نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506871
درباره تیم اقتصادی دولت دوازدهم
ناصر ایمانی؛ 8 شهریور 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶
ترجیع بند مشترک انتقادات به دولت یازدهم از سوی همه جریان‌های سیاسی کشور  اعم از اصلاح طلب و اصول‌گرا به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم این بود که این تیم هماهنگ نیستند.

منظور از ناهماهنگی این بود که معلوم نیست سیاست‌های اصلی و راهبردی دولت یازدهم در کدام مرکز  یا توسط چه فرد یا شورا یا افرادی تدوین و ابلاغ می‌شوند. از یک سو وزیر اقتصاد و دارایی قرار داشت که طی چهار سال گذشته تلویحاً این اعتراض را تکرار می‌کرد. از سوی دیگر سازمان برنامه و بودجه قرارداشت و از طرف دیگر آقای نهاوندیان که رییس‌دفتر رییس جمهور بود اما داعیه طراحی‌های اقتصادی را داشت و از سوی دیگر آقای دکتر نیلی قرارداشت که مشاور اقتصادی رییس جمهور بود. مجموعه این شرایط، ناهماهنگی اقتصادی تیم دولت را طی چهار سال اول دولت آقای روحانی رقم زد.

اکنون در دولت دوم آقای روحانی، مسوولان پنهانی در عرصه اقتصاد وجود ندارند. در دولت اول، آقای نهاوندیان به عنوان رییس دفتر رییس‌جمهور، مسوولیتی در زمینه سیاست‌های اقتصادی و پولی نداشت اما از افراد مؤثر در این عرصه بود. اینک تیم جدید با حضور وزیر اقتصاد و دارایی،  رییس‌سازمان برنامه و بودجه  و آقای دکتر نیلی با عنوان دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی حضور دارند؛ اما باز هم در این دولت، معلوم نیست که مسوولیت سیاست گذاری‌های کلان اقتصادی و پولی به عهده چه سازمان یا نهادی است و آیا مجدداً ناهماهنگی‌های قبلی تکرار می‌شوند یا خیر ؟ جلسات شورای اقتصاد نیز در دولت گذشته عملاً برگزار نمی‌شد و به‌جای آن از دوسال قبل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با مدیریت معاون اول رییس جمهور برگزار می‌شد. آیا این ستاد فرماندهی جایگزین شورای اقتصاد بود یا مأموریت‌های اجرایی تر و جزئی‌تر از سیاست‌های کلان اقتصادی داشت؟

اما در حکم اخیر رییس جمهور به آقای دکتر نیلی، به ستاد هماهنگی اقتصادی اشاره شده است که ایشان دبیر این ستاد است. ترکیب و مسوولیت این ستاد و رابطه آن با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی چیست ؟ آیا این ستاد مسوولیت راهبری برای اقتصاد را دارد؟

نکته دوم، معاونت جدیدی در ریاست جمهوری آقای روحانی است به‌نام معاونت اقتصادی. آقای نهاوندیان که تاکنون در پشت پرده تحولات اقتصادی دولت قبل حضور داشت، اکنون مسوولیت رسمی گرفته و به عنوان معاونت اقتصادی رییس جمهور منصوب شد؛ اما این معاونت که قبلاً هم در دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به وجود آمد و بعداً از بین رفت، چه حدود اختیاراتی دارد و رابطه آن با وزارت امور اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه چیست ؟ آیا ناهماهنگی اقتصادی در تیم دولت با چینش جدید، بیشتر نخواهد شد؟

به‌نظر می‌رسد تا زمانی که شرح وظایف و اختیارات ستادها و معاونت‌ها و وزارتخانه‌های ذی‌ربط دقیقاً تدوین نشوند، نمی‌توان اظهار نظر قطعی در این خصوص به‌عمل آورد.

منبع: صبح نو
 
کلمات کلیدی : اقتصادی دولت دوازدهم+دولت دوازدهم+ناصر ایمانی
 
Italy
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۲:۴۸:۱۹
دکتر نیلی این مجموعه را می چرخاند و نظرات خود را تحمیل می کند. دکتر طیب نیا خواستار استقلال فکری وزارتخانه از دکتر نیلی و همچنین رفتن سیف و نوبخت از تیم اقتصادی شد اما روحانی قبول نکرد و در نتیجه طیب نیا هم بیخیال وزارت شد. (4539709) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.