نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409473
رونمایی از اثر عاشورایی و بی‌نظیر استاد حسن روح‌الامین؛
عرش بر زمین افتاد
بخش فرهنگی الف، 11 آبان 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰


«عرش بر زمین افتاد» آخرین اثر استاد حسن روح‌الامین در برنامه‌ای در موزه هنرهای معاصر با حضور اساتید هنر و جمع کثیری از علاقه‌مندان رونمایی شد.

امیرحسین مدرس که اجرای این برنامه را برعهده داشت، آثار روح‌الامین در حوزه عاشورا را متمایز دانست و گفت: وقتی مقابل تابلوهای روح‌الامین می‌ایستیم، دنبال «آنی» می‌گردیم که روی ما تاثیر می‌گذارد و موجب تحول می‌شود. وی افزود: عنوان اثر روح‌الامین برگرفته از شعری از مقبل کاشانی است.

مدیر موزه هنرهای معاصر نیز در این برنامه گفت: پنجه‌های روح‌الامین سحرانگیز است و گویی با یک پیشکسوت در این حوزه مواجهیم.

ملانوروزی افزود: روح‌الامین یکی از امیدهای آینده هنر معاصر و مذهبی ایران است. دکتر رجبی‌دوانی نیز در مراسم رونمایی آخرین اثر حسن روح‌الامین با تعزیت این ایام گفت: حسن روح‌الامین نابغه زمانه ما است که خلاقیت خدادادی و استعداد را در جهت خدمت و ارادت به اهل‌بیت و آل‌الله به کار گرفته است.

حسین رجبی کارشناس تاریخ در بخش دیگری از این رونمایی عنوان کرد: امروز روز ورود کاروان اسرا به شام است و روزی که حزن ائمه باز هم در آن تجديد می شود.

وي افزود: در همين راستا جا دارد از همه به سهم خودم بابت رونمايي و توجه به این اثر فاخر و انقلابی  تقدیر و تشکر كنم؛ آثاری که به قول برادر هنرمندم نابغه زمانه ما به وسیله آن هنر و استعدادش را در زمینه ترويج معنویت گذاشته است چرا كه خيلي ها دارای استعداد و توانایی هستند اما توفیق صرف آن را در این جهت ندارد.

وی ادامه داد: من اگرچه هنرمند نیستم ولی حس و حال معنوی كه اين آثار دارند هر کسی را چه باسواد، چه بیسواد و چه هنرمند چه غیرمتخصص را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

رجبی بيان كرد: باید همین جا یادآوری کنیم که آثار این چنینی که در حوزه هنر ارائه می شوند، قطعا از لحاظ میزان تاثیرگذاری بالایی برخوردارند. همچون آثار بزرگانی که در عرصه فقه، کلام و ...  تالیفاتی دارند. مصداق این امر صحبت مقام معظم رهبری در خصوص تابلوی عاشورای استاد فرشچیان است كه در مورد آن گفتند من هر زمانی این تابلو را می بینم، گریه می کنم.

صفا و معنویت آثار او همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حمید بهرامی در این برنامه با اعلام خرسندی از حضور در این مراسم رونمایی گفت: یادم هست سال 81 در برنامه‌ای، جوان مأخوذ به حیا و خنده‌رویی به من نزدیک شد و گفت کارهای مرا تماشا می‌کنی؟ حسن آقا کارها را طوری ست کرده بود که مرا شوکه می‌کرد. دست آخر به او گفتم: «کارت درست است، به راهت ادامه بده». کارهای روح‌الامین با شعور و عشق به ثمر نشسته است. آریا عظیمی‌نژاد در این برنامه گفت: زخم عاشورا التیام نمی‌یابد. این زخم در روح هنرمندانی مثل روح‌الامین وجود دارد. وی افزود: خیلی خوشحالم که یک برادر پیدا کردم که خیلی نگاهش شبیه من است. عظیمی‌نژاد با اشاره به تصویرگری عاشورایی گفت: از خداوند می‌خواهم این درها همیشه به رویش باز باشد.

سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، محمدحسین رجبی‌دوانی، آریا عظیمی‌نژاد، حمید بهرامی، مادر شهید مدافع حرم امیر سیاوشی و... در مراسم رونمایی «عرش بر زمین افتاد» حضور پیدا کردند. در پایان این برنامه از اثر آخر حسن روح‌الامین رونمایی شد.

تازه‌ترین اثر نقاشی حسن روح‌الامین با عنوان «عرش بر زمین افتاد» موضوعی عاشورایی دارد و بیانگر آخرین ساعات زندگی سیدالشهدا در صحرای کربلاست.

این اثر در ابعاد 3 در 4 متر و با تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق شده است.   همزمان و در کنار رونمایی از اثر «عرش بر زمین افتاد»، تعداد 9 اثر نقاشی عاشورایی از این هنرمند با عنوان‌های «قاهرالعدو»، «آخرین سرباز لشکر»، «علی‌اکبر علیه‌السلام»، «ویرانه شام»، «اول مظلوم»، «شیرین‌تر از عسل»، «علقمه»، «آتش پرستارم شده» و «آیا تو برادر منی» در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.
 
کلمات کلیدی : حسن روح‌الامین+اثر عاشورایی+عرش بر زمین افتاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۶:۵۵
زیبا است ولی اثر استاد فرشچیان بی نظیر هست هم در معنا و هم در تاثیرگذاری.
خدا هر دو استاد رو حفظ کنه. (3997957) (alef-13)
 
غلامرضا گودینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۱:۱۳
سلام
بسیار اثر زیباییه وقتی تو سایتتون دیدمش شوکه شدم .واقعا فراتر از هنره...بسیار عالی بود (3997985) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۱۰:۰۸:۲۴
با اجازه استاد به عنوان يك مشاهده گر من اين تعريف هايي كه ابراز شده بود در اثر نديدم و بيشتر تحت تاثير آثار ديگر بوده البته بنده كارشناس هنر نيستم ولي بسيار تابلو هاي هنر مندان معروف را مشاهده كردم و در يك كلام تابلو زيبا، فاقد نوآوري و لي مي تواند به عنوان پايه و حركتي جهت ارائه آثار در اين زمينه قرار گيرد و به اميد آن روز كه تابلوهايي با اين مضمون در موزهاي معروف دنيا قرار بگيرد (3998109) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۲۲:۱۶:۴۰
کارشناس هنر نیستی پس چرا نظر تخصصی میدی؟ (3999277) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۱۴:۱۴:۳۸
اجر ایشان با حضرت اباعبدالله کار تاثیرگذاری است (3998536) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۳ ۱۰:۲۲:۳۴
و اما شعر مقبل کاشانی که می بایست در متن گزارش به آن اشاره می شد
روایت است که چون تنگ شد بر او میدان فتاده از حرکت ذوالجناح از جولان

نه ذوالجناح دگر تاب استقامت داشت نه سیٌدالشٌهداء بر جدال طاقت داشت

هوا ز باد مخالف چو قیرگون گردید عزیز فاطمه از اسب سرنگون گردید

بلند مرتبه شاهی ز صدر زین افتاد اگر غلط نکنم عرش بر زمین افتاد (3999674) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.