵۹:۵۴
حقوق های نجومی و حمایت دولتیها (4210428) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۱۸:۵۵
من هم معتقدم مهمترین اتفاق فوت آیت الله هاشمی بود،با این تفاوت که بنده برخلاف سینه چاکان امروز ایشان که در همین قسمت نظرات سایت الف هم بشدت مشغول کامنت گذاشتن و مثبت دادن هستند در دوره اصلاحات به ایشان فحش نمیدادم. (4210439) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۳۷:۴۰
اول فوت اقای هاشمی بعد هم خاک خوزستان من خوزستانی هستم مسئله نفس کشیدن ده ها میلیون ایرانی هست که نه ایرانی بلکه انسان هستیم که نمیتوانیم نفس بکشیم اب نداشتیم برق نداشتیم سال بدی بود فاجعه بود البته مملکت دیگر هیچ ندارد کدام سمتش را بگیرند کجا را درست کنند اقتصاد نابود شده هوا نیست اب نیست مملکت ایران از دست رفته بدانید ایران دیگر هیچ ندارد کشوری عقب مانده با اقتصادی مضمحل شده هوای الوده خشک و متاسفانه با مردمی که هر روز به سمت بی ادبی و گستاخی و نشناختن حق خود و دیگران که هیچ کس هم متولی امر فرهنگ نیست وقتی سیاستمدارانمان مدام در پی تهمت زدن بی اخلاقی به دیگران هستند از مردم عادی چه انتظاری میتوان داشت (4210452) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۴۵:۴۵
رحلت جانگداز مرد صبور و متفکر انقلاب آیت الله هاشمی رفسنجانی (4210461) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۰:۳۰
از بین رفتن حقوق ملت با حقوق های نجومی (4210464) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۰:۰۳:۲۴
حقوق كه حقوق بوده املاك و امتيازات نجومي چطور؟ آيا پديده اندر پديده نيستند؟ (4211074) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۵:۳۰:۰۴
پدیده بزرگ و البته همیشگی اکثریت مردمی در کشوری ذاتا ثروتمند است و حقش نیست اکثریت مردمش فقیر باشند! (4210498) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۶:۲۵:۳۰
همونيكه سه ميليون نفر براش آمدن فقط در تهران (4210554) (alef-13)
 
مهدی
Spain
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۷:۰۱:۳۱
یا نمیدونی 3ملیون چه عددی هست یا گیج شدی از میدان ازادی تا تهران پارس مملو از جمعیت 600000نفر (4211650) (alef-13)
 
اسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۱۲:۱۵
بیانه های اول و دوم و سوم احمدی نژاد..... (4210583) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۲۰:۳۸
سرکار خانم علیزاده. (4210587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۳۶:۵۶
کیمیا علیزاده (4210602) (alef-13)
 
و
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۳۹:۳۲
هیچکدام
بلکه وضعیت بد معیشتی مردم و تورم و رکود و دروغپردازی مسئولین رتبه اول بود که شما جا انداخته اید

بقیه اش بارها و بارها در ایران تکرار شده هرچند بعضا تاسف بار بوده و بعضا عبرت آموز و بعضا ستودنی (4210614) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۴۲:۳۱
آیت الله هاشمی (4210619) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۷:۴۸:۱۹
چرابه زور می خواید به مردم تلقین گنید که این سریال پرهزینه فاخراست؟؟ (4210634) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۹:۲۹:۰۶
قطعا شخصیت سال روحانیست که برای برکنار کردنش تا کنون سه شخصیت بسیار بزرگ سیاسی و عده ای آتش نشان معصوم تلف شدند (4210785) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۹:۳۷:۴۸
آتشنشانان شهید. (4210799) (alef-13)
 
طاهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۰:۳۶:۵۶
پدیده سال 95 آیت الله هاشمی رفسنجانی عزیز بود خداوند رحمتش کناد.او در قلب ایرانیان آزاده است .وهاشمی زنده است تا نهضت زنده است (4210869) (alef-13)
 
ف.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۱۶:۱۱
تمام موارد فوق حائز اهمیت هستند. از نظر من فوت آقای رفسنجانی تاسف آور ترین، آتش سوزی در پلاسکو دردآور ترین و مدال کیمیا علیزاده شادی بخش ترین وقایع سال بود.
با بهترین شاد باش های شاد نو برای الف (4210901) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۳۳:۵۲
احمدی نژاد (4210922) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۲:۰۷:۰۰
تنها اتفاق خوب همان راه اندازی اسنپ و تپسی و تاکسی های انلاین بود که مقداری از فشار اقتصادی رو از دوش مردم برداشت .
افرین بر بنیان گذار خلاق و باهوش این تاکسی ها (4210946) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۳:۱۶:۳۳
رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانى(ره)
دوم ؛پلاسکو
سوم؛قطار تبریز-مشهد (4211022) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۵:۳۴:۱۴
ترامپ خارج از مثبت یا منفی بودن وی تاثیرات زیادی بر تحولات خواهد گذاشت (4211183) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۶:۲۴:۵۱
اتشنشانان شهید. (4211195) (alef-13)
 
صابریان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۹:۴۷:۳۲
صفدر حسینی
ضمن تشکر از همه آتش تشانان خدوم و فداکار، به نظر من ایثار و فداکاری همیشه در کشور با شدت و حدت وجود داشته و یک نمونش هم همین فداکاری آتش نشان ها بود که بروز پیدا کرد و این مساله عجیبی نیست گرچه بسیار قابل ستایشه. درگذشت آیت الله هاشمی هم از این نوع بود که گرچه تاثر برانگیز بود اما بالاخره {کل نفس ذائقه الموت}. مساله عجیب آقای صفدر حسینی و قوانین نامشروع وضع شده در کشور با ادعای حمایت از محرومین هست و عجیبتر از اون {ذخیره نظام خواندن} این افراد!!! (4211286) (alef-13)
 
احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۰:۰۱:۲۳
مظلومیت احمدی نژاد (4211298) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۰:۱۰:۴۶
هاشمي رفسنجاني (4211316) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۲:۴۶:۰۷
فقدان آیت الله هاشمی (4211423) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۷:۲۰:۳۲
میرحسین موسوی (4211667) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۸:۱۴:۴۳
آیت الله هاشمی (4211728) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۹:۱۲:۰۳
برجام و دو سال تلاش شبانه روزی و طاقت فرسای تیم عزیز وزارت خارجه مان. (4211785) (alef-13)
 
توپانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۸:۵۴:۴۸
همه ی این مواردمهم هستنداماحرامخواری مهمتر.چون مشکل اساسی جامعه ی مامبارزه اصولی بامفاسداقتصادی است.اگردولت محترم می خواهداین(نجومی بگیران) دزدان سرگردنه راببخشدوبه فراموشی بسپاردمافراموش نخواهیم کردونخواهیم بخشید. (4212242) (alef-13)
 
ابوالقاسم کریمی
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۰۹:۳۵:۱۵
پلاسکو (4213391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۴:۴۲:۵۱
عالیجناب صفدر حسینی (4213859) (alef-13)
 
از روستای سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۸:۵۰:۵۶
از دست دادن خسارت بار مرد اول سیاست ایران حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رحمه الله علیه (4216681) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته