نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 199279
سپاه رقیب بخش خصوصی نیست
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۲۵
برنامه «دیروز، امروز، فردا» با حضور حمید مقدم فر، معاون فرهنگی سپاه و سردار عبداللهی ،رئیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برگزار شد.
 
عبداللهی در این برنامه اظهار داشت: قرارگاه خاتم بر اساس اصل 147 قانون اساسی وارد کارهای عمرانی و سازندگی شد. سپاه با استفاده از ظرفیت بالا و تجربه های خوبی که در مهندسی جنگ داشت پا به این عرصه گذاشت و بر اساس اصل 147 قانون اساسی که به نیروهای مسلح اجازه ورود به عرصه عمران و آبادانی کشور می شود، قرارگاه خاتم تاسیس و تشکیل شد. امروز پروژه های مختلفی در سطح کشور توسط قرارگاه خاتم الانبیاء انجام می شود. کارهای عمرانی که ما انجام می دهیم با استفاده از توان و تجربه گذشته ماست که امروز تبدیل به یکی از بازوهای قوی و اجرایی دولت شده است.
 
مقدم فر در ادامه برنامه گفت:سپاه ، دو وظیفه اصلی دارد.یکی وظیفه ذاتی اش است و دیگر وظیفه حمایتی است که دارد. وظیفه ذاتی سپاه اول بعد نظامی و آمادگی برای دفاع از سرزمین است. وظیفه دوم سپاه سازمان بسیج است. وظیفه سوم سپاه هم وظیفه عمق بخشی فرهنگی در بیرون مرزهاست. امام می فرمودند باید در دنیا هسته های حزب الله تشکیل شود و سپاه در این جهت احساس وظیفه می کند و نیروی قدس سپاه روی این وظیفه متمرکز است. وظیفه و رسالت دیگری هم بر دوش سپاه است که وظیفه حمایتی، پشتیبانی و معین سپاه است. دستگاه های زیادی برای اداره حکومت و خدمت به مردم هستند که گاهی نیاز به کمک دارند.

سپاه پاسداران به عنوان یک نیروی انقلاب آماده است که در حوزه های مختلف کمک هایش را ارائه دهد. مثلاً نیروی انتظامی برای تامین امنیت داخلی کشور گاهی نیاز به کمک دارد که سپاه کمک می کند. یا گاهی دولت در زمینه های عمرانی و سازندگی کمک می خواهد که سپاه کمک خود را ارائه می دهد. سپاه گنجینه ای از کادرهای مجرب مدیریتی است که در صورت نیاز در این زمینه هم به دولت کمک می کند. گاهی دستگاه های فرهنگی کشور نیاز به کمک دارند که سپاه با جمع زیادی از نیروهای معتقد و متخصص در جهت کارهای فرهنگی و مقابله با جنگ نرم در این زمینه هم کمک می کند.
 
عبداللهی در بخش دیگری از برنامه در واکنش به این سوال که برخی می گویند فعالیت های اقتصادی سپاه رقیب بخش خصوصی و مردم است گفت: سپاه هیچ وقت رقیب نیست و هیچ وقت عرصه را بر بخش خصوص تنگ نمی کند و فقط بر اساس رسالت خود انجام وظیفه می کند. همانگونه که در جنگ با بسیج مردم موفق بودیم در کار سازندگی هم بر اساس اقتضای زمان، جایی که بدانیم باری از کشور روی زمین مانده، ما ورود پیدا می کنیم.

برخی بحث ها بی انصافی است و اجحاف به مجموعه سپاه است. ما بر اساس تکلیف وارد عرصه سازندگی می شویم و هیچ وقت رقیب بخش خصوصی نبوده ایم. سپاه و قرارگاه خاتم یک چتر امنیتی است برای دفاع از بخش خصوصی! نیروهایی که در مجموعه قرارگاه کار می کنند از بین جوانان کشور هستند و بخش اندکی از آن ها جزو کادر سپاه هستند.
 
وی ادامه داد:ما میدان را باز کرده ایم و همه اقشار ملت در این عرصه حضور و فعالیت دارند. مجموع کارهایی که ما در سطح کشور انجام می دهیم در حوزه های مختلف است و از تمام ظرفیت های داخل کشور استفاده می شود. ما هیچ وقت اعتقاد نداریم که داریم پیمانکاری فعالیت می کنیم. ما خودمان را سرباز سازندگی سپاه می دانیم. وقتی نیاز مردم باشد، ما باید وارد شویم و کارها را انجام دهیم.
 
مقدم فر نیز در مورد ارتباط سپاه با جناح های سیاسی کشور گفت:موضوع دخالت سپاه در عرصه سیاسی موضوع امروز نیست و ما از بعد از پیروزی انقلاب و بعد از اینکه امام تکلیف را روشن کردند و اعلام فرمودند که کارهای سیاسی و کار سپاه باید از هم تفکیک شود، این صحبت ها وجود داشته است. متاسفانه هر بار هر کسی که می خواست به نظام لطمه بزند این مسائل را بیان کرده است. ورود سپاه به جریان های سیاسی ظلم به خود ِ سپاه است چون شان سپاه، شان انقلاب است.

سپاه فراتر از جناح های سیاسی است. حتی سپاه در حوزه فراجناحی هم نیست و اصولاً جناح ها ربطی با سپاه ندارند. سپاه به عنوان اصیل ترین نیروی انقلاب است و نباید آن را به یک جناح خاص محدود کرد. لباس و هویت سپاه یعنی انقلاب اسلامی! این شان، شان حزبی نیست.
 
وی افزود:سپاه وظیفه حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن را دارد. نیرویی که تصمیم دارد این کار را انجام دهد باید جریان شناس سیاسی باشد. امام فرمودند سپاه فقط نظامی نیست و یک نیروی فرهنگی، سیاسی و... است. سپاه نباید جریانات و انحرافات را بشناسد؟ اگر نشناسد چطور می خواهد از انقلاب محافظت کند؟!  سپاه و پاسدار و سپاهی باید بینش و نگرش و فهم و بصیرت سیاسی داشته باشد تا بتواند از انقلاب حفاظت کند.
 
مقدم فر گفت: این بحث بیشتر در زمان انتخابات داغ می شود و هر کس که می خواهد هجمه ای به نظام داشته باشد، این بحث ها را مطرح می کنند و با بهانه قرار دادن سپاه، نظام را مورد هجمع قرار می دهند.
 
وی ادامه داد: پاسدار نمی تواند عضو یک حزب باشد و در جریانات دخالت داشته باشد، اما او هم مثل همه مردم حق رای دارد. یکی از سرداران سپاه رای خود را اعلام کرد اما سپاه به طور کلی هیچ وقت اعلام نکرده که پاسداران باید به فلانی رای بدهند! هیچ وقت چنین چیزی وجود نداشته است. کسانی که این هجمه ها را ایجاد می کنند، می دانند دارند چه کاری انجام می دهند. در اوایل انقلاب این سپاه بود که به سرعت انحراف گروه منافقین و گروه فرقان را تشخیص داد و روبه روی آن ها ایستاد و این مساله از بینش سیاسی سپاه ناشی می شود.
 
مقدم فر همچنین اظهار داشت: دکتر روحانی در مورد سپاه فرمایش زیبایی داشتند اما برخی رسانه ها همه این مسائل را رها کردند و به یکی از مسائل ایشان که به عنوان تذکر عنوان کردند، تاکید کردند که این مساله از سوی برخی رسانه ها شایسته نبود.
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۹ ۱۸:۲۱:۴۴
درسته! سپاه بخش خصوصی را نابود کرد. و دیگر رقیبی نمانده است!!! (1655729) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۹ ۱۹:۰۹:۱۷
بله .. رقیب نیست .. قدرت برتر است .. ! (1655809) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۰۱:۴۴:۰۸
بعد از خدا خودش ميداند كه درست گفته يا نه (1656283) (alef-15)