توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 342675
آغاز ارائه بن‌کارت خرید کالا به بازنشستگان کشوری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۸
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آغاز ارائه بن‌کارت خرید کالای ایرانی به بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور خبر داد.

به گزارش تسنیم، محمود اسلامیان در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: با توجه به انعقاد تفاهمنامه در اسفند سال گذشته با بانک صادرات، بازنشستگان کشوری می‌توانند تا ۴ برابر حقوق دریافتی خود و تا سقف ۶ میلیون تومان از شعب بانک صادرات بن خرید کالا دریافت کنند؛ کارمزد این تسهیلات ۱۲ درصد و بازپرداخت آن ۲۴ ماهه است.

وی ادامه داد: سال گذشته با کسری بودجه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی مواجه بودیم و همین موضوع باعث شد پرداخت حقوق اسفندماه بازنشستگان به تاخیر بیفتد البته خوشبختانه در روز ۲۷ اسفند با دستور مستقیم رئیس جمهور و تخصیص اعتبار هزار میلیارد تومانی حقوق بازنشستگان در روز ۲۸ اسفند پرداخت شد و عیدی آنان نیز در بهمن‌ماه پرداخت شده بود.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، با اشاره به بحث اقتصادی شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری افزود: تلاش کردیم تا ساماندهی جدید در ساختار شرکت‌ها میزان سود آنها را افزایش دهیم سود این شرکت‌ها در سال ۹۲، ۸۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ به ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسید و در سال ۹۴ به ۱۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

اسلامیان خاطر نشان کرد: پرداخت‌ها به بازنشستگان برای ۱۴ استان به صورت مستقیم است و تلاش می‌کنیم در سال ۹۵ این پرداخت‌ها به سایر بازنشستگان در سایر استان‌ها نیز به صورت مستقیم انجام شود.

وی همچنین از انجام مراحل اجرایی افزایش سقف بیمه عمر از ۳ میلیون به ۵ میلیون تومان در دولت خبر داد و گفت: یکی از خدمات این صندوق به بازنشستگان برگزاری تورهای سیاحتی و زیارتی است که از سال گذشته عتبات نیز به این سفرها اضافه شد.در سال های قبل به دلیل محدودیت بودجه هر بازنشسته فقط دوبار می‌توانست از تسهیلات سفر استفاده کند اما از سال جدید کمک هزینه این سفرها برای هر فرد از ۲۵۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان و برای سفر عتبات به دو برابر یعنی ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، همچنین گفت: قرار بر این است که افزایش حقوق بازنشستگان با نرخ تورم تناسب داشته باشد اما در ۸ سال دولت قبل این اتفاق نیفتاد و نتیجه آن کاهش ۶۷ درصدی قدرت خرید بازنشستگان بود اما تلاش کردیم در سال ۹۳ و ۹۴ این روند اصلاح شود تا آنجا که در سال ۹۳ تورم حدود ۱۵ درصد و افزایش حقوق بازنشستگان ۲۰ درصد و در سال ۹۴ تورم ۱۴ درصد و افزیاش حقوق ۱۵ درصد انجام شد.

اسلامیان با اشاره به اینکه کف پرداخت حقوق در صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشسته‌ها ۷۵۰ هزار تومان است گفت: طرحی ارائه شده که بتوانیم به صورت پلکانی کف حقوق را بالا ببریم و این رقم به حدود ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برسد البته این موضوع بستگی به بودجه کل کشور و صندوق بازنشستگی کشوری دارد.

وی افزود: افزایش حقوق به محض اعلام مصوبه هیئت وزیران اعمال می‌شود و طی دو سال گذشته در فروردین ماه صورت گرفته است اما امسال باید تا زمان تصویب بودجه در مجلس و اعلام مصوبه هیئت وزیران منتظر بمانیم که احیانا از اواخر اردیبهشت‌ماه اعمال می‌شود. امسال برای اولین سال هدف این است که افزایش میانگین حقوق ۱۲ درصد باشد اما برای حقوق زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۲ صورت افزایش داشته باشیم. یعنی کف حقوق به صورت پلکانی علاوه بر ۱۲ درصد افزایش داشته باشد.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، همچنین گفت: کل بودجه‌ای که برای سال ۹۵ صندوق بازنشستگی کشوری در نظر گرفته شده ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است اما پیشنهاد ما ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اسلامیان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه بازنشستگان برخی دستگاه‌ها مانند مخابرات و راه‌آهن هنوز عیدی خود را دریافت نکرده‌اند تصریح کرد: عیدی بازنشستگان این دستگاه‌ها از محل اعتبارات خود دستگاه است که چک آن را در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار می‌دهند و ما مبالغ را به حساب بازنشستگان آنها واریز می‌کنیم این دو دستگاه هنوز چک مبلغ عیدی را به صندوق نداده‌اند و مبلغ عیدی بازنشستگان آنها برای هر دستگاه حدود ۲۷ میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بیمه تکمیلی و پرداخت هزینه درمان برای بیماران خاص مجموعه هدف این صندوق، گفت: سال گذشته برای بیمه تکمیلی ۶۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات داخلی صندوق و ۴۰۰ میلیارد تومان از آورده‌های بیمه‌شدگان در نظر گرفته شد و همچنین کمیته‌ای برای رسیدگی به وضعیت بیماران خاص نیز تشکیل شد که حتی‌الامکان در پرداخت هزینه‌های درمانی به این افراد کمک شود. هزینه درمانی این افراد بسیار زیاد است در نتیجه ما نمی‌توانیم بدون سقف به آنها کمک کنیم. سقف پرداختی ما در این زمینه ۱۴ میلیون تومان است اما در برخی موارد پرداخت ۲۸ میلیون تومانی نیز داشته‌ایم.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ممکن است امسال نیز با توجه به کسری بودجه این صندوق مشکلی در پرداختی بازنشستگان صورت گرفت گفت: امسال نیز حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داریم اما امیدواریم مانند سال ۹۴ پرداخت‌ها بدون تاخیر باشد ضمن اینکه محل منابع این صندوق از ۳ ناحیه کسورات شاغلین، سود شرکت‌های وابسته به صندوق و کمک دولتی است.

اسلامیان در پایان در خصوص بازنشستگی پیش از موعد نیز گفت: هر تصمیم در صندوق‌های بازنشستگی با عملکرد اینچنینی باید با محاسبات اکچواری انجام شود چرا که این صندوق‌ها مانند بانک هستند و محاسبات مالی برای آنها تعیین‌کننده است.
 
کلمات کلیدی : تأمین اجتماعی ، بازنشستگان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.