توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425754
رابطه ایران و آمریکا با حضور ترامپ/ پاسخ قاسمی به الف
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران که امروز در وزارت امورخارجه برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد اینکه پیش بینی شما از سیاست خارجی ترامپ در مقابل ایران چیست، گفت: در حال حاضر نمیتوان پیش بینی کرد که موضع ترامپ در مقابل ایران چیست چراکه در حال حاضر آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده است و تیم دولتش در حال شکل گیری است و عناصر کلیدی اش هم با توجه به شعارها و مواضعی که جمهوری خواهان دارند، مشخص است.
 
وی تصریح کرد: قضاوت در مورد سیاست خارجی ترامپ در مقابل ایران زودهنگام است چراکه ایشان شخصیتی غیرقابل پیش بینی دارند و باید منتظر بمانیم تا زمان نیز بگذرد.
 
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار الف در مورد اینکه بهبود روابط روسیه و آمریکا، چه تاثیری بر روابط ایران و رسیه خواهد داشت و آیا به ضرر ایران خواهد بود، افزود: مسائل جهانی امروز از جمله بعد اقتصادی، اجتماعی برای همه تاثیرگذار است و باز هم این مورد غیرقابل پیش بینی است. ما با روسیه روابط خوبی داریم و همواره این روابط مشخص و در حال گسترش استاما اینکه دیگران بخواهند تاثیرگذار باشند، نمیتوانند چرا که ایران بعد از انقلاب اسلامی همواره استقلال خود را حفظ کرده است و هیچ کس نمیتواند برای ما تصمیم گیری کند.
 
قاسمی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست های خود را ادامه میدهد و هبچ کس نمیتواند تاثیرگذار باشد.می‌‌توان با قاطعیت گفت که تهران خود تصمیم گیرنده است و می‌توانیم سیاست‌های اتی خود را خودمان دنبال کنیم.
 
*هیچ مذاکره‌ای با طرف آمریکایی درباره مسائل منطقه‌ای نداشته ایم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در خصوص نشست جان کری وزیر خارجه آمریکا و عادل الجبیر همتای سعودی خود و اتهامات آنها مبنی بر نفوذ ایران در یمن گفت: ما هیچ مذاکره‌ای با طرف آمریکایی درباره مسائل منطقه‌ای نداشته و نخواهیم داشت. درباره یمن هم باید گفت که تجاوز خارجی وضعیت یمن را به شرایط بغرنج کنونی رسانده است. بمباران‌های رژیم آل سعود باید متوقف شود و از گفتگوهای یمنی استقبال می‌کنیم. نفوذ ایران ربطی به دیگران ندارد زیرا به تاریخ و فرهنگ کشورها برمی‌گردد و جبیر باید بیاموزد که دست از حمایت از تروریسم بردارد و بهتر است که درباره نوع رابطه معنوی ایران با سایر کشورها صحبتی نکند.

*تظاهرات در آنکارا مقابل سفرات ایران ناسنجیده بود
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در چند روز اخیر شاهد این بودیم که در برابر سفارت و کنسولگری ایران در آنکارا و استانبول در ارتباط با موضوع سوریه و حلب تظاهرات‌های اعتراضی برگزار شده و در همین چارچوب برخی می‌گویند که تظاهرات برگزار شده در ترکیه در برابر سفارت ایران سازماندهی شده بوده و با حمایت حزب حاکم در ترکیه انجام شده است، گفت: ما در چند روز گذشته چند تظاهرات را در آنکارا و استانبول داشتیم. تظاهراتی که در آنکارا در برابر سفارت ایران برگزار شد غیرمتعارف و ناسنجیده بود. بدون اینکه به سفارت ایران از قبل اطلاع داده باشند.

وی افزود: به طور معمول وقتی می‌خواهد تجمعی در برابر سفارت یک کشور برگزار شود پلیس آن کشور باید به مقامات آن سفارتخانه اطلاع دهند در حالی که این اطلاع‌رسانی به سفارت ایران در ترکیه انجام نشده بود و این تظاهرات در ساعتی غیرمتعارف نیز برگزار شد.

وی با بیان اینکه آسیبی به سفارت ما در جریان این موضوع وارد نشده است، افزود: ما سفیر ترکیه را در تهران احضار کردیم و مراتب اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کردیم. بعداً تظاهرات کوچک‌تری در استانبول و آنکارا برگزار شد که این تظاهرات توسط پلیس مدیریت شد و ما مراتب اعتراض خود را نیز بار دیگر اعلام کردیم.

وی افزود: ما تصور می‌کنیم که این اقدامات هدایت شده و توسط افراد خاص یا احزاب و گروه‌های خاصی در منطقه انجام شده است. آنها تلاش داشتند که این اقدام را به کشورهای دیگر نیز سرایت دهند بدون اینکه دلیل و توجیهی داشته باشند و درواقع به بهانه حلب این تظاهرات را برگزار کرده بودند. البته در برابر سفارت روسیه در ترکیه نیز تظاهراتی برگزار شد و فقط در جلوی سفارت ما نبود.


*سفرای ایران در سوریه و عمان انتخاب شده‌‌اند

وی همچنین در مورد روند مشخص شدن سفرای ایران در دو کشور عمان و سوریه، گفت:‌ سفرای ایران در دو کشور نام‌گذاری شده‌اند و این موضوع مراحل اداری و دیپلماتیک خود را در حال طی کردن است و امیدواریم در اسرع وقت این مراحل انجام شود و آنها بتوانند هرچه زودتر در دو سفارتخانه مهم کشور ما در دمشق و مسقط مستقر شوند.
 
قاسمی در خصوص نشست هیئت نظارت بر برجام بعد از تصمیم کنگره و هماهنگی با روسیه و چین گفت: ما نقض برجام نداریم مگر اینکه دیگران به بیراهه بروند و ما در ناکامی برجام پیشقدم نخواهیم بود. هیئت نظارت بر برجام وضعیت را دائما رصد می‌کند و به تناسب وضعیت برنامه داشته و دارد. در صورت بروز هر گونه اخلال در برجام سیاست‌های مقتضی اتخاذ و اقدام صورت می‌گیرد که اعلام می‌شود و یا حتی اعلام نمی‌شود و جای نگرانی نداریم.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور درخصوص فضاسازی رسانه‌ای بعد از تصمیم ایران برای طراحی پیشرانه‌های هسته‌ای گفت:  ما پیشقدم برای تخریب و عهد شکنی در برجام نخواهیم بود و آنچه تصمیم می‌گیریم به تناسب اقدام طرف مقابل است که قاطع و محکم خواهد بود. در صورت کارشکنی اقدام ما قاطع‌تر و کوبنده تر است و اظهار نظر دیگران بحث‌های تبلیغاتی است.
 
*سفر جهانگیری به ترکیه لغو نشده است

قاسمی همچنین گفت که سفر جهانگیری به ترکیه برنامه ریزی شده بود ولی با توجه به چند موضوع که یکی از آنها سفر رئیس جمهور به منطقه قفقاز است و چند موضوع دیگر با طرف ترک صحبت کردیم و توافق کردیم به زمان دیگری موکول شود، این سفر لغو نشده و به زمان مناسب دیگری موکول شده است.
 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ابتدای سخنان خود در خصوص نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه و نشست روسیه و ترکیه در قزاقستان گفت: اجلاس سه جانبه که با ابتکار ایران پا گرفت به دلیل حساسیت شرایط حلب در مسکو خواهد بود و در سطح وزرای خارجه است. اجلاس آستانه بین روسیه و ترکیه و بخشی از معارضان سوریه است که ربطی به نشست سه جانبه فردا ندارد.
 
قاسمی در خصوص آزادی حلب و خروج شبه نظامیان از آن گفت: حلب پیچیدگی‌هایی دارد، برخی کشورها تلاش کردند گروه‌های تروریستی را سالم خارج کنند که رایزنی‌هایی در این خصوص انجام گرفته که دولت سوریه هم حضور داشته است. نماینده روسیه هم به تهران آمده و گفتگوهایی داشت، مذاکرات برای کمک رسانی در دستور کار است تا بتوانیم به تفاهمات عملی برسیم تا سنگ ریزه‌های حلب به پایان برسد و گامی را برای صلح در حلب و سوریه داشته باشیم.

*تماس‌های ظریف با کری در خصوص نقض برجام
 
قاسمی همچنین به تماس‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز اشاره کرد و در این باره گفت: با توجه به وضعیت تمدید تحریم‌های ایران در سنا تماس‌هایی بین ظریف و کری انجام گرفت و تذکراتی که لازم بود داده شد.
 
وی در خصوص واکنش رسمی ایران به نقض برجام در آینده گفت: ما از ابتدای تفاهمات برجام مثل هر قرارداد دیگر برای همه شرایط پیش بینی‌ها و طراحی داشته‌ایم و خوشبختانه برای هر وضعیتی اقدام پیش بینی شده و به تناسب هروضعیتی اقدامات ما صورت می‌گیرد. ما در رصد وضعیت آتی باقی خواهیم بود تا ببینیم در وضعیت طرف مقابل چه تغییراتی ایجاد می‌شود. برجام یک موضوع چند طرفه است و یک طرف نمی‌تواند به راحتی اقدامات خود را داشته باشد همانطور که واکنش طرف‌های دیگر را طی روزهای گذشته شاهد بوده‌ایم.
 
 
کلمات کلیدی : بهزام قاسمی، ترامپ، رابطه ایران و آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.