توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426771
حسودان غبطه روابط بین ایران و ترکیه را می‌خورند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۵
سفیر ایران در ترکیه با بیان این‌که «با توجه به فضاسازی کاذب برخی رسانه‌ها شاهد تند شدن فضای روانی جامعه و تحریک افکار عمومی هستیم» گفت که توسعه و کنترل نکردن این فضا می‌تواند بحران‌ساز شود.

به گزارش ایلنا،‌ محمدابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر ایران در آنکارا در گفت‌وگویی در خصوص حادثه تروریستی علیه سفیر روسیه در ترکیه و تمهیداتی که سفارت جمهوری اسلامی برای دوران گذار فعلی در ترکیه جهت تامین امنیت نمایندگی‌ها و دیپلمات‌های کشورمان اتخاذ کرده است، ترور آندره کارلوف سفیر روسیه در این کشور را جنایتی ناشی از توسعه تفکر افراطی دانست و بر لزوم مبارزه همه‌جانبه جدی و صمیمی میان کشورهای منطقه و جهان با پدیده شوم افراط و تروریسم تاکید کرد.

کارلوف دیپلماتی بسیار فعال در ارتقای روابط میان میان ترکیه و فدراسیون روسیه بود

او ترور سفیر روسیه را اقدامی تحریک‌آمیز و جنایتی ناجوانمردانه و ضربه‌ای جدی به مصونیت و امنیت کادر دیپلماتیک مستقر در ترکیه ارزیابی و گفت: آندره کارلوف دیپلماتی بسیار فعال در زمینه توسعه گفتمان سیاسی و حفظ و ارتقای روابط میان میان ترکیه و فدراسیون روسیه بود. به خصوص این‌که مقامات ترکیه نیز اهتمام این دیپلمات ارشد روس را برای حفظ و توسعه روابط میان دو کشور ستوده‌اند. متاسفانه شاهد بودیم فرد موثر در حوزه فعالیت‌های دیپلماتیک، از سوی تفکر افراطی مورد سوقصد جنایتکارانه و تروریستی قرار گرفت. در کمال ناباوری فضایی سفید، صلح‌جویانه و فرهنگی را با شلیک به سوی صلح، با خون رنگین و متاثر کرد.

شاهد تند شدن فضای روانی جامعه و تحریک افکار عمومی هستیم

سفیر ایران در ترکیه در مورد موضع‌گیری سفارت ایران در قبال این اقدام تروریستی گفت: با مقامات سفارت روسیه در آنکارا و خانواده آن فقید تماس حاصل و ضمن ابراز همدردی، این جنایت را محکوم کردم. قطعا تامین امنیت و حفاظت از اماکن و کادر دیپلماتیک خارجی به عهده کشور پذیرنده است.

طاهریان‌فرد افزود: با توجه به فضاسازی کاذب برخی رسانه‌ها شاهد تند شدن فضای روانی جامعه و تحریک افکار عمومی هستیم. توسعه و کنترل نکردن این فضا می‌تواند بحران‌ساز شود؛ بنابراین اگر به جای دیپلماسی هدایت اوضاع در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد، امکان کنترل و مدیریت در دست سیاست‌مداران نخواهد بود و در نتیجه بروز آسیب‌هایی همانند ترور سفیر فدراسیون روسیه غیرقابل کنترل می‌شود.

نباید به افراطیون مجال مداخله داد

او تصریح کرد: در ارتباط با تنظیم مسائل دوجانبه و موضوعات مختلف منطقه‌ای تفاوت دیدگاه امری طبیعی است، ولی دیپلمات‌ها همواره تلاش می‌کنند در جهت توسعه روابط، مسیر در جهت تفاهم و اشتراک دیدگاه هدایت شود. چنین کانالی در حوزه دیپلماسی و گفتمان سازنده هم میان ما و ترکیه و هم میان ترکیه و روسیه و در همه موضوعات مورد علاقه برقرار است؛ بنابراین نباید به افراطیون مجال مداخله داد.

سفیر ایران درباره اقدامات سفارت به دنبال ترور سفیر روسیه در ترکیه با یادآوری اطلاعیه روز سه‌شنبه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: به شهروندان ایرانی توصیه می‌شود به صورت جدی به هشدارهای وزارت امور خارجه توجه کرده و برای اطلاع از آخرین اخبار به سایت سفارت ایران در آنکارا و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان، استانبول و ارزروم مراجعه کنند.

حلب بخش لاینفک سوریه است

طاهریان‌فرد درباره چگونگی و ادامه فعالیت‌های کنسولی در شهرهای آنکارا، استانبول، ارزروم، ازمیر و ترابوزان که از سه‌شنبه شب به حالت تعلیق در آمده است نیز گفت: جزئیات در مورد وضعیت کاری بخش‌های مختلف از طریق سایت سفارت و وزارت امور خارجه کشورمان اطلاع‌رسانی می‌شود.

او درباره بازتاب نداشتن اطلاعیه‌های مختلف سفارت ایران در رسانه‌های ترکیه و پردازش گزارش‌های کذب و تلاش برای ایجاد اقدامات تحریک‌آمیز در جهت سیاه‌نمایی عمدی در قبال تحولات سوریه به قصد تحریک افکار عمومی و سانسورهای پیاپی حمایت‌های قاطع ایران از ملت و دولت ترکیه در قبال کودتای نافرجام و ابراز تنفر نسبت به اقدامات تروریستی در ترکیه گفت: شهر حلب بخش لاینفک سوریه است و این شهر در تصرف ارتش سوریه قرار دارد. حضور ایران در این کشور بنا به درخواست دولت سوریه و در سطح مستشاری است. دروغ‌های ساختگی زیادی این روزها از سوی تروریست‌ها و حامیان آنها تولید و پخش می‌شود. صرف‌نظر از همه این اکاذیب، ایران بارها چنین ادعاهای کذب و تحریک‌آمیز را با ذکر دلایل و مستندات کافی تکذیب کرده است. متاسفانه برخی رسانه‌ها به هر دلیل تلاش ‌می‌کنند از انتشار دیدگاه‌های ایران ممانعت و پیام‌های روشنگرانه ایران را سانسور کنند. در مورد حمایت ایران در لحظات اولیه کودتا از ملت و دولت ترکیه نیز شاهد چنین سانسورهایی بودیم.

در سخت‌ترین شرایط کنار ملت ترکیه هستیم

سفیر ایران درباره چشم‌انداز روابط میان ایران و ترکیه گفت: روابط میان ایران و ترکیه دارای پشتوانه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی گسترده و عمیق است. سالانه قریب به دو میلیون ایرانی به ترکیه سفر کرده و مشکلی میان مردمان ما نبوده است. این روند در شرایط پسا کودتا هم ادامه یافته است. بسیاری از حسودان قبطه روابط میان ایران و ترکیه را می‌خورند و بر اساس مدارک مستند برای تخریب روابط سطح عالی ایران و ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. روسای جمهور هر دو کشور ارتقاء مناسبات اقتصادی را تا سقف 30 میلیارد دلار مورد تاکید قرار داده و همه بخش‌های اقتصادی را موظف به تحقق این هدف کرده‌اند.

طاهریان‌فرد ادامه داد: در کودتا و انفجارهای اخیر در ترکیه جمهور اسلامی ایران حمایت قاطع خود از دولت و ملت ترکیه را ابراز داشته و تاکید کرده است در سخت‌ترین شرایط در کنار ملت ترکیه قرار داریم. در مساله سوریه نیز گفتمان سطح بالا میان مقامات و دیپلمات‌های ارشد دو کشور برای رسیدن به نقطه مشترک در جریان است. بر این اساس در همه زمینه‌ها برخلاف تصور دشمنان چشم‌انداز روشنی برای توسعه روابط میان ایران و ترکیه می‌بینم.
 
کلمات کلیدی : ایران+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.