توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449370
بالا گرفتن تنش ها میان یونان و ترکیه/چالش بچه لوس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۴
مقامات ترکیه و یونان با متهم کردن همدیگر به اظهارات تحریک آمیز خواستار توقف اظهارات تحریک آمیز طرف مقابل شدند.

به گزارش مهر به نقل از حریت، در راستای بالا گرفتن تنش ها میان دو کشور ترکیه و یونان بر سر استرداد هشت سرباز فراری ترکیه که خاک یونان به سر می برند، «مولود چاوش اغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز با مطرح کردن انتقاداتی تند خواستار پایان آنچه وی اعمال تحریک آمیز آتن علیه کشورش خواند، شد.

وزیر خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات همتای یونانی خود، از آتن خواست تا سعی  نکند صبر آنکارا را امتحان کند.

وی که همتای یونانی خود را «بچه لوس» خواند، گفت: اساسا ما وجوه مشترک فراوانی (با یونان) داریم. اما نهایتا یونان نباید اجازه دهد یک بچه لوس همه اینها را به حاشیه ببرد.

چاوش اوغلو افزود: ما نیازی به نشان دادن قدرت (خود) نداریم. آنها (یونان) به خوبی می دانند که یک سرباز ترک در زمان اقتضا قادر به انجام چه کاری هایی خواهد بود. دولت (یونان) این را به خوبی می داند. اینها را به آن بچه لوس هم بگویید. آنها نباید صبر ما را مورد آزمایش قرار دهند.

چاوش اوغلو تصریح کرد: «کوتزیاس» (وزیر خارجه یونان) متاسفانه به شکلی تحریک آمیز سخن می گوید. وی گفته که رئیس ستاد ارتش (ترکیه) حتی اگر بخواهد هم نمی تواند قدمی به سمت «کارداک» بردارد... بهتر است فراموش نشود که ما پایمان را جایی می گذاریم که باید بگذاریم. موضع ما در خصوص مساله کارداک کاملا مشخص است.

وی افزود: سرگرم کردن این کودکان لوس کار ما نیست. ترکیه و یونان دو کشور همسایه اند و نمی توانیم این را تغییر دهیم. مشکلاتی وجود دارد و برای حل آنها اراده و عزم لازم را داریم. در طول تاریخ جنگ هایی صورت گرفته، اما در دوره های اخیر میان مردم نزدیکی و قرابت به وجود آمده است.

 گفتنی است جزایر خالی از سکنه «کارداک» و «ایمیا» در آبهای مرزی دو کشور ترکیه و یونان قرار گرفته اند که اولی در بخش آبهای ترکیه و جزیره دوم در قسمت آبهای یونان قرار دارد. دو کشور یونان و ترکیه پیشتر در سال ۱۹۹۶ بر سر مالکیت این دو جزیره با یکدیگر درگیر شدند که در نهایت منجر به استقرار نیروهای نظامی از سوی دو طرف در هر دو جزیره شد.

اما وزیر دفاع یونان نیز در همین راستا در پاسخ به اظهارات چاوش اوغلو گفت که کشورش هر کاری لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی ترکیه به قلمرو خود خواهد کرد.

«پانوس کامنوس» با بیان اینکه یونان برای پاسخ به هرگونه اقدام تحریک آمیز یونان آمادگی دارد گفت: پای آنها هیچگاه به جزایر یونانی باز نخواهد شد. اگر آنها چنین کاری کنند، آنگاه ببینم چگونه (از جزایر) پا به فرار خواهند گذاشت.... هرگونه تحریکی با اقدام متقابل مواجه خواهد شد.

به گفته وزیر دفاع یونان، آتن به هیچ یک از اظهارات لفظی مقام های ترکیه پاسخ نخواهد داد، اما جایی که پای حاکمیت ملی پیش بیاید، دیگر سکوت نخواهد کرد.
 
 
کلمات کلیدی : یونان+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.