توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432873
کمبود گاز مساله‌ساز شد/گازرسانی با CNG در ۳ استان در دستور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۱
در حال حاضر گاز یکهزار خانوار در استان خوزستان با CNG تأمین می شود و گازرسانی به دو نقطه از استان مازندران با سوخت CNG در دستور کار مجموعه وزارت نفت قرار گرفته است. همچنین بخش هایی از استان اصفهان نیز کاندیدای گازرسانی با سوخت CNG هستند.

به گزارش تسنیم، گازرسانی به برخی استانهای کشور به خصوص استانهای شمالی و شمال غرب ایران در فصول سرما که مصرف گاز در استانهای مرکزی با افزایش همراه باشد، با افت فشار مواجه می شود که به منظور مدیریت فشار شبکه گاز در این استانها و جلوگیری از افت فشار، احداث تأسیسات تقویت فشار گاز در طول خطوط لوله سراسری انتقال گاز و همچنین احداث خطوط لوله فرعی منشعب شده از خطوط اصلی انتقال گاز در دستور شرکت ملی گاز ایران قرار دارد.

همچنین سالهاست برای تأمین مطلوب گاز استانهای شمالی ایران، در نبود تأسیسات مناسب انتقال گاز از جنوب کشور به شمال کشور، واردات گاز از کشور ترکمنستان صورت می گیرد. این واردات که در شروع سال 2017 میلادی به صورت ناگهانی از سوی این کشور قطع شد، اتخاذ تصمیماتی را در جهت جلوگیری از افت فشار شبکه گاز در استانهای شمالی در سطح وزارت نفت به دنبال داشت.

هفته گذشته دستوری از سوی معاون وزیر نفت مبنی بر قطع گاز تمامی ساختمان های اداری مجموعه وزارت نفت صادر شد. همچنین استانداری مازندران با همکاری شرکت گاز این استان، مجهز شدن تمامی واحدهای نانوایی به مخازن سوخت مایع و قطع گاز نانوایی ها در صورت نیاز را در دستور کار قرار دادند.

تمامی نیروگاههای کشور (به جز دو نیروگاه در جنوب ایران) مصرف روزانه سوخت خود را از مخازن سوخت مایع برداشت کرده و گاز آنها قطع شده است. همچنین گاز صنایع در بیشتر استانهای کشور از جمله استانهای مرکزی و شمالی قطع شده و صنایع کشور با سوخت گازوئیل و مازوت در مدار تولید هستند. وزارت نفت تمامی تمرکز خود را بر روی تأمین گاز بخش خانگی معطوف کرده است.

در کنار تمامی راهکارهای در نظر گرفته شده، گازرسانی با سوخت CNG نیز در دستور کار مجموعه وزارت نفت قرار گرفته است. بدین صورت که با انتقال کپسول های CNG به مناطقی که دچار افت فشار گاز یا قطعی گاز شده اند و همچنین مناطقی که هنوز از نعمت دسترسی به خط لوله سراسری گاز برخوردار نیستند، تزریق گاز به شبکه مصرف صورت می گیرد.

در حال حاضر گاز یکهزار خانوار در استان خوزستان با CNG تأمین می شود و گازرسانی به دو نقطه از استان مازندران با سوخت CNG در دستور کار مجموعه وزارت نفت قرار گرفته است. همچنین بخش هایی از استان اصفهان نیز کاندیدای گازرسانی با سوخت CNG هستند.
 
کلمات کلیدی : گاز، قطعی گاز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.